[Başarılı Kurulum] Asus K555UQ-DM028DC | Catalina 10.15 Beta (19A487l)

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
554
296
251
47
Ankara
Asus K555UQ-DM028DC Catalina Başarılı Kurulum

pI9ZkxQ.png

Mojave’de kullandığım AirportBrcmFixup.kext ve Lilu.kext 20 Haziran 2019 itibariyle Catalina ile uyumlu değil. Uyumlu olan ve sorunsuz bir şekilde kullandığım diğer kextlerin listesini içeren bir resim paylaşacağım.

Ürün Özellikleri
  • Intel Core i5-6500U İşlemci
  • NVIDIA GeForce GT 940MX (Kapatıldı)
  • Intel HD Graphics 520 (1 GB)
  • 1900x1080 Full HD Tümleşik Ekran
  • 12 GB DDR3 1600 MHz Ram
  • AzureWave AW-CE123H BCM4352 + Bluetooth
  • Realtek RTL8168E Ethernet
  • Realtek Alc256 Ses
  • HyperX 240 GB Kingston SSD (SHSS37A) ve TOSHIBA MQ01ABD100 (1 TB, 5400 RPM, SATA-II)

Çalışan Donanımlar
Hardware Encoding:

Çalışmayan Donanımlar

• NVIDIA GeForce GT 940MX (Kapatıldı)
  • Bluetooth
  • Bluetooth çalışmadığı için HadsOff, AirDrop, iMessage, Universal Copy
Uyguladığım DSDT ve SSDT Yamaları;
Linkini verdiğim High Sierra kurulumunda kullandığım yamalı dosyaları kullandım, yeni bir yama yapmadım. Yamalanmış olan dosyalarımı Kurulum USB içerisinde Efi/Clover/Acpi/Patched klasörü içerisine atarak eski dosyalarımı kulandım.
[Başarılı Kurulum] Asus K555UQ-DM028DC | High Sierra 10.13 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

EFI Klasörü:
Asus K555uq Catalina Efi Clover r4964 - Asus K555uq Catalina Efi Clover r4964.zip

Kurulum
  1. macOS Catalina Kurulum İmajı Hazırlamak konusunda anlatıldığı gibi USB'yi hazırladım.
  2. USB yi hazırladıktan sonra yamalanmış dosyalarımı Efi/Clover/ACPI/Patched klasörünün altına,
  3. Soldaki resimde listesini verdiğim Kext leri Clover/Kexts/other klasörünün altına,

Yukarıda solda listelenen kextler sistem tarafından sorunsuzca yüklenmiştir. Sağda bulunan kextlerden işaretli olanlar sistem açılışında açılışı engelleyerek Restart yaptırmaktadır.

4. Config dosyamı da Clover klasörünün altına kopyaladım.

5. Kurulumu @montezuma nın dediği gibi başka bir diske (HDD) yaptım. Hi-Level 120GB SSD Disk.

6. Tabi kurulum ekranına gelinceye kadar 4-5 kez sistemi yeniden başlatarak hangi kextlerin çalıştığını tespit ettim, kext dosyalarının sayısı fazla olduğu için 5 temel kexti (FakeSMC, USBinjectAll, RTL8111, Acpibattery) bıraktım ve diğerlerini sistem kurulumundan sonra test etmek maksadıyla sildim.

7. Kurulum esnasında sistemi en az 3 kez yeniden başlattı ve 4'üncüde sistem kurulumu tamamlamıştı. 5 kext ile kurulumu tamamladım.
  8. Kurulumu tamamladıktan sonra, sistemi açılabilir hale getirebilmek için USB’de bulunan Efi klasörünü SSD içerisine kopyaladım ve sistemi yeniden başlattım.

9. USB den Clover ekranına girdim ve SSD de bulunan açılış bölüntüsünü yüklemek için Clover Boot Options / Add Clover Boot Options for All Entries işlemini yaptım.

10. Sistemi yeniden başlattım. Bu safhadan sonra USB’yi bilgisayardan çıkartabiliriz.
    Bu safhada bilgisayar Açılış seçeneklerini kontrol etmenizde fayda var. Çünkü burada yeni eklenen bir açılış bölüntüsü görmeniz gerekmektedir. Ben kendi sistemimde, “Clover start boot.efi at install macos Catalina Beta (jmicron)” bölüntüsünü gördüm. Jmicron SSD üreticisinin bir işareti yada kodu.

11. “Clover start boot.efi at install macos Catalina Beta (jmicron)” bölüntüsünü seçerek sistemin açılışını SSD’den yaptım.

12. Sistemin sorunsuz bir şekilde açıldığını tespit ettikten sonra uyumsuz kextleri tespit etmek maksadıyla eski sistemimde kullandığım kextleri yeni sistemin Efi klasörünün içine birer ikişer atarak ve sistemi yeniden başlatarak uyumsuz ve problem çıkartan kextleri tespit ettim. Tabii bu işlem biraz zaman alıyor ve uğraş, emek gerektiriyor. Eğer sistemin yeniden açılışında problem çıktığı takdirde clover altında bulunan seçeneklerden son eklediğiniz kextleri pasif hale getirerek sistemin yeniden açılmasını sağlayabilir ve bu şekilde uyumsuz kextleri bulabilirsiniz.

13. Bu işlemden sonra Lilu ve AirportBrcmFixup kextlerinin sistem kurulumunu engellediğini tespit ettim. AppleALC ve Bluetooth kextlerini sistemi açılışını etkilemediğini ancak donanımı çalıştırmadığını tespit ettim.

14. Ses problemini @montezuma hocamızın yeni yayınladığı VoodooHDA güncellemsi konusu sayesinde hallettim. Bir de ApplaALC ile sistemin her yeniden açılışında ses ayarının bozularak kulaklık çıkışına geri gitmesi probleminin VoodooHDA da olmadığı farkettim bu beni ziyadesi ile memnun etti. Benim gibi bu can sıkıcı durumdan muzdarip olan birçok arkadaş olduğunu biliyorum.

15. Tüm kextleri test ettikten sonra daha sonraki sistem kurulumlarında uğraşmamak adına SSD de oluşan güncel Efi klasörümü USB deki ile yer değiştirdim.

16. Wifinin çalışması ancak Bluetooth’un çalışmaması sebebiyle belki kurulum hatası sebebiyledir diye hatasız bir kurulum sağlayacak son şeklini verdiğim USB ile sıfırdan bir kurulum yaptım ancak sonuç değişmedi. Hatasız bir kurulum gerçekleştirmeme rağmen Bluetooth çalışmadı. Ancak kext güncellemelerinden sonra çalışacaktır.

17. Kurulumdan sonra ufak tefek kişiselleştirmeler yaptım.

18. EFI klasörümü yukarıda paylaştım.

Beta Sürümünde Dikkatimi Çekenler;
  • Zaman zaman bilgisayar reset attı.
  • Kullanıcı adımı ve şifremi doğru girmeme rağmen AppStore’dan uygulama indiremedim.
  • Yamalanmış dosyalarda herhangi bir sorun çıkmadı.
  • Touchpad ve Multitouch özellikleri sorunsuz çalıştı.
Bol şans ve iyi hackintoshlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,715
379
851
35
Linkteki dosyaları kullanarak Bluetooth sorununu çözeceğini düşünüyorum.
Kendi kartım olan bcm94352z için bu dosyalarla hem wifii hemde Bluetooth sorunsuz şekilde kullanmaktayım.
Sonucu paylaşırsan sevinirim.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: Ediko

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
554
296
251
47
Ankara
Linkteki dosyaları kullanarak Bluetooth sorununu çözeceğini düşünüyorum.
Kendi kartım olan bcm94352z için bu dosyalarla hem wifii hemde Bluetooth sorunsuz şekilde kullanmaktayım.
Sonucu paylaşırsan sevinirim.

Bende zaten aynı kext'leri kullanıyorum. Konunun başında verdiğim kext resimlerine dikkatli bakılacak olursa bu kextler görülecektir. Zaten hali hazırda Mojave'de sorun yaşamıyorum. Yeni işletim sistemi olan Catalina'da sorun var, bunun da ilerleyen dönemde hallolacağını düşünüyorum.

Önerin için teşekkürler.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,715
379
851
35
Bende zaten aynı kext'leri kullanıyorum. Konunun başında verdiğim kext resimlerine dikkatli bakılacak olursa bu kextler görülecektir. Zaten hali hazırda Mojave'de sorun yaşamıyorum. Yeni işletim sistemi olan Catalina'da sorun var, bunun da ilerleyen dönemde hallolacağını düşünüyorum.

Önerin için teşekkürler.
Kextler aynı değil. İsimleri aynı fakat buildleri farklı içerisinde ufak değişiklikler yapılmış hali ve çalışmakta eğer deneyip sonucu yazarsanız herkese faydalı olacaktır yoksa sadece BCM94352Z kartını destekler diye kullanılacaktır.

• Like
Tepkiler: Ediko

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
554
296
251
47
Ankara
Kextler aynı değil. İsimleri aynı fakat buildleri farklı içerisinde ufak değişiklikler yapılmış hali ve çalışmakta eğer deneyip sonucu yazarsanız herkese faydalı olacaktır yoksa sadece BCM94352Z kartını destekler diye kullanılacaktır.
Evet haklısınız. Bu kextler çalıştı. Bluetooth artık mevcut ve cihazlar da bağlanıyor. Katkınız için teşekkür ederim.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,715
379
851
35
Evet haklısınız. Bu kextler çalıştı. Bluetooth artık mevcut ve cihazlar da bağlanıyor. Katkınız için teşekkür ederim.
Denediğiniz için teşekkür ediyorum.
İşinize taramasına ayrıca sevindim.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler