[Başarılı Kurulum] Lenovo Z510 Big Sur Tüm Donanımlar Çalışıyor

erhanbicer

APPRENTICE
8 Ocak 2018
73
13
21
| Computer:Lenovo IdeaPad Z510
| CPU :Intel Core i5-4200M @ 2.50G(Haswell )
| Chipset : Lenovo (Intel HM86 Chipset)
| Graphics :HD4600 (using Intel GPU only)
| SSD :Samsung Evo 850 250GB
| Audio:ALC282 @ Intel Lynx Point High Definition Audio
| Ethernet: RTL810X/8139
| WiFi&Bluetooth:Dual Band Wireless-AC 7260
| BIOS Version:Son Sürüm
  • 16gb Sandisk USB'ye bilgisayarımda ki Big Sur.app'i terminal üzerinden yükledim
  • Yükleme işlemi bittikten sonra MountEFI aracıyla USB'de efi oluşturdum
  • EFI oluştuktan sonra aşağıdaki EFI'yi USB'ye kopyaladım. Bu efinin tek sıkıntısı yükleme adımlarında otomatik yeniden başlatmalarda yüklemeye devam etmek için manual seçim yapmam gerekti.
  • Daha sonra @KaoS hocamın talimatlarına göre yükleme işlemlerine devam ettim.
  • Kurulum bu ana kadar başarıyla sürdü ve big sur açıldı.
  • Kurulum dosyalarının içinden çıkan OpenCore Configurator ile USB'siz boot işlemini hallettim.
  • Yine @KaoS hocamın anlatımlarıyla cihazıma uygun olarak ekran kartımı tanıttım.
    config.plist
  • Kurulum anında sorun olmaması için nvram boot-args'a cpus=1 komutu eklemiştim. bu komut cihazı tek çekirdek ile çalıştırmaya yarıyordu.
  • Big sur kurulumunda kullandığım cpus=1 ayrıca akıcılığı sağlıyordu ancak benim işlemci 4 çekirdekliydi. cpus=1 i kaldırmak için aşağıda ki kexti config dosyama ekleyerek bütün çekirdeklerin sorunsuz çalışmasını sağladım.
  • config.plist
  • Bluetooth ve wi-fi katımın modeli Intel 7260'dı bunu da aşağıdaki konudan faydalanarak tanıttım.
  • Ses kartımı başta görmedi ama aşağıdaki konuyu takip ederek DSDT patch yaparak bu sorunu da aştım. layout-id=51 olarak config'e işledim. Ses ve mikrofon başarılı bir şekilde çalıştı
  • Bütün kurulumlar başarıyla tamamlandığında sadece geriye ethernet kartım kalmıştı. bunun içinde RealtekRTL8100.kext kullanarak ethernetimi de tanıttım.

Şu anda tek problemim Synaptic touchpad'i tanıtmak akşam bu donanım üzerinde çalışacağım ve son haliyle olan efi'yi burada paylaşıp konuyu görsellerle zenginleştireceğim.

Ayrıca bu süreç içerisinde bana destekte bulunan @mehmetyuksel @montezuma ve @kindo hocama teşekkür ederim

Son düzenleme:
BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad Z510
İşlemci Modeli
Intel i5 4200m
Grafik Kartı
HD Graphics 4600 & Nvidia 740m
Disk ve RAM
250GB SSD & 8GB RAM

wtcNistaken

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
25 Tem 2020
860
189
301
| Computer:Lenovo IdeaPad Z510
| CPU :Intel Core i5-4200M @ 2.50G(Haswell )
| Chipset : Lenovo (Intel HM86 Chipset)
| Graphics :HD4600 (using Intel GPU only)
| SSD :Samsung Evo 850 250GB
| Audio:ALC282 @ Intel Lynx Point High Definition Audio
| Ethernet: RTL810X/8139
| WiFi&Bluetooth:Dual Band Wireless-AC 7260
| BIOS Version:Son Sürüm
  • 16gb Sandisk USB'ye bilgisayarımda ki Big Sur.app'i terminal üzerinden yükledim
  • Yükleme işlemi bittikten sonra MountEFI aracıyla USB'de efi oluşturdum
  • EFI oluştuktan sonra aşağıdaki EFI'yi USB'ye kopyaladım. Bu efinin tek sıkıntısı yükleme adımlarında otomatik yeniden başlatmalarda yüklemeye devam etmek için manual seçim yapmam gerekti.
  • Daha sonra @KaoS hocamın talimatlarına göre yükleme işlemlerine devam ettim.
  • Kurulum bu ana kadar başarıyla sürdü ve big sur açıldı.
  • Kurulum dosyalarının içinden çıkan OpenCore Configurator ile USB'siz boot işlemini hallettim.
  • Yine @KaoS hocamın anlatımlarıyla cihazıma uygun olarak ekran kartımı tanıttım.
    config.plist
  • Kurulum anında sorun olmaması için nvram boot-args'a cpus=1 komutu eklemiştim. bu komut cihazı tek çekirdek ile çalıştırmaya yarıyordu.
  • Big sur kurulumunda kullandığım cpus=1 ayrıca akıcılığı sağlıyordu ancak benim işlemci 4 çekirdekliydi. cpus=1 i kaldırmak için aşağıda ki kexti config dosyama ekleyerek bütün çekirdeklerin sorunsuz çalışmasını sağladım.
  • config.plist
  • Bluetooth ve wi-fi katımın modeli Intel 7260'dı bunu da aşağıdaki konudan faydalanarak tanıttım.
  • Ses kartımı başta görmedi ama aşağıdaki konuyu takip ederek DSDT patch yaparak bu sorunu da aştım. layout-id=51 olarak config'e işledim. Ses ve mikrofon başarılı bir şekilde çalıştı
  • Bütün kurulumlar başarıyla tamamlandığında sadece geriye ethernet kartım kalmıştı. bunun içinde RealtekRTL8100.kext kullanarak ethernetimi de tanıttım.

Şu anda tek problemim Synaptic touchpad'i tanıtmak akşam bu donanım üzerinde çalışacağım ve son haliyle olan efi'yi burada paylaşıp konuyu görsellerle zenginleştireceğim.

Ayrıca bu süreç içerisinde bana destekte bulunan @mehmetyuksel @montezuma ve @kindo hocama teşekkür ederim
Tebrikler elinize sağlık.

Laptop Modeli
1.MSI GL72 6QD 2.HP Pavilion 360 - 13-a200nt
İşlemci Modeli
1.Intel I7 6700HQ 2. Intel I5 5200U
Grafik Kartı
1.Intel(R) HD Graphics 530 2.Intel(R) HD Graphics 5500
Ağ Aygıtları
1. Intel Dual Band 3165 Native AirportItlwm Qualcomm NativeAtheros 71xx 2.Broadcom BCM43142 802.11 bgn Wi-Fi Adapter RT8136
Disk ve RAM
1. 1TB HARDİSK 120 GB M.2 RAM 16 2400MHZ DDR4 2. 480 GB SSD 8 GB RAM DDR3 1600MHZ
  • Like
Tepkiler: erhanbicer

erhanbicer

APPRENTICE
8 Ocak 2018
73
13
21
Arkadaşlar, konuda paylaştığım amazon yönlendirmeli linklerin çalışmadığını farkettim. düzenlemek istediğimde belli bir zaman geçtikten sonra tekrar mesajın düzenlenmediğini gördüm. Hali hazırda her adımımı notion uygulamasında kayıt etmiştim. isteyen aşağıdaki linkten dosyalara da ulaşabilir.

macOS Kurulum Hikayesi - Notion

Bilmiyorum notion dış linki vermek kurallara uygun mu diye eğer değilse bu mesajı silebilirsiniz. Maksat bu donanımlara sahip arkadaşlarımıza kolaylık sağlamaktır.
wifi'yi native olarak çalıştırabildim.
wifi ve bluetooth'u native çalıştırmak için AirportItlwm_v1.2.0_stable_BigSur.kext.zip ve IntelBluetoothFirmware dosyalarını indirdim. oc/kext dosyasına koydum bilgisayarı yeniden başlattığımda native wifi çalışmaya başladı

Synaptics touchpad'in tanıtılmasında zorlanıyorum. touchpad çalışıyor ancak İzleme Dörtgeni kısmında hiçbir şey çıkmıyor. Yardımcı olabilecek var mı ?
@montezuma @mehmetyuksel @KaoS
@Bugra_TR hocamın synaptics touchpad'in çalışması için verdiği destekten ötürü teşekkür ederim. böylelikle bütün donanımlarım tamamen çalışır hale gelmiştir.

Son düzenleme:
BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad Z510
İşlemci Modeli
Intel i5 4200m
Grafik Kartı
HD Graphics 4600 & Nvidia 740m
Disk ve RAM
250GB SSD & 8GB RAM
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler