1. hizliresim.com üzerinden resim paylaşımlarınızda resim silinir ve uyarı alırsınız. Bu yüzden farklı kaynaklara resim yükleyin.
    Uyarıyı kapat
Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

[Başarılı Kurulum] Asus K555LB (X555LB) macOS Mojave

'Başarılı Kurulumlar' forumunda emre1393 tarafından 30 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. sQNEat-v3T_vXkEPqA4C0OkAJAqAbmy9.jpeg

Sistem Özellikleri :

• İşlemci: intel core i5 5200u broadwell
    • Ekran Kartı : intel hd5500 + nvidia 940m
    • Ekran: 1366*768 lcd
    • Ram: 12 GB (8+4) 1600Mhz
    • Ses: Realtek Alc233
    • ssd1: windows 10, ssd2: mojave
    • Ethernet: Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit
    • Wifi: azurewave aw-ce123h (14e4:43b1) wifi+bt
    Çalışanlar:
    • Grafik hd5500 igpu,
    • Realtek alc233 ses,
    • ---dahili hoparlör ve mikrofon çalışıyor, kulaklık çıkışında statik gürültü/cızırtı var.
    • Hdmi görüntü,
    • Hdmi ses,
    • Ethernet,
    • Wifi,
    • Bluetooth,
    • Klavye ve fn tuşları,
    • Focaltech touchpad,
    • Ekran parlaklık ayarı,
    • Kamera,
    • Ac adaptör,
    • Pil yönetimi,
    • App store,
    • iCloud, Facetime, iMessege, iTunes
    Çalışmayanlar:
    • Nvidia 940M (devre dışı)
    • Realtek usb2.0 crw kart okuyucu
    Özet olarak:
    -Geçen hafta sierrayı kurdum, mojave'i de kurarım diyip giriştim. sierrada kullandığım bazı şeyleri burada da kullandım, rehberler, kextler, yamalar, vb...
    sierra için başarılı kurulum konusu şu [Başarılı Kurulum] Asus K555LB (x555lb) sierra 10.12.6 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Ancak bu sefer lilu eklentisi olan whatevergreen kext'ini ve intel framebuffer patch yöntemi ile sistem ssdtlerine yama yapmadan çok basit bir şekilde hallettim. Detaylıca anlatacağım.

sQNEat-v3T_vXkEPqA4C0OkAJAqAbmy9.png

-----Gerekli her şey mega klasöründe mevcut MEGA

-Kurulum kısaca;
    --bios ayarı,
    --kurulum için usb hazırlama,
    --kurulum aşaması,
    --kurulum sonrası clover ve efi-kext yükleme,
    --güç yönetimi için ince ayarlar şeklinde.

-Hazırlık:

-bilgisayar bios hazırlığı:
    VT-d = Disabled
    DVMT = 128MB
    Fast Boot = Disabled
    Secure Boot = Disabled
    CSM = Enabled
    cfg-lock = disabled (bu ayar bios'ta gizli, zorunlu değil)
    (rehberdeki güç yönetimi kısmında açıklanmış)

-Usb bellek hazırlığı:
    --usb kurulum belleğini sanal makine üzerinde hazırladım.

-vmware sierra kurulumu VMware ile macOS Sierra Kurulumu - Technopat
    -mojave'i app storedan indirin. ‎macOS Mojave Mac App Store’da

-disk izlencesi ile usb belleği hfs olarak formatlayın. istediğiniz ismi verin.
    benim usb belleğimin ismi sandisk, koda bakıp kendi diskinize göre o ismi değiştirin.
    -terminal ile mojave'i usb diske yükleyin.
    Sudo "/Applications/Install macOS Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia" --volume /Volumes/sandisk "/Applications/Install macOS Mojave.app"

--Rehabman'ın hazırladığı clover'ı kullanacağız.
    RehabMan / Clover / Downloads — Bitbucket

-usb diskinize clover kurun. özelleştire tıklayın, bazı seçenekler seçili açılıyor, siz şunlara da tıklayın.
    [*] Install for UEFI booting only
    [*] Install Clover in the ESP
    [-] Drivers64UEFI
    |-- [*] EmuVariableUEFI-64
    |-- [*] VBoxHfs-64

- efi/clover/config.plist içindekileri silin ve linktekini yapıştırın.
    Paste.ee - asus k555lb-x555lb pre-install for usb
    -usb installer klasöründe verdiğim kextleri (4 tane) efi/clover/kexts/other içine atın.

Kurulum:

-laptop açılırken ESC peş peşe basıp açılan boot menuden uefi usb diski seçin.
    -clover ekranı ve disklerin içinde install from install mac os sierra diskini görmeniz lazım.
    -eğer aynı cihaz ise açılması lazım,
    -error alloc hatası verirse usb 2.0 portuna takıp deneyin, diğer usb'ler ve hdmi takılmasın.
    -ben kurulum ekranı açılınca harici ssd yi takıp kurdum. dual boot için dual boot kurulum konularına bakın.
    -gerisi normal macos kurulumu. kurulum otomatik yeniden başlar 1-2 defa, yine clover ile boot edip işletim sistemini kurduğunuz diski seçip devam edin.
    -not: ileride efi ayarlarını bozarsanız bu usb ile sistemi boot edip dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Kurulum bitince yapılacaklar:

-usbdeki bootloaderı kullanıp mac os kurduğunuz diskten sistemi açın.
    -mesela bende hd5500 direkt çalışmaya başladı, güzel oldu. rtl8111 kexti usbye koyduysanız ethernet de çalışıyordu. sizde çalışmazsa araştırıp çözün.
    Not: kurulum bitince CSM=Disabled ayarlayın. csm açıkken hdmi monitör devreye giriyor ve sistem açılmıyor. monitör kullanmıyorsanız önemli değil.

-yine rehabman cloverı kurun ama mac sistem diskine kurun. seçeneklerden yukarıdakilerle aynı şeyleri ve ek olarak şunları da işaretleyin.
    [*] Install RC scripts on target volume
    [*] Install Clover preference pane

-EFI diskini açıp EFI klasörünün içindekileri silin. Mega linklinde Mojave klasöründe verdiğim efi arşivinin içindeki 2 klasörü EFI klasörünün içine çıkartın.

-Clover Configurator (software.zip içinde) (verdiğim efi içindeki config.plist macbook air 7.1 için hazırlandı) ile efi için verdiğim config.plist dosyasını açın. smbios kısmından mba 7.1 için seri numarası vs ayarlarsanız app store, icloud, facetime vb. çalışacaktır. forumlarda bununla ilgili bolca rehber var.

not: --aw-ce123h wifi+bt kartı sizde yoksa efi>clover>kexts>other klasörü içindeki fakepciid + fakepciid brcm..+brcmpatch...+brcmfirm... kextlerini silin,
    --aw-ce123h wifi+bt kartı sizde varsa clover içinde kext-to-patch içindeki Brcm4360 için olan yamayı etkinleştirin.

Daha Detaylı Anlatım
    -Yukarıda verdiğim şekilde kurulum yapabilirsiniz, detay kısmında neyi nasıl yaptığımı anlatacağım.

-referans rehber olan linkteki x555lb için mbp12.1 profili yerine mba7.1 profilini kullanacağım.
    -Tüm kullandığım kext'ler efi>clover>kexts>other içinde bulunuyor, s/l/e veya l/e içine kext kurmadım.
    -Kurulum sonrası CSM disabled yaptım, açılışta harici monitör kapalı kalıyor ve sistem sorunsuzca açılıyor.
    -açılış seçenekleri '-v dart=0 npci=0x3000' şeklinde.
    -Clover conf.>acpi kısmında drop tables kısmına DMAR seçeneğini ekledim. böylece biosta Vt-d yi sürekli kapatmak zorunda kalmadım, windows üzerinde lazım oluyor.
    -ethernet için kext kullandım.
    -ahci sata için kext kullandım.
    -ps2 keyboard ve touchpad için kext kullandım. touchpad ile çift parmak sağ tık olayı çalışmadı, zaten sürekli klavye fare kullanıyorum.
    -fn tuşları için kext kullandım.
    -batarya için dsdt yaması ve kext kullandım.
    -rehabman'ın güncel fakesmc kext'ini ve onun acpi, cpu, gpu sensor kextlerini kullandım.

-wifi ve bluetooth için mini half-pci aw-ce123h satın alıp taktım. rehabmanın fakepcid ve bcm.. kextlerini ve clover içinde Brcm4360 kext'ine kext-to-patch yamasını uyguladım.

--dsdt ve ssdt yamaları hakkında;

-
    sadece dsdt dosyasına yama yaptım. ssdt dosyalarına yama yapmaya gerek yok, çünkü lilu ve eklentileri bunu otomatik yapıyor.

-lilu kexti eklentileri için gerekli, Releases · acidanthera/Lilu · GitHub
    -ses için (alc233) applealc kext kullandım, layout id 3 için hazır ssdt hot patch kullandım.
    Releases · acidanthera/AppleALC · GitHub
    audio_ALCInjection/ssdt_hdef-3-with_ioreg:hdef.zip at master · toleda/audio_ALCInjection · GitHub
    -ekran parlaklığının ayarı için rehabmanın çözümünü kullandım. kext ve hot patch ssdt ile çözüyor sorunu.
    RehabMan / AppleBacklightFixup / Downloads — Bitbucket

--dediğim gibi, whatevergreen.kext ssdt dosyalarına gerekli yamaları yapıyor, intel framebuffer patcher uygulaması ile sisteminize uygun yamayı elde edebilirsiniz.
    Intel Framebuffer patching using WhateverGreen - Lilu and plugins - InsanelyMac Forum

Dsdt yamalama:

-clover açılışındaki disk seçme ekranında F4 tuşuna basıp sistemin dsdt-ssdt dosyalarını kaydedin. tüm aml dosyaları EFI>efi>clover>acpi>origin içinde oluşacaktır.
    -origin klasörünü masaüstüne kopyalayın, aml dosyalarını rehabmanın anlattığı gibi çözüp dsl yapacağız.
    -bize iasl51 ve maciasl 1.4 lazım. https://bitbucket.org/RehabMan/acpica/downloads/iasl51.zip MaciASL download | SourceForge.net
    -bunları da zipten çıkarıp masaüstündeki origin içine kopyalayın.
    -terminali açın, aşağıdaki komutlarla dsl dosyalarını elde edin.

cd ~/Desktop/origin
    ./iasl51 -da -dl -fe refs.txt DSDT.aml SSDT*.aml

--maciasl yi çalıştırın,
    -uygulamanın preferences (seçenekler) menüsünden iasl tab'ına tıklayın ve acpi specification kısmını 5.1 seçin.
    -preferences penceresinde 'sources' tab'ına tıklayın, + ya tıklayıp rehabmanın yama deposunu ekleyin.
    http://raw.github.com/RehabMan/Laptop-DSDT-Patch/master

--dsdt.dsl yi maciasl ile açıp sırasıyla şu yamaları yaptım. sonra farklı kaydet diyip DSDT.aml olarak kaydedip efi>clover>acpi>patched içine attım.
    -Syntax
    1. Fix PARSEOP_ZERO Error
    2. Fix ADBG Error
    3. Remove _DSM Methods (agresive)
    -System
    1. Add IEMI
    2. Add MCHC
    3. IRQ Fix
    -USB
    1.USB3 _PRW(0x0D) instant wake
    -Battery
    1. ASUS N555SL/VivoBook

-Clover configurator>acpi>dsdt patch kısmında rename GFX0 to iGPU yamasını yaptım. aksi takdirde ekran arka ışığı ayarı çalışmıyor.

Güç Yönetimi:

-Rehabman'ın laptoplar için native güç yönetimi rehberi ve referans x555lb rehberdeki anlatılanları özetlemek gerekirse;
    1-bios'ta cfg-lock=disabled olmalı. bu ayar gelişmiş işlemci ayarları menüsünde gizlenmiş durumda. bu ayarı değiştirebilmek için 2 çözüm var, geçici ve kalıcı çözüm.

---a) geçici çözüm: bios okutulup cfg-lock ayarına ait hex değişkeni ve disabled=01 verisi bulunur, efi shell ile hex değişkeni disabled=00 komutu (mantıken, asıl komut nasıl olur rehberde var) girilir ve cfg lock =disabled olur.

---b) kalıcı çözüm: bios okutulur, cfg-lock ayarının bulunduğu menü disabled=01 şeklinde gizlenmiş halde olduğundan bu menüyü açmak için HxD ile ilgili menü ile ilgili değişken dizisi bulunup menü değişkeni yanındaki 01 00 değeri 00 00 yapılır. modlu bios yazdırılır. laptop açılırken bios ayararına girip gelişmiş işlemci ayarı menüsünden cfg-lock elle kapatılır.

---her iki çözümün rehberi de referans x555lb rehberi içinde var, gerekli programlar verdiğim mega linkindeki bios klasöründe var. kalıcı çözüm için sierra için açtığım konuya istek üzerine türkçe çevirisini ekledim.

2- cfg-lock=disabled olduğunda ya rehberdeki gibi script ile SSDT.aml hazırlarız ya da haswell ve broadwell de desteklenen XCPM güç yönetimini etkinleştirmek için 'plugin type 1' komutu enjekte ederiz. gayet basit.
    --'plugin type 1' enjeksiyonu için;

a)rehabmanın hazırladığı Clover ile destekleniyor, clover conf. ile acpi kısmında sağ altta ssdt bölümünde menüsü var. plugin type 1 seçmeniz yeterli.

b)yine rehabmanın hazırladığı rehberde verdiği hot patch ssdt ile plugin type 1 komutunu enjekte ederiz.

3- drop oem tables=false olmalı, broadwell gibi güncel makinelerin acpi değerleri mac os ile uyumlu genel olarak.

4-Kernelpm=yes olmalı, aslında referans rehberde cfglock kapatıldıktan sonra 'no' yapıp deneyebilirsiniz demiş, ben denemedim henüz. çalışıyor ellemedim.

5- ben MacBookAir7,1 profili seçmiştim, işlemci ve gpu'ya ait minimum frekansları kısmak için s/l/e içindeki 2 farklı kext'te bulunan plist dosyalarında iki ufak değişiklik yaptım. boştayken düşük ısı, düşük fan sesi ve düşük güç tüketimi için bir şey..
    --MacBookAir7,1 için board id Mac-9F18E312C5C2BF0B oluyormuş, clover configurator ile öğrenebilirsiniz.
    not: s/l/e içinde değişiklik yapacağız, SIP disable olmalı, recovery modda açıp terminalden csrutil disable komutunu girmemiz gerekli.

a) işlemci için minimum frekansı 800mhz yapmak için 0d yani 13 olan değeri 08 yani 8 yapacağız. 8x99mhz.

--Xcode veya plistedit pro ile düzenlemek için ilgili dosyayı masaüstüne kopyalayın.
    /System/Library/Extensions/IOPlatformPluginFamily.kext/Contents/PlugIns/X86PlatformPlugin.kext/Contents/Resources/Mac-9F18E312C5C2BF0B.plist

--IOPlatformPowerProfile > FrequencyVectors > Item 0 verisinde ikinci 8 rakam dizinde 0d000000 yi 08000000 olarak değiştirin.
    -sonra dosyayı kaydedip aldığımız yere geri kopyalayın.

b) intel gpu için minimum frekansı 300mhz e düşürmek için GT3Floor değerini 8 den 6 ya düşüreceğiz, 6x50=300

---yine xcode veya plistedit ile düzenlemek için ilgili info.plist dosyasını masaüstüne kopyalayın.
    /System/Library/Extensions/AppleGraphicsPowerManagement.kext/Contents/Info.plist
    --info.plist dosyasını açıp command+f ile Mac-9F18E şeklinde aratın.
    --Mac-9F18E312C5C2BF0B>IGPU>Heuristic>GT3Floor değerini 6 olarak değiştirin.

--dosyayı kaydedip aldığımız yere geri kopyalayın.
    c) s/l/e içinde kext düzenledik, izinleri falan düzeltmemiz lazım. terminali açın komutları girin. emin olmak için kext util uygulamasını da kullandım.
    cd /System/Library
    sudo chmod -R 755 Extensions
    sudo chown -R 0:0 Extensions
    sudo touch Extensions
    sudo kextcache -system-prelinked-kernel
    sudo kextcache -system-caches
    6) o kadar uğraştık, çalışıyor mu?
    -cpu/gpu frekanslarını ve frekans adım değerlerini şu linkteki rehberdeki gibi AppleIntelInfo.kext i kullanarak öğrenebilirsiniz. intel power gadget uygulamasında anlık frekans vb. değerleri görebilirsiniz.
    -xcpm çalışıyor mu? ioregistry explorer ile X86PlatformPlugin aratınca CPU0 altında görmemiz gerekiyor, varsa çalışıyor demektir.

kaynaklar:

ASUS X555LB-NS51 "HacBook Pro" - Show your Hackintosh - osx86.net
    [Guide] Patching LAPTOP DSDT/SSDTs | tonymacx86.com
    [Guide] Laptop backlight control using AppleBacklightFixup.kext | tonymacx86.com
    [Guide] Native Power Management for Laptops | tonymacx86.com
    AppleHDA Realtek Audio [Guide] | tonymacx86.com applealc-vit9696
    Quick Guide to Generate a SSDT for CPU Power Management | tonymacx86.com
    Intel Framebuffer patching using WhateverGreen - Lilu and plugins - InsanelyMac Forum
    An iDiot's Guide To Lilu and its Plug-ins | tonymacx86.com

edit: refs.txt için rehabmanın [Guide] Patching LAPTOP DSDT/SSDTs | tonymacx86.com rehberine bakın.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    #1 emre1393, 30 Ekim 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Kasım 2018
  2. Aynı bilgisayarda Windows 10 Ubuntu ve os x kıyaslandığında hangi işletim sistemi daha performanslı ve stabil

3. windows 10

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
  4. Selamlar
    Apple alc ve bunun gibi batarya vs. Kext lerini ne ile yukluyorsunuz

5. kullandığım tüm kextler efi>clover>kexts>other klasöründe, sistem diskine kext yüklemiyorum. kısaca kopyala yapıştırdan ibaret.

6. Kurulum yaptim ama bazi ozellikler çalışmıyor gerekli kextleri pther klasorune atmam yeterli o halde

7. detaylı anlatımı okumanı tavsiye ederim.

cd ~/Downloads değil masaüstündeki origin klasörüne geçmek için cd ~/Desktop/origin olacak. yanlış yazmışım.

kulaklık portu ses cızırtısı için rehabman'ın codeccommander.kext'ini efi>clover>kexts>other içine kopyalayın. sistem açılınca codeccommander zip içinden çıkan hda-verb ile ilgili komutları terminalde çalıştırın.
    hda-verb 0x19 SET_PIN_WIDGET_CONTROL 0x25
    hda-verb 0x21 SET_UNSOLICITED_ENABLE 0x83

8. Ellerine, emeğine sağlık. Mükemmel emek dolu bir rehber olmuş. Güle güle kullan :)

9. özelden görüşme şansımız var mı? imzadan facebook adresim yazıyor

10. Özel yardım talebi yasaktır. Soruların ve sorunların için forumu kullanmalısın ki 191 mesajı olan bir üyenin bunu yapması doğru değil.

Yükleniyor...
Yükleniyor...