[Başarılı Kurulum] Lenovo İdeapad 100-15ibd (Model 80QQ) - Sierra

hyosuke

APPRENTICE
4 Şub 2020
29
3
21
Sistem bilgileri benim imza bölümümde yer almaktadır.

Öncelikle birkaç not düşmek istiyorum;
- High Sierra kurulumu bu modelde hata veriyor. Bu yüzden config düzenleme hakkında bilginiz yok ise High Sierra temiz kurulum denemeyin.
- Sistem Uefi Win10 yanına kuruldu. Dual Boot
- İmaj dosyasındaki hazır olarak gelen HD5500 configin üstüne birkaç ekleme yaptım o kadar. Dilerseniz imaj dosyasındaki HD5500 configini kullanın.
- Macos kısayolları windowstan ve linuxtan biraz daha farklı olduğundan dolayı kopyalama & yapıştırma gibi işlemleri fare ile yapın ve sakın windows kısayolu @ işareti yapmaya çalışmayın. Çünkü pencereyi kapatıyor :D

Kurulum
Kurulum aşaması oldukça basit, imaj dosyasını indirdiğiniz konuda bunun videosu var aslında ben de aynılarını uyguladım. Ama yine de yazayım adım adım.

1) İmaj dosyasını indirin
2) Yazdırın imaj dosyasını
3) Bu konu ekindeki config ve Kextleri uygun yerlere atın. (Config için Efi/Clover yoluna giriyorsunuz - Kext için ise Efi/Clover/Kexts/Other)
4) Sistemi usb ile boot edin.

Bu aşamalardan sonra rahatça sistemi kurabilirsiniz. Konu devamında usbsiz boot için anlatım da mevcut.

Çalışmayanlar
  • Wifi kartı uyumsuz olduğu için çalışmamakta. Ama ethernet için gerekli kext benim verdiğim ekte mevcut ve çalışıyor.
  • İcloud hesabına giriş çalışmıyor. Bu sanırım hackintoshda genel bir problem.
  • Pil göstergesi (Gereken yama mevcut ama nasıl yapıldığını bilmiyorum) İleride eklerim konusunu
  • Ekran parlaklığı (Merak etmeyin bunun için configde ve kext klasöründe ekleme var. KCPM İLE LİBRARY/EXTENSİON'A KURULUM kextleri.)
  • Ses, ses için applealc var ancak onu silin ve VoodooHDA kurun o zaman düzeliyor.

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra sadece pil göstergesi ve icloud hesabına giriş çalışmıyor.

Flash belleksiz boot için ayarlamalar
Eğer notu okuduysanız uefi win10 yanına kurulum yaptığımı biliyorsunuz, ben de bu yüzden sistemi uefi olarak başlatmak istediğim için bu adımı benim senaryoma uygun ilerliyorsanız takip etmenizi öneririm.

Bu senaryo dışındaki durumlar için forumda yeterince konu mevcut. Etiket atarsanız bana yardımcı olmaya çalışırım.

Şimdi yine sırasıyla yaptıklarım.

1) Clover Configuratoru indirin ve açın
2) Mount Efi bölümündeki windows Efisine mount deyin. Ben de 1 tane efi vardı zaten, sizde de 1 tane olacaktır diye tahmin ediyorum.
3) Open partitions tıklayın ve açılan pencereyi sağa çekin, sonra yeni klasör penceresi açın ve USBdeki Efi'ye giriş yapın.
4) USB içerisindeki Clover klasörünü kopyalayın ve sağa çektiğimiz klasördeki Efi içine atın.

Eğer o klasörde Clover diye klasör zaten var ile onu silebilirsiniz zira ben öyle yapmıştım.

Bu adımlardan sonra bilgisayarı kapatın, ve yeniden açın. Açılışta Clover Boot options'u seçin ve All volume entries gibisinden bir ayar olacak onu seçiyorsunuz.
Sonra tekrar kapatın bilgisayarı ve artık flash belleksiz başlatabilirsiniz.

Kurulumdan sonra ses düzeltmek için VoodooHDA klasörde bulunuyor. (Classic Sierra şeklinde kurulum yapacaksınız.)

Ayrıca Tekrardan yaptığım temiz kurulumda ekran parlaklığı sorunsuz çalışıyordu.
Ayrıca Spotify & Discord & Brave setup da hali hazırda bulunuyor :)

Clover configurator link: mackie100 projects

Dipnot: Kendi sistemdeki dosyaları paylaştım direk, gereksiz kext ve configde gereksiz ekleme yapmış olabilirim.

Clover/Acpı/patched içerisine atılması gereken dosya -> https://raw.githubusercontent.com/RehabMan/OS-X-Clover-Laptop-Config/master/hotpatch/SSDT-PNLF.dsl

Takıldığım konularda yardımcı oldukları için @KaoS ve @ainal 'a teşekkür ederim.

EFI İndirme Linkleri:
Alternatif:
Lenovo İdeapad 100-15ibd (Model 80QQ).zip

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Laptop Modeli
Lenovo 80qq / Lenovo ideapad 100 15-ibd Diye geçiyor.
Anakart Modeli
Nano5B6
İşlemci Modeli
intel i3 5005u
Grafik Kartı
İntel HD Graphics 5500 & Nvidia Geforce 920MX
Ses Kartı Modeli
Conexant
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC & Realtek PCIe FE Family Controller (Bu ethernet)
Disk ve RAM
500 GB Hdd & 4GB DDR3 1600mhz
  • Like
Tepkiler: montezuma

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
4,740
1,087
4,351
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler