[Başarılı Kurulum] Hp Pavilion 15-n004st macOS Catalina

kismen26

APPRENTICE
23 May 2020
15
2
21
Merhabalar,
İmzadaki cihaza rehberler vasıtası ile kurulum, ekran kartı, ses kartı, usb port yaması gibi pek çok ayarı yaparak sıfır bir config ile kullanıyorum. Çoğu şey çalışıyor yalnız iki durum var;

1- Kurulum dosyasında EFI/Clover/ACPI/Patched/EC-USBX.aml dosyası olmadan sistem boot ekranında 'ApplePS2Controller: touchpad enabled' gibi bir noktada takılıyor. Galiba Bios güncellemesi yüklendiğinden bir problem yaratıyor. ÇÖZÜLDÜ - Kurulum sırasında "STD :: Touchpad enabled" kısmında kalıyor - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

2- Batarya için Energy Saver ayarları yapılmıyor. Batarya yüzdesi falan hiçbir şey gözükmüyor. Güç yönetimi düzenlemedim ama zaten çalışıyor işlemci frekansları v.s. bir problem yok.

Ek olarak aldığım wn725n usb wifi adapter boot ekranında uzunca bir 'UsbHallinMpdu' yazıyor ama kullanımda problem yok.

Çalışanlar;
Ekran kartı yaması : HD4400 için platform_id:0x0a260005 ve fake_id:0x4128086 bu şekilde hdmi çalışıyor.
AppleALC ile ses kartı yaması: Üstüne klavyedeki ses değiştirme, ileri geri sarma tuşları çalışıyor.
Synaptic Touchpad: İki parmak harici tıklama v.s. çalışıyor. Bunun için VodooSynaptic ve VodooPS2 kextlerinde çakışma vardı düzenleyip kullandım.
CPU: Her hangi bir Güç Yönetimi yamalama yapmadım. Fakat güzel çalışıyor çoğu zaman fan duruyor.
Webcam: HP TrueVision kendiliğinden çalıştı.
Uyku: USB Port yaması yapınca uyku düzeldi kendiliğinden uyanmıyor artık muhtemelen işe yaramayan aktif portlar uyandırıyordu.

Sistem kurulumunuzda ilk olarak macOS Catalina AMD & Intel Kurulum İmajı - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu konuyu okuyup rehberleri uygulayın. Zaten çoğu şey çalışıyor geriye

USB Port yaması Hackintool ile USB Port Yaması - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

ve cpu ve fanda anormallik görüyorsanız Hackintosh Cihazlarda Güç Yönetimi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu yapmanız kafi olacaktır. Öncelikle konuda AppleInfo.kext ile açın bakın frekanslar değişiyor mu. Değişmiyorsa uygularsınız ama sorun yoksa gerek yoktur.

Açıkcası zaman harcansa pek çok şey tam oturtulur ama DSDT yamalama gibi işlere bakmak ilk bakacaklar için vakit ve stres alan bir işlemdir.
Merhabalar,
İmzamdaki sisteme aşağıdaki adımlar ile kurulum yaptım. Tabi daha önce hiç macOS deneyimim dahi yoktu fakat Xcode ile işim olduğundan kurulum yapmak ile vakit harcadım. Sizlere nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini sitede ve diğer yerlerde okuduğum bilgilerin özetini çıkaracağım.

Kendi kurulumumda çalışanlar;
Ekran kartı yaması : HD4400 için platform_id:0x0a260005 ve fake_id:0x4128086 bu şekilde hdmi çalışıyor.
AppleALC ile ses kartı yaması: Üstüne klavyedeki ses değiştirme, ileri geri sarma tuşları çalışıyor.
Synaptic Touchpad: İki parmak harici tıklama v.s. çalışıyor. VodooPS2Controller.kext içinde ayrıca VodooI2C kexti çalışıyordu. Synaptic için Vodoo2CSynaptics.kext kurulunca çakışıyordu. Windows içinde VodooPS2Controller.kext açıp(normal çift tıklama) çakışanları sildim.
CPU: Her hangi bir Güç Yönetimi yamalama yapmadım. Fakat güzel çalışıyor çoğu zaman fan duruyor.
Webcam: HP TrueVision kendiliğinden çalıştı.
Uyku: USB Port yaması yapınca uyku düzeldi kendiliğinden uyanmıyor artık muhtemelen işe yaramayan aktif portlar uyandırıyordu.

YENİ ÖĞRENENLER BU ADIMLARI NASIL YAPMALISINIZ;

Sistem kurulumunuzda ilk olarak
macOS Catalina AMD & Intel Kurulum İmajı - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu konuyu okuyup rehberleri uygulayın. Zaten çoğu şey çalışıyor geriye

USB Port yaması Hackintool ile USB Port Yaması - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

ve cpu ve fanda anormallik görüyorsanız Hackintosh Cihazlarda Güç Yönetimi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu yapmanız kafi olacaktır. Öncelikle konuda AppleInfo.kext ile açın bakın frekanslar değişiyor mu. Değişmiyorsa uygularsınız ama sorun yoksa gerek yoktur.

Açıkcası zaman harcansa pek çok şey tam oturtulur ama DSDT yamalama gibi işlere bakmak ilk bakacaklar için vakit ve stres alan bir işlemdir. Oraya hiç girmeden şuan gayet kullanılabilir durumda cihaz.

Wifi Uyumlu Donanımlar;

2019 Hackintosh Uyumlu Uyumsuz Wi-Fi Kartların Listesi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu ilgili konuyu incelediğimde ise özetle

Usb wifi için: TP-Link WN725N
Half PCIe yani çoğu dizüstü kullanıcısı için ise: Broadcom BCM94352 veya BCM94360 bu ürünü almanız en doğrusu olcaktır. Çünkü diğer çoğu modelin kullanılabildiğini fakat bir çok yamalama ve düzenlemeden geçtiğini gördüm.

Son düzenleme:
Laptop Modeli
Hp Pavilion 15-n004st
İşlemci Modeli
i5 4200u
Grafik Kartı
HD 4400 ve Nvidia Gt740m
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
Realtek PCIe Family FE 8136 Ethernet
Disk ve RAM
Sandisk 240Gb SSD
  • Like
Tepkiler: heripota

KaoS

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
13,766
3,941
4,401
Pil yüzdesi için DSDT yaması yapmalısın.
Ekran kartın 1536 MB mı yoksa 2048 MB olarak mı çalışmakta ?
Bu arada tebrikler ve ellerine sağlık güle güle kullan.

BootLoader
Opencore 0.8.4
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
1- Asus TUF H310-Plus Gaming 2-Asus P8H61
İşlemci Modeli
1- i5 9400F 2- i5-2400
Grafik Kartı
1- RX 570VR 2- 9600GT
Ses Kartı Modeli
1- Realtek ALC887 2- Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
1- İntel L211 2- Realtek RTL8169
Disk ve RAM
1- 240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR4 2- 240 GB SSD & 500 GB HDD & 16 GB DDR3

kismen26

APPRENTICE
23 May 2020
15
2
21
Pil yüzdesi için DSDT yaması yapmalısın.
Ekran kartın 1536 MB mı yoksa 2048 MB olarak mı çalışmakta ?
Bu arada tebrikler ve ellerine sağlık güle güle kullan.
Ekran kartı hackintool ile yaptığımda 2048 olarak tanımladı. Yalnız bir ara aynı yama ile 1536 gösterdi. Tekrarladım 2048 oldu tekrardan.

ek olarak ecusbx.aml yaması var EFI‘de sildiğimde boot ekranında ApplePS2Controller: Mouse initialized gibi bir noktada kalıyor. Araştırdığımda bios güncellemesi olunca oluyormuş.

Laptop Modeli
Hp Pavilion 15-n004st
İşlemci Modeli
i5 4200u
Grafik Kartı
HD 4400 ve Nvidia Gt740m
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
Realtek PCIe Family FE 8136 Ethernet
Disk ve RAM
Sandisk 240Gb SSD
  • Like
Tepkiler: KaoS

KaoS

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
13,766
3,941
4,401
O dosyanın durmasının bir sakıncası yok zira o bir HotPatch yaması USB düzgün akım ile çalışsın diye. Tam tersine durması daha avantajlı senin için.

BootLoader
Opencore 0.8.4
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
1- Asus TUF H310-Plus Gaming 2-Asus P8H61
İşlemci Modeli
1- i5 9400F 2- i5-2400
Grafik Kartı
1- RX 570VR 2- 9600GT
Ses Kartı Modeli
1- Realtek ALC887 2- Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
1- İntel L211 2- Realtek RTL8169
Disk ve RAM
1- 240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR4 2- 240 GB SSD & 500 GB HDD & 16 GB DDR3
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler