[Başarılı Kurulum] Monterey / Lenovo Ideapad 320-15ikb - Opencore 0.7.9

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Screenshot 2022-03-30 at 00.39.37.jpg

Merhaba arkadaşlar. Daha önce de konu açmıştım fakat üzerinden neredeyse 1 yıl geçtiği ve güncelliğini yitirdiği için şöyle bir güncelleme yapma gereği duydum. EFI klasörüne son değişiklikleri 3-4 ay önce falan yaptım (OC güncellemeleri hariç tabii ki). Bu düşük bütçeli sistemden alınabilecek max verim budur, dahası zor. Özellikle ısınma ve fan sesi konusunda Windows'a göre çok çok iyi durumda sistem. Uzun süre boyunca yalnızca OC'nin temel dosyalarını ve kextleri güncelleyip config'e de yeni sürüm için gerekli eklemeleri yaparak kullanabilirsiniz. ACPI kısmında yapılacak bir değişiklik kalmadı zira.

- Kurulum USB'sini oluşturmak için istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Ben sorun yaşamamak ve tamamen temiz bir imaj ile kurulum yapmak için direkt Apple sunucularından Monterey'in InstallAssistant.pkg dosyasını indirerek evdeki Mac mini üzerinde hazırladım USByi.

BIOS Ayarları (Yalnızca değiştirdiklerim):
- SATA Controller Mode [AHCI]
- Hotkey Mode [Disabled]
- Secure Boot [Disabled]
- Fast Boot [Disabled]
- Load OS Optimized Defaults [Disabled]

NOT: Hali hazırda Windows kullanıyorsanız SATA modunu RST’den AHCI’ye aldığınızda Windows mavi ekranın verir. Eğer Windows’u tekrar kurmak istemiyorsanız bu ayarı değiştirmeden önce regedit’i kullanarak 1-2 düzenleme yapmanız gerekiyor. Internette bulabilirsiniz.

Değişen donanımlar:

- Realtek Wi-Fi+Bluetooth ->> Broadcom BCM94360NG Wi-Fi+Bluetooth kartı (Realtek wireless kartı hiçbir şekilde çalışmaz, eğer sizdeki modelde Intel Wi-Fİ varsa kartı değiştirmeden kullanabilirsiniz forumda konusu var. Tavsiyem Intel kart almanız yönündedir, dolar kurunun artışı ile Broadcom kartlar inanılmaz pahalı bir hal aldı)
- Seagate HDD yanına Samsung EVO 860 250GB SSD

Çalışanlar:
- Intel CPU ve HD620 GPU + Güç yönetimi. Pilin daha uzun süre dayanması ve frekansın dinamik şekilde otomatik ayarlanabilmesi için SSDT-PLUG dosyasında CPUFriend girdileri eklenmiştir, ne yaptığınızı bilmiyorsanız ellemeniz tavsiye edilmez.
- Bütün klavye kısayolları (parlaklık tuşları dahil olmak üzere fn komutları), delete tuşu, PrtSc tuşu, medya kısayolları
- ELAN Touchpad (bütün hareketler + ayarlardan 1-2 yeri değiştirirseniz force touch)
- Broadcom veya Intel Wi-Fi + Bluetooth
- Ethernet (+ olarak Android kullanıyorsanız USB üzerinden internet paylaşımı)
- HDMI görüntü + ses
- Uyku modu
- Kamera
- Hoparlör + Mikrofon
- Batarya
- USB Portları (Type C dahil)
- Realtek SD Kart okuyucu (sistem özelliklerinde görünmüyor fakat herhangi bir kartı soldaki porta taktığınızda aktifleşiyor)
- iMessage ve FaceTime (ek notlar kısmına bakın)
- Açılış sesi (BIOS ve OpenCore arasında bi 4-5sn civarı gecikme yapıyor)
- Bootcamp (BSOD sorununu da çözdük şükür :D)

Çalışmayanlar:
- Realtek Wi-Fİ ve Bluetooth
- macOS üzerinde NVIDIA 940MX (çalışmadığı halde güç tüketip pili çabuk bitirmemesi için SSDT ile devre dışı bırakıldı)
- Hardware DRM (Intel GPU'dan kaynaklı ve Big Sur'dan beri devam eden bir problem, Chrome kullanarak Netflix gibi DRM kullanan abonelik bazlı sitelerde sorunsuz 720p/1080p izleyebilirsiniz. Safari'de Netflix çalışmıyor maalesef).

Ekstra:
YogaSMC: Release 1.5.1 · zhen-zen/YogaSMC

- Windows’ta olduğu gibi pili şarj etme işlemini %60ta durdurabilirsiniz (Idea -> Conservation mode)

- Uçak modu gibi fonksiyon kısayollarını fn tuşu ile kullanmak istemiyorsanız direkt F1-2-3 gibi tuşa bastığınızda çalışmasını istiyorsanız FunctionKey altındaki seçenekten bunu değiştirebilirsiniz fakat touchpad’i kapatma tuşu buglı ve tam tersi şekilde çalışıyor. Ses ve parlaklık tuşlarına bu ayar etki etmiyor. Hotkey seçili bırakın en iyisi.

Ek notlar:

- SSD kullanmıyorsanız Kernel ->> Patch kısmından TRIM yamasını devre dışı bırakın. (SSD'niz yoksa macOS yüklemeniz tavsiye edilmez, APFS gerektiren sürümler HDDlerde inanılmaz yavaş çalışıyor)

- Config dosyanızdaki PlatformInfo kısmını kendinize göre düzenleyin. ROM kısmını mutlaka “from system” diyerek generate edin. Forumda konusu var bunun da. Eğer seri no vs. her şeyi düzgün bir şekilde ayarladınız ve yine FT, iMessage gibi servisler çalışmıyorsa iMessage uygulamasını terminalden çalıştırıp müşteri kodunu bi yere not edin ve Apple desteği arayın. Hackintosh kullandığınızı çaktırmayın sakın. Yurt dışından 2.el aldım vs diyin ve giriş yapamıyorum bana customer code verdi deyin. Onlar 2dkda falan hallediyor sorunu. Recovery vs derlerse hiç uğraşmayın şu an bunu yapmaya zamanım yok başka zaman ararım diyip kapatın telefonu.

- ECEnabler kext’i bazı ACPI bitleri için gerekli fakat olmasa da olur. Batarya bu kext olmadan da çalışıyor fakat EFI’de bulunmasının bir zararı yok.

- Kurulum bittikten sonra EFI klasörünü mutlaka kurulum yaptığınız diske taşıyın ve config dosyasındaki Misc -> Boot -> LauncherOption kısmını Short veya Full yapın. Opencore'un BIOS'ten kaybolma ihtimalini 0'a indirirsiniz bunu yaparak.

- Lenovo firmware’i Windows’a öncelik veriyor (eğer yüklüyse). Eğer macOS kurulumunu yapıp EFI klasörünü USB’den HDD/SSD’ye kopyaladığınız halde boot menüsünde OpenCore gözükmüyorsa /EFI/Microsoft/Boot altındaki bootmgfw.efi dosyasınının adını değiştirip PCye reset atın. Listede yalnızca HDD/SSD adı gözükecek. Bunu seçerek macOS’i boot edin ve bootmgfw dosyasının adını eski haline getirin. LauncherOption kısmını Full yaptıysanız artık OC kolay kolay BIOS’ten kaybolmaz.

Veee son olarak EFI klasörü: EFI.zip

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
4,601
1,720
4,401
Güzel bir başarılı kurulum konusu olmuş elinize sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.7.7
Laptop Modeli
Monterey 12.1
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM
8 GB SDRAM - Crucil 240 GB SSD

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,733
661
1,351
Ellerine ve Emeğine sağlık :)

BootLoader
OpenCore 0.7.8
Laptop Modeli
Dell Latitude E7240
Anakart Modeli
Asus H81M-Plus & Gigabyte EP45T-UD3P
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ E3-1220 V3 & Intel® Xeon™ X5460
Grafik Kartı
Intel® HD4400 & OEM Nvidia GT635 2GB (GK208)
Ses Kartı Modeli
IDT Audio & Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z & AC7260
Disk ve RAM
8GB DDR3L 1866MHz & 16GB DDR3 1600MHz

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
Hocam merhaba bende de Lenovo Ideapad 320 var i5 8250u işlemcili Amd Radeon 530 ekran kartı. Sizin efinizi kullanarak kurulum yaptım. Macos çalışıyor bir sıkıntı yok ama wifi, bluetooth çalışmıyor. Ekran kartı zaten desteklemiyor sanırım onu biliyorum. Kurulumdan sonra ekstra yapmam gereken bir şey var mı veya yanlış efi mi kullandım acaba değiştirmem gerekiyor mu? İlk defa Windows harici bir işletim sistemi kurdum. Yeniyim buralarda.

Monterey kurulum konusunun sonundaki videolara bakarak usb siz boot etmek için efi dosyamı diske atmama rağmen usbyi çıkardığım zaman sistem açılmıyor. Sistem açılırken siyah ekranda yazıların aktığı kısımda birden fazla kez failed verdiği bölümler var, ne olduğunu da tam anlamıyorum ama sonuç olarak sistem açılıyor. O kısıma Verbose mode deniyor galiba onu kapatabiliyor muyuz?
Teşekkürler şimdiden.

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Hocam merhaba bende de Lenovo Ideapad 320 var i5 8250u işlemcili Amd Radeon 530 ekran kartı. Sizin efinizi kullanarak kurulum yaptım. Macos çalışıyor bir sıkıntı yok ama wifi, bluetooth çalışmıyor. Ekran kartı zaten desteklemiyor sanırım onu biliyorum. Kurulumdan sonra ekstra yapmam gereken bir şey var mı veya yanlış efi mi kullandım acaba değiştirmem gerekiyor mu? İlk defa Windows harici bir işletim sistemi kurdum. Yeniyim buralarda.

Monterey kurulum konusunun sonundaki videolara bakarak usb siz boot etmek için efi dosyamı diske atmama rağmen usbyi çıkardığım zaman sistem açılmıyor. Sistem açılırken siyah ekranda yazıların aktığı kısımda birden fazla kez failed verdiği bölümler var, ne olduğunu da tam anlamıyorum ama sonuç olarak sistem açılıyor. O kısıma Verbose mode deniyor galiba onu kapatabiliyor muyuz?
Teşekkürler şimdiden.
Hocam mobil Radeon ekran kartları hiçbir şekilde çalışmaz. GPU olmadan macOS kullanılacak gibi değil. Özellikle spesifik bir durum için macOS kullanmanız gerekmiyorsa boşuna uğraşmayın derim. Ama dahili Intel ekran kartının çalışması gerekiyor. Benim config uyumsuz muhtemelen sizin Intel GPU ile.
Wifi ve bluetooth için marka ve model öğrenmeniz gerekiyor. Realtek ise çalışma ihtimali yok. Intel ise muhtemelen çalışır. Bluetooth sıkıntılı olabilir ama wifi çalışıyor genelde.
Benim EFI klasörümde i5-7200U için birçok özelleştirme var. 8.nesil ile kullanmanızı tavsiye etmem gördüğünüz failed kısımları da muhtemelen buralardan kaynaklanıyor. CPUFriend kextleri, SSDT-PLUG içerisindeki CPU frekansları, lilucpu=8 girdisi, SMBIOS için seçili olan MacBook 14.1 modeli ve daha pek çok şey sizin işlemciniz ile uyumlu değil. Siyah ekranı ve yazıları kaldırmak için config dosyasında NVRAM bölümündeki "-v" girdisini silmeniz gerekiyor. USB olmadan açılmaması da birçok şeyden kaynaklanabilir. BIOS ayarlarınız, boot sıranız, yüklü ise Windows, yanlış yere kopyalanmış EFI klasörü vs.

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
Hocam mobil Radeon ekran kartları hiçbir şekilde çalışmaz. GPU olmadan macOS kullanılacak gibi değil. Özellikle spesifik bir durum için macOS kullanmanız gerekmiyorsa boşuna uğraşmayın derim. Ama dahili Intel ekran kartının çalışması gerekiyor. Benim config uyumsuz muhtemelen sizin Intel GPU ile.
Wifi ve bluetooth için marka ve model öğrenmeniz gerekiyor. Realtek ise çalışma ihtimali yok. Intel ise muhtemelen çalışır. Bluetooth sıkıntılı olabilir ama wifi çalışıyor genelde.
Benim EFI klasörümde i5-7200U için birçok özelleştirme var. 8.nesil ile kullanmanızı tavsiye etmem gördüğünüz failed kısımları da muhtemelen buralardan kaynaklanıyor. CPUFriend kextleri, SSDT-PLUG içerisindeki CPU frekansları, lilucpu=8 girdisi, SMBIOS için seçili olan MacBook 14.1 modeli ve daha pek çok şey sizin işlemciniz ile uyumlu değil. Siyah ekranı ve yazıları kaldırmak için config dosyasında NVRAM bölümündeki "-v" girdisini silmeniz gerekiyor. USB olmadan açılmaması da birçok şeyden kaynaklanabilir. BIOS ayarlarınız, boot sıranız, yüklü ise Windows, yanlış yere kopyalanmış EFI klasörü vs.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Dahili intel ekran kartı çalışıyor otomatik olarak bir çok donanım tanımlanmış halde açıldı zaten, sizin efi sayesinde sanırım ben pek bir ayar yapmadım. PCI sekmesinde wifi hariç diğer hepsinde sürücünün yüklü olduğu bilgisi var. GPU olmadığı halde açıkçası windows 11 den daha akıcı çalışıyor macOS şuan. Dual bootla windowsun yanına kurdum ben. Windowsu açarken ilk önce mavi ekran veriyor enter a basınca kapanıp normal bir şekilde açılıyor windows, konuda belirtmişsiniz zaten ama çözümü uygulamamıştım ben atlamışım.
USB yi çıkardığım zaman boot menüsünde 2 disk görünüyor birtanesi windows diğerini üste aldığımda siyah ekranda tek bir yazı çıkıyor. IPV4 lü bir şeydi, şuan evde olmadığım için bakamıyorum.

Sizi yoruyorum ama kendi işlemcime uygun bir şekilde nasıl düzenleyebilirim veya işlemcime uygun bir efi nasıl bulabilirim? Efi bulduğum zaman baştan kurulum mu yapmam gerekiyor yoksa usbdeki efi dosyasıyla değiştirince oluyor mu?

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Dahili intel ekran kartı çalışıyor otomatik olarak bir çok donanım tanımlanmış halde açıldı zaten, sizin efi sayesinde sanırım ben pek bir ayar yapmadım. PCI sekmesinde wifi hariç diğer hepsinde sürücünün yüklü olduğu bilgisi var. GPU olmadığı halde açıkçası windows 11 den daha akıcı çalışıyor macOS şuan. Dual bootla windowsun yanına kurdum ben. Windowsu açarken ilk önce mavi ekran veriyor enter a basınca kapanıp normal bir şekilde açılıyor windows, konuda belirtmişsiniz zaten ama çözümü uygulamamıştım ben atlamışım.

Sizi yoruyorum ama kendi işlemcime uygun bir şekilde nasıl düzenleyebilirim veya işlemcime uygun bir efi nasıl bulabilirim? Efi bulduğum zaman baştan kurulum mu yapmam gerekiyor yoksa usbdeki efi dosyasıyla değiştirince oluyor mu?
Intel ekran kartı çalışıyorsa GPU konusunda sıkıntı yok demektir. Zaten harici laptop GPUlarının %99u çalışmamakta. MUX denilen özel bir switch var o donanıma sahip laptoplarda kullanılabiliyor sadece, o modeller de bayağı bir azınlıkta.
GPU çalıştığına göre muhtemelen HD620 veya UHD620 sizinki de. Bahsettiğim lilucpu=8 kısmını ellemeyin. Onu sildiğiniz an kernel panic alırsınız. CPUFriend kext'i var EFI içerisinde 2 tane. Onları silin. Herhangi bir config düzenleme programı ile de işlemci modelinize uygun SMBIOS oluşturun. MacBook Pro 15.2 uygundur sanıyorum ki. OpencoreConfigurator arayüz olarak daha kullanıcı dostu ve kullanımı daha kolay.
EFI>OC>ACPI içerisindeki SSDT-PLUG dosyasını silip yerine bunu kullanın. İndirdiğiniz dosyanın adını SSDT-PLUG olarak değiştirin.
EFI değiştirince baştan kurulum yapmaya gerek yok. Github'da laptopun tam model ismiyle ya da işlemci modeli ile aratınca bir sürü config çıkar. Benim configi kullanmaya devam edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bahsettiğim değişikliklerden sonra çok bir eksikliği kalmaz. Ekran kartınızın 7.nesil ile aynı olduğunu bilmiyordum.

• Like
Tepkiler: zketen

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
Intel ekran kartı çalışıyorsa GPU konusunda sıkıntı yok demektir. Zaten harici laptop GPUlarının %99u çalışmamakta. MUX denilen özel bir switch var o donanıma sahip laptoplarda kullanılabiliyor sadece, o modeller de bayağı bir azınlıkta.
GPU çalıştığına göre muhtemelen HD620 veya UHD620 sizinki de. Bahsettiğim lilucpu=8 kısmını ellemeyin. Onu sildiğiniz an kernel panic alırsınız. CPUFriend kext'i var EFI içerisinde 2 tane. Onları silin. Herhangi bir config düzenleme programı ile de işlemci modelinize uygun SMBIOS oluşturun. MacBook Pro 15.2 uygundur sanıyorum ki. OpencoreConfigurator arayüz olarak daha kullanıcı dostu ve kullanımı daha kolay.
EFI>OC>ACPI içerisindeki SSDT-PLUG dosyasını silip yerine bunu kullanın. İndirdiğiniz dosyanın adını SSDT-PLUG olarak değiştirin.
EFI değiştirince baştan kurulum yapmaya gerek yok. Github'da laptopun tam model ismiyle ya da işlemci modeli ile aratınca bir sürü config çıkar. Benim configi kullanmaya devam edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bahsettiğim değişikliklerden sonra çok bir eksikliği kalmaz. Ekran kartınızın 7.nesil ile aynı olduğunu bilmiyordum.
Hocam dediklerinizi yaptım. SMBIOS için dediğiniz gibi 15.2 seçtim. Seçerken yanında i5 yazıyordu ama şuan sistem bilgilerinde i7 olarak görünüyor bir sorun olur mu bilmiyorum. Efi dosyasını diske kopyalamama rağmen boot seçeneklerinde disk görünmüyor. Windows Boot Manager ve EFI PXE Network diye bir seçenek var. EFI yi seçince
"Start PXE over IPv4, Press ESC to Exit"
hatası veriyor. Diğeri de zaten windowsu açıyor. USB olmadan boot edemiyorum yani.

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Hocam dediklerinizi yaptım. SMBIOS için dediğiniz gibi 15.2 seçtim. Seçerken yanında i5 yazıyordu ama şuan sistem bilgilerinde i7 olarak görünüyor bir sorun olur mu bilmiyorum. Efi dosyasını diske kopyalamama rağmen boot seçeneklerinde disk görünmüyor. Windows Boot Manager ve EFI PXE Network diye bir seçenek var. EFI yi seçince
"Start PXE over IPv4, Press ESC to Exit"
hatası veriyor. Diğeri de zaten windowsu açıyor. USB olmadan boot edemiyorum yani.
Hocam config dosyasındaki PlatformInfo kısmındaki ProcessorType kısmına gelin ve oradaki sayıları silip "0" yazın ve kaydedin. Boot için SSDdeki EFI klasörünü açın ve BOOT klasörü içindeki bootx64.efi dosyasının adını değiştirin. Buraya benim EFI klasöründeki bootx64.efi dosyasını atın. Daha sonra da EFI>Microsoft>Boot içindeki bootmgfw.efi dosyasının adını değiştirin. Bu olayı ilk mesajdaki son kısımda belirtmiştim zaten.
EFI klasörünü doğru kopyaladığınıza emin olun yoksa ne Windows ne de macOS açılmaz bu değişikten sonra. Disk içeriği fotoğraftaki gibi olmalı. EFI bölümü içerisinde EFI klasörü ve o klasör içerisinde de diğer alt klasörler olacak.

Ekli dosyalar

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
Hocam yaptım yine olmadı yine yukarıda yazdığım iki seçenek çıkıyor sadece. Neyse usb ile boot ederim çok problem olmaz heralde. Dediğiniz ProcessorType kısmını "0" yaptım hala i7 yazıyor, sadece isim olarak öyle görünüyorsa sıkıntı yok işlemci düzgün çalışsın da. Bunlar dışında bir sorun yok gibi çok sağolun yardımlarınız için.

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Hocam yaptım yine olmadı yine yukarıda yazdığım iki seçenek çıkıyor sadece. Neyse usb ile boot ederim çok problem olmaz heralde. Dediğiniz ProcessorType kısmını "0" yaptım hala i7 yazıyor, sadece isim olarak öyle görünüyorsa sıkıntı yok işlemci düzgün çalışsın da. Bunlar dışında bir sorun yok gibi çok sağolun yardımlarınız için.
Hocam bir adımı atlıyorsunuz ya da yanlış yapıyorsunuz. Bootmgfw.efi dosyasının adını değiştirdiğinizde boot menüsünde bir daha Windows girdisi görmemeniz gerekiyor. İmkansız yani.
İşlemciyi Intel Power Gadget ile kontrol edin bi. Güç tüketimi ve frekanslarda bir sıkıntı yoksa sorun yoktur. Sistem bilgileri kısmındaki çoğu şey sadece kozmetik buna PCI kısmı da dahil.

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
Hocam bir adımı atlıyorsunuz ya da yanlış yapıyorsunuz. Bootmgfw.efi dosyasının adını değiştirdiğinizde boot menüsünde bir daha Windows girdisi görmemeniz gerekiyor. İmkansız yani.
İşlemciyi Intel Power Gadget ile kontrol edin bi. Güç tüketimi ve frekanslarda bir sıkıntı yoksa sorun yoktur. Sistem bilgileri kısmındaki çoğu şey sadece kozmetik buna PCI kısmı da dahil.
Hocam o dosyanın adını değiştirdiğimde görünüyor disk o disk üzerinden başlattığımda açılıyor ama tekrar o dosyanın adını eski haline getirip usb çıkartıp yeniden başlattığımda görünmüyor.

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD

.BlueTR

APPRENTICE
18 Ara 2018
27
14
21
24
Ertuğrul Bursa
Hocam o dosyanın adını değiştirdiğimde görünüyor disk o disk üzerinden başlattığımda açılıyor ama tekrar o dosyanın adını eski haline getirip usb çıkartıp yeniden başlattığımda görünmüyor.
"-Kurulum bittikten sonra EFI klasörünü mutlaka kurulum yaptığınız diske taşıyın ve config dosyasındaki Misc -> Boot -> LauncherOption kısmını Short veya Full yapın. Opencore'un BIOS'ten kaybolma ihtimalini 0'a indirirsiniz bunu yaparak."

Konudaki bu kısmı boşuna yazmadım işte :D Adını değiştirip bu dediğimi yapın, 1-2 kere reset atın Opencore isimli ayrı bir entry oluşacak BIOS açılış seçeneklerinde. Daha sonra Windows'un efi dosyasının adını orijinaline çevirdiğinizde Opencore kaybolmayacak.

• Like
Tepkiler: zketen

zketen

APPRENTICE
11 Nis 2022
6
1
1
"-Kurulum bittikten sonra EFI klasörünü mutlaka kurulum yaptığınız diske taşıyın ve config dosyasındaki Misc -> Boot -> LauncherOption kısmını Short veya Full yapın. Opencore'un BIOS'ten kaybolma ihtimalini 0'a indirirsiniz bunu yaparak."

Konudaki bu kısmı boşuna yazmadım işte :D Adını değiştirip bu dediğimi yapın, 1-2 kere reset atın Opencore isimli ayrı bir entry oluşacak BIOS açılış seçeneklerinde. Daha sonra Windows'un efi dosyasının adını orijinaline çevirdiğinizde Opencore kaybolmayacak.
Hocam oldu çok sağolun yardımlarınız için, teşekkürler :D

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Lenovo Ideapad 320
İşlemci Modeli
Intel Core i5 8250u
Grafik Kartı
AMD Radeon 530
Disk ve RAM
8 GB RAM, 1TB HDD
  • Like
Tepkiler: kindo
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler