ASUS ROG gl752vw-dh71ı macOS Sierra Kurulum Sonrası Sorunlar

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Merhabalar. Site üzerindeki rehberlerden yararlanarak sierra yı başarılı bir şekilde kurdum. 3-4 gündür üzerinde uğraşıyorum ve yerli yabancı sürüyle sitede sürüyle yöntem denedim ama çözemeiğim bazı sorunlarım var izlinizle liste halinde sunuyorum.

1- Klavyemin ışığı yanmıyor.
Laptopumun dahili klavyesinin ışığını yakmayı beceremedim ve gece çok sorun teşkil ediyor.

2- Touchpad Çalışmıyor.
Elan tarzı Asus Smart Gesture touchpadim var. voodoops2controller maalesef çalıştırmadı, alaştırmalarımdan sonra ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum sitedeki olayı denedim ama bu sefer kalvye de çalışmadı.

3- Wifi Kartım Çalışmıyor.
Evet Intel Dual Band Wireless-AC 7265 Kartım var ve wifi mi sierra tanımıyor. Bu büyük bür sorun teşkil edebilirdi nitekim herhalde driveri yokmuş bunun ama şu anda telefonumun usb ile wifi transferi sayesinde (HoRNDIS) internete girebiliyorum. Eğer driveri de varsa çok iyi olur.

4- Ses Çalışmıyor. [ÇÖZÜLDÜ]
Conexant CX20751 ses kartım var ama sesi çalıştırmayı bir türlü beceremedim.
GÜNCELLEME: Daha önce denediğim yöntemi denedim AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu bu rehberi tekrardan harfiyen uyguladım ve sorun çözüldü.

5- Ekran Kartı Problemi.
Bilgisayarımda 2 tane ekran kartı var biri Intel HD 530 diğeri Nvidia GTX960M 2GB. intel ekran kartını güç bela 1536 MB olarak göstermeyi başardım ama NVIDIA yı da tanıtmak istiyorum, oyun filan oynayacağımda NVIDIA devreye girsin.

6- USB 3.1 Type-C Tanımama.
Bilgisayarımda USB 3.1 girişi var ve ben bunu sık sık kullanıyorum. Usb 3.0 kısmını gördüğü halde usb 3.1 type-c portuna takılanları görmüyor.

7- Apple Store kullanılmıyor.
Apple Store hesabıma giriş yaptığımda
Giriş yapılırken beklenmedik bir hata oluştu.
Aygıtınız veya bilgisayarınız doğrulanamadı. Yardım için destek bölümü ile temasa geçin.
uyarısı alıyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Bunun için bir çözüm bulmak zor. Ancak araştırmak lazım.
2- Touchpad Çalışmıyor.
Bunun için aşağıda paylaştığım kext kurulumunu yap (bunu kurmadan önce daha önce kurduğun, tracpad ile alakalı kextleri sil, rebuild cache yap, sistemi yeniden başlat ve ardından bu kexti kurup yine rebuild cache yapıp sistemi yeniden başlat).
VoodooI2C.kext.zip
3- Wifi Kartım Çalışmıyor.
Wi-Fi Kartın desteklenmiyor. Bunun yerine uygun USB wi-fi adaptör kullanabilirsin.
5- Ekran Kartı Problemi.
MacOS Optimus teknolojisi desteklemiyor. Ve senin cihazın Optimus. Dolayısıyla harici ekran kartını tanıtamazsın.
Bunun için şu kexti yükleyip bir dene.
https://bitbucket.org/RehabMan/os-x-generic-usb3/downloads/RehabMan-Generic-USB3-2015-1215.zip
7- Apple Store kullanılmıyor.
Bunun için ethernet tanıtman lazım. Aşağıdaki konudan gerekli kextin kurulumunu yap.
RealtekRTL8111-Binary 2.2.1 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Bunun için aşağıda paylaştığım kext kurulumunu yap (bunu kurmadan önce daha önce kurduğun, tracpad ile alakalı kextleri sil, rebuild cache yap, sistemi yeniden başlat ve ardından bu kexti kurup yine rebuild cache yapıp sistemi yeniden başlat).
VoodooI2C.kext.zip
maalesef işe yaramadı :(

bu da işe yaramadı.

Bunun için ethernet tanıtman lazım. Aşağıdaki konudan gerekli kextin kurulumunu yap.
RealtekRTL8111-Binary 2.2.1 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
aynı hatayı almaya devam ediyorum ve sistem tercihleri-ağ kısmında ethernet görünmüyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
maalesef işe yaramadı
Daha önce kurduğun kextleri sildin ve rebuild cacahe yapıp sistemi yeniden başlattıktan sonra bu kexti kurdun mu?
bu da işe yaramadı.
Porta herhangi bir USB disk taktığında port çalışmıyor mu? Kext kurduktan sonra Rebuild Cache yaptın mı?
aynı hatayı almaya devam ediyorum ve sistem tercihleri-ağ kısmında ethernet görünmüyor.
  1. Finder kullanarak şu dosya yoluna gidin:
    /Library/Preferences/SystemConfiguration/
  2. Açılan klasörde, şu iki dosyayı bulun ve silin:
    NetworkInterfaces.plist
    preferences.plist
  3. Bundan sonra sistemi yeniden başlatıp tekrar dene.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Daha önce kurduğun kextleri sildin ve rebuild cacahe yapıp sistemi yeniden başlattıktan sonra bu kexti kurdun mu?
Sadece voodoops2controller dosyasını silmedim onun haricinde diğer trackpad için yüklediğim tüm kextleri s/l/e içinden çöpe taşı dedim sonra bu kexti kurdum. Her kexti kurmadan önce ve kurduktan sonra rebuild chache yapıyorum zaten, önceki konularda çok üzerinde durmuşsun.

Porta herhangi bir USB disk taktığında port çalışmıyor mu? Kext kurduktan sonra Rebuild Cache yaptın mı?
Porta usb taktığım zaman herhangi bir hareket olmuyor, disk izlencesinde veya finder da gözükmüyor. Bunda da aynı şekilde rebuild cache yaptım.
  1. Finder kullanarak şu dosya yoluna gidin:
    /Library/Preferences/SystemConfiguration/
  2. Açılan klasörde, şu iki dosyayı bulun ve silin:
    NetworkInterfaces.plist
    preferences.plist
  3. Bundan sonra sistemi yeniden başlatıp tekrar dene.
söylediklerini yaptım fakat hiç birşey değişmedi hatayı hala veriyor ve ağ kısmında ethernet görünmüyor. yeniden başlattıktan sonra aynı klasöre girdim ve sildiğim iki dosyanın tekrardan oluştuğunu gördüm.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
söylediklerini yaptım fakat hiç birşey değişmedi hatayı hala veriyor ve ağ kısmında ethernet görünmüyor. yeniden başlattıktan sonra aynı klasöre girdim ve sildiğim iki dosyanın tekrardan oluştuğunu gördüm.
Cihazın Ethernet portu üzerinden internete bağlı mı? Eğer ilk mesajındaki gibi Telefon / USB Wi-Fi'si üzerinden bağlanmaya çalışıyorsan işe yaramaz.
Sadece voodoops2controller dosyasını silmedim onun haricinde diğer trackpad için yüklediğim tüm kextleri s/l/e içinden çöpe taşı dedim sonra bu kexti kurdum. Her kexti kurmadan önce ve kurduktan sonra rebuild chache yapıyorum zaten, önceki konularda çok üzerinde durmuşsun.
Gönderdiğin AIDA64 raporunda ELAN1000 aygıtın için en uygun kext bu. Kurulumu System / Library / Extensions içine yaptığından emin ol.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Cihazın Ethernet portu üzerinden internete bağlı mı? Eğer ilk mesajındaki gibi Telefon / USB Wi-Fi'si üzerinden bağlanmaya çalışıyorsan işe yaramaz.
hayır cihaz ethernet üzerinden bağlı değil modem ulaşabileceğim bir yerde değil. Ağ kısmının ekran resmi:
Nqray-ptFSrymO0oM01yhXNMcI0m9ERc.png

Gönderdiğin AIDA64 raporunda ELAN1000 aygıtın için en uygun kext bu. Kurulumu System / Library / Extensions içine yaptığından emin ol.
neden olmadı bilemiyorum S/L/E şu şekilde:
Nqray-ptFSrymO0oM01yhXNMcI0m9ERc.png

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Bu sefer ethernet geldi ağ kısmına fakat apple store aynı hatayı vermeye devam ediyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
#4 mesajdaki adımları uygula tekrar.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: TYeniyayla

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Mükemmelsiniz. Bu sorun da çözüldü. 7 sorundan sadece 3 tanesi kaldı bunlar da çözüldüğü zaman mükemele yakın bir sitem kurulmuş olacak. Sanırım dünya da bu bilgisayara ilk defa Mac OS Sierra kurulmuş olacak. Kalan sorunlar:

Laptopumun dahili klavyesinin ışığını yakmayı beceremedim ve gece çok sorun teşkil ediyor.
2- Touchpad Çalışmıyor.
Elan tarzı Asus Smart Gesture touchpadim var. voodoops2controller maalesef çalıştırmadı, alaştırmalarımdan sonra ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum sitedeki olayı denedim ama bu sefer kalvye de çalışmadı.
Bilgisayarımda USB 3.1 girişi var ve ben bunu sık sık kullanıyorum. Usb 3.0 kısmını gördüğü halde usb 3.1 type-c portuna takılanları görmüyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
USB için bir de Config / Kext to patch içinde aşağıdaki yamanın olduğundan ve yamanın aktif olduğundan emin ol.
Kod:
Comment: change 15 port limit to 26 in XHCI kext (100-serisi)
MatchOS: 10.12.x
Name: AppleUSBXHCIPCI
Find: <83bd74ff ffff10>
Replace: <83bd74ff ffff1b>
Trackpad için VoodoPS2Controller.kext yedeğini alıp sildikten sonra tekrar bir dene. Olmaz ise aşağıdaki bağlantıdaki kext ile dene;
ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum
Klavye ışığı dediğim gibi çözümü zor. Araştırmak lazım.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
hemen birşey sorayım, şu find ve replace de > şeklinde işaretler var onları da kopyalıyormuyuz?

hemen birşey sorayım, şu find ve replace de > şeklinde işaretler var onları da kopyalıyormuyuz?
GÜNCELLEME: o işareti kopyalmadan denediğimde bu sorun da çözüldü artık usb 3.1 type-c içini görebiliyorum :D Çok teşekkürler.

Trackpad için VoodoPS2Controller.kext yedeğini alıp sildikten sonra tekrar bir dene. Olmaz ise aşağıdaki bağlantıdaki kext ile dene;
ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum
VoodoPS2Controller sildim, Tek başına VoodooI2C çalışmadı. Sonra onu da (VoodooI2C) silip dediğiniz linkten indirdim (son sürümünü - ApplePS2SmartTouchpad.kext diye geçiyor) ve kurdum. bu sefer açtığımda klavyede çalışmıyordu. Şu anda sadece ApplePS2SmartTouchpad kurulu diğer ikisi yok.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Bunun yanında VoodoPS2Controller.kext tekrar kurup dene, bakalım ne olacak.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
Bunun yanında VoodoPS2Controller.kext tekrar kurup dene, bakalım ne olacak.
Maalesef yine aynı şekilde klavye de touchpad de çalışmıyor.

@montezuma şu anki sorunlardan daha önemlisi peydah oldu. Bilgisayar belirli bir süre sonra restart atıyor kendine. Dün böyle bir sorun yoktu. sırasıyla şunları yaparken restart attı.
1- youtubeden tam Ekran video izlerken
2- aynı videoya devam ettim ve yine restrat attı
3- 1200 müziklik bir dosyaya girer girmez restart attı
4- aynı dosyaya bu kez girdim şarkıları kopyalayıp belgeler-müzik klasörüne yapıştırdım. son 400 müzik kaldığında restart attı.
5- bu mesajı az önce yazarken restart attı.
6- bu mesajı yazıp yolladım, bu sefer senin yanıt vermeni beklerken restart attı. garip bir şekilde ne yaptığıma bakmaksızın belirli bir süre olduğunda restart atıyor gibi.

GÜNCELLEME: sorunu çözmek için bu gün yüklediğim ApplePS2SmartTouchpad.kext ve VoodooPS2Controller.kext dosyalarını sildim. Artık yeniden başlatmıyor ama klavye ve touchpad de çalışmıyor. Asıl konumuza dönebiliriz.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
VoodooPS2Controller.kext tekrar kurabilirsin. Ek olarak VoodooI2C.kext tekrar kur. Kurduktan sonra sistemi yeniden başlattıktan sonra Bu Mac Hakkında / Sistem Raporu / Genişletmeler içinden VoodooI2C.kext bul ve bunun çalışıp çalışmadığını kontrol et.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

TYeniyayla

APPRENTICE
6 Ağu 2017
36
3
0
27
VoodooPS2Controller.kext tekrar kurabilirsin. Ek olarak VoodooI2C.kext tekrar kur. Kurduktan sonra sistemi yeniden başlattıktan sonra Bu Mac Hakkında / Sistem Raporu / Genişletmeler içinden VoodooI2C.kext bul ve bunun çalışıp çalışmadığını kontrol et.
Söylediklerini yaptım. Sistem raporu şu şekilde:
qrEQRHqTbFTlV6OSRCCgAQ2NSV2OtuQ8.png

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Terminal açıp aşağıdaki komutları girdikten sonra tekrar dener misin.
Kod:
sudo chown -R root:wheel VoodooI2C.kext
sudo kextutil -V VoodooI2C.kext

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli