[Başarılı Kurulum] Asus Z170-A, i7-6700K, HD 530 / Catalina 10.15.3 Opencore Bootloader

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Öncelikle herkese iyi çalışmalar. Epey zaman sonra Opencore Bootloader ile yüklememi yaptım.

UEFI BIOS AYARLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER:

Fast Boot: Disabled
Security Boot: Other OS
Above 4G Decoding: Enabled
CSM: Disabled

KURULUM AŞAMASI:

Hali hazırda Time Machine ile yedeklediğim bir Mojave sistemim mevcuttu zaten. Onu Clover Bootloader yardımı ile yükledim. Ardından Catalina'yı indirip 2. harddiskimdeki 16 gblık bölüme createinstallationmedia ile yazdırdım.

Sonra şu kaynaktaki yönergeleri uygulayarak Opencore Bootloader config.plist'imi hazırlayıp Opencore Bootloader dosyaları ile beraber USB'ye attım.

Kaynak: Skylake Opencore

İlk denememde hazırladığım USB ile başarılı bir boot gerçekleştiremedim. Araştırdığımda NVRAM Reset'in sorunu çözdüğünü gördüm. Mac OS'a erişince hazırladığım USB'nin çalıştığını görüp SSD'imi Secure Erase ile sıfırladım.

USB ile kurulumu başlattım. Başarılı kurulum gerçekleşti.

Ardından bir önceki sistemimde kullandığım SSDT'ler ile Opencore Bootloader'in önerdiği SSDT'leri EFI klasörüme koyup config ayarlarını yaptım. Hackintool ile PCI aygıtlarının adreslemesini ve Intel Framebuffer ayarlarını da yaparak ayarlamalarımı sonlandırdım.

ÇALIŞANLAR:

Uykudan uyanma hariç her şey çalışıyor.

Herkese bol şans. :)

Son düzenleme:
Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
256 GB SSD & 1 TB HDD & 500 GB HDD, 16 GB DDR4 2133 MHz
  • Like
Tepkiler: KaoS

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,741
1,087
4,351
Tebrikler @taluyka ve aramıza tekrar hoşgeldin uzun zamandır yoktun.

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz
  • Like
Tepkiler: taluyka

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
  • Like

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,741
1,087
4,351
Geçmiş olsun diyelim o zaman. Bu arada Intel sistemde opencore kullanman baya güzel bir fikir gui sorunu olmasa bende geçeceğim bakalım zamanla gui eklenir sanırım.

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
  • Like

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Geçmiş olsun diyelim o zaman. Bu arada Intel sistemde opencore kullanman baya güzel bir fikir gui sorunu olmasa bende geçeceğim bakalım zamanla gui eklenir sanırım.
Teşekkür ederim tekrardan. Açıkçası avantajları neler tam olarak bilmiyorum. Sistem şu an stabil çalışıyor. Çok fazla ayar var ve bunları çözmek biraz zaman alabilir. Clover'e alışmıştık aslında ama değişiklik olsun istedim. Ben memnunum an itibariyle. Esas sürüm geldiğinde birçok insan tarafından tercih edilecektir muhtemelen.

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,741
1,087
4,351
Teşekkür ederim tekrardan. Açıkçası avantajları neler tam olarak bilmiyorum. Sistem şu an stabil çalışıyor. Çok fazla ayar var ve bunları çözmek biraz zaman alabilir. Clover'e alışmıştık aslında ama değişiklik olsun istedim. Ben memnunum an itibariyle. Esas sürüm geldiğinde birçok insan tarafından tercih edilecektir muhtemelen.
Opencore artık birçok geliştirici tarafından desteklenen bir bootloader ve en önemlisi AMD tabanlı sistemler için karnel yamaları sadece opencore olarak yapılabilmekte, avantajlarının başında daha stabil olması ve gelecek için vaadetmesi gelmekte. Ek olarak Clover hala 32 uygulama sayılması ve Catalina ile 32 bit uygulama desteğinin kalkması bir diğer unsur.

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
  • Like

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Opencore artık birçok geliştirici tarafından desteklenen bir bootloader ve en önemlisi AMD tabanlı sistemler için karnel yamaları sadece opencore olarak yapılabilmekte, avantajlarının başında daha stabil olması ve gelecek için vaadetmesi gelmekte. Ek olarak Clover hala 32 uygulama sayılması ve Catalina ile 32 bit uygulama desteğinin kalkması bir diğer unsur.
Evet Ryzentosh'lar falan havada uçuşuyor Reddit'te. Hackintosh projesi için güzel gelişmeler bunlar. Belli mi olur ilerde Apple AMD işlemcili sistemler de piyasaya sunabilir. O zaman herkes MacOS'un nimetlerinden daha kolayca faydalanır.

Dediğine katılıyorum; gelecek vaad ediyor burası muhakkak. Çok fazla ayar var ve Clover'de olmayan şeyler çoğu.

Esasta Opencore'yi seçmemdeki sebep Lilu geliştiricilerinin elinden çıkması. Şu an Hackintosh için en fazla uğraşan grup bunlar. Sürekli de üzerine koyarak ilerliyorlar.

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
  • Like

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,741
1,087
4,351
Sana birçok konutada katılsamda farklı düşüncelerimiz var benim için AMD işlemci tamamen çöp bir işlemci bunu AMD'nin başkanıda gelse söylerim çünkü adamlar daha windows ile stabil çalışan işlemci yapamadılar hala amd işlemciler mavi ekran hatalarına neden oluyor ve çözüm bulamıyorlar. Apple gibi bir firma sürekli sorun çıkaran Nvidia gibi dev bir firmayı çöpe attıysa AMD gibi ikincil segment (yan sanayi malzeme) işlemciyi asla kabul etmez ve etmemelidir de.

Son düzenleme:
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Sana birçok konutada katılsamda farklı düşüncelerimiz var benim için AMD işlemci tamamen çöp bir işlemci bunu AMD'nin başkanıda gelse söylerim çünkü adamlar daha windows ile stabil çalışan işlemci yapamadılar hala amd işlemciler mavi ekran hatalarına neden oluyor ve çözüm bulamıyorlar. Apple gibi bir firma sürekli sorun çıkaran Nvidia gibi dev bir firmayı çöpe attıysa AMD gibi ikincil segment (yan sanayi malzeme) işlemciyi asla kabul etmez ve etmemelidir de.
Ben AMD'nin kalitesiyle alakalı bir şey söylemedim aslında. :) Tek arzum MacOS işletim sistemine herkesin ulaşabilmesi.

Çünkü Windows gerçekten bu konuda tekel ve birçok donanıma destek verebilmek adına saçmalıklar ile dolu. Windows özelleştirilebilir kurulum işine girmedikçe debelenmeye devam edecek.

AMD'yi zorlayan ise hem Intel hem de Nvidia gibi bir firmayla rekabet etmesi bence.

Ben bu firmaların rekabetinden yanayım zira kazançlı çıkan günün sonunda tüketici olacak.

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
  • Like

cellojaan

PADAVAN
20 Eki 2017
192
57
251
Ben katılmıyorum. Çoklu çekirdek performanslarına baktığımızda AMD için çöp denilemez. Belki FX serileri ile bir ön yargı olabilir ama özellikle son 2 yılda çıkan Ryzen serileri oldukça iyi.

Ben uygulama geliştiricisi olduğum için mecbur Intel kullanmak zorundayım HAXM için ancak bu sorunum olmasa kesinlikle AMD'ye geçerdim. Ayrıca oyuncu ve yayıncılar için Intel'den bir tık daha iyi AMD Ryzen'lar. Fiyat / Performansı'da unutmamak gerek.

Anakart Modeli
MSI MPG Z390 Gaming Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i9 9900KF
Grafik Kartı
Shappire RX 5700 XT
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 892
Disk ve RAM
128 + 500 + 500 GB SSD, 16GB DDR4 3200MHz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,741
1,087
4,351
Ben katılmıyorum. Çoklu çekirdek performanslarına baktığımızda AMD için çöp denilemez. Belki FX serileri ile bir ön yargı olabilir ama özellikle son 2 yılda çıkan Ryzen serileri oldukça iyi.

Ben uygulama geliştiricisi olduğum için mecbur Intel kullanmak zorundayım HAXM için ancak bu sorunum olmasa kesinlikle AMD'ye geçerdim. Ayrıca oyuncu ve yayıncılar için Intel'den bir tık daha iyi AMD Ryzen'lar. Fiyat / Performansı'da unutmamak gerek.
AMD'nin tek artısı fiyatının düşük olması bu konuda haklısın ama performan konusunda asla Intel'in önüne geçmedi geçemedi geçemeyecekte piyasada alındığı söylenen verilen asla gerçeği yansıtmıyor ve eşit ortamlarda değil bunu unutma. Sen şahsen aynı ortamı yaratıp peroforman farkına bakmaya çalışırsan demek istedimi anlarsın.
Audi de alman markası Opel de alman markası Opel Türkiye'de daha çok tercih ediliyor fiyat performanstan dolayı peki soruyorum sana Opel Audi'den daha mı iyi ?

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler