1. hizliresim.com üzerinden resim paylaşımlarınızda resim silinir ve uyarı alırsınız. Bu yüzden farklı kaynaklara resim yükleyin.
    Uyarıyı kapat
Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

[Başarılı Kurulum] Asus X540LA (XX972T) | macOS High Sierra

'Başarılı Kurulumlar' forumunda luiss34 tarafından 25 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. Asus X540LA (XX972T modeli)
    İşlemci:
    İntel i3 5005U Broadwell ( 2.00 GHz - 2 Çekirdek )
    Ekran Kartı: İntel HD Graphics 5500 ( 1366 x 768 )
    Touchpad: Elan1000 I2C
    Wifi: Qualcomm QCWB335 802.11b/g/n Half Mini-PCIe (wifi+bt)
    Ethernet: Realtek PCIE FE Family Controller
    Ram: DDR3L 8 gb 1600 MHz
    Disk: WD SSD 240 gb
    Ses: Realtek ALC255

NOTE: Tüm yazdıklarım 10.13.6 High Sierra’da denendi, diğer sürümler hakkında bilgim yok.

Çalışanlar:
    Ses – Grafikler – Touchpad (temel fonksiyonlar) – Wifi – Ethernet – Parlaklık Ayarı – iMessage – Facetime – iCloud – Appstore – Kamera – Pil Göstergesi – USB 3.0 vs…

Çalışmayanlar:
    Bluetooth (aslında ayarlarda aktif çalışıyor gibi gözükmekte ancak hiçbir cihazı görmüyor)
    Touchpad ek dokunmatik hareketleri desteklemiyor (belkide vardır ben artık araştırmıyorum)

Denemediklerim:
    HDMI

Kurulum:
    Tekrardan anlatmak/yazmak istemiyorum, ki zaten aşağıdaki rehberi takip ederek sorunsuzca kurulum yapabilirsiniz. Son derece yalın bir dille anlatılmış. GEREKLİ HERŞEY MEVCUT.
    Teşekkürler bir kez daha.
    macOS High Sierra 10.13.6 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum sonrası gerekli kext’leri /Clover/EFI/Kexts/Others içerisine atarsanız, hemen hemen tüm donanımlar çalışır. (Ek olarak config.plist dosyasını bilgisayarınıza göre iyi ayarlamanız gerek, kurulum imajında sizin ekran kartınıza göre uygun hazır config dosyaları mevcut)

Gereken Kextler:
    - Ses için aşağıdaki linki takip edin, gayet açıklayıcı; indirme linkleri de mevcut.
    AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

- Ethernet için aşağıdaki linkteki kext’i /Clover/EFI/Kexts/Others içine atın, otomatik olarak kurulum sonrası aktif olacaktır.
    Sierra için RealtekRTL8100 Ethernet Sürücüsü | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

- Wifi için yine forumda bir kurulum paketi var, kurulum sonrasında kurup rahatlıkla kullanabilirsiniz (bluetooth çalışıyor gözükmekte ama hiçbir cihaz bulmuyor, muhtemelen çalışmamakta)
    Atheros QCWB335 (AR9565) High Sierra 10.13 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

- Touchpad benim için en zorlu kısım bu bölüm oldu zira Elan için destek bulmak zor oldu, epey bi araştırmam gerekti. Aşağıdaki linkten indirdiğiniz dosyaları (VoodooI2C.kext ve VoodooHID.kext) yine Clover Kext – Others bölümüne atın muhtemelen touchpad çalışacaktır. Sadece normal Mouse olarak kullanabilirsiniz, smart touch gestures mevcut değil. NOT: Eğer touchpad yine çalışmazsa dsdt patch yapmanız gerekebilir.
    Releases · alexandred/VoodooI2C · GitHub

- Batarya göstergesi için önce şu kext’i de Clover/EFI/Kexts/Others klasörüne kopyalayın (acpibatterymanager.kext forumda bulabilirsiniz)
    Sonra DSDT Patch öğrenmeniz gerekli, Rehabman’ın repo’sundan ‘’ battery_ASUS-N55S’’ ve ‘’OS Check Fix Windows 10’’ bunları yamalamanız gerekli, akabinde sorunsuz çalışmakta.
    Note: DSDT yamalamak benimde gözümü korkutmuştu ancak aşağıdaki rehberi takip ederseniz sorunsuz halledebilirsiniz.
    DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

- Ekran parlaklığı içinde yine aynı şekilde DSDT patch yapmanız gerek. Rehabman’ın repo’sundan ‘’ backlight fix’’ bunu yamalamanız gerekli.

- Otomatik boot edebilmek için config dosyanızdan aşağıdaki işlemleri yapın.
    Config dosyanı Clover Configrator ile aç. Boot seçeneklerinde;
    Default Boot Volume; OS X kurulu diskinin ismini gir.
    Default Loader: Yİne OS X kurulu diskinin ismini gir.
    Timeout Değeri= 0 olarak ayarla.

Olası diğer sorunlar için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz:
    macOS High Sierra Kurulumda Olası Sorun ve Çözümleri | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Aklıma gelenler bunlar, bende smart gestures ve bluetooth dışında çalışmayan bi bölüm yada donanım yok, varsa da işime yaramıyo demektir zira farketmemişim bile.

Umarım faydalı olur, (yanlış belirttiğim yerler varsa bildirin lütfen).
    İyi forumlar.

#1 luiss34, 25 Aralık 2018
    Son düzenleme: 25 Aralık 2018
    montezuma bunu beğendi.
  2. Merhaba, işlemci ve ekran kartımız aynı... ne yaptımsa ekran kartını tanıtamadım. Dsdt ve ssdt yaması yapmaya çalıştım. Malesef bir yerde yanlış yapıyorum galiba yamadan sonra hata veriyor ve açılmıyor. Son olarak FBPacher ile denedim ama başarılı olamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Güneş’in doğuşunu seyretmek için, karanlığın içinden geçmen gerek.

3. merhaba,

yorumunuzu yeni gördüm. Bence sorun config dosyasından, forumda HD 5500 için uygun config dosyası var.

Yada kendi config dosyanızda ''Graphics'' bölümünde inject intel ve inject edid olması lazım, onlar işaretli mi? kontrol eder misin?
    ek olarak ''ig-platform-id'' kısmından şunu seçip deneyin ''0x16260006''

bende sorunsuz çalıştı, hiç ayar falan yapmadım.

Bunlara ek olarak ''BIOS''tan advanced bölümünde graphics configuration var, oraya girip prealloc kısmını 64mb olarak seçin ve kaydedip tekrar boot edin.

4. merhaba,

Cevap icin tesekkurler.. Yeniden kurulum yaptim... zaten en buyuk sorunum Bios'da boyle bir ayarin olmamasi. Galiba o yuzden tanitamiyorum. Denemelere devam edecem.

5. dün bende high sierra'dan sierra'ya geçtim, şimdi bende ayarlardan ekran'a girince ekran kartı yok diyor.. enteresan...

6. Gerçekten ilginç bir durum... bendeki durumda pek parlak değil.

İlk denemede sierra kurmuştum. Sonra sierra high kurdum belki bir üst sürümde çalışır diye. Daha ilk kurulumda efi bölümünü mount edemedim. Sonra bir şekilde yaptım. Bu seferde usb wifi çihazını takınca pc reset atıyor. Sonradan anladımki elimdeki usb wifi mac osx 10.13 desteklemiyormuş. Tekrar başa dönecem galiba...

Size kolay gelsin... bilgi alış verişine devam ederiz

7. ben osxinfo.net'ten indirdiğim mojave'nin güncel sürümünü temiz kurulum yaptım, şu an tek problemim bluetooth'un bilgisayarı kapatıp açınca çalışmaması. Başka hiçbir sorun kalmadı.

8. Hayırlı olsun... darısı benim başıma. Mojave sisteme uygun değil diye biliyordum. Çalışması nasıl ? Takılma vs gibi sorunları varmı? Yoksa bende mojave kurmayı denerim

9. Ben ilk High Sierra kurmuştum, herşey iyiydi, sonra güncelleme yaptım (temiz kurulum değil, OTA üzerinden) ancak sistem nispeten ağır çalışıyordu.
    Tekrar High Sierra'ya döndüm, yine dayanamayıp temiz kurulum yaparak deneyeyim dedim, şu an gayet iyi çalışıyor,

10. Hayırlı olsun tekrar... intel hd 5500 tanıtamadığım sürece benim için şimdilik hayal olarak kalacak. FBPatcher ile yama yapabilirsem belki bir ihtimal.

Yükleniyor...
Yükleniyor...