[Başarılı Kurulum] Asus Tuf Gaming B560M-Plus / i3 10100 / Big Sur / OpenCore 0.7.0

ritminkolesi

APPRENTICE
25 May 2017
87
15
21
Kod:
Anakart     : Asus Tuf Gaming B560M-Plus Wi-Fi
İşlemci     : İntel i3 10100
Ekran Kartı : MSI GT710 LP 1GB
SSD         : XPG 240GB Spectrix S40G
Ram         : HyperX 8GB 3200 Mhz
Kasa        : MSI Mag Force 101m
Monitör     : LG 27" 27MK400 2Ms Full HD
Çok ayrıntılı yazmayacağım zaten kurulumla alakalı forumda tüm detayları bulabiliyorsunuz.

Kurulumda config dosyası olarak yazdırdığım imajdaki Comet Lake kullandım.
Kurulumda AppleUSBXHCI kısmında takılma yapıyordu.
bu sorun için 3-4 gün uğraştım son kez denemek istedim Config dosyasını kurcaladım ve kuruluma geçebildim. Hangi ayardan dolayı düzeldi bilmiyorum ama USB'ler çalıştı. Kurulum sorunsuz gerçekleşti.
Geriye UHD 630 kalmıştı ki 1 hafta kadar uğraştık ama HDMI görüntü vermedi. Çareyi GT 710 almakta buldum. Grafik sorunu da o şekilde çözüldü.

SMBIOS ayarlarını da rehberleri takip ederek tanımladım Apple servisleri de sorunsuz çalıştı.

BootCamp ile Windows 11 Dev sürümü kurdum. Dual Boot sorunsuz çalışıyor.

Güç yönetimi ve USB Port yaması henüz yapmadım. Zaten thunderbolt girişim dahil çalışıyor illa ki USB yamasına ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum.

Kod:
İntel AX200 Wi-Fi = OpenIntelWireless https://osxinfo.net/konu/hackintosh-uzerinde-intel-wi-fi-karti-openintelwireless.13361/
İntel Bluetooth = Bir ara çalışmıştı. Kısmen diyelim.
MSI GT710 = Türkiye'deki MSI GT710 otomatik olarak tanınıyor.(Asuslar eski çip yüksek ihtimal)
Yani biraz uğraştırdı ama yine de kolay kurulum oldu.

Eve geçtiğimde Config dosyası ile konuyu güncelleyeceğim.

BootLoader
OC 0.7.3
Anakart Modeli
Asus Tuf Gaming B560M-PLUS WIFI
İşlemci Modeli
Intel i5 11600
Grafik Kartı
UHD 750 / MSI GT 710 LP 1GB
Ses Kartı Modeli
ALC897
Ağ Aygıtları
Realtek 2.5Gb Ethernet / Intel® Wi-Fi 6 AX200 /
Disk ve RAM
240GB NVMe & 500GB NVMe & 8GB DDR4 3200
  • Like
Tepkiler: kindo

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
3,307
1,225
2,401
Tebrikler Ellerinize sağlık.

Güç yönetimi ve USB Port yaması henüz yapmadım. Zaten thunderbolt girişim dahil çalışıyor illa ki USB yamasına ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum.
Bunların nasıl çalıştığını bilmelisiniz ve bu cihazlara gücü hangi aygıtla ne oranda kulanması gerektiğini göstermelesiniz. USB port yaması ve güç yapılandırmasını bu sebeple yapıyoruz. Güç yapılandırmasında önce kontrol sağlayın. Opencore ile bir çok cihazda güç yapılı geliyor, özel kullanım dışında işlemci modellerine göre bir standart var artık. Mesela SMCProcessor.kext bu işi yapıyor sizin yerinize.
Hackintosh kurulumu sonrası kendi EFI klasöürünüzü kararlı hale getirip çalışan son yedeğinizi her zaman yedekleyin. Yedeklediğiniz EFI ile geldiğinizi son yere her zaman yeni bir kurulum ile gelme şansınız olur. En kısa yoldan opencore için USB yaması yapmak için bu konuya bakabilirsiniz..

BootLoader
OpenCore 0.7.0
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM
8 GB SDRAM - CRUCİL 240 GB SSD
  • Like
Tepkiler: ritminkolesi

ritminkolesi

APPRENTICE
25 May 2017
87
15
21
Teşekkür ederim. Açıklama için ayrıca teşekkür ederim. Yapacağım
Tebrikler Ellerinize sağlık.

Bunların nasıl çalıştığını bilmelisiniz ve bu cihazlara gücü hangi aygıtla ne oranda kulanması gerektiğini göstermelesiniz. USB port yaması ve güç yapılandırmasını bu sebeple yapıyoruz. Güç yapılandırmasında önce kontrol sağlayın. Opencore ile bir çok cihazda güç yapılı geliyor, özel kullanım dışında işlemci modellerine göre bir standart var artık. Mesela SMCProcessor.kext bu işi yapıyor sizin yerinize.
Hackintosh kurulumu sonrası kendi EFI klasöürünüzü kararlı hale getirip çalışan son yedeğinizi her zaman yedekleyin. Yedeklediğiniz EFI ile geldiğinizi son yere her zaman yeni bir kurulum ile gelme şansınız olur. En kısa yoldan opencore için USB yaması yapmak için bu konuya bakabilirsiniz..
Güç yönetimi ayarları sonrası ısı değerleri windows ile kıyaslandığında %10 daha serin.
Geekbench Windows 11 / Geekbench macOS

Son düzenleme:
BootLoader
OC 0.7.3
Anakart Modeli
Asus Tuf Gaming B560M-PLUS WIFI
İşlemci Modeli
Intel i5 11600
Grafik Kartı
UHD 750 / MSI GT 710 LP 1GB
Ses Kartı Modeli
ALC897
Ağ Aygıtları
Realtek 2.5Gb Ethernet / Intel® Wi-Fi 6 AX200 /
Disk ve RAM
240GB NVMe & 500GB NVMe & 8GB DDR4 3200
  • Like
Tepkiler: kindo
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler