[Başarılı Kurulum] Lenovo ideapad 510 15ISK | Catalina

Dk3434

APPRENTICE
7 Eki 2019
27
6
21
Öncelikle herkese merhaba. Uzun uğraşlar ve sabırla hackintosh yapmayı başardım. Ben çok uğraştım hatalar aldım ve en sonun da başardım. Ben bu kadar çok uğraştım. Siz de aynılarını çekmeyin diye detaylı anlatıcam.

Sistem Özellikleri

İşlemci: İntel DualCore İ5 6200U 2.4 Ghz
Harici GPU: Nvidia Geforce 940mx 2 GB
Dahili GPU: HD Graphic 520 1 GB
Ram: 8 GB DDR 4
Sabit Disk: 1 TB HDD

Flash Bellek: Toshiba 32 GB USB 3.0

Sistem ayrıntısı aida64 raporu ektedir.

Hazırlıklara Başlıyorum..

Kurulum yapılcak olan sabit diskimi başka bir bilgisayarıma takarak macOS için paragon partition manager ile uyumlu yaptım.
Yapmak için buradan izleyerek yapabilirsiniz.

Sitede bulunan macOS Catalina imajını indirip anlatıldığı gibi flash bellegime kurdum.
Tavsiyem eğer sistemi sürekli flash bellekle kullanıcak iseniz. Nano flash bellegini tercih etmelisiniz.
3.0 usb tercih etme sebebim imaj ve sistem kurulumu bittikten sonra kurmuş olduğum sistemi açarken 3.0 portuna taktığımda daha hızlı açılıyor.
ÖNEMLİ: Flash belleği 3.0 kullandım fakat imajı kurarken ve sistemi yüklerken usb her zaman 2.0 portuna takılıydı.

Yüklemiş olduğum flash bellege girip EFİ / Clover klasöründe bulunan config.plist dosyasını sildim ve config2.plist dosyanın adını config.plist yaptım.

BİOS ayarlarını Catalin imajın da anlatıldığı gibi yaptım. ( Anlatılanların hepsi Bios'um da olmadığı için sadece olanları yaptım.)

Kuruluma Başlıyorum...

Kurulum ekranına ulaştıktan sonra bu videodaki 12:30 dakikasında sonra ki ayarları yaptım.
Not: Ayarlama bittikten sonra İnstall kısmı olan yeşil kutucuga geldiğiniz de ENTER yapın ve kurulumu başlatın.

Siyah ekran yazılarından sonra kurulum ekranı geldiğin de ekran ışığı çok sönük kaldı.
Bilgisayarımı kapatıp tekrardan kurulum için açtım ve bu sefer ekran ışığı düzeldi.

macOS Kurulum ekranın gelince burada da sabit disk ayarı yapılıyor. Bbu videonun 15:35 dakikasından sonrasını izlemeye başlayarak yapabilirsiniz.

Sistem yükleme yaparken bilgisayarımı bir kaç kes yeniden baştan başlattı ve yeşil kutucuk sayısı arttı en sağdaki kutucukları ENTER ile seçerek devam ettim.

Kurulumu tamamladım...

Çalışanlar Donanımlar:
Klavye, Touchpad, USB portları, Ethernet girişi, Klavye Işığı, Dahili GPU

Çalışmayan Donanımlar: Wifi, Hoparlör, Harici GPU, Batarya Göstergesi

Wifi çözümü; TP-link TL- WN725N Wifi Adaptörü
Wifi driver yüklemesini yaptım. 2019.11.22 tarihinde yüklenen sürümü kullandım. için İndir TL-WN725N | TP-Link Türkiye

Hoparlör (Ses sorunu) çözümü; USB bellek içindeki EFİ / Clover / Kexts / Other içerisinde fakesmc hariç fake ile başlayan kextleri sil ve sistemi yeniden başlat yaptım ve sorun çözüldü.

"FN" tuşuna basılı tutup "SPACE" bastığınızda klavye ışığını açıp kapatabilirsiniz.

"FN" tuşuna basılı tutup "C" bastıkta ekran ışığı seviyesi düşer.

"FN" tuşuna basılı tutup "P" bastığınızda ekran ışığı seviyesi artar.

EFI dosyası:
Lenovo_ideapad_510_15ISK.zip

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
21,474
5,116
4,401
Eline sağlık. EFI dosyanı da paylaşırsan iyi olur.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

CommaL

APPRENTICE
9 Eki 2017
13
5
21
35
Efi dosyası için çok teşekkür ederim, ağ kartını usb yerine intel kartı değiştirmek istersen yardımcı olabilirim.

CommaL

APPRENTICE
9 Eki 2017
13
5
21
35
dellin kullandığı minipcı wifi kartları var ofise yarın geçicem fazla var mı veya stoktan ücreti ile nekadara alablirim bakarım yarın model numarası ile yazarım, geçen yıl 510 model pc mi siera yapmıştık uzun süredir kullanmıyordum bugün 6 ayşında oğlum benim mac air e saçla olunca dur sunu güncelliyeyim dedim.

Gordack

APPRENTICE
13 Ara 2019
19
2
21
Lenovo Ideapad 510-15IKB modeli var bende.
Sadece bendeki işlemci 7200U.
Yüklemiş olduğunuz config dosyasıylan denedim.

Diski formatlayıp ilk kurulumu yapıyor sonra restart atıyor ve mac logosu ekranında ilerlemede takılı kalıyor. kullanıcı adı seçme gibi ayarlar kısmına bir türlü geçemiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz ?

Dk3434

APPRENTICE
7 Eki 2019
27
6
21
Lenovo Ideapad 510-15IKB modeli var bende.
Sadece bendeki işlemci 7200U.
Yüklemiş olduğunuz config dosyasıylan denedim.

Diski formatlayıp ilk kurulumu yapıyor sonra restart atıyor ve mac logosu ekranında ilerlemede takılı kalıyor. kullanıcı adı seçme gibi ayarlar kısmına bir türlü geçemiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz ?
7200U işlemcilerde uymuyor. 2 farklı laptop da denedik ikiside 7200U olmadı. Mojave yükledik. Mojave deneyebilirsin.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
21,474
5,116
4,401
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler