[Başarılı Kurulum] Catalina / Asus K55VD - Clover 5100

idrsbzk

APPRENTICE
4 Şub 2021
47
7
21
Ekran Resmi 2021-02-28 00.29.31.png
Ekran Resmi 2021-02-28 00.49.49.png

Kurulum Aşamaları

1. İmaj Yazdırma: Raw imajını Etcher programı ile 16 GB flash diske yazdım. Flash diske yazarken USB 3 portunu kullandım. Boot ederken yine aynı portu kullandım. Çünkü farklı portlarda boot ederken bende bazen sorun olabiliyordu.

2. BIOS Ayarları: BIOS menüsünü default moduna aldım ve sadece Advanced kısmından "Intel Virtualization Technology" disable yaptım. Defaulttayken diğer bazı önemli ayarlar:

Sata Conf. = AHCI
USB Legacy Support = Enabled
xHCI = Auto
Boot menüsünden UEFI:..... flash diskini ilk sıraya aldım ayarları kaydettim ve BIOS'tan çıktım.

3. Kurulum Boot: İmajın EFI sinin içinde birçok config var. Ben varsayılan config ile kuruluma başladım ve hiçbir sorun olmadan kurulum ekranına ulaştım. Eğer sorun yaşarsanız config intel laptop 1, 2.plistleri deneyebilirsiniz.

4. Disk Formatlama: Mojave ve Catalina Eski macOS Extended (journal) olarak formatlanmıyor artık. Denedim ama sürekli hata ile karşılaştım. Bu yüzden APFS olarak formatlayın. Zaten varsayılan olarak ilk o seçili çıkıyor. APFS formatlarken eğer halihazırda başka işletim sistemi kuruluysa fotmatlamanın başarınız olma ihtimali yüksek. APFS temiz bir disk istiyor. Formatlarken ana HDDnin altında iki bölüntü oluşturuyor (disk+disk - data). Ama birbirine bağlı bölüntüler bunlar. Ben diskin tamamını APFS olarak formatladım. Daha sonra üç bölüntü oluşturdum. Catalina için APFS, diğer macOS’lar için macOS Extended (journal), bir de Windows için exFAT oluşturdum. Bu şekilde formatladıktan sonra artık APFS başarısız format sorunu çıkarmıyor. Mesela ikinci Catalina kurulumumda direk daha önce APFS formatladığım kısmı tekrar APFS formatladım sorun çıkmadı.

5. Kurulum Sonrası: USB deki EFI Klasörünü olduğu gibi Bilgisayar EFIsine kopyaladım. (Boot ve Clover klasörlerini tek tek kopyalayın. Çünkü bazen Windows’un EFI sini kopyala/değiştir yaparken kaybedebiliyor)

6. Wifi Kurulumu: Size birkaç AR9485 kextlerinin linkini vereceğim. Kurulumları zip dosyalarının içinde yazıyor. Yalnız şunu da söyleyeyim. Sistem başlayınca hemen internete bağlanamıyor bu sizi endişelendirmesin. Şuan kullandığım ise en hızlı bağlanan kext Fix Wifi i5.zip
Kextleri kurarken bazılarının içinde lilu.kext bulunmakta. Kendi EFI klasörünüze bakın eğer lilu.kext varsa hiç buradaki lilu.kextleri kurmayın. Orjinali kalsın.

Fix Wifi i5.zip

Diğer wifi kextleri:
wifi
wifi

7. Ses Kurulumu:

VoodooHDA 2.9.2 Clover-V15 dosyasını indirip açtıktan sonra Özelleştir/voodooHDA Classic/Catalina seçin kurun. Yeniden başlattıktan sonra hoplarlör için Speaker Analog / kulaklık için Headphones Black Right seçin.

8. USB 2 Kurulumu: USB 2 portu büyük ihtimalle çalışmayacaktır (fare için). Bunun için
MultiBeast 12.3.0 Catalina Edition.zip
dosyasını indirin. Drivers/USB yolunu izleyin. Tüm kextleri işaretleyin. (3rd part usb 3.0, 7/8/9 series usb support, Remove xhci usb port limit, usbinjectall). Build/Diskiniz/Install diyerek kurun.

9. Pil Göstergesi Kurulumu:
ACPIBatteryManager.kext.zip dosyasını indirin. EFI/Clover/kexts/other içine kopyalayın. Aşağıda vereceğim EFI Catalina 10.15.3.zip içinde zaten var ama yine de burada dursun.

Tüm kextleri kurduktan sonra

Kext-Utility ile rebuild cache yapın sistemi yeniden başlatın.

EFI Catalina 10.15.3.zip
Alternatif:

Klavye için de Windows’a aşina olanlar için de Sistem Tercihleri/Klavye/Niteleme Tuşlarında şu şekilde ayarlama yapabilirler. @, kopyala, kes yapıştır … için daha kullanışlı.
apple tuş düzenim.png

Çalışanlar:
Wifi
Bluetooth
Ses
USB tüm portlar
Fare/Touchpad (kaydırma özelliği yok malesef)

Çalışmayanlar:
SD kart girişi
Telefon bağlama

Sağlıcakla kalın.

Moderatörün son düzenlenenleri:
BootLoader
OpenCore 0.6.6
Laptop Modeli
Lenovo V15-IIL 82C500NPTX
Anakart Modeli
LNVNB161216
İşlemci Modeli
Intel Core i5-1035G1
Grafik Kartı
Intel UHD Graphics & NVidia Geforce MX330
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC230
Ağ Aygıtları
Atheros QCA9377 Wireless & VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter
Disk ve RAM
Intel SSDPEKNW512G8 SSD & 8GB DDR4 1600MHz

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
Ellerinize sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD
  • Like
Tepkiler: idrsbzk

resul060606

PADAVAN
28 Ağu 2020
103
15
121
Ekli dosyayı görüntüle 34490Ekli dosyayı görüntüle 34492

Kurulum Aşamaları

1. İmaj Yazdırma: Raw imajını Etcher programı ile 16 GB flash diske yazdım. Flash diske yazarken USB 3 portunu kullandım. Boot ederken yine aynı portu kullandım. Çünkü farklı portlarda boot ederken bende bazen sorun olabiliyordu.

2. BIOS Ayarları: BIOS menüsünü default moduna aldım ve sadece Advanced kısmından "Intel Virtualization Technology" disable yaptım. Defaulttayken diğer bazı önemli ayarlar:

Sata Conf. = AHCI
USB Legacy Support = Enabled
xHCI = Auto
Boot menüsünden UEFI:..... flash diskini ilk sıraya aldım ayarları kaydettim ve BIOS'tan çıktım.

3. Kurulum Boot: İmajın EFI sinin içinde birçok config var. Ben varsayılan config ile kuruluma başladım ve hiçbir sorun olmadan kurulum ekranına ulaştım. Eğer sorun yaşarsanız config intel laptop 1, 2.plistleri deneyebilirsiniz.

4. Disk Formatlama: Mojave ve Catalina Eski macOS Extended (journal) olarak formatlanmıyor artık. Denedim ama sürekli hata ile karşılaştım. Bu yüzden APFS olarak formatlayın. Zaten varsayılan olarak ilk o seçili çıkıyor. APFS formatlarken eğer halihazırda başka işletim sistemi kuruluysa fotmatlamanın başarınız olma ihtimali yüksek. APFS temiz bir disk istiyor. Formatlarken ana HDDnin altında iki bölüntü oluşturuyor (disk+disk - data). Ama birbirine bağlı bölüntüler bunlar. Ben diskin tamamını APFS olarak formatladım. Daha sonra üç bölüntü oluşturdum. Catalina için APFS, diğer macOS’lar için macOS Extended (journal), bir de Windows için exFAT oluşturdum. Bu şekilde formatladıktan sonra artık APFS başarısız format sorunu çıkarmıyor. Mesela ikinci Catalina kurulumumda direk daha önce APFS formatladığım kısmı tekrar APFS formatladım sorun çıkmadı.

5. Kurulum Sonrası: USB deki EFI Klasörünü olduğu gibi Bilgisayar EFIsine kopyaladım. (Boot ve Clover klasörlerini tek tek kopyalayın. Çünkü bazen Windows’un EFI sini kopyala/değiştir yaparken kaybedebiliyor)

6. Wifi Kurulumu: Size birkaç AR9485 kextlerinin linkini vereceğim. Kurulumları zip dosyalarının içinde yazıyor. Yalnız şunu da söyleyeyim. Sistem başlayınca hemen internete bağlanamıyor bu sizi endişelendirmesin. Şuan kullandığım ise en hızlı bağlanan kext Fix Wifi i5.zip
Kextleri kurarken bazılarının içinde lilu.kext bulunmakta. Kendi EFI klasörünüze bakın eğer lilu.kext varsa hiç buradaki lilu.kextleri kurmayın. Orjinali kalsın.

Fix Wifi i5.zip

Diğer wifi kextleri:
wifi
wifi

7. Ses Kurulumu:

VoodooHDA 2.9.2 Clover-V15 dosyasını indirip açtıktan sonra Özelleştir/voodooHDA Classic/Catalina seçin kurun. Yeniden başlattıktan sonra hoplarlör için Speaker Analog / kulaklık için Headphones Black Right seçin.

8. USB 2 Kurulumu: USB 2 portu büyük ihtimalle çalışmayacaktır (fare için). Bunun için
MultiBeast 12.3.0 Catalina Edition.zip
dosyasını indirin. Drivers/USB yolunu izleyin. Tüm kextleri işaretleyin. (3rd part usb 3.0, 7/8/9 series usb support, Remove xhci usb port limit, usbinjectall). Build/Diskiniz/Install diyerek kurun.

9. Pil Göstergesi Kurulumu:
ACPIBatteryManager.kext.zip dosyasını indirin. EFI/Clover/kexts/other içine kopyalayın. Aşağıda vereceğim EFI Catalina 10.15.3.zip içinde zaten var ama yine de burada dursun.

Tüm kextleri kurduktan sonra

Kext-Utility ile rebuild cache yapın sistemi yeniden başlatın.

EFI Catalina 10.15.3.zip
Alternatif:

Klavye için de Windows’a aşina olanlar için de Sistem Tercihleri/Klavye/Niteleme Tuşlarında şu şekilde ayarlama yapabilirler. @, kopyala, kes yapıştır … için daha kullanışlı.
Ekli dosyayı görüntüle 34491

Çalışanlar:
Wifi
Bluetooth
Ses
USB tüm portlar
Fare/Touchpad (kaydırma özelliği yok malesef)

Çalışmayanlar:
SD kart girişi
Telefon bağlama

Sağlıcakla kalın.
Elinize sağlık.Kurulum başarılı fakat wi-fi ve ses tanımadı sadece acaba koyduğunuz wi-fi kextleri olurmu ? Bendeki modeller şöyle

Qualcomm QCA61x4A/QCA9377 Wi-Fi and Bluetooth Driver.
Dell Wireless 1707/Qualcomm 9565 WiFi and Bluetooth Driver.

Ses olarak ise modelleri şöyle:
Realtek High Definition Audio Driver.
Waves MaxxAudio Pro Application.

BootLoader
Clover
Laptop Modeli
Dell Inspiron 3581.
İşlemci Modeli
Intel i3 7200u
Grafik Kartı
-Intel HD Graphics 620. -Radeon 520.
Disk ve RAM
8 gb 2133 mhz ddr4

idrsbzk

APPRENTICE
4 Şub 2021
47
7
21
Elinize sağlık.Kurulum başarılı fakat wi-fi ve ses tanımadı sadece acaba koyduğunuz wi-fi kextleri olurmu ? Bendeki modeller şöyle

Qualcomm QCA61x4A/QCA9377 Wi-Fi and Bluetooth Driver.
Dell Wireless 1707/Qualcomm 9565 WiFi and Bluetooth Driver.

Ses olarak ise modelleri şöyle:
Realtek High Definition Audio Driver.
Waves MaxxAudio Pro Application.
Ben uzun süredir macOS Catalina ve Clover kullanmıyorum da. Opencore Big Sur kullanıyorum şu anda. Ama Catalina'da da çalışacağını düşünüyorum. Opencore'nin böyle biz güzelliği var. Yine de dortania kılavuzundan kendi işlemci sınfın için gerekli config derlemelerini yap. Hangi parametreleri girmen gerektiği ve hangi kext ssdt ler gerektiği konusunda kılavuza sıkı sıkı bağlı kal. Config düzenleme işlemi bittiğinde de OpenCore Sanity Checker dan config dosyanı kontrol et ve istenen son düzenlemeleri yap. Opencore'da Clover'dan farklı olarak ACPI ve Kext klasörlerine attığın ssdt ve kextleri Opencore Configurator den config dosyanı açıp sürükle-bırak ile işlemen gerekiyor. Bunu yapmazsan kext veya ACPI dosyaları aktif olmuyor.
Senin hangi nesil işlemci kullandığını bilmiyorum ama şu gönderdiğim Opencore 0.6.7 EFI yi bir dene istersen. Bu EFI deki configlerin her birini OpenCore Sanity Checker dan kontrol et hata ya da eksik var mı diye. Uyumlu olanıyla sistemi boot et bakalım. Tıkandığın noktada elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ama kullandığın EFI yi kesinlikle yedekle ve bu denemeleri yaparken ideal EFI ni oluşturuncaya kadar bu macOS EFI sini sistem EFI sine kopyalama. USB den bu EFI oynamalarını yap.

Wifi için ise biraz araştırdım ama pek bişey bulamadım. Ama HS80211Family ve yardımcı kextleri baya başarılı. Şu konudakini bir dene istersen.

BootLoader
OpenCore 0.6.6
Laptop Modeli
Anakart Modeli
LNVNB161216
İşlemci Modeli
Intel Core i5-1035G1
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC230
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

idrsbzk

APPRENTICE
4 Şub 2021
47
7
21
BootLoader
OpenCore 0.6.6
Laptop Modeli
Anakart Modeli
LNVNB161216
İşlemci Modeli
Intel Core i5-1035G1
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC230
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

blacklabelrider

APPRENTICE
18 Haz 2022
3
0
1
Hocam selamlar sistem şuan nasıl çalışıyor bende asus k55vj modeli varda catalinadan pek emin olamadığım için mojave kurdum ve driverları halletmeye çalışıyorum.

Laptop Modeli
Asus K55VJ
İşlemci Modeli
İ7 3630QM
Grafik Kartı
GeForce GT 635M & Intel(R) HD Graphics 4000 (2112 MB)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC270 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C1]
Ağ Aygıtları
Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter & Realtek PCIe GbE Family Controller
Disk ve RAM
120GB SSD & 1TB HDD & 8GB DDR3 1600MHz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler