[Başarılı Kurulum] Monterey / Monster Abra A5 V15.2 - OpenCore

Profhi

PADAVAN
10 Şub 2020
121
32
71
Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bundan 1.5 yıl önce bu bilgisayara Catalina kurmuştum, kurarken anamız ağlamıştı. 40 Tane işlem config bul uyarla ekran özelliği cart curt zaman kaybı vardı. ŞİMDİ Tongfang Hackintosh Utility adlı uygulaması tam anlamıyla ilaç nefes oksijen olmuş.

Monster cihazı olan arkadaşlara duyuru: ESKİSİ GİBİ KORKACAK BİR DURUM YOK, Tek tıkla EFI paketiniz hazır. Sizin tek yapmanız gereken USB yi bilgisayara takmak ve ileri demek.

KURULUM AŞAMALARI

Kurulum imajını ize OSXinfo en üst barda kurulum dosyalarından indirin. 10 Dakika kahve için iner imajda.
Yukarıda belirttiğim TongFan programını indirin ve cihazınızın altında yazan numarayı yazın direk ileri ileri bitti. :) Aşağıda gördüğünüz program işte.
2.png

İmajı indirdikten sonra kurulum imajı konusunda yazan USB yazma programıyla USB'ye yazdırın. Sonra Programın size verdiği EFI'yı USB'ye atın. EFI adında klasör oluşturun içine Boot ve OC dosyasını atın.

BİOS ayarlarını
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • SATA: AHCI olarak ayarlayın
  • VT-D: Disable olarak ayarlayın
  • EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  • xHCI Mode: Smart Auto
  • Secureboot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  • CFG-Lock= Disable
  • Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. Yada UEFI and Legacy.
böyle yapın. Hepsi olmayabilir sizde bendede yoktu. Sadece default ettim ve Virtual kısmını disable ettim. SONRA USB'den başlatın ve ileri ileri devam...

Sonuç

Ekran Resmi 2022-04-01 22.51.12.png

Klavye aydınlatması çalışıyor.
Wifi çalışıyor.
Yani kısaca her şey çalışıyor. Çalışmayan ne var inanın bilmiyorum. Gözüme çarpan hiç bir şey yok.

Burdan yetkililere sesleniyorum. Bir program veya config dosyamı size atmam gerekiyorsa buraya söyleyin atayım. Kurulumdan sonra sadece USB'siz çalıştırma işlemini yaptım başka bir şey yapmadım...

PM981a NvMe SSD Diskim var. HDD'ye kurdum biraz yavaş o kadar. Çalıştığını görmek için kurdum sorunsuz kullanmaya devam edersem 850 Eve alıp devam edeceğim. Mutlaka olması gereken uygulama Kext ayar varsa ben bilmiyorum. Aydınlatan arkadaşlar olursa minnettarım....

Laptop Modeli
Monster Abra A5 15.2, i7-9750H
İşlemci Modeli
i7-9750H
Grafik Kartı
GTX 1650

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
Genel olarak sistemi kurmuş görünüyorsunuz ki Tongfang Utilty sizin için bir çok şeyi yapıyor. Yine de sizinkiyle benzer bir cihaz kullanan kullanıcılar için EFI soayalarınızı paylaşmanız konunun daha kalıcı ve faydalı olmasını sağlayabilir. Ellerinize sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD

byadr

APPRENTICE
22 Eyl 2017
1
1
21
30
Teşekkürler. 10. nesil işlemcili monster kullanıyorum ben de deneyeceğim ekstra bir durum olursa buraya yazarım kurmak isteyenler için.

• Like
Tepkiler: Profhi

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
670
1,351
Ellerine ve Emeğine sağlık :)

BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz
  • Like
Tepkiler: Profhi

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21
Merhabalar,

Makalenize bakarak kurulum yaptım fakat wifi çalışmıyor.

Bana ham imaj dosyasını ve efi dosyalarını iletebilir misiniz? Aynı cihazı kullanıyoruz.

• Love
Tepkiler: batuhanozkose

Profhi

PADAVAN
10 Şub 2020
121
32
71
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
i7-9750H
Grafik Kartı
GTX 1650
  • Like
Tepkiler: Emirhan1327

Profhi

PADAVAN
10 Şub 2020
121
32
71
Eline sağlık çok teşekkür ederim, hemen tekrar kurulum yapıyorum.
Tekrar kuruluma gerek yok
Monterey kurdun wifi sadece çalışmıyorsa,
Usb de efi klasöründe oc ile boot sil benim verdiğimi at hepsi bu kadar 🙏🏻

Laptop Modeli
İşlemci Modeli
i7-9750H
Grafik Kartı
GTX 1650
  • Love
Tepkiler: Emirhan1327

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21
Çok teşekkür ederim sayende wifi kullanabiliyorum. Tek sorun şu şuanda USB Bellek ile boot oluyor. Diskin EFI Bölümü bulunmuyor şuanda. Ne yapmam gerekiyor? Bilgisayarımda 2 SSD bi HDD var, Fotoğrafta gözüken ise Windows kurulu olan diskin EFI bölümü. MacOS un çalıştığı disk için nasıl EFI bölümü oluşturacağım?

Ekli dosyalar

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Çok teşekkür ederim sayende wifi kullanabiliyorum. Tek sorun şu şuanda USB Bellek ile boot oluyor. Diskin EFI Bölümü bulunmuyor şuanda. Ne yapmam gerekiyor? Bilgisayarımda 2 SSD bi HDD var, Fotoğrafta gözüken ise Windows kurulu olan diskin EFI bölümü. MacOS un çalıştığı disk için nasıl EFI bölümü oluşturacağım?
Windowsun EFI bölümünü aç. EFI/Boot klasörünün adını Boot-Win yap ve buraya BOOT ve OC klasörlerini at. USB'den boot et ve Reset NVRAM yaptıktan sonra USB belleği çıkarıp dene.

BootLoader
OpenCore 0.8.5

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21
Windowsun EFI bölümünü aç. EFI/Boot klasörünün adını Boot-Win yap ve buraya BOOT ve OC klasörlerini at. USB'den boot et ve Reset NVRAM yaptıktan sonra USB belleği çıkarıp dene.
BOOT ve Microsoft klasörleri var. Bunların adını değiştirip BOOT ve OC klasörlerini buraya mı atacağım? Ek olarak Windows'a erişebilecek miyim tekrardan?

Bilgisayar üzerinden çalışıyorum saat 7 de işbaşında olmam lazım. Problem yaşar mıyım? Çok teşekkür ederim yardımların için.

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Evet öyle yapacaksınız. Windowsu boot edebilirsiniz. En son bana EFI içinin ss ini atarsanız doğrulayabilirim.

BootLoader
OpenCore 0.8.5

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: yusufklncc

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Normaldir. Defender kapatıp ilerleyin.

EFI klasörü içerisinde ekte gönderdiğim dosyalar bulunuyor. Tekrardan teşekkür ederim yardımlarınız için.
Boot adlı klasörün adını Boot-Win yapın ardından buraya BOOT ve OC klasörlerini attıktan sonra USB'den yeniden başlatıp Reset NVRAM yaptıktan sonra USB belleği çıkarın.

BootLoader
OpenCore 0.8.5

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21
Boot adlı klasörün adını Boot-Win yapın ardından buraya BOOT ve OC klasörlerini attıktan sonra USB'den yeniden başlatıp Reset NVRAM yaptıktan sonra USB belleği çıkarın.
Eski dosyaları farklı yere yedekleyip silmeme rağmen yetersiz alan diyor. Kopyalayamıyorum şuanda. Ne yapmalıyım?
Ekteki gibi yaptığım zaman flash'ı çıkarınca yine windows boot oluyor. Microsoft ismindeki dosyayı Microsoft-win yaptığım zaman bu sefer mac arayüzü geliyor fakat Windows seçeneği çıkmıyor. İşim gereği bazen Windows'a ihtiyaç duyabiliyorum. Bilgisayar açıldığında bana sormasını istiyorum hangi işletim sistemini kullanacaksınız diye. Nasıl yapabilirim? Dosyayı değiştirince bu sefer hiç windows seçeneği gelmiyor (

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
Eski dosyaları farklı yere yedekleyip silmeme rağmen yetersiz alan diyor. Kopyalayamıyorum şuanda. Ne yapmalıyım?
Dosyaları sildikten sonra çöpü boşaltın ki yer açılsın.

BOOT klasörü olarak opencore ile geleni kullanın. İçerisinde BOOTx64.efi adında 20 KB boyutunda bir dosya olmalı. Windows boot kısmındaki boot dosyası ile işiniz yok.
OC - BOOT klasörleri ve Microsoft klasörü EFI içerisinde kalsın.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD

Emirhan1327

APPRENTICE
12 Nis 2022
13
2
21
Dosyaları sildikten sonra çöpü boşaltın ki yer açılsın.

BOOT klasörü olarak opencore ile geleni kullanın. İçerisinde BOOTx64.efi adında 20 KB boyutunda bir dosya olmalı. Windows boot kısmındaki boot dosyası ile işiniz yok.
OC - BOOT klasörleri ve Microsoft klasörü EFI içerisinde kalsın.
Boyut problemini windows üzerinden düzelttim. Tam anlayamadım. Kusura bakmayın çok karışık geliyor bu işlemler ilk defa bu kadar detaylı işletim sistemi kuruyorum.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler