[Başarılı Kurulum] Lenovo W530 Thinkpad - Mojave 10.14.14

compicat

APPRENTICE
22 Mar 2019
10
12
21
36
Merhabalar,

Yıllardır PC kullanmama rağmen benim için sıfırdan bir macera olan Hackintosh kurulumunun haklı keyfini, imaj dosyasıyla başlatan Osxinfo'da paylaşmak istedim.

Yıllardır MacBook Pro + Lenovo Z580 kullandım. Çift bilgisayardan tek bilgisayara geçmeyi kafaya koydum 2019 başında ve yıllardır aklımda olan Frankenpad sevdasıyla görece temiz bir W530 edindim. Daha keyfini süremeden dertleri başladı tabii ki :) Öncelikle classic Thinkpad klavyesinin hayranı olarak ışıklı chiclet klavyeden nefret ettim, klavyeyi ufak bir modifikasyonla w520/T520 üzerindeki classic klavye ile değiştirip Ubuntu aracılığıyla EC flash'ı yaparak klavyelerin hasına dönmüş oldum. W530'un hem güncel wi-fi kartı hem de Hackintosh için aşılması gereken en büyük sorunlarından biri bios maalesef. Daha önce Z580'de basitçe flashlama yaparak aştığım problemler, W530'da maalesef çok daha büyüktü. CH431A modül kullanarak Bios çipini anakarttan ayırıp hardware flashlama ile modlu bios yükleyerek wifi kartımı BH93460 ile değiştirdim ve Hackintosh için gerekli ön ayarları yaptım. Yaklaşık 2 haftalık geceli gündüzlü bu site ve diğer kaynaklardan yaptığım denemelerle sonunda Vanilla Hackintosh olarak kullanılabilecek bir seviyede sisteme sahip oldum. Sitedeki tüm gönüllü kaynak ve paylaşımlar için teşekkürler.

Tecrübelerime istinaden birkaç konuya değineceğim; öncelikle ben hiçbir şekilde, hangi rehberi denersem deneyeyim aynı drive üzerinde başarıya ulaşamadım. Özellikle MBR, usb'siz boot'ta dahi sıkıntı yarattı. W530 görece uygun olduğu için, WWAN kartı çıkarıp MSATA taktım. 1. SATA III girişimdeki MBR SSD'ye win 7, msataya Mojave kurdum, dvdrom'u da çıkararak HDD Caddy ile 2TB'lık HDD taktım, Tuxera ve Paragon sayesinde iki işletim sisteminde de ortak olarak kullanabiliyorum. Hackintosh kurduğum msata Ssd GPT, ona boot önceliği verdim, Clover üzerinden win 7 ve Mojave'e ulaşabiliyorum. Çözemediğim birkaç problemim kaldı belki üşenmeyip okuyan kişilerin de yardımları olabilir. Öncelikle:

ÇALIŞANLAR:

1- Wifi (Broadcom 94360 kart)
2- Bluetooth (Broadcom 94360 kart)
3- IGPU (HD4000 2048mb), Framebuffer
4- Parlaklık ayarı, klavye üzerindeki orijinal konumlandırmayla FN parlaklık ayarı
4- CPU power management (Sitedeki imajın içinde SSDT automator sağolsun, oldukça basit oldu)
5- Batarya Göstergesi
6- USB SSDT ile doğru USB 3.0 ve 2.0 yolları
7- VoodooHDA ile ses, mikrofon
8 Touchpad, kulaklık, kamera, sd kart girişi

ÇALIŞMAYANLAR ya da SORUNLULAR:

1- Yardım alabileceğim ilk konu bu; DSDT'mi Rehabman'in reposundan araştırarak ve yorumlara bakarak cihazıma en yakın, compile ederken hata vermeyen X220 patch ile yamaladım. batarya yüzde göstergesinde sıkıntı olmasa da; maalesef indikatör bir garip. Adaptör takıp çıkarmada update etmiyor, etse de yüzde 90'da iken düşük batarya sembolü vb. gösterebiliyor, aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Sanırım bir türlü girişemediğim kendimi bataryam için DSDT yazma işine girişmem gerekecek tam randıman için. İnternette de w530 için bir DSDT bulamadım batarya konusunda.

2- dGPU: Cihazımda Quadro K2000M dgpu var. Yorumlara göre Kepler tabanlı bu kart Mojave tarafından doğrudan destekleniyor; fakat ben ne yaparsam yapayım bu işi halledemedim. Her yükleme yapmaya çalıştığımda apple logosunda %75 yüklemede takıldı. Web driver'a gerek olmadan desteklenen bu kartı discrete çalıştırmak için yardımlarınız çok makbule geçer. Şu an parlaklık ayarından dolayı HD4000 ile gayet mutluyum gerçi, o da ayrı. K2000m'i kullanabilsem bile parlaklık ayarı olmayacak anladığım kadarıyla.

3- Son kafama takılan konuda aşağıda 2. resimde görebileceğiniz durum. Config editor'de GUI bölümüne hakimim; fakat Legacy Win yüklü SSD'yi Clover Boot ekranında 2 entry şeklinde görünmekten kurtaramadım; çünkü o iki windows entry'si de Legacy HD1 olarak gözüküyor, boot edilmeyen Legacy hd1'i saklayınca, diğer boot edilen Legacy hd1 de aynı isimli olduğu için saklanıyor. saklanmazsa da ikisi de aynı anda boot screen de görülüyor. diğer recovery hd ve Legacy hd2'yi bilinen yöntemlerle GUI'de saklayabildim. Yardımcı olabilecek olan varsa makbule geçer.

İlk postumu "başarılı kurulum" olarak atmama yardımcı olan osxinfo'ya ve değerli kaynaklara tekrar teşekkür ederim.

Bol Hackintosh'lu günler...

dxHHBQsNMDUyxGBlD5vrJTjsObgo3A5K.jpeg

dxHHBQsNMDUyxGBlD5vrJTjsObgo3A5K.jpeg

EKLEME:

Pil indikatör sorunuyla alakalı olarak konudan çok soğumak istemediğim ve biraz da yorulduğum için, DSDT patch işine sıfırdan girmedim. Fakesmc yerine Virtual SMC'ye döndüm sistemde. SMCbatterymanagement FakeSMC Acpibattery'ye göre çok daha stabil çalışıyor. Performansta bir değişim çok görmemekle birlikte sadeliğini sevdiğim hwmonitor'den istats menu'ye geçmek durumunda kaldım. Hwmonitor'de aldığım fan dönüş değerlerini ve cpu core'ları kaybettim; fakat pil devir sayısı vb. pil detaylarında kazanım oldu.

sakultakim

APPRENTICE
11 Mar 2019
78
5
71
Keşke kendi laptopuma da bios patch yapabilsem.....

BootLoader
OpenCore 0.8.1
Laptop Modeli
Acer
Anakart Modeli
B460M-A PRO
İşlemci Modeli
i5-10400F
Grafik Kartı
RX560 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC888
Ağ Aygıtları
RT8111
Disk ve RAM
500GB M2.SSD & 1TB HDD & 8GB DDR4 2666MHz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler