Apple Store Gerekmeden macOS Mojave Güncelleme

montezuma

Administrator
Yönetici
Admin
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
16,574
3,978
4,351
d7ec49cd69c4430595a7414e071a7a5c.jpeg
Apple Store üzerinden güncelleme yapmak istediğinizde, eğer macOS kurulu diskiniz Windows yanına kurulu MBR formatlı bir disk ise güncelleme yapmak istediğinizde hata alabilirsiniz. Bunun sebebi macOS işletim sisteminin MBR formatlı kurulumu desteklememesi. Bu rehberde paylaştığımız betik ile, Apple Store gerek kalmadan sisteminizi başarıyla güncelleyebilirsiniz.
Betikten bahsetmek gerekirse;
  • MBR ve GPT formatını destekler. Yani hem Windows yanında kurulu macOS, hem de UEFI yada GPT formatlı disklerde sorunsuz güncelleme için kullanılabilir.
  • Apple'ın geliştiriciler için yayınladığı beta sürümleri indirip bunları kurabilirsiniz.
  • GPT formatlı disklerin Recovery bölüntüsünü de günceller.
  • MBR formatlı disklerin Recovery bölüntüsü güncellenmez.
  • APFS ve HFS disk formatlarını destekler.
[WARNING]
Önemli:
Betik sadece macOS Mojave güncellemesini destekler. Sierra ve High Sierra'dan macOS Mojave güncellemeyi desteklemez.
[/WARNING]
Kurulum:
  1. İlk olarak betiği indirin.
    https://bitbucket.org/osxinfo/kext-dosyalar/downloads/mojave updaterV2.dmg.zip
  2. Dmg dosyasına çift tıklayıp açın.
    Screenshot 2018-10-31 at 14.05.31.jpg

[INFORMATION]Önemli: Betiği sadece DMG içinde çalıştırın. Herhangi bir şekilde masaüstü veya farklı bir yere taşımayın. Aksi takdirde hata alırsınız.[/INFORMATION]
  3. Betiğe çift tıklayın.
  4. Gelen ekranda listelenen sürümlerden güncelleme yapmak istediğiniz sürümü seçin ve bunu hedef disk sorusunda girin.
    Screenshot 2018-10-31 at 14.06.40.png

5. Ardından yine gelen sorulara y yada n olarak cevaplar verin.
  6. Bu işlemden sonra betik gerekli güncellemeyi indirecek ve kurulumu yapacaktır.
  7. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
  8. Sistem yeniden başlatıktan sonra tekrar bu mac hakkında içinde güncellemenin başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edin.
  9. Bu işlemlerden sonra Apple Store ve Safari girdiğinizde hata alacaksınızdır. Bunu çözmek içinde Terminal azın ve aşağıdaki komutu girin.
    Kod:
    Kod:
    sudo update_dyld_shared_cache -force
  10. Bu işlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın ve Safari / Apple Store girip giremediğinizi kontrol edin.
Önemli. GÜncelleme sonrası boot esnasında hata alırsanız. Sistemi -s komutu ile boot edip aşağıdaki kodları tek tek girin ve bu işlemden sonra tekrar boot etmeyi deneyin.
Kod:
update_dyld_shared_cache -force
mount -uw /
kextcache -i /
reboot
Önemli: Güncelleme sonrası Safari ve bazı uygulamaların açılmama sorunu olursa /System/Library/PrivateFrameworks içindeki AppleMediaServices.framework dosyasını aşağıdaki ile değiştirip tekrar deneyin.
AppleMediaServices.framework.zip

Ayrıca High Sierra için daha önce hazrıladığım videoyu takip edip güncelleme yapabilirsiniz. Zira adımlar aynı.
Teşekkürler: crazybirdy

Son düzenleme:

ugacomtr

PADAVAN
9 Şub 2017
166
49
221
36
Merhabalar. güncelleme türünü normal seçiyorum. ikinci secenek olarak hangi güncelleme oldugunu gösteriyor 0 a basarak seciyorum. yüklenecek HARDDISK listesi gelmiyor :( bomboş.

montezuma

Administrator
Yönetici
Admin
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
16,574
3,978
4,351
Kullandığın macOS sürümü Mojave olmalı. Aksi takdirde betik çalışmaz.

montezuma

Administrator
Yönetici
Admin
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
16,574
3,978
4,351
@montezuma betik ile başarıyla 10.14.1 e güncelledim fakat uygulama simgeleri bozuldu
Sistemi -s komutu ile boot edip aşağıdaki kodları tek tek girin ve bu işlemden sonra tekrar boot etmeyi deneyin.
Kod:
mount -uw /
kextcache -i /
reboot

nightwalker

APPRENTICE
28 Ara 2017
4
0
0
28
Mojave de güncellemeden sonra üstteki bar ve masaüstü simgeleri gitti. Docktaki uygulamalarda açılmıyor.Dediğiniz gibi komutları uyguladım. Bir şey değişmedi.

mustafaokur

APPRENTICE
2 Ara 2016
79
47
0
35
Ankara
Mojave de güncellemeden sonra üstteki bar ve masaüstü simgeleri gitti. Docktaki uygulamalarda açılmıyor.Dediğiniz gibi komutları uyguladım. Bir şey değişmedi.

Aynı sorunu bende yaşıyorum @montezuma hocam :)

Finder çalışmıyor ve üst bar yok

Sadece Mojave kurulu disk formatım APFS

Aldığımız hatanın sebebi en son güncellemeyi yüklemeye çalışmamız olabilir mi acaba?

[ 0 ] 2018-11-14 17:59:03 .. 041-18148 .. 10.14.1.18B2107 Update
[ 1 ] 2018-11-06 17:56:14 .. 091-99992 .. 10.14.1.18B75 Update

1 yazılı güncelleme kırmızı görünüyor ama son güncelleme 0 olduğu için 0 ile devam ettim.

şimdi sıfır bir kurulum yapıp hiç bir şey yüklemeden direkt 0 ile güncelleme yapacağım.

ibragah

APPRENTICE
18 Kas 2017
89
9
0
23
Bu güncelleme ile Nvidia GTX 1050 ekran kartımı çalıştırabilir miyim?

osxography

APPRENTICE
30 Kas 2018
3
1
0
30
Aynı sorunu bende yaşıyorum @montezuma hocam :)

Finder çalışmıyor ve üst bar yok

Sadece Mojave kurulu disk formatım APFS

Aldığımız hatanın sebebi en son güncellemeyi yüklemeye çalışmamız olabilir mi acaba?

[ 0 ] 2018-11-14 17:59:03 .. 041-18148 .. 10.14.1.18B2107 Update
[ 1 ] 2018-11-06 17:56:14 .. 091-99992 .. 10.14.1.18B75 Update

1 yazılı güncelleme kırmızı görünüyor ama son güncelleme 0 olduğu için 0 ile devam ettim.

şimdi sıfır bir kurulum yapıp hiç bir şey yüklemeden direkt 0 ile güncelleme yapacağım.
Tamamen aynı sorunu yaşıyorum şu an. Kodları denedim değişiklik yok dock var sadece hiç bir şey çalışmıyor. Vize haftası hoş olmadı :) Bir çözüm bulabildiniz mi ?

mustafaokur

APPRENTICE
2 Ara 2016
79
47
0
35
Ankara
apfs formatı kaldırıp normal günlüklü formatla temiz kurulum yaptım. sonra güncellemeleri ilk olarak eski güncelleme sonrasında da son güncellemeyi yükledim. açılışta elmada takıldı. ondan sonra da aşağıdaki kodları yaptım sorunsuz açıldı

mount -uw /
kextcache -i /
reboot

osxography

APPRENTICE
30 Kas 2018
3
1
0
30
apfs formatı kaldırıp normal günlüklü formatla temiz kurulum yaptım. sonra güncellemeleri ilk olarak eski güncelleme sonrasında da son güncellemeyi yükledim. açılışta elmada takıldı. ondan sonra da aşağıdaki kodları yaptım sorunsuz açıldı

mount -uw /
kextcache -i /
reboot
Öncelikle cevap için teşekkürler. Ben de Macbook cihazıma applestoredan son versiyonu indirip apfs dosya sistemi ile formatlayıp kurulumu yaptım.

• Like
Tepkiler: montezuma

dracobuonk

APPRENTICE
25 Eyl 2017
23
3
0
26
4fGbJHbBU_LpPjC4DDmkm4tpfvy1CWNQ.png

boot sorunu yaşadım, 4 adet satırı -s modunda yazdıktan sonra sistem boot etti. orayı geçtik,

terminale "sudo update_dyld_shared_cache -force" yazıp restart çektiğim halde app store ve diğer apple uygulamaları hala açılmıyor.

montezuma

Administrator
Yönetici
Admin
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
16,574
3,978
4,351

efeckgz

APPRENTICE
22 Haz 2018
16
1
0
16
Zaten açık değil mi? Bğalntıdaki dosyanı indir ve /System/Library/ içindeki PrivateFrameworks yerine koy.
/System/Library konumuna nasıl ulasacağımı bilmiyorum. Alt tusuna basılı tutup menü bar>git>kitaplık diyorum fakat burda PrivateFrameworks dosyasını bulamadım.