[Başarılı Kurulum] Asus Tuf B550-Plus | RX 5600 XT Ryzen 5 3500X Big Sur

ali-srky

APPRENTICE
15 Eyl 2019
73
7
21
Merhaba arkadaşlar sistem özelliklerimi aşağıda belirttim eğer sizde bu donanımlara sahipseniz eklediğim EFI klasörünü kullanabilirsiniz. Daha kuruluma başlamadan ve sonuna kadar saatlerce her aşamada ve sorunumda bana yardımcı olan @wtcNistaken hocama çok çok teşekkür ederim.

Anakart: Asus Tuf B550-Plus
Ekran Kartı: Asus Tuf RX 5600 XT
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
RAM: 2x8GB 3200MHz DDR4
Ethernet: Realtek RTL8125B
Ses Kartı : Realtek ALC S1200A
SSD: SanDisk Ultra M.2 500GB NVMe 3D SSD

Kurulum aşamasında yaşadığım ve mevcut EFI ile çözemediğim sorunlarıda aşağıda listeledim adımları yaparsanız sizde başarılı bir kurulum yapabilirsiniz. :)

1 -Kurulumu tamamlayıp masaüstünü gördükten sonra yeniden başlatınca siyah ekranda kalıyordu o sorunu mevcut BIOS ayarlarına ek olarak

Çözüm : BIOS -> Advanced -> Serial Configuration -> Serial Port=OFF ya da DISABLE yapınca siyah ekran sorununu çözdüm.
2- Ethernet kartını tanımasına rağmen ethernet kablosu takılı değil hatası alıyordum.

Çözüm: Sistem Tercihleri -> Ağ -> İleri Düzey -> Donanım -> Hız = 100baseTX yapınca internet bağlantısını sağladım.
3- Ses ve Mikrofon Sorunu(VoodooHDA EFI'ye ekledim) : AppleALC kexts ile ses çıkışı alabiliyordum fakat harici kulaklığımın mikrofonu çalışmıyordu VoodooHDA ile Hoparlör ve mikrofon aktif çalışıyor.
Çalışanlar:
Uyku
Ses ve mikrofon
İmessage servisleri
Ethernet
Fake ramler Başta hata almamak için smbios MacPro7,1 girince. Onların hepsini disable yapın. Kurulum dan sonra Düzeltmeniz gerekicektir. Aynı rame sahip değilseniz.

Ekran Resmi 2021-04-28 11.28.14.png
Fake ram
Ekran Resmi 2021-04-28 11.41.26.png

IMG_20210428_204536.jpg

Fake ram yapmadan önce alınan hata.

EFI'yi Buradan indirebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
BootLoader
OpenCore
Anakart Modeli
Asus TUF B550-PLUS
İşlemci Modeli
AMD Ryzen 5 3500X
Grafik Kartı
Asus Tuf RX 5600 XT
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC S1200A
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8125B
Disk ve RAM
500GB NVMe SSD & 2x8GB DDR4 3200MHz Ram
  • Like
Tepkiler: wtc
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler