Azurewave aw-ce123h Wi-Fi kartında Ülke kodunu değiştirmek

27 Şub 2017
291
47
221
23
istanbul
merhaba arkadaşlar geçenlerde aliexpress'ten azurewave aw-ce123h sipariş ettim 15 gün içinde elime ulaştı, internetten kurulumunu araştırdım, kurulumunu yaptım daha sonra araştırmaya devam ederken şunu gördüm ''Country Code Patch'' dedim bu ne şimdi ? ingilizce bir forum'da görmüştüm açtım baktım lavuklar AirportBrcmFixup.kext diye bir kext yapmışlar bu kext'i other'ın içine atıyorsun daha sonra boot kodları kısmına ''brcmfx-country=#a'' kodunu ekliyorsun, bu kısımda #a yerine ülke kodu geliyor, neyse bu kodu ekliyorsun daha sonra sistem raporu'nda wifi kısımına girdiğin zaman atıyorum benim okuduğum örnekte herif ES yapıyordu, yani şöyle ''brcmfx-country=ES'' daha sonra sistem raporundan wifi'yi açınca orada ülke kodu kısmında ES yazıyordu, bende dururmuyum hemen TR yazdım, ama malesef olmadı üstüne birde bölge kısmıda unknow oldu, tabi benim moraller bozuk, neyse eski haline çevirdim.
Daha sonra geçenlerde vatan computer'in önünden geçiyordum dedim bir gireyim içeri, reyonda macbookair vardı açtırdım adama cihazı, aklıma şey geldi dedim acaba bu cihazda ülke kodu kısmında ne yazıyor baktım X3 yazıyor, bölge kısmındada ''ETSI'' yazıyor, neyse eve geldim bölge kodu kısmına X3 yazdım yani şöyle ''brcmfx-country=X3'' ve çalıştı arkadaşlar yani anladığım kadarıyla türkiyedeki cihazlarda bu şekilde olması gerekiyor, sizinlede paylaşmak istedim.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,005
4,081
4,351
Bu nasıl rehber, bu nasıl bir üslup? "herifler", "lavuklar" ne demek? Rehber mi yoksa bir anını mı anlatıyorsun? 221 tane mesajın olan, deneyimli bir üyemizsin ve bu tarzını doğru bulmuyorum. Kısaca bu arkadaşımızın demek istediğini, ben özet geçeyim:
Bu bahsettiği Kext, Lilu kext ile kullanılan bir kext ve aşağıdaki Broadcom yonga setini kullanan, macOS'in yerleşik olarak tanınmadığı kartların tanıtılmasını sağlayan bir kext.
GitHub - acidanthera/AirportBrcmFixup: An open source kernel extension providing a set of patches required for non-native Airport Broadcom Wi-Fi cards.
GitHub - acidanthera/Lilu: Arbitrary kext and process patching on macOS
Kexti kurduktan sonra Config / Boot argümanlarına brcmfx-country=XX ekliyorsunuz. XX yazan yere ülke dediği gibi ülke kodu girilecek.

• Like
Tepkiler: Ediko

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
535
272
251
47
Ankara
Bu nasıl rehber, bu nasıl bir üslup? "herifler", "lavuklar" ne demek? Rehber mi yoksa bir anını mı anlatıyorsun? 221 tane mesajın olan, deneyimli bir üyemizsin ve bu tarzını doğru bulmuyorum. Kısaca bu arkadaşımızın demek istediğini, ben özet geçeyim:
Bu bahsettiği Kext, Lilu kext ile kullanılan bir kext ve aşağıdaki Broadcom yonga setini kullanan, macOS'in yerleşik olarak tanınmadığı kartların tanıtılmasını sağlayan bir kext.
GitHub - acidanthera/AirportBrcmFixup: An open source kernel extension providing a set of patches required for non-native Airport Broadcom Wi-Fi cards.
GitHub - acidanthera/Lilu: Arbitrary kext and process patching on macOS
Kexti kurduktan sonra Config / Boot argümanlarına brcmfx-country=XX ekliyorsunuz. XX yazan yere ülke dediği gibi ülke kodu girilecek.
Hocam ben de ülke kodunu değiştirdim ancak, internet bağlantısından verim alamadım. Daha doğrusu modeme bağlanıyor ancak veri alışverişi yapmıyor.
Bu ülke kodunu değiştirmemizin bir avantajı var mı normal şartlar altında.
Örneğin bize Wifi kartı için kullandığımız Kextleri kullanmama yani kartı native tanıma vb.

27 Şub 2017
291
47
221
23
istanbul
başka bir vatan computer şubesinde ülke kodu kısmında TR yazdığını gördüm, ben TR yaptığım zaman kabul etmiyor, nedenini anlayamadım ama genede bölge kodu kısmı aynı sorun yok yani

Hocam ben de ülke kodunu değiştirdim ancak, internet bağlantısından verim alamadım. Daha doğrusu modeme bağlanıyor ancak veri alışverişi yapmıyor.
Örneğin bize Wifi kartı için kullandığımız Kextleri kullanmama yani kartı native tanıma vb.
bende öyle bağlanmama problemi hiç olmadı, bu ayarı yapmak çok önemli değil neticede gene çalışıyor fakat bu ayarı yapmadiğım zaman bölge kısmını defult olarak FCC(yanlış bilmiyorsam amerika) olarak ayarlıyor.

• Like
Tepkiler: Ediko

Cloudy

APPRENTICE
15 Mar 2019
16
5
21
22
Fark var, eğer kartınız 5ghz AC destekliyorsa ülke kodunu ayarlamadan 5ghz bağlantı yapamazsınız.

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
535
272
251
47
Ankara
Fark var, eğer kartınız 5ghz AC destekliyorsa ülke kodunu ayarlamadan 5ghz bağlantı yapamazsınız.
d23ea3156f8514ebb367f28f7b1ec2ba.png
Yukarıda resimden anladığım kadarıyla 5ghz hızındaki modeme bağlanabiliyorum ancak reel hızı yansıtıyor mu bilmiyorum gerçekten. Bana sorarsan herhangi bir hız sorunu yaşamıyorum.

Cloudy

APPRENTICE
15 Mar 2019
16
5
21
22
Ekli dosyayı görüntüle 9458
Yukarıda resimden anladığım kadarıyla 5ghz hızındaki modeme bağlanabiliyorum ancak reel hızı yansıtıyor mu bilmiyorum gerçekten. Bana sorarsan herhangi bir hız sorunu yaşamıyorum.
Yanlış bilgi vermişim kusura bakmayın, şimdi test ettim. Fakat olay şu, eğer ülke kodu ayarlı değil ise 300mbps'den yukarı hız alamıyorsunuz 5ghz bağlantı kursanız dahi.