[Başarılı Kurulum] Monterey / Thinkpad L440 MOBO G5- OpenCore 0.8.6

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,744
667
1,351
71-PvD9pYZL-removebg-preview.png


Selamlar Dostlar.

Yeni MacPro G5 Mod projem için hazırlamış olduğum, henüz örneğine pek rastlanılmayan bir başarılı kurulumu sizlerle paylaşacağım.

MOBO üzerinde hem whitelist hem de Supervisor Password olduğundan mütevellit, BCM94352Z Wifi kartımızı kullanamıyoruz ve istenilen ince ayarları yapamıyoruz.
Muhtemel Intel 7260 ile, ilerleyen vadede devam edilebilir lakin, şu an wifi ihtiyacı duymamaktayım. Mütevazi olan bu Notebook sistemimizde, Monterey ile devam edeceğiz.

Evet, bildiğiniz thinkpad anakartına (elbette CPU, RAM, SSD gibi donanımlar da dahil) Monterey kuruyoruz. Direk altta vermiş olduğum EFI ile, devam edebilirsiniz.Bilgisayarımızın donanımsal özellikleri de şu şekildedir;
 • Intel® Core™ İ5 4300M CPU
 • Intel® HD Graphics 4600 GPU
 • Intel® HM86 Chipset
 • Samsung 870 EVO 256GB SATA SSD
 • Kingstone 8X2 16GB 1600MHz Dual DDR3 RAM
 • Realtek ALC292 Audio Chipset

Çalışan Yazılım & Donanımlar;
*Ethernet *USB2.0 *USB3.0 *SD Card *Mini Display Port* HDMI *Ses
*Grafik HızlandırmaÇalışmayan Yazılım & Donanımlar;
*Handoff *Airdrop (Gerekli Wi-Fi donanımı temin edildiğinde, çalışabilirler)


Kurulum adımları;
 1. Monterey by yusufklncc Bağlantıdaki imajımızı indirip Balena ile en az 16GB'lık flash belleğimize yazalım.
 2. RAW imajımızı Flash belleğe yazdıktan sonra, Yukarıdaki linkte vermiş olduğum EFI'yi de indirip, Flash belleğimizde bulunan EFI'ye kopyalayalım.
 3. Sistemi F1 ile boot edelim, BIOS'da Flash belleğimizi, boot sıralamasında en üst konuma taşıyarak F10 ile reboot yapalım. Akabinde OpenCore gelecektir.
 4. Sistem verbose'dan çıktığında, disk izlencesinden gerekli adımları tamamlayarak Kuruluma başlayabilirsiniz. Olası reboot'larda, macOS Installer'ı seçersiniz.
 5. Kurulumumuz ortalama 35-50dk arasında tamamlanacaktır. Kurulum sonrasında ise normal giriş ekranımızdan Finder ekranımıza kadar gelelim.
 6. SSD Diskimizi Mount ederek, Flash belleğimizdeki EFI'mizi (boot dosyası dahil) sistem diskine dahil ediyoruz ve flash bellekten boot etmekten kurtuluyoruz.
 7. Ufak tefek kişisel ayarlamalarımız sonrasında sistemimizi kullanabiliriz... :)

Not: Lütfen gerekli virüs taramalarınızı yapın, olası bir durumda herhangi bir mesuliyet kabul edilmeyecektir. Ulisesvina'nın rehberini de ekliyorum, dileyen daha soft bir şekilde yararlanabilir; GitHub
 
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler