[Başarılı Kurulum] Aorus Pro Z390, i9 9900k, Sapphire RX580

Vito Ferro

APPRENTICE
6 Ocak 2018
75
24
21
İstanbul
Arkadaşlar herkese merhaba. Eski iş istasyonumu artık uğurlayıp, yenisini aldım. Bileşen konusunda da en sıkıntısız neredeyse native denecek kadar en zahmetsiz sistemi topladım. Donanımım şöyle;

Anakart: Gigabyte Aorus Pro Z390
İşlemci: Intel i9 9900k
Ram: Corsair Vengeance 64GB 3200Mhz
Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX580 8gb
SSD: Samsung 960 PRO NVMe M.2 2TB
Samsung 960 PRO NVMe M.2 1TB
HDD: Seagate 10TB Barracuda Pro 7200 rpm
Seagate 8TB Ironwolf Pro 7200 rpm

BIOS ver. : F9

Yapmanız gereken sadece bu BIOS ayarları o kadar :)

-Load Optimized Defaults
- X.M.P Profile 1
-Other OS
-CSM Support: Disabled
-XHCI Hand-off: Enabled
-VT-d : Disabled
-Above 4G Decoding : Enabled

F10 kaydet çık.

Bundan sonrası ise hiçbir ayar ve komut olmadan hatasız kurulum işlemini tamamladım. Hiçbir kext yüklemeden tüm donanımlar otomatik olarak tanındı. (Ağ, Ses, USB portları,ekran kartı)

Sonrasında Clover EFI klasörünü, kurulu SSD'de yer alan EFI klasörünün içine attım ve USB'ye ihtiyaç kalmadan sistem sorunsuz bir şekilde açıldı.

Yukarıda da yazdığım gibi, en zahmetsiz ve sorunsuz sistemi kurdum diyebilirim uzun yıllardan sonra. Hiçbir yamalamaya, kexte, drivera ihtiyaç duymadan herşey sorunsuz şekilde kurulumdan sonra direk çalışıyor.

Geekbench skorları ise;

Single Core: 6987
Multi Core: 40567

Geekbench Compute Score: 150167

10072

ertan

PADAVAN
9 Kas 2017
106
37
71
47
Istanbul
Eline sağlık,
Hiç bir kext yok derken, Sanırım temel kextleri kullanıyorsun(SMC, lilu vb). Wi-Fi & Bluetooth için ne kullanıyorsun? Zira Airdrop için gerekli.
Ben de 2 yıl önce masa üstü sistemimi i7 olarak toplamıştım, ekstra ali expresten BCM43602 native wi-fi & bluetooth kartı alıp sistemi çözmüştüm. Belki bunu farklı değerlendirip yeni bir sistem (i9) düşünebilirim.

Screen Shot 2019-07-10 at 18.12.30.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

Vito Ferro

APPRENTICE
6 Ocak 2018
75
24
21
İstanbul
Teşekkürler,
Evet USB içerisinde yer alan temel kextler yeterli oldu. İnterneti ethernet üzerinden kullandığım için WIFI kullanmıyorum. Bluetooth adaptör de olmadığı için onun içinde bir şey yapmama gerek olmadı. Ama Airdrop ve Handoff için PCI kartı düşünüyorum. Senin yazdığın kart çalışıyorsa ona bakabilirim bende :)