AMD Ryzen

blowedminds

APPRENTICE
6 Ocak 2017
7
6
0
26
Forumda gördüğüm kadarıyla kimse bu konudan bahsetmemiş. Belki şuan erken ama bir yandan da AMD'nin yeni nesil işlemcileri geliyor. Eminim ki çoğu kişi o işlemcileri kullanabilecekleri anı bekliyor. Fakat Hackintosh sistem kullanan kullanıcılarda bu nimetlerden faydalanabilecek mi? Dediğim gibi işlemciler piyasaya çıkmadan uyumluluk ile herhangi bir yorum yapmak çok zor. En azından bu konuda tecrübesi olanların bir kaç yorumu olur diye tahmin ediyorum. AMD yeni çipsetini piyasaya sürecek. SATA, USB ve diğer bileşenler gibi çipseti ilgilendiren bileşenlerin uyumluluklarında ne kadar ümitli olmalıyız? Kısacası Ryzen li bir hackintosh mümkün olabilir mi? Belki Apple da yakın zamanda AMD işlemcilere geçiş yapıp destekli bir kernel çıkarır.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Apple AMD işlemcileri desteklemediğinden zaten Hackintosh kurulumu normal olarak mümkün değil. AMD işlemci kullanan bir PC'ye Hackintosh kurulumu sadece Kernel yaması yapılmış imaj dosyası ile mümkün. Dolayısıyla birilerinin buna uygun Kernel yaması oluşturmasını beklemek gerek. AMD Hackintosh hakkında kapsamlı bilgi içeren şu forumu takip etmeni öneririm.
AMD OS X - Index page

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: blowedminds

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Acaba yeni nesilde Apple AMD işlemcileri kullanır mı ? Eğer kullanırsa o zaman hackintosh'unda yolu açılır.
Şahsen amd işlemcim olsa 40 takla atıp osx kurmakla uğraşmam. Ayrıca eğer bu gelişime intel cevap veremezse AMD alır gider.
Çok uzun zamandan sonra rakip olabilecek dereceye geldiği için çok mutluyum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Eğer kullanırsa o zaman hackintosh'unda yolu açılır.
Sanıyorum AMD işlemciler için demek istiyorsun.
Hackintosh, Apple'ın Power PC bırakıp Intel işlemciye geçmesi ile mümkün oldu. Bundan önce böyle bir şey yoktu Ve şimdi Apple'in gelecekte iPhone ve iPad'deki gibi kendi işlemcisini kullanmak gibi bir niyeti olduğuna dair söylemler var. Eğer böyle bir şey olursa Hackintosh yine bir hayal olacak demek. Ancak tabi buna daha çok zaman var kanaatindeyim.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: blowedminds

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Acaba yeni nesilde Apple AMD işlemcileri kullanır mı ? Eğer kullanırsa o zaman hackintosh'unda yolu açılır.
Sanıyorum AMD işlemciler için demek istiyorsun.
Zaten AMD işlemciler için demiştim.

Hackintosh, Apple'ın Power PC bırakıp Intel işlemciye geçmesi ile mümkün oldu. Bundan önce böyle bir şey yoktu Ve şimdi Apple'in gelecekte iPhone ve iPad'deki gibi kendi işlemcisini kullanmak gibi bir niyeti olduğuna dair söylemler var. Eğer böyle bir şey olursa Hackintosh yine bir hayal olacak demek. Ancak tabi buna daha çok zaman var kanaatindeyim.
Söylediklerinize katılmakla birlikte, Apple'ın hackintosh a nasıl baktığını da merak ediyorum.
Donanım satmıyorlar haliyle destekte vermiyorlar, ancak yazılım sattıkları yadsınamaz bir gerçek.
Eğer Apple kendi işlemcilerini geliştirirse ve iPhone'larda olduğu gibi verimli olursa neden olmasın.
Başka seçenek olmadığı için yine o sistemi alırım, yinede eski sistemlere uyumlu olması açısından çook uzun bir süre hackintosh devam edecektir =)

blowedminds

APPRENTICE
6 Ocak 2017
7
6
0
26
Ve şimdi Apple'in gelecekte iPhone ve iPad'deki gibi kendi işlemcisini kullanmak gibi bir niyeti olduğuna dair söylemler var. Eğer böyle bir şey olursa Hackintosh yine bir hayal olacak demek. Ancak tabi buna daha çok zaman var kanaatindeyim.
Eğer Apple tarafında böyle bir söylenti varsa Apple yine x86 mimarisini tercih etmek zorunda kalacak. Çünkü bir mimari değiştirmek bayağı bir zor bir şey bildiğim kadarıyla. x86 mimarisini kullanma zorunluluğun nedeni, günümüzde neredeyse macOS üzerinde çalışan bütün programlar bu mimari üzerine kurulmuş olmaları. Ve Apple ın böyle bir değişikliğe gitmesi hiç kimseyi mutlu etmeyecektir. Fakat Apple için elbette bir seçenek mevcut. Windows şuan mimari değiştirmek yerine bir emulator sayesinde x86 uygulamalarını ARM tabanlı işlemcilerde çalıştırmayı deniyor ve görünen o ki bayağı da başarmış durumda. Sonuç olarak, sizin de dediğiniz gibi Hackintosh maceralarımız daha çok sürecek.

• Like
Tepkiler: montezuma
N

Neptünmavisi

Guest
Hackintosha hiç bir şey olmaz, İnsanlar ve yazılımcılar Hackintoshun tadını aldı, Apple PowerMac serilerindeki işlemcinin adı neydi? ondan çıkarsın üretsin satsın farketmez, Yazılımcılar Crackerlar tersine mühendislik yoluyla o Amd ve intel işlemciyi Apple'ın kendi işlemcisi gibi gösterirler. Nedenmi böyle diyorum, Yazılım dünyası çok gelişti, yazılımcılar gelişti, Üstün yazılım teknikleri çıktı ortaya, Yazılım geliştirmede esneklikler ortaya çıktı, Tersine mühendislik tabiri yerindeyse çocuk oyuncağı olur yazılımcılar için, Nedenmi? AMD işlemci'leri İntel işlemci diye sisteme gösteren yazılımları gördük Hackintosh'da! AMD işlemci kullan, AMD kernelini al, Hazırladığın Usb imajındaki kernel ile değiştir, Bu kadar kolay işte! Bunu yapabilen, İntel ve AMD işlemcilerini APPLE işlemcisi diye gösteremezmi? X86'yamı geçecek? Bugünden sonra? tabiri caiz'se kendi ayağına sıkar. :) Hadi diyelim Apple Osx'ler ulaşılmaz oldu, ne olacak? Linux yaygınlaşacak, hackintosh çıktı çıkalı, insanları başka bir işletim sistemi arayışı Linux'tan Hackintosh'a kaydı. Linux'un yaygınlaşması Apple'ın işine gelirmi? Hackintosh işlerine geliyor, çünkü idea'ları şu; Donanım ve yazılımda mükemmel uyum, mükemmel bütünlük, Hackintosh ile hayran kitlesi ve reklam. Özetle dostlar, Apple istese bile artık Hackintoshun önüne geçemez, Hadi diyelim geçti, kendini bitirir. marka algısı önemli, hackintosh ile kendisini marka algısı ile insanların bilincinde yaşatıyor. Firmaların marka algısı için yüksek meblağ'lar harcadığını hatırlatmama gerek varmı. :)

blowedminds

APPRENTICE
6 Ocak 2017
7
6
0
26
X86'yamı geçecek? Bugünden sonra? tabiri caiz'se kendi ayağına sıkar.
Apple x86 mimarisine geçecek mi derken ne demek istediğinizi anlayamadım. macOS zaten şuan x86 mimarisi ile çalışıyor. Fakat Apple bu mimariyi değiştirirse sizin dediğiniz gibi üstün yazılımcılar bunun altından kalkamazlar. Amd işlemcileri intel gibi göstermenin kolaylığı her ikisi de aynı mimariyi kullanıyor olmaları. Eğer farklı bir mimari söz konusu ise böyle bir şeyin pek mümkün olacağını sanmıyorum.

• Like
Tepkiler: zamirpolen

biorap

APPRENTICE
6 Mar 2017
25
14
21
40
Apple'ın Hackintosh olayına balta vuracağını düşünmüyorum. Hatta bana kalırsa desteklemeleri bile lazım. Çünkü belirtildiği gibi işin bi de yazılım satma boyutu var, işletim sisteminin reklamını yapma boyutu var.
OS X de halen daha PowerPC işlemcisi kullanılıyor olsaydı bu kadar üne kavuşması mümkün müydü? İnsanlara cihaz satmak için öncelikle işletim sistemini denemelerine imkan tanıyacaksınız. Hanginizin aklından hackintosh kurup, hayran kalıp bir Mac cihazı almak geçmedi ki?

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler