AMD HD785 Grafik Sorunu

29 Kas 2017
244
58
301
Merhabalar.

İşlemci: i7 4790
Ram: 8GB
Ekran kartı: AMD HD7850 1GB
Anakart: H81M-K
Sürüm: Catalina 10.15.7

Özellikler bunlar.
Yaklaşık 4-5-6 aydır aktif olarak mac kullanıyorum. Yani tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor bir performans sorunu yaşamadım pek ama son zamanlarda özellikle dikkat ettiğim ve rahatsız etmeye başlayan bir sorun var.

Olay şu, ben yazılımcıyım, adobe xd, photoshop, visual studio code, chrome.
Bu uygulamaları aynı anda açtığımda ve kod yazarken sürekli alt tab yapıyorum. VS Code'da bir kod kaydettikten sonra tekrar hemen hızlıca alttab yapıp chroma'a geçiyorum ve (magic mouse kullanıyorum) ekranı hemen aşağı yukarı kaydırıyorum hızlıca değişiklik yaptığım alana gitmek için.
Ekranda noktacıklar beliriyor. Beyaz beyaz böyle rastgele alanlarda bir anda sanki karıncalanıyor gibi 1'er 2'şer tane rastgele birkaç milisaniye görünüp kayboluyo özellikle koyu arkaplanlarda oluyor. Tarayıcının içinde siteden bahsediyorum. Örneğin osxinfo'dayız, aşağı yukarı hızlıca yapınca falan bazen bu karıncalanma olayı oluyor.
Hep değil bazen oluyor..
Bu da beni korkutuyor açıkcası çünkü performans kaybı yaşadığımdan yada ekran kartını tam kullanamadığımdan falan şüpheleniyorum.

Zira aynı ekran kartı ve işlemci, windows'da yüksek ayarlarda birçok oyunu oynatıyor 50-100 arası FPS ile. Burda bi photoshop bi tarayıcı bilgisayarı manyak ediyor.

Config dosyamı da ekte paylaşıyorum.
Yani ben bu maci tam performansla kullanamıyorum sanki, performanslı herşey iyi güzel ama sanki alabileceğimden azını alıyorum gibi geliyor.
Desteğinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.
Aynı zamanda titreme, pixel kayması, vs. şeyler de oluyor. Mesela aha şimdi oldu, sayfayı yukarı aşağı kaydırırken sol tarafta ekranın %20'sine tekabül eden bir kısım aşağıda olması gereken renkte değil de hafif morarmış gibi oluyor.
1625238645362.png

Ekli dosyalar

Anakart Modeli
H81M-K
İşlemci Modeli
i7 4790
Grafik Kartı
HD 7850
Disk ve RAM
120GB SSD 8DB RAM 1600Mhz

strangerone

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
10,156
5,066
4,401
HD7850 Mac uyumlu bir kart. Kartın arızalı olup olmadığını kontrol için dahili grafikten görüntü alıp karşılaştırın diyeceğim ama Windows'ta performansının düzgün olduğunu yazmışsınız. Lilu ve WhateverGreen kextlerin güncel sürümlerini indirmek sorunu çözebilir mi? Görüntüyü dvi ve hdmi değiştirerek almak çare olabilir mi? Ekran kartının 1GB olması sorun olabilir mi? Dahası sorun ekranda olabilir mi?

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
HP Pavilion 15-E
Anakart Modeli
Asus H110M-D
İşlemci Modeli
i3 3110M/ i3 7100
Grafik Kartı
Rx590 8GB/HD630/HD4000
Ses Kartı Modeli
ALC887/ALC269
Ağ Aygıtları
Atheros9285 Usb Wifi TL722N RTL8111/RTL8100
Disk ve RAM
16GB DDR4 2300MHz/8GB DDR3 1600MHz
  • Like
Tepkiler: zulkarneeyn
29 Kas 2017
244
58
301
HD7850 Mac uyumlu bir kart. Kartın arızalı olup olmadığını kontrol için dahili grafikten görüntü alıp karşılaştırın diyeceğim ama Windows'ta performansının düzgün olduğunu yazmışsınız. Lilu ve WhateverGreen kextlerin güncel sürümlerini indirmek sorunu çözebilir mi? Görüntüyü dvi ve hdmi değiştirerek almak çare olabilir mi? Ekran kartının 1GB olması sorun olabilir mi? Dahası sorun ekranda olabilir mi?
Yok monitör sağlam hocam, yeni sayılır monitör zaten windows'da da kullanmıştım. Hatta şöyle deyim bu sorunlar yeni yeni baş göstermeye başladı zamanla oluyor sanki. Ben iyice artacağından korktuğum için açtım konuyu zaten.
Lili ve Whatever kextleri kullanıyormuyum onu bile bilmiyorum şimdi bakayım ama eğer kullanıyorsam güncellerini nerden bulabilirim? githubdan mı?
Görüntüyü hem hdmi hemde graphics porttan alabiliyorum, şöyle ki ekranımda sadece DVI portu var, ben bu porttan aldığım görüntüyü kasaya dönüşmüş bir şekilde HDMI ve Graphics Port olarak takabiliyorum, ikisi de dijital sinyal olduğu için dvi to hdmi ve dvi to graphics port çalışıyor sıkıntı olmuyor. Ekran kartının 1gb olması beni de düşündürüyor açıkcası ama emin değilim.
Teşekkürler.

Anakart Modeli
H81M-K
İşlemci Modeli
i7 4790
Grafik Kartı
HD 7850
Disk ve RAM
120GB SSD 8DB RAM 1600Mhz
  • Like
Tepkiler: strangerone

strangerone

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
10,156
5,066
4,401
Hackintool ile kextlerin güncelliği kontrol edilebilir ki nasıl kullanılacağı dahil forumda var. Güncel değilse sıkıntı yaratır. Efi/OC/Kexts içerisinde bu kextler mutlaka vardır. Son sürüm bağlantıları. belki sorunu çözebilir. Kolay gelsin.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
HP Pavilion 15-E
Anakart Modeli
Asus H110M-D
İşlemci Modeli
i3 3110M/ i3 7100
Grafik Kartı
Rx590 8GB/HD630/HD4000
Ses Kartı Modeli
ALC887/ALC269
Ağ Aygıtları
Atheros9285 Usb Wifi TL722N RTL8111/RTL8100
Disk ve RAM
16GB DDR4 2300MHz/8GB DDR3 1600MHz
  • Like
Tepkiler: zulkarneeyn
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler