ÇÖZÜLDÜ Asus X550LN Ses ve Wi-fi Tanıtmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Merhabalar,
  • Sistemin şu şekilde;
  • Asus x550ln xO069d
  • i5-4200U-Intel HD4400 Graphic
  • NVIDIA Optimus 840m ekran kartı
  • 8GB RAM (4 dahili-4 harici kingston)
  • Broadcom BCM43142 Wi-Fi adapter
  • Realtek ses karti
  • 250gb Crucial mx200 SSD

Kendi yaptığım yüklemeler ve kextler:

MacOS Sierra'yı kurduktan sonra forumdaki şu linkten [Başarılı kurulum] Asus x550l sierra | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu 10.hdgrapgics (bu adımda "IntelGFX olarak değeri 0x04128086 " --> kismini yapamadim sadece kext utilty ile belirtilen 2 kexti yükledim.)) ve 11.adımı ethernet driver icin yaptım.

Ve Multibeast ile;
  • Intel generic AHCI SATA
  • 3rd party AATA
  • 3rd party east
  • Realtek rtl8111 v2.2.1
  • 3rd party usb 3.0
  • 7/8/9series usb support
  • ncrease max port limit
Sürücülerini yükledim.
NVIDIA Web Dirver ile NIVDIA 367.15 driver'ını yükledim.

Sistemim şu anda şu şekilde :
  • ethernet driver çalışıyor
  • hdgrapgics4400: Çalışıyor (sanırım tanıdı. Sistemin grafikler prüzsüz)
Çalışmayanlar:
  • Ses
  • Wi-fi
  • NVIDIA Optimus 840m üstte söylediğim gibi Web update driver ile install dedim yüklendi. Ama çalıştığından emin değilim. Nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum.
Önem sırasına göre aklımdaki sorular:
  1. Eğer aynı cihaza daha önce kurulum yapmış birisi varsa hazırladığı dosyalar, configleri, DSDT' leri vb dosyaları benimle paylaşıp nasıl yuklemem gerektiğini söyleyebilir mi lütfen? Bu konuda yardımcı olursanız çok makbule geçer.
  2. Yukarıda vediğim linkten 7.adımda ses kartı tanıtma işlemi anlatılmış. Kext Utility ile kext' leri yüklüyorum fakat "kendi layaout id mizi giriyoruz " kısmında ne yapacağımı, Layout-ID' mi nereden bulacağımı, nereye gireceğimi bilmiyorum.
  3. Batarya göstergesi 0 göstermesi sorunu icin DSDT dosyası lazımmış. Bu dosyayı nereden bulabilirim?
  4. Ekran kartım NVIDIA Optimus 840m. Bu donanımı çalıştırmam ve kullanmam mümkün mü? Mümkünse eğer yol gösterir misiniz?
  5. Touchpad driverini nasıl yükleyebilirim? Touchpad çalışıyor ama ayar yapamıyorum. Settings' te böyle bir donnais yok diyor.
  6. Settingsten display seçeneğine girmeye çalıştığımda "couldn't load display preferences pane" uyarısı alıyorum.
Şimdiden teşekkürler. Bütün bunları hallettiğimde ben de üstüme düşeni yapıp kendi cihazim için çok basit anlatan ve dosyaları hazır olan bir rehber hazırlayacağım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
--nvidia optimus 840m ustte soyledigim gibi web update driver ile install denim yuklendi ama calistigindan emin degilim nasil kontrol edecegimi bilmiyorum--
NVIDIA Optimus desteklenmiyor. Dolayısıyla bunu tanıtmak için uğraşma. HD4400 çalışıyorsa sorun yok demektir.
eger ayni cihaza daha once kurulum yapmis birisi varsa hazirladigi dosyalari configleri dtsd leri vb dosyalari
benimle paylasip nasil yuklemem gerektigini soyleyebilir mi lutfen bu konuda yardimci olursaniz cok makbule gecer.
Anladığım kadarı ile sen zaten bütün gerekli kuruulum ve sürüclerini doğru olarak yapmışsın. Kalan sadece ses ve Wi-Fi.
Wi-Fi kartın desteklenmiyor.
1.yukarda verdigim linkten 7.adimda ses karti tanitma islemi anlatilmis kext utility ile kext leri yukluyorum fakat "kendi layaout id mizi giriyoruz " kisminda ne yapacagimi layout id mi nerden bulacagimi nereye girecegimi bilmiyorum.
Config.plist/ Devices / AUDIO / Inject yazan yere gireceksin.
Screen Shot 2017-04-17 at 15.13.50.png

batarya gostergesi 0 gostermesi sorunu icin dtsd dosyasi lazim mis bu dosyasi nerden bulabilirim?
Bunun için kendi DSDT dosyanı hazırlaman gerekiyor. Bu konuyu takip et.
ÇÖZÜLDÜ - Asus X550LN Batarya için DSDT düzenleme | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
3-ekran kartim nvidia optimus 840m bu donanimi calistirmam ve kullanmam mumkun mu mumkunse eger yol gosterirmisiniz?
Yukarıda yanıtladım. Optimus teknolojisi desteklenmiyor.
4-touchpad driverini nasil yukleyebilirim taoucpad calisiyor ama ayer yapamiyorum settings te Boyle Bir donanım yok diyor
Bunun için şu konuyu incele;
ÇÖZÜLDÜ - Asus K555UQ Touchpad hatası | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
5-settingsten display secenegine girmeye calistiigmda couldnt load display presences pane uyarisi aliyorum.
Şu Videoyu incele;

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Yardımınız için teşekkürler, şöyle başlayayım,

ÇÖZÜLDÜ - Asus X550LN Batarya için DSDT düzenleme | Sayfa 2 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu konusunda DSDT'yi nasıl düzenlerim? Bununla ilgili bilgi göremedim. Arkadaşın düzenlediği son dosyayı indirdim ve MacIASL ile açtım. Compile' a tıkladığımda 3 tane hata aldım. Arkadaş bunu /" "/ komutu ile düzeltmiş ama ben bu komutu nasıl kullanacağımı bilmiyorum . Ayrıca diyelim ki DSDT dosyam hazır. Bunu nasıl yükleyeceğim nereye yükleyeceğim?

Layout ID için nereye gireceğimi söylemişsiniz. Ben de anladım ama layout ID değerini nereden alabilirim, onu hala bilmiyorum hocam.
Bu arada orada ID girme yeri olarak EFI dosyasındaki config.plist'i Clover Configurator ile açıp generate deyip EFI içinde config.plist' in oldugu diziyi göstereceğim, doğru mu anlamışım?

Ek olarak; Sleep özelliği çalışmıyor. Bunu çalıştırma imkanı var mı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
ÇÖZÜLDÜ - Asus X550LN Batarya için DSDT düzenleme | Sayfa 2 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu konusunda DSDT'yi nasıl düzenlerim? Bununla ilgili bilgi göremedim. Arkadaşın düzenlediği son dosyayı indirdim ve MacIASL ile açtım. Compile' a tıkladığımda 3 tane hata aldım. Arkadaş bunu /" "/ komutu ile düzeltmiş ama ben bu komutu nasıl kullanacağımı bilmiyorum . Ayrıca diyelim ki DSDT dosyam hazır. Bunu nasıl yükleyeceğim nereye yükleyeceğim?
DSDT nasıl oluşturulur, yamalanır bunları öğrenmek için aşağıdaki rehberi incelemelisin. Yoksa direk olarak konuya girersen çözüm üretmek zor olacaktır;
DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Layout ID için nereye gireceğimi söylemişsiniz. Ben de anladım ama layout ID değerini nereden alabilirim, onu hala bilmiyorum hocam.
AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu Rehberde paylaşılan tablodan alacaksın.
Bu arada orada ID girme yeri olarak EFI dosyasındaki config.plist'i Clover Configurator ile açıp generate deyip EFI içinde config.plist' in oldugu diziyi göstereceğim, doğru mu anlamışım?
Generate yapmayacaksın. Sadece USB / EFI içindeki Config dosyasına yukarıda paylaştığım resimdeki gibi Layout ID gireceksin.
Ek olarak; Sleep özelliği çalışmıyor. Bunu çalıştırma imkanı var mı?
Cihazın uyumasına engel olan harici bir aygıt varsa bunu çıkartıp deneyebilirsin.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Dediklerini anladım hocam. DSDT dosyası düzenlemedeki konuya baktım o düzenlemeyi ben yapabileceğimi sanmıyorum. Uzun uğraş ve zaman gerektiriyor. Ben yazılım geliştirme için yükledim de. MacOS' u düzenlemek yerine ben @claus adlı arkadaşımızdan alayım, o düzenlemişti onunla. Donanımımız aynı.

Layout -ID kısmında son bir şey aklıma takıldı; Ben o tablodan nasıl seçeceğim hocam? Hangisi benim donanım bilmiyorum ki. Bir de orada bazılarında id değeri var, bazılarında yok.

Ek olarak unuttuğum bir sorun daha var; Benim 4GB gömülü RAM'im var, 4GB ise harici slotta kingston RAM var. 8gb toplam RAM var ama sistem GB'ini görüyor sadece.

Ekleme 1:
Display preferences olayı için yaptıgım çözüm ve smart touchpad kext'i yükleyip yeniden başlattıktan sonra, bir süre sonra cihaz dondu, cevap vermedi. Reset atmak zorunda kaldım (2 kere oldu).

Ekleme 2:
Cihazin uyumasına engel olan bir aygıt yok. Sadece DVD-R yerinde bir HDD var 500gb.

Ekleme 3:
Benim sürümüm Sierra 10.12.2. Bunu güncelleyebiliyor muyum? Güncelleyebiliyorsam eğer nasıl yapacağım?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Dediklerini anladım hocam. DSDT dosyası düzenlemedeki konuya baktım o düzenlemeyi ben yapabileceğimi sanmıyorum. Uzun uğraş ve zaman gerektiriyor. Ben yazılım geliştirme için yükledim de. MacOS' u düzenlemek yerine ben @claus adlı arkadaşımızdan alayım, o düzenlemişti onunla. Donanımımız aynı.
Yazılım geliştimeyi düşünüyorsan DSDT konusu senin için zor olmamalı. Zira kodlara aşinalığın vardır.
Layout -ID kısmında son bir şey aklıma takıldı; Ben o tablodan nasıl seçeceğim hocam? Hangisi benim donanım bilmiyorum ki. Bir de orada bazılarında id değeri var, bazılarında yok.
Windows üzerinde AIDA64 indirip Ses donanımını öğrenebilirsin.
Ek olarak unuttuğum bir sorun daha var; Benim 4GB gömülü RAM'im var, 4GB ise harici slotta kingston RAM var. 8gb toplam RAM var ama sistem GB'ini görüyor sadece.
Bunun için Config.plist / SMBIOS içinde Trust işaretli olarak dene.
Display preferences olayı için yaptıgım çözüm ve smart touchpad kext'i yükleyip yeniden başlattıktan sonra, bir süre sonra cihaz dondu, cevap vermedi. Reset atmak zorunda kaldım (2 kere oldu).
Trackpad için şunu deneyeceksin;
ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum
Cihazin uyumasına engel olan bir aygıt yok. Sadece DVD-R yerinde bir HDD var 500gb.
Config.plist / ACPI / Fixes içinde "FixShutdown_0004" işaretli olsun. Ek olarak Boot seçenekleri içinde de Darkwake değerlerinde, "0"dan "8"e kadar olan değerleri dene.
Benim sürümüm Sierra 10.12.2. Bunu güncelleyebiliyor muyum? Güncelleyebiliyorsam eğer nasıl yapacağım?
Güncelleyebilirsin.
Sierra 10.12.4 Güncellemesi Yayınlandı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
acik ve net cevaplariniz col tesekkurler donma sorununa sanirim display preferentes pane sorununun cozumu yol acmis onu uygulamadim suan sistem normal, dtds icinde evet hocam kodlara asinayim ama tekerlegi yeniden kesfetmek istemiyorum hata yapma ihtimali varken ozellikle, yapilmisini kullanmak isterim.

sistemimde windows yok ama yinede bir sekilde elde ederim @claus arkadasimizla donanimimiz ayni oldugu icin ondan da alabilirim eger kendisi yardimci olursa simdilik ses calismiyor wifi icin asus nano usb alacagim, sleep problemi icin ve diger konustugumuz sorunlar icin soylediklerinizi deneyip bilgi veriyor olacagim.

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
pil suanda gozukuyor ama yuzde olarak sadece sifir gozukuyor rehabman kextini verdiginiz tarihlisini zaten yukledim hic gozukmuyordu pil rehabmani yukleyince yuzde sifir olarak gozukuyor suan eger sizin yolladginiz standart olandan farkliysa yine de deneyeyim mi?
- ses icin de multibeasttan vooodooonun 2.8.7 sini denedigimde sistem acilmaz hale gelmisti daha once 2.8.8 i denedigimde ise hicbir etkisi olmamisti yine de deneyeyim mi hocam ?

ek bir sorum daha olacak App Store de Mac OS guncellemesi gozuktu 10.12.4 icin sizin attiginiz guncelleme konusunda clover menusunun versiyonu xxx olmazsa sistem bozulur yaziyor suanki clover bootloaderimin versiyonunu nasil ogrenebilirim ve dusukse nasil guncelleyebilirim?

Edit:
Hocam rehab mani denedim bi etkisi olmadı
Daha sonra ses için attığınizi denedim sistem boot ekranında kaldı nanosaniye yazan bi yazı en altta sürekli kendini restart etmeye başladı

Bu işlemler sonrasında yüklediğim ama hatalı olan kextleri silme imkanım varmı çünkü sistem suan açılmıyor

--bu arada tüm. Bunlardan önce sistem tekrar döndü biranda çalışırken TouchPad driverlarinin buna sebep olabilme ihtimali varmı smart TouchPad 4.6.5 sürümünü yüklenmiştim

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Hocam rehab mani denedim bi etkisi olmadı
Dediğim gibi, DSDT yaması yapmalısın.
Daha sonra ses için attığınizi denedim sistem boot ekranında kaldı nanosaniye yazan bi yazı en altta sürekli kendini restart etmeye başladı
Bu kexti kurmadan önce daha önce kurduğun kextler vs varsa bunları silip Rebuild Cache yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatıp kurmalısın. Eğer bu işlemleri yapmazsan Kernel Panic alman doğaldır.
Bunlardan önce sistem tekrar döndü biranda çalışırken TouchPad driverlarinin buna sebep olabilme ihtimali varmı smart TouchPad 4.6.5 sürümünü yüklenmiştim
Olabilir. Verdiğim linkteki rehberi dikkatli incele
ek bir sorum daha olacak App Store de Mac OS guncellemesi gozuktu 10.12.4 icin sizin attiginiz guncelleme konusunda clover menusunun versiyonu xxx olmazsa sistem bozulur yaziyor suanki clover bootloaderimin versiyonunu nasil ogrenebilirim ve dusukse nasil guncelleyebilirim?
Clover Boot Menü ekranında sağ alt köşede yazar Clover versiyonu.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Hocam kextleri kurarken kext utility kullanıyorum o otomatik rebuild cache yapıyor suan sistemi acamiyorum boot menüsünden voodoo kextini nasıl silebilirim varmı yolu

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Hocam bu uygulama ile sistem library extensions altında yüklediğim kextleri var ordan çalışmayan sileceğim doğru mu anladım
Diğer bi soru sistem ayarlarım yapmadığım için Kernel panic aldın dediniz sistemime göre nasıl ayar yapacağım peki ben kexti direk kurdum kext utility de rebuild cache İşlemlerini yapıyor diye o aracı kullandim

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Sadece şunu seç;
Screen Shot 2017-04-18 at 10.29.36.png

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Son dediğinizi denedim yine restart etti kendini açılmadı bu arada verdiğiniz program. Üyelik istedi oldum ama. Link yollamadı. Program ile voodoyu nasıl sileceğimi de bilmiyorum hangi klasör de olduğunu bilmiyorum silmem gerek dosyaların.
Hocam bu arada hani şunu dene veya şunu deneyin dediğiniz şeyleri ben sizin çalıştığını bildiğinizi düşünerek sorgusuz yüklüyorum ama sanırım ihtimaller üzerinden bana söylediniz10. Yükleyisim de kernel panic aldı bu voodoo dan ben en iyisi @claus arkadaşımız dan yardım alayım alakanız için teşekkürler.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Hocam bu arada hani şunu dene veya şunu deneyin dediğiniz şeyleri ben sizin çalıştığını bildiğinizi düşünerek sorgusuz yüklüyorum ama sanırım ihtimaller üzerinden bana söylediniz
Burada paylaşılan sürücüler ve rehberler denenmiş ve uygulanmış ve bir çok üye başarılı bir şekilde sorunlarını çözmüştür. Zira seninle aynı donanıma sahip Claus arkadaşımız da rehberlerimiz ve çözümlerimiz ile kurulum adımlarını sorunsuzca gerçekleştirdi.
[Başarılı kurulum] Asus x550l sierra | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
ÇÖZÜLDÜ - Asus X550LN Batarya için DSDT düzenleme | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Sonuç olarak sorun yaşamanın sebebi senin bir şeyleri eksik veya hatalı yapmış olman. Nihayetinde biz sana çözümleri sunarız. Bunları doğru uygulamak senin işin.

Son düzenleme:
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
18
221
30
Burada paylaşılan sürücüler ve rehberler denenmiş ve uygulanmış ve bir çok üye başarılı bir şekilde sorunlarını çözmüştür. Zira seninle aynı donanıma sahip Claus arkadaşımız da rehberlerimiz ve çözümlerimiz ile kurulum adımlarını sorunsuzca gerçekleştirdi.
[Başarılı kurulum] Asus x550l sierra | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Sonuç olarak sorun yaşamanın sebebi senin bir şeyleri eksik veya hatalı yapmış olman. Nihayetinde biz sana çözümleri sunarız. Bunları doğru uygulamak senin işin.
Anladım hocam ama konuda da belirttiğim gibi bütün kurulumlara bütün işlemlere hakim degilim o yüzden yardıma ihtiyacım var ama voodoo yüklemesi için önerdiğiniz programda yanlış kurulum yapılabilecek bir durum göremedim ben siz de herhangi bir aylardan bahsetmedi iz ne dediyseniz olduğu gibi yükledim, seçeneğimizi seçip ilerliyoruz kurulum tamamlanıyor ama sistem açılmadi ben burdan şu sonucu çıkartıyorum benim sistemle uyumlu olmadığı için çalışmadı.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
25,593
6,263
4,401
Sana tavsiyem. Kurulumdan sonra direk olarak Multibeast kullanma. İlk olarak sıfır kurulumdan sonra yapman gereken Clover Bootloader ile (Multibeast üzerinden değil) sistemine uygun ayarları yapıp kurup, uygun EFI dosyalarını buraya taşıdıktan sonra sistemin USB olmadan açılmasını sağlamak. Ardından sırayla sorunlarını tek tek çözmeye çalış. İlk olarak grafik çöz. Ardından Ses denemesine geç. En son olarak Multibeast içinde ihtiyacın olan bir kext varsa sadece bunun için Multibeast kullan. Kolay gelsin.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...