[Başarılı Kurulum] Asus N56VZ-S4037V High Sierra 10.13.6

berkayoz

APPRENTICE
6 Kas 2017
24
8
21
34
ln6R8I2PZVrwraPmtsApBJVTwDlCe9hG.jpeg

N56VZ-S4037V

CORE i7-3610QM 2.30GHZ
8 GB (4+4) 1600Mhz Bellek
120 GB Corsair LE SSD
Intel HD 4000
15.6" 1920 x 1080
Nvidia GT650M 2GB (Kullanılmıyor)
Öncelikle linkteki 10.13.6 dosyasını rehberdeki gibi USB ye yazdırdım.

Daha sonra config dosyasını başka bir n56vz kurulumu yapan (n56vz nin farklı versiyonu olduğu için EFI dosyası direkt bende çalışmadı, o nedenle parça parça paylaşıyorum) mevlutk arkadaşın CONFIG dosyasıyla değiştirdim.

Bu config sayesinde daha önce yapamadığım kurulumu gerçekleştirdim. SSD ye sadece MacOS kurdum bu nedenle yükleme ekranında disk izlencesinden diski formatladım öyle kuruluma geçtim.

Kurulum sonrasi wifi - ses - ekran parlaklığı - klavye ışıkları - fn tuşları - sağ taraftaki 2 usb girişi, bluetooth çalışmadı.

Ardından kurulum sonrası dosyalar klasöründen cloverı yükledim ve ilk olarak usb boottan kurtuldum.

Yine mevlutk arkadaşımızın paylaştığı kextlerle bluetooth ve wi-fi doğrudan halloldu. KEXTLER
Nasıl yükleneceği dosyaların içinde yazıyor.

Daha sonra DSDT yamalama kısmına geçtim. Daha önceki denemelerimde parlaklığı çözemediğim için şu rehberdeki yamalarla DSDT rehberinde yer alan yamaları birlikte yaptım. DSDT rehberindeki

"Fix _WAK Arg0 v2"
"HPET Fix"
"SMBUS Fix"
"IRQ Fix"
"RTC Fix"
"Fix Mutex with non-zero SyncLevel"
"Audio Layout 12 ( patchde 12 yazan kısımları 28 olarak değiştirdim)"
"[bat] ASUS-N55SL"

yamalarıyla parlaklık rehberindeki

"Rename GFX0 to IGPU"

yamasını yaptım. SSDT dosyalarını ise yamalamadım. ( SSDT leri çıkarttığımda 3 numaralı SSDTden iki tane çıkarttığı için hata veriyordu bu işlemlerden önce rehberde anlatıldığı gibi o dosyayı tespit ederek sildim )
SSDT lerin isimlerini "SSDT-1" , 2 , 3 diye sonuna kadar numaralandırdım başka bir değişiklik yapmadım. Ayrıca yükleme sonrası direk bu CONFIGI kullanabilirsiniz burada parlaklık yamasının da eklenmiş hali mevcut. (Rehberdeki kexti yüklemeyi unutmayın) ACPI>Patched dosyasını da BURAYA ekliyorum. BURADA da kext > others klasörü mevcut.

selam Mustafa,
Ekran parlaklığını ben çok kurcaladım şöyle çalıştırdım. Clover configurator/mount efi/clover/config plist açıp ACIP menüsünden Fixes seçeneklerinden (addPNLF) seçip kaydedip yeniden başlatınca benim ki çalıştı.
(Bu mesajdakiler de config dosyasına uygulandı. )

Ardından klavye aydınlatması ve fn tuşları için AsusNBFnKeys_v2.6 dosyasını indirdim ve kurdum (kext utility ile) ve BURADAKİ yamalarını Maciasl üzerinden DSDT ye yaparak kaydettim.

Böylece HDMI görüntü ve ses aktarımı ve sağ taraftaki iki USB portu dışında bir problem kalmadı.

Batarya performansı da gayet iyi görünüyor. Tam olarak test edemedim ama iki gündür stabil çalışıyor sistem. 2 saate yakın kullanabiliyorum.

Siri sorunsuz çalışıyor. Henüz iPhone'umu bağlamadığım için Face Time ve iMessage ı denemedim. iMessage çalıştırma rehberini de telefonunuzu bağladıysanız uygulayabilirsiniz.

Farkettiğim diğer problemler;

-Uykudan sonra fn tuşlarıyla parlaklık arttırılmıyor ve bazı fn tuşları da çalışmayabiliyor.
-Bazen pil göstergesiyle ilgili sıkıntılar oluyor ama şarj aletim ve pilim orjinal olmadığından da kaynaklanıyor olabilir.
-Kapağı kapatınca uyku moduna girmiyor. (Bunu da tam çözemedim uyku moduna geçermiş gibi sesler çıkartıyor bilgisayar fakat kapağı açınca şifre istemiyor.)
-Subwoofer da temassızlık yapıyordu zaten ama şimdi hiç çalışmıyor, belki direkt bozulmuş da olabilir.
-Bilgisayarı şarja takılı değilken açınca yine parlaklık ayarı klavye üzerinden fn tuşlarıyla çalışmıyor. Ayarlardan sliderla ayarlanabiliyor.

Ayrıca başarılı kurulumlarını paylaşan (mevlutk), konu açan, rehber paylaşan herkese (özellikle montezuma başta olmak üzere) teşekkür ederim.
Unknown.jpg
Unknown-1.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
670
1,351
Ellerine Sağlık :)

BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz
  • Like
Tepkiler: berkayoz

saintger

APPRENTICE
4 Ağu 2018
11
1
21
Rehber için teşekkürler hocam. Klavye aydınlatma bende çalışmadı ve hdmi üzerinden görüntü aktarma işini 3 gündür uğraşıyorum bende yapamadım.Konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus N56VZ
İşlemci Modeli
İ7 3630QM
Grafik Kartı
HD 4000
Ağ Aygıtları
Qualcomm Atheros AR8161 & Centrino Wireless-N2230
Disk ve RAM
240GB SSD

saintger

APPRENTICE
4 Ağu 2018
11
1
21
Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim. Ne kadar uğraşsamda klavye ışıklarını ve wireless kurmayı başaramadım.Zahmet olmazsa kullanmış olduğunuz Clover dosyasını paylaşımısınız?

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus N56VZ
İşlemci Modeli
İ7 3630QM
Grafik Kartı
HD 4000
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
240GB SSD

saintger

APPRENTICE
4 Ağu 2018
11
1
21
Hocam çok teşekkür ederim. Şuan klavye ışıklarında bir sorun yok. Wireless çalışmıyor sebebi ise benim laptop n56vz olduğu halde centrino n2230 wireless kart bulunuyor bunuda mac desteklemiyormuş.Artık harici wireless ile cözecegim.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus N56VZ
İşlemci Modeli
İ7 3630QM
Grafik Kartı
HD 4000
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
240GB SSD
  • Like
Tepkiler: berkayoz

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
670
1,351
Hocam çok teşekkür ederim. Şuan klavye ışıklarında bir sorun yok. Wireless çalışmıyor sebebi ise benim laptop n56vz olduğu halde centrino n2230 wireless kart bulunuyor bunuda mac desteklemiyormuş.Artık harici wireless ile cözecegim.
Eğer kullanım amacın fazlası ise, dahili çözümler de edinebilirsin :)

BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

berkayoz

APPRENTICE
6 Kas 2017
24
8
21
34
Hayırlı olsun :) .N56VZ'nin farklı farklı modelleri olduğu için dikkat etmek lazım. Sizin şanssızlığınız olmuş wifi. Ben de çalışmasını hiç beklemiyordum sonradan uyumlu olduğunu farkettim.

Eğer kullanım amacın fazlası ise, dahili çözümler de edinebilirsin :)
Dahili çözümler her zaman daha iyidir. Eğer gerçekten günlük kullanacağınız bir sistemse ben de bir wifi kartı alıp değiştirmenizi öneririm. n56vz'lerin kasasını açmak da bir problem gerçi. Artık sizin tercihinize kalmış.

• Like
Tepkiler: baris_karaer
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler