ATI/AMD Ekran Kartları İçin Uyumluluk Rehberi

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
AMD_Radeon_graphics_logo_2014.svg.png

El Capitan ve Sierra sürümlerde uyku sonrası AMD Kartları çalışmıyor. bu sorunu yaşarsanız şu anki tek çözüm sistemi iGPU üzerinden boot etmek.

GİRİŞ

Çoğunuz, Hackintosh satın alma rehberlerinin tek bir uyumlu AMD Radeon kartı içermediğini fark etmişsinizdir. Bu, birçok insanın OS X ile uyumlu olmadığını düşünmesine yol açar. Ancak aslında Apple, son yıllarda hemen hemen her AMD grafik yonga seti için OS X'te sürücü desteği vermektedir Dolayısıyla sisteminizdeki AMD Grafik kartının Hackintosh kurulumunda yerleşik olarak tanıtma ihtimali var.

Bununla birlikte, yukarıdaki yazdıklarım yüzünden çok heyecanlanmadan, sorunsuz uzun vadeli uyumluluk sağlamak için dikkate alınması gereken birkaç şey var. Bu nedenle bu rehberde, ATI / AMD için gerekli tüm bilgileri ve bazı doğru bilinen yanlışları bulabiliceksiniz.

Ayrıca bu rehberde ATI / AMD uyumlu kartların nasıl bulunacağını, tam uyumlu olmayan GPU'lar' da genel deneyimi iyileştirmek için ne gibi adımların takip edileceğini anlatacağım. Ancak şunu belirtmek isterim ki, bu tam kapsamlı adım adım yönergeler veren bir rehber olmayıp, daha çok bilinmesi gereken önemli detaylar hakkında genel bakış olacaktır.

1. Genel Bilgi
AMD Grafik kartlarını anlayabilmek ve doğru bir kart seçebilmek için AMD sürücülerinin çalışma prensipleri hakkında bazı ayrıntıları bilmekte fayda var.

AMD Kernel Extensions
AMD sürücüleri birçok kernel uzantılarından oluşur.Bunlardan ikisi belirli bir GPU'nun OS X uyumluluğu için özellikle önem arz eder. Bunlar: AMD [5,6,7,8,9] 000Controller.kext (her AMD için bir tane Radeon GPU ailesi) ve AMDRadeonX [3,4] 000.kext.
Birinci kext , temel 2B işlemini ayarlamak, doğru çözünürlükleri sağlamak, kartın bağlantı noktalarını tutmaktan (sinyalleri doğru bağlantı noktalarına yönlendirmek, hot plug eylemlerini tespit etmek, birden fazla ekranı işlemek) sorumlu iken, ikincisi temelde 3D Kartınızın hızlanmasından sorumludur.
Her iki kext'te, sisteme bağlı GPU'ları algılamak ve doğru bir şekilde başlatmak için Info.plist içinde PCI aygıt kimlikleri listesini içerir.

Belirli bir kartın çalışması için, aygıt kimliğinin her iki dosyada da olması gereklidir. Ancak bu, aygıtın çalışması için yeterli değildir. Zira Apple'ın eklediği bazı Aygıt kimlikleri işe yarasada, çoğu sadece test amaçlı olarak eklendiği için bunlar oldukça fazla hata içerir.
O yüzden sırf listede uyumlu ID olarak gözüktüğü için, o kartın tam fonksiyonlu çalışacağını farzederek gidip AMD / ATI kartı almayın!!
Zira burada desteklenen kartlara benzer bir çok kart vardır. Ancak bunların kext'lerde aygıt kimliği tanınlanmamıştır. Bunları tanıtabilmek için Kext içindeki info.plist içine bu kartların Aygıt kimlikleri eklenir ki, bu tavsiye edilmez. Zira OS X güncellemesi sonrası bu değişiklikler sıfırlanır. Bunun en kolay yolu, cihaz kimliğini Config dosyanıza girmektir.
Screen Shot 2016-12-03 at 16.27.46.pngBaşlatma Süreci.

Eğer sistemde takılı grafik kartının PCIe Aygıt kimliği, info.plist içindeki desteklenen Aygıt kimlikleri listesinde destekleniyorsa, kart sistem açılışı ile başlatılır. Bunu aşağıda bahsedeceğim başlangıç kontrolü yöntemleri ile yapılır. Bunlar EFI-Init ve Auto-Init'dir.
 • EFI'den başlatma (EFI-Init): Orijinal bir Mac'te, grafik kartı, EEPROM yongasındaki Legacy vBIOS'lar ile birlikte bir EFI ROM taşır. Başlangıç esnasında kartı sisteme tanıtıp sürücüyü başlatmak için bu EFI ikilisi EFI makinesi tarafından yürütülür. Hackintos'ta ise bu işlem bootloader'daki Grafik Enjeksiyon ile taklit edilir. Bu sayede sisteme hangi Framebuffer kullanılacağını ve veya kartın Sistem Profilinde nasıl çağrılacağı söylenir. Bazılarınız, aynı şeyi temelde uygulayan ATY_Init.kext gibi araçları da hatırlayacaktır. Ancak bu araçlar artık geçerli değildir.
 • Otomatik Başlatma (Auto-Init): Apple OS X Lion ile işletim sistemlerine yeni bir özellik ekledi: Sürücülerin otomatik başlatılması. Apple, sisteme herhangi bir (sahte) EFI öğesine ihtiyaç duymadan, sadece eski VİBOS'ları ile PCI grafik kartını başlatma olanağı verdi. Başlangıçta bazı uyumluluk sorunları vardı, ancak Yosemite'den beri, çoğu durumda bu, klasik EFI tabanlı enjeksiyon yöntemi kadar iyi sonuç veriyor diyebiliriz.
Bunun anlamı, Yosemite ve sonrası için eğer kartınızın cihaz kimliği info.plist içinde varsa, başlangıçta GPU'nuz için doğru sürücünün otomatik olarak başlatılacağı anlamına gelir. Bunun için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Ancak belirtmek isterim ki, bu sürücüler başlangıçta doğru bir şekilde çalışmalarına rağmen yine de hata verebilir ve bozuk ya da siyah ekran gibi hatalar alabilirsiniz.

Framebuffers

AMDx000Controller.kexts'lerinin her biri, bir GPU ailesi için bir dizi framebuffer içerir. Framebuffer'ın ne olduğunu açıklamak gerekirse; Sürücülere grafik kartının her bir bağlantı noktasının, fiziksel olarak GPU yongasına nasıl bağlandığını söyleyen bağlantı noktası eşleştirme tabloları olarak düşünebilirsiniz. Bu gerçekten önemlidir. Zira framebuffer uyuşmazlık durumunda siyah ekran hatası, sistemin donması veya belirli özelliklerin çalışmaması hatalarını alma olasılığınız yüksektir (Ses ve Hot-plug çalışmaması gibi).
Apple'ın kullandığı çoğu framebuffer'lar kendi ürettiği cihazlara özgüdür (Örnek: MacBook için 1 adet LVDS bağlantı noktası ve 2 adet DisplayPort). Fakat Apple kendi cihazlarında kullanmamasına rağmen yine de bazı PC grafik kartları için OS X içine framebuffer eklemiştir. Ancak bu framebuffer'lar genellikle AMD'nin referans kartların düzenleri için uygundur (aşağıda anlattım). Bu nedenle farklı bir özel tasarım kartınnız varsa bu framebufferlar size yardımcı olmazlar.
Önyükleyicinizin (Clover Bootloader) grafik enjeksiyon işlevini kullandığımızda, sistem (dolaylı veya kesin) bu framebuffer'lardan birini kullanacaktır. Eğer kartınızın bu framebuffer'lar ile mükemmel bir eşleşmesi varsa, kartınızın portları sorunsuz tanınacaktır. Ancak referans olmayan kartlar için genellikle bu şansa sahip olmayacaksınız.
Eğer spesifik bir framebuffer enjekte etmezseniz ve sürücünün otomatik başlatma özelliğine güveniyorsanız, sürücü jenerik RadeonFramebuffer'a geri dönecektir. Bu framebuffer dinamik olarak kartın VBIOS'u tarafından yapılandırılır ve referans olmayan herhangi bir kartla eşleştirilir.
Geçmişte, özellikle çoklu monitör kurulumlarında ve bazı belirli uygulamalarda (DVD oynatıcı, Steam gibi ) bu yaklaşımla ilgili bazı sorunlar yaşanırdı. Ancak günümüz itibariyle bunun çoğu çözülmüş gibi görünüyor.
Bu yöntemi kullandığınızda kartınızın doğru adıyla gösterilmeyeceğini, bunun yerine "Radeon HD 7xxx" veya "Radeon HD 5000 series" gibi gösterilecektir. Bu sadece kozmetik sorunudur. Bu bir problem değildir.
Eğer referans olmayan bir kart ile grafik enjeksiyonu kullanmak istiyorsanız kartınız için AMDx000Controller.kext ikili dosyasında framebuffer yaması yapmanız gerekir.
AMD ile ilgili framebuffer'ların tam listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Apple Intel AMD/ATI Framebuffers | tonymacx86.com

2. Uyumluluk Listesi

Bu bölümde Radeon yonga setlerinin uyumluluğunu listeleyeceğim (Yosemite'den itibaren). Bu liste aynı zamanda her kart için en uygun framebuffer, referans portu yerleşimini ve bilinen sorunları da içerir. Burada her bir satıcının özel varyantında her bir kartı tek tek denenmediğini belirtmeliyim. Bu nedenle burada açıklandığı gibi olan, ancak uyumsuz bir kartla karşılaşma ihtimaliniz var.
Ayrıca bu listede HD5000'den (HD 7000 ve sonrası) daha eski kartlara değinmeyeceğim. Zira bu kartların çoğu 64 bit sürücü desteği olmadığından Apple tarafından deskteklenmemekte. Ayrıca Mobil GPU, düşük sınıf ofis grafik kartlarıda bu listenin dışında tutuldu.

AMD Ürün Adları:

Başlamadan önce AMD'ın ürünlerini yeniden isimlendirip yeniden sunma politikasına değinmek lazım. Zira şirket bu yüzden son yıllarda çok fazla karışıklığa neden olmuştur.
En yeni üç GPU nesli (HD 7000 serisi, Rx 200 serisi ve Rx 300 serisi), farklı yonga mimarilerine sahip belirli GPU'lar içerirler. Bu kartlar tamamen farklı OS X uyumluluğu sağlayan farklı sürücüler kullanmaktalar.
Örneğin görünüşte çok yeni bir kart olan R7 370, HD 7870 Modelinin kullandığı 3 yıllık, GCN 1.0 tabanlı "Pitcairn" yongasını kullanırken, R9 380 ise güncel GCN 1.2 tabanlı "Tonga" yongasını kullanmakta.
Aşağıda ki tabloda bütün bunları listelemeye çalışacağım. Buna ek olarak hangi kext'in hangi kartla ilişkili olduğunun daha net anlaşılması için tabloyu sürümlere göre ayırdım.

Tabii AMD boş durmayıp karışıklığı daha da artırmak için OEM pazarına birde yeniden isimlendirilen HD8000 kartlarını sürdü. Bu kartlar piyasada çok bulunmadığından bu listede bunlara değinmeyeceğim. Eğer bu sürüm ile ilgili bilgi almak isterseniz WikiPedia'ya bakabilirsiniz.

'Reference Design / Layout' teriminin tanımı

"Referans tasarım", AMD'nin yeni bir kart çıkardığında yayınladığı PCB tasarımıdır. "Sapphire" veya "XFX" gibi satıcılar, daha sonra bu referans tasarımı kartları talepler doğrultusunda geliştirir kendine göre özelleştirebilir.
Geçmişte Apple bu tarz kartlar için tam işlevsellik sağlayan Framebuffer referans düzenleri içeriyordu. Ancak Apple, standart PCI kartları kullanan tek Mac klasiği olan MacPro'yu üretmediğinden artık bu pek mümkün görünmüyor.
Bir kartın fiziksel portları, bir referans kart olup olmadığına karar vermek için yeterli kriter değildir. Yine de bir ipucu vermesi açısından bu bilgileri uyumluluk tablosuna ekleyeceğim.
Ve bir kişisel önerim: Eğer çoklu ekran desteğine (özellikle Eyefinity = 2'den fazla) ihtiyacınız varsa ve herhangi bir sıkıntıya girmek istemiyorsanız, mümkün olduğunca referans düzenine yakın bir kart satın alın.

AMD5000Controller.kext
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
HD 5770Evet10.6.80x68B82x DVI, HDMI, DPVervetYok
HD 5770 Mac EditionEvet10.6.80x68B82x mDP, DVIHoolockYok
HD 5850Evet10.6.80x68992x DVI, HDMI, DPUakariYok
HD 5870Evet10.6.80x68982x DVI, HDMI, DPUakariYok
HD 5870 Mac EditionEvet10.6.80x68982x mDP, DVILangurYok
HD 5870 Eyefinity 6Evet10.6.80x68986x mDP, DVIZonalisDoğrulanmamış
[TBODY] [/TBODY]
AMD6000Controller.kext
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
HD 6790Hayır?0x673E??DevID kayıp
HD 6850Hayır?0x6739??DevID kayıp
HD 6870Evet?0x67382x mDP, HDMI, 2x DVIDuckweed2nd DVI Fonksiyonel değil
HD 69x0Hayır?---Sorunlu, kullanışlı değil
[TBODY] [/TBODY]
AMD7000Controller.kext (1. Jenerasyon GCN mimarisi)
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReference Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
HD 7750Evet10.8.30x683F??10.10.3'ten beri siyah ekran sorunu
HD 7770 / R7 250XEvet10.8.30x683D2x mDP, HDMI, DVIDashimaki10.10.3'ten beri siyah ekran sorunu
HD 7850Evet10.8.30x6819??Hayır
HD 7870 / R9 270XEvet10.8.30x68102x mDP, HDMI, DVIFutomakiHayır
R9 270 / R7 370Hayır10.8.30x6811??DevID Belli Değil
HD 7950 / R9 280Evet10.8.30x679A2x mDP, HDMI, DVIHamachiHayır
HD 7970 / R9 280XEvet10.8.30x67982x mDP, HDMI, DVIHamachiHayır
[TBODY] [/TBODY]
AMD8000Controller.kext (2.Jenerasyon GCN mimarisi)
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
HD 7790 / R7 260Evet10.10?0x665CYokYokÇoklu ekran hatası. DP sorunlu .Config içinde RadeonDeInit komutu girilmesi gerekiyor.
R7 260X / R7 360Hayır10.10?0x6658YokYok
R9 290 / R9 390Hayır10.10?0x67B1YokYok
R9 290X / R9 390XEvet10.10?0x67B0YokYok
[TBODY] [/TBODY]
AMD9000Controller.kext (3. Jenerasyon GCN mimarisi)
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
R9 285 / R9 380Evet10.100x6939DP, HDMI, 2x DVILagottoConfig içinde RadeonDeInit komutu gerekiyor.
R9 380XEvet10.100x6938DP, HDMI, 2x DVILagotto"
Fury / Fury XHayır10.120x7300nonenoneConfig içinde RadeonDeInit komutu girilmesi gerekiyor
[TBODY] [/TBODY]
AMD9500Controller.kext (4th Gen GCN architecture)
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
RX 460 / RX 560Evet10.120x67EFDP, HDMI, DVIAcreConfig içinde RadeonDeInit komutu girilmesi gerekiyor
RX 470 / RX 570Evet10.12.60x67DF3x DP, HDMI, DVIDaymanNeeds RadeonDeInit
RX 480 / RX 580Evet10.12.60x67DF3x DP, HDMI, DVIDaymanConfig içinde RadeonDeInit komutu girilmesi gerekiyor
[TBODY] [/TBODY]
AMD10000Controller.kext (5. Jenerasyon GCN Mimarisi)
Grafik KartOOBmin. OSXDevIDReferans Port DüzeniFramebufferBilinen Sorunlar
RX Vega56Evet10.12.60x687F3x DP, HDMIKamarang / Iriri?Config içinde RadeonDeInit komutu girilmesi gerekiyor.
RX Vega64Evet10.12.60x687F3x DP, HDMIKamarang / Iriri?Config içinde RadeonDeInit, Komutu girilmesi gerekiyor
[TBODY] [/TBODY]
Liste açıklaması:
 • OOB: "Hayır" görüyorsanız, aygıt kimliği girmeniz gerekir.
 • Framebuffers: Referans portu düzenine en uygun framebuffer. Referans olmayan kartlar framebuffer ile daha iyi çalışabilir.
 • Apple GCN 1.1+ kullanan PCIe kartları için framebuffer desteği vermiyor. Dolayıyla önünüzde iki seçenek var; Radeon Framebuffer güvenmek yada framebuffer yaması yapmak.
 • Min OSX: Belirli bir yongaseti için ilk önce sürücü desteğini ekleyen ilk OS X'i ifade eder. Aygıt kimliği sonraki bir OS X sürümüne eklenmiş olabilir. Bu nedenle kartınız belirtilen sürümde OOB ile çalışmayabilir.
 • Lagotto framebuffer belleği ilk defa Sierra'da ortaya çıktı. Dolayısıyla daha önceki herhangi bir OS X sürümü Tonga GPU'ları için framebuffer belleği sunmaz.
XFX kartları hakkında not:

Bir çok kullanıcı, özellikle HD 7xxx / R9 jenerasyon kartlarda problem yaşadıklarını rapor etmişler. Zira bu kartlar Önyükleme sırasında, OS X tarafından düzeltilemeyen ve kilitlenmeye neden olabilecek özel bir BIOS kullanıyorlar. Bunu çözmek aşağıdaki yöntemi deneyin.
 1. OS X dahili grafik ile boot edin.
 2. Grafik kartınızın sürücüsünü üreticinin sitesinden indirin.
 3. İndirdiğiniz .rom uzantılı dosyanın ismini xfx kartınızın Device ve Vendor ID'lerini girerek değiştirin.
  Örnek: [vendornumber]_[deviceid].rom
 4. Ardından EFI bölümünü mount edin.
 5. ROM dosyasını EFI/CLOVER/ROM içine taşıyın.
 6. Bu işlemden sonra Config dosyanızı açın.
 7. "Graphics" seçeneklerinden "Inject ATI" ve "Load VBIOS" işaretleyin.
 8. Config dosyanızıı kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.
 9. BIOS'a girin ve "Graphics" seçeneklerinde öntanımlı olarak "PCIe"kartınız seçin.
 10. Sistemi OS X ile boot edin.
Güncel AMD kartlarıyla ilgili not (3. & 4. Jenerasyon GCN):
Bir çok güncel AMD kartlarda Boot esnasında ve sonrasında bazı sorunlar yaşanabilir ( Boot sonrasında siyah ekran hatası, Uyku sonrası siyah ekran yada sistemin hiç açılmaması). BU gibi sorunların çözümü için Whatevergreen.kext ve Lilu.kext kurulumu yapılmalı. Bu kextlerin yanısıra Config dosyasında RadeonDeInit komutu da girilmesi gerekebilir.
Kod:
<key>Graphics</key>
<dict>
  <key>RadeonDeInit</key>
  <true/>
3. Uyumlu Bir Framebuffer Bulma veya Framebuffer Yama Yapmak

Daha önce belirttiğim üzere, referans düzeni olan bir AMD grafik kartı seçmek, kartın OS X ile 100& eşleşen bir framebuffer kullanmasını sağlar. Kartınız referans tasarımdan farklı dahi bile olsa RadeonFramebuffer çoğu durumda kartınızın sorunsuz tanınmasını sağlar. Ancak bu ikisi de olmuyorsa ne yapmak gerekiyor?

Uygun Framebuffer Bulmak
Kartınız ile uyumlu Framebuffer için çoğunlukla kullanılan yaygın yöntem, GPU ailesinin tüm mevcut framebuffer'larını sizin kartınıza uygun olanını bulana kadar enjekte etmek ve her bir portla olan uyumluluğunu elle kontrol etmek. Bu yöntem işe yarayabilir ancak çok fazla zaman harcayacağınız açıktır. O yüzden en doğru yöntem framebuffer'ın uyumluluğunu doğrudan grafik kartınızın VBIOS'una bakarak analiz etmektir.
Spesifik bir bağlantı portunun haritalandırılması, dört farklı tanımlayıcı ile tanımlanır. Bunlar:
 • Encoder ID (Sinyal Üretici Kimliği)
 • Transmitter ID (Verici Kimliği )
 • Hotplug ID (Yürütücü Kimliği)
 • Sense ID (Algı Kimliği)
Bunların hepsinin kesinlikle mükemmel bir şekilde uyuşması gerekir. Mesela Hotplug kimliğinin uyuşmaması, hotplug algılamasını devre dışı bırakır. Diğer 3 kimliğin uyuşmazlığı ise siyah veya bozuk bir ekran hatası almanıza yol açar ( Üç kimliğin eşleşmemesi karanlık veya bozuk bir ekrana neden olurken bilgisayarınızı portu etkinleştirmek için uyku moduna geçirmeniz gerekebilir).

Bu eşlemenin VBIOS'dan alınması kolaydır:
 1. VBIOS'unuzu Atiflash.exr DOS yada Clover ile çıkartın.
 2. redsock_bios_decoder indirin. Bu program size Encoder IS ve Transmitter ID'leri verir.
 3. Ardından radeon_bios_decode.zip indirin. Bu uygulama ise size hotplug ID ve ve SenseID verir.
Aşağıdaki ekran görüntüsünde Radeon HD 7950 Mac Edition ile "Hamachi" framebuffer'ın eksiksiz bir port haritalandırmasını gösterir.
d1h6g3njzg7dkq187.gif


Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere Hamachi, Framebuffer'ın herbir satırı grafik kartının fiziksel bir noktasına eşit ve doğru bir şekilde eşleşmekte. Elbette dikkatli gözlerden framebuffer'ın dörtten fazla tanımlayıcı içerdiğini farketmiştir. Ancak burada çıkan her sonucu açıklamayacağım. Çoğu rehberde es geçilen bir tanım bence yeterlidir.
Her satırın ilk iki baytı (bayt takaslı!) o portun türünü bildirir. Örnek:
 • 0x4 => DualLink-DVI
 • 0x200 => SingleLink-DVI
 • 0x400 => (mini)DisplayPort
 • 0x800 => HDMI
Framebuffer Yamalamak

Daha önce bahsettiğim üzere; Eğer Grafik kartınız OS X tarafından desteklenen bir framebuffer'a sahip değilse, framebuffer yaması yapmanız gerekiyor. Ancak bu rehberin amacı ATI / AMD uyumluluğubu anlamak adına hazırlanmış bir rehber olduğu için burada framebuffer yamasının nasıl yapıldığını anlatmayacağım. Zira bunun için bir rehberimiz zaten mevcut;
ATI / AMD Grafik Kartları için Framebuffer Düzenlemek | osxinfo
 • Gerçek hotplug kimliğini nasıl bulacağınızı unutmayın. ( Makale Son bölüm)
 • Kext düzenleme yerine her zaman Clover içinde düzenleme yapın.
 • Bağlantı noktalarının sayısını değiştirmeye çalışmayın, bu framebuffer tahrip edecektir!!
4. Sahte Aygıt Kimliği Kullanmak

Her zaman gelen bir soruya ve çözümünüde burada değinelim. Burada ATI / AMD Grafik kartımızı etkinleştirmek için Clover'da "FakeID"'yi nasıl kullanacağınızı anlatacağım.
Burada örnek olarak OOB olmayan Radeon R9 270 modeli bir grafik kartımız olsun. Bu kartın kimliği 0x6811'dir.
İlk olarak yapmanız gereken OOBN destekleyen ve aynı yonga setini kullanan bir AMD / ATI grafik kartı bulmalısınız ( yukarıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz). Bizim örneğimizde bu Radeon R9 270X (0x6810) olabilir.

Bu grafik kartının Device ID (aygıt kimliği) ve Vendor ID (Satıcı Kimliği) (her zaman 0x1002) 'yi içerir. Dolayısıyla R9 270X ID'nin tamamı 0x68101002'dir.
Clover içinde şu adımları uygulayın.
 1. Config.plist--> Devices--> FakeID--> ATI= 0x68101002 girin.
  Screen Shot 2016-12-04 at 02.09.13.png

 2. Graphics--> Inject ATI= True
 3. Graphics--> FB Name: Framebuffer ismi. Burada Futomaki (Eğer Framebuffer kullanmak istemiyorsanız boş bırakabilirsiniz. Sürücü varsayılan olarak RadeonFramebuffer'ı kullanacaktır).
  Screen Shot 2016-12-04 at 02.16.42.png

 4. ACPI--> Fixdisplay= True olarak ayarlayın.
  Screen Shot 2016-12-04 at 02.17.52.png

 5. Config dosyanızı kaydedin.
Bir dahaki açılışta, desteklenmeyen GPU'nuz OS X tarafından tanınmış olacaktır. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise Sistem Profili Düzenleyicisi -> Grafikler bölümüne bakarak grafik kimliğinizi doğrulayın. Burada listelenen cihaz kimliği değişmedi ise girdiğiniz kodlarda hata yapmış olabilirsiniz. O yüzden tekrar deneyin.

5. Sık Sorulan Sorular

Radeon XYZ sürücülerini nereden indirebilirim?
AMD Radeon sürücüleri her zaman düzenli sistem güncellemelerinin bir parçası olarak Apple tarafından sağlanmaktadır. Elbette internette yamalı bir çok AMD grafik bulabilirsiniz. Bunları elbette kullanabilirsiniz. Ancak önerim her güncelleme sonrasu kext yama yapmak yerine Clover kullanmak.

Çoklu Ekran Çalışmıyor! Ne Yapmam Lazım?
İlk olarak, tüm bağlantı noktalarının takılı bir ekranla çalıştığından emin olun. Üç veya daha fazla ekran kullanmak istiyorsanız, yerel DisplayPort ekranlarına veya aktif DisplayPort adaptörlerine ihtiyacınız olduğunu unutmayın (bkz. AMD Eyefinity Technology - Recommended Adapters
Öntanılı RadeonFramebuffer kullanıyorsanız, eşleşen bir framebuffer enjekte etmeyi deneyin (tersini de yapabilirsiniz).
GCN 1.1 kartı (Bonaire veya Hawaii) kullanıyorsanız geçmiş olsun.Zira sürücüler genellikle birden fazla ekran kullanırken çarpışır. Çözüm olarak sistem açılışından sadece bir ekranla başlamak ve uyku esnasında 2. ekranı takmak işe yarayabilir.

İnternet üzerinden Kartım için MAC EFI ROM buldum. Bununla kartımı flash yaparsam kartım daha performanslı çalışır mı?
Hackintos cihazınız bir Mac cihazın EFI'sini kullanamaz.

OS X düzgün şekilde açılıyor, ancak grafikler yavaş ve / veya çözünürlük düşük!
Muhtemelen sürücü yüklenemiyor. Sebebi ise kartınızın cihaz kimliği uyumlu kimliklar arasında değil ( yukarıdaki listeyi inceleyin. Bunun için yukarıdaki listeden sizin kartınız ile uyumlu benzer grafik kartlarının ID'lerini Config dosyasına girebilir yada Kext içinde ID ekleyebilirsiniz (Önerilmez).

AMD / ATI Kartım 'HD 7xxx' (veya benzer) olarak görünüyor! Bu bir Problem mi?
Bu, Grafik kartınız ile alakalı bir şey enjekte etmediğiniz anlamına geliri. Endişelenmenize gerek yoktur. Bölüm 1'deki Framebuffer bölümünü tekrar okuyun. Sadece kozmetik bir sorun.

Radeon XYZ'nin için hangi Aygıt Kimliği var?
Aşağıdaki bağlantıdan VBIOS Veritabanını inceleyebilirsiniz.
VGA Bios Collection | techPowerUp

Peki Metal Desteği?
El Capitan'da Yosemite'ye kıyasla önemli bir sürücü değişikliği olmadı.
Metal,sadece HD 7xxx serisi ve üstüne destek vermektedir. Daha eski kartlar OS X tarafından desteklenmektedir ancak Metal desteği yoktur.

Nvidia kartlarıyla AMD / ATI karşılaştırıldığında Avantaj ve Dezavantajları nelerdir? Hangisini almalıyım?

Artılar:
 • Web Sürücü kurmanıza gerek yok. (NVIDIA Maxwell kartlar için NVIDIA Web Sürücüsü gerekmekte)
 • "Orta" performans sınıfında uygun fiyat.
 • Daha iyi OpenCL performansı
 • AMD sürücüleri işlemciye daha az CPU yük bindirir.
Eksiler:
 • Üst düzey kartların sorunlu sürücüleri ( Hawai) var.
 • 980ti ve TitanX alternatifi değiller.
 • CUDA desteği yok.
 • Uyku/ Uykudan uyanma sorunları; El Capitan / Sierra
 
Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

kalora

APPRENTICE
25 Ara 2016
36
17
21
34
Hocam listede bulunan aşagidaki kartı sorunsuz ek birşey gerekeden 10.7 den bu yana sorunsuz kullanıyorum .(Şuan ki sürümüm 10.12.3)
HD 5770Evet10.6.80x68B8
[TBODY] [/TBODY]
Bu karttı güncellemek istiyorum fakat bunun gibi sorunsuz HD 7XXX veya HD8XXX serisinde hatasız çalışan kart varmı ben oyun veya grafik işi yapan biri degilim fakat yeni nesil daha az güç tüketen ve ısınan bir kart takmak istiyorum .
 
 • Like
Tepkiler: Serchat10

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
Hocam listede bulunan aşagidaki kartı sorunsuz ek birşey gerekeden 10.7 den bu yana sorunsuz kullanıyorum .(Şuan ki sürümüm 10.12.3)
HD 5770Evet10.6.80x68B8
[TBODY] [/TBODY]
Bu karttı güncellemek istiyorum fakat bunun gibi sorunsuz HD 7XXX veya HD8XXX serisinde hatasız çalışan kart varmı ben oyun veya grafik işi yapan biri degilim fakat yeni nesil daha az güç tüketen ve ısınan bir kart takmak istiyorum .
Bu rehberde belirttiğim gibi eğer mevcut bir AMD / ATI kartın varsa bu makale bu kartı tanıtmanda yardımcı olur. Ancak makaleyi okudun; El Capitan ve Sierra sonrası güncel ATI / AMD kartlar hep sorumlu. En basiti uyku sonrası ve boot esnasında siyah ekran sorunu vs. Kısaca, grafik kartı konusunda eğer yeni bir kart alacaksan NVIDIA düşünmelisin.
 
Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

darknightz

APPRENTICE
9 Eki 2017
59
1
0
31
Bende HD serisi olarak görünüyor kart nasıl tanıtırım. R9 270x var. R9 200 Series olarak nasıl tanıtırım.

HD 78xx olarak görünüyor.

Kısaca R9 270x olarak tanıtsam fps ve performans farkı olur mu ?
 

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
İsim farklılığı kozmetik bir sorun, rehberin sonundaki soru cevap kısmında bunu açıkladım.
 
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Xoloth

APPRENTICE
15 Eki 2017
12
0
1
25
Acaba RX550 için her hangi yapabileceğim bir şey var mı? Listede RX550 bulunmuyor da.
 

Suha

APPRENTICE
21 Tem 2017
51
30
21
44
Bende HD serisi olarak görünüyor kart nasıl tanıtırım. R9 270x var. R9 200 Series olarak nasıl tanıtırım.

HD 78xx olarak görünüyor.

Kısaca R9 270x olarak tanıtsam fps ve performans farkı olur mu ?
Teknik olarak açıklamak gerekirse 78xx ile 270 serileri aynı kartlar ve aynı gpu ya sahip. Pazarlama stratejisi dolayısıyla ufak oynamalarla yeni kart diye piyasaya sürüldü.
Aynı durum 79xx ile 280 lerde de var.
 

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

longcoming

APPRENTICE
20 Kas 2017
99
12
71
R9 280x kartım var.bir türlü tanıtamadım.yardımcı olabilrcrk olan var mı?
 
BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Lenovo Legion 5
İşlemci Modeli
intel Corei7 10750H
Grafik Kartı
Intel UHD 630

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
R9 280x kartım var.bir türlü tanıtamadım.yardımcı olabilrcrk olan var mı?
Bir çok kullanıcı, özellikle HD 7xxx / R9 jenerasyon kartlarda problem yaşadıklarını rapor etmişler. Zira bu kartlar Önyükleme sırasında, OS X tarafından düzeltilemeyen ve kilitlenmeye neden olabilecek özel bir BIOS kullanıyorlar. Bunu çözmek aşağıdaki yöntemi deneyin.
 1. OS X dahili grafik ile boot edin.
 2. Grafik kartınızın sürücüsünü üreticinin sitesinden indirin.
 3. İndirdiğiniz .rom uzantılı dosyanın ismini xfx kartınızın Device ve Vendor ID'lerini girerek değiştirin.
  Örnek: [vendornumber]_[deviceid].rom
 4. Ardından EFI bölümünü mount edin.
 5. ROM dosyasını EFI/CLOVER/ROM içine taşıyın.
 6. Bu işlemden sonra Config dosyanızı açın.
 7. "Graphics" seçeneklerinden "Inject ATI" ve "Load VBIOS" işaretleyin.
 8. Config dosyanızıı kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.
 9. BIOS'a girin ve "Graphics" seçeneklerinde öntanımlı olarak "PCIe"kartınız seçin.
 10. Sistemi OS X ile boot edin.
Güncel AMD kartlarıyla ilgili not (3. & 4. Jenerasyon GCN):
Bir çok güncel AMD kartlarda Boot esnasında ve sonrasında bazı sorunlar yaşanabilir ( Boot sonrasında siyah ekran hatası, Uyku sonrası siyah ekran yada sistemin hiç açılmaması). BU gibi sorunların çözümü için Whatevergreen.kext ve Lilu.kext kurulumu yapılmalı. Bu kextlerin yanısıra Config dosyasında RadeonDeInit komutu da girilmesi gerekebilir.
Kod:
<key>Graphics</key>
<dict>
<key>RadeonDeInit</key>
<true/>
 
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

bfo

APPRENTICE
27 Eki 2018
20
1
21
Merhaba, radeon r5 M430 modeli ekran kartım var, "bu mac hakkında" kısmında intel HD Graphics 620 olarak görünüyor, yukardaki tabloda uygun uyumlu model kext i bulamadım.Ekran kartım uyumsuz anlamına mı geliyor ?
 
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Lenovo V310 15ikb 80t300bgtx
İşlemci Modeli
i5 7200U Kaby Lake
Grafik Kartı
AMD Radeon R5 M330 & Intel HD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8168H/8111H & Qualcomm Atheros QCA9377
Disk ve RAM
128GB Ssd & 1TB HDD & 8GB DDR4 2133MHz

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,744
668
1,351
Merhaba, radeon r5 M430 modeli ekran kartım var, "bu mac hakkında" kısmında intel HD Graphics 620 olarak görünüyor, yukardaki tabloda uygun uyumlu model kext i bulamadım.Ekran kartım uyumsuz anlamına mı geliyor ?
Sahip olduğun cihazın marka / modelini belirt
 
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

bfo

APPRENTICE
27 Eki 2018
20
1
21
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Lenovo V310 15ikb 80t300bgtx
İşlemci Modeli
i5 7200U Kaby Lake
Grafik Kartı
AMD Radeon R5 M330 & Intel HD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8168H/8111H & Qualcomm Atheros QCA9377
Disk ve RAM
128GB Ssd & 1TB HDD & 8GB DDR4 2133MHz

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,744
668
1,351
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

bfo

APPRENTICE
27 Eki 2018
20
1
21
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Lenovo V310 15ikb 80t300bgtx
İşlemci Modeli
i5 7200U Kaby Lake
Grafik Kartı
AMD Radeon R5 M330 & Intel HD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8168H/8111H & Qualcomm Atheros QCA9377
Disk ve RAM
128GB Ssd & 1TB HDD & 8GB DDR4 2133MHz

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,744
668
1,351
Optimus dediğiniz nedir?
macOS optimus teknolojisini desteklemiyor. Basitçe açıklarsak; gerekli durum olmadıkça onboard grafik kartının çalışması enerji tasarrufu sağlanması, performans gerektiren uygulamalar vs açıldığında Nvidia / ATI grafik kartlarının devreye girmesine denir. Masaüstü sistemlerde optimus teknolojisi yoktur. Bu nedenle leptop'larda harici kartı tanıtmak çoğu modelde mümkün değildir
 
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

bfo

APPRENTICE
27 Eki 2018
20
1
21
Sadece HD620 kullanabilirsin, Optimus'tan dolayı radeon'u kullanamazsın
Hocam Optimus dediğinizi biraz araştırdım fakat anladığım kadarıyla bu Nvidia teknolojisi, ama benim kart amd radeon?
BIOS ayarlarında switchable graphics ve UMA seçeceği mevcut bu arada.

macOS optimus teknolojisini desteklemiyor. Basitçe açıklarsak; gerekli durum olmadıkça onboard grafik kartının çalışması enerji tasarrufu sağlanması, performans gerektiren uygulamalar vs açıldığında Nvidia / ATI grafik kartlarının devreye girmesine denir. Masaüstü sistemlerde optimus teknolojisi yoktur. Bu nedenle leptop'larda harici kartı tanıtmak çoğu modelde mümkün değildir
Anladım teşekkürler.
 
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Lenovo V310 15ikb 80t300bgtx
İşlemci Modeli
i5 7200U Kaby Lake
Grafik Kartı
AMD Radeon R5 M330 & Intel HD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8168H/8111H & Qualcomm Atheros QCA9377
Disk ve RAM
128GB Ssd & 1TB HDD & 8GB DDR4 2133MHz

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,744
668
1,351
fakat anladığım kadarıyla bu Nvidia teknolojisi, ama benim kart amd radeon?
Hayır, her ikisi için de benzer teknolojiler mevcuttur. Sadece isim değişikliği göstermekte.

BIOS ayarlarında switchable graphics ve UMA seçeceği mevcut bu arada.
UMA ile sadece HD Graphics'i aktif bırakabilirsin. Ki zaten UMA only seçili olmalıdır, aksi taktirde AMD ekstra güç harcayacaktır ve bu da pil sarfiyatını etkileyecektir

HD620 senin için yeterli olacaktır
 
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,801
7,555
4,401
AMD grafik kartları kullanan Laptop'lar için kullanılan grafik yönetim teknolojisi AMD Switchable'dır ve bunun da Hackintosh desteği yoktur. Sonuç olarak sadece HD 620 tanıtabilirsin.
 
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

grafikhane

APPRENTICE
24 Ocak 2019
15
0
0
36
Merhaba hd 5750 ekran kartını söylediğiniz gibi fake id 0x68be1002 olarak değiştirip tanıttım bu mac hakkında da hd5000 olarak görünüyor ve bu benim için sorun değil sorunum hdmi ile bağlıyım çözünülürlük yetersiz sanki tam fonksiyon çalışmıyor gibi ve hdmi ile birlikte seste alamıyorum çözümüm nedir?
 

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler