[Başarılı Kurulum] MSI 970 GAMING & AMD FX-4100 | NVIDIA 9400 GT | macOS High Sierra UEFI

erencan

APPRENTICE
27 May 2018
16
10
0
Kayseri, TR
AMD-logo-B5E0D58D48-seeklogo.com.png

Sistem Özellikleri:
  • İşlemci: AMD FX-4100 @4.2GHz
  • Anakart: MSI 970 GAMING
  • Grafik Kartı: Nvidia 9400GT 1GB
  • Bellek: 4x3 12GB DDR3 Bellek
  • Disk: 80GB IBM eServer 10K RPM Sata Disk
  • Ethernet: Onboard Killer E2200
Ekstra Donanımlar: -

[INFORMATION]NOT: Asıl ekran kartım olan RX550 macOS uyumlu olmadığı için native olarak desteklenen NVIDIA 9400 GT ile sistemi çift ekran kartlı olarak kullanmaktayım. Birincil ekran kartı kullanımda veya boot esnasında bir sorun teşkil etmemektedir.[/INFORMATION]

Uzun bir süredir macOS'e ucuz yollu bir geçişin hayalini kurmaktaydım. Ta ki ikinci el Macbook'lara bilinçsiz ve piyasadan habersiz kullanıcılar tarafından biçilen dramatik fiyatları görene kadar. Aradığım cihaz sadece macOS'i deneyimlemek için beni üzmemesini istediğim bir cihazdı. Ama bulunduğum şehirde 2-3 cihaz haricinde bir şey yoktu ve Hackintosh yolu artık ufukta görünmüştü.

Sonrasında çok uygun bir fiyata Core 2 Duo E8400 işlemcili bir sistem toplayıp üzerinde stabil biçimde çalışan macOS High Sierra'yı kurmayı başardım. Daha sonra istediğim performansı alamayarak şu anki AMD sistemim üzerinde bir çalışma yapmaya karar verdim.

Kurulumda Kullanılan İmaj:

Bu siteden sağlanan High Sierra imajı AMD uyumlu olmadığından, ve benim de "kernel patching" ile uğraşacak azmim olmadığından dolayı AMD OS X topluluğu tarafından sağlanan HighSierraAMD V3 imajını kullandım. TransMac ile USB diske yazdırdıktan sonra kolayca boot edebildim.

High Sierra ve diğer macOS imajlarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Kurulum adımları neredeyse aynıdır.
BIOS Ayarları:

• Öncelikle BIOS ayarlarını varsayılana sıfırladım.

• Ardından Super IO Configuration bölümünden Serial Port ayarını Disabled olarak değiştirdim.

• Sata Mode'un AHCI Mode'da olduğundan emin oldum.

• Sistemimdeki SSD'de Windows 10 kurulu olduğundan Windows 8 Mode'u Enabled olarak bıraktım.

• Secure Boot'u Disabled olarak bıraktım.

• Sistemde Windows 8 Mode açık olduğundan UEFI kurulum yaptım.
NOT: Eğer sisteminizde Windows bulunmayacaksa Windows 8 Mode'u kapatıp Boot menüsü altından Boot Mode'u UEFI yapmalısınız.

Kurulum Adımları:

• F11 tuşuyla sistemi USB üzerinden başlatıp gereken ayarlarınızı yaptıktan sonra "Boot macOS from HighSierraAMD" seçeneğini seçin. Ben boot ederken sistemde yalnızca RX550 kartım takılıydı. Ancak hiçbir ayara dokunmadan sorunsuzca kurulum yapabildim.
5np0FplwENnnR2G664i1h9YBcapEtNYp.jpeg

[INFORMATION]Kurulum ekranına ulaşmam 15 dakika kadar sürdü. Sabırla beklemenizde yarar var.[/INFORMATION]
  • Gelen İngilizce kurulum ekranından Disk Utility'i seçip diskinizi "Mac OS Extended (Journaled)" olarak biçimlendirin.

İşlem bittiğinde geri dönüp "Reinstall macOS" seçeneğini seçin.

• Ardından gelen ekrandan Continue'a tıklayıp sonraki sayfada koşulları "Agree" butonuna tıklayarak kabul edin.
Biraz önce biçimlendirdiğiniz diski seçin ve "Install" butonuna tıklayın.

• Kurulum yaptığınız diskin hızına bağlı olarak işlem uzun sürebilir. Bende 45 dakika kadar sürdü.

Kurulum Sonrası Adımları:

[WARNING]İşlem bittikten sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacak. Eğer işlem otomatik olarak gerçekleşmezse siz yeniden başlatmalısınız. Ancak sisteminizin kurulumu halen tamamlanmadı. Bu sebepten diskten boot edemeyeceksiniz. Yeniden USB üzerinden başlatmalısınız.[/WARNING]

• F11 tuşu ile USB üzerinden başlattıktan sonra yeniden "Boot macOS from HighSierraAMD" seçeneğini seçin. Açılması 10 dk. kadar sürecek.

• Gelen ekrandan Utilities > Terminal'i açın.

• Terminal ekranına "preinstall" yazın ve Enter'a basın.
Eğer işlem başarısız olursa önce "cd /Volumes/HighSierraAMD" yazın ve Enter'a basın; sonra "preinstall yazarak deneyin"​

• Ardından bu ekranla karşılaşacaksınız. Buraya kurulum yaptığınız diskin adını yazın ve Enter'a basın. Yukarıda da görebileceğiniz gibi biz HSOS adlı diske kurulum yaptık. HSOS yazıp onaylıyoruz.

• Tamamlandığında sizi böyle bir yazı karşılayacak. Apple simgesine tıklayıp Restart deyin.

[WARNING]Sistemi USB diskinizden başlatın ve "Boot macOS Install from DiskAdınız" seçeneğini seçin. Asıl kuruluma yeni başladığınız için bu adımdan sonra ekstra dikkatli olup herhangi bir adımı atlamamalısınız![/WARNING]

• Sistem otomatik olarak kuruluma başlayacak ve işlem yaklaşık 20 dakika sürecektir.

• Tamamlandığında Restart butonuna tıklayabilir veya otomatik olarak yeniden başlatmasını bekleyebilirsiniz.

• Şimdi sıra geldi en son adıma. Şimdi sistemimizi son kez USB ile başlatıyor ve "Boot macOS from HighSierraAMD" seçeneğini seçiyoruz.

Kurulum ekranında yeniden Utilities > Terminal'i açıyoruz.

• Ve son ancak en önemli adımımız. Terminal'e "amd" yazıp Enter'a basıyoruz.

• Daha önce yaptığımız gibi kurulum yaptığımız diskin adını yazıp Enter'a basıyoruz.

• Sonunda AMD kernel'ı yamalanmaya başlıyor. İşlem 3 dk. kadar sürüyor işimiz burada bitiyor. Bilgisayarımızı kapatıyoruz.

Kurulum Sonrası Adımları:

Sistemi USB ile kurulum yaptığımız diskten başlatıyoruz. Gerekli başlangıç ayarlarınızı yapmak sizin kontrolünüzde. Sizi böyle bir ekran karşılayacak. Dilinizi seçip gerekli tüm ayarları arzuladığınız biçimde yapıyorsunuz...

[WARNING]Bu sayfadan iCloud'a giriş yapmaya çalışmayın! Giriş yapmadan devam edin. Aksi takdirde hata alacaksınız. Masaüstünü gördükten sonra Ayarlar'dan yapabilirsiniz.[/WARNING]
[WARNING]Ayarları yaparken "Konum Servisleri" ve "Mac istatistiklerini Apple ile Paylaş" gibi ayarları devre dışı bırakın. Aksi takdirde hata alma olasılığınız yüksek olacaktır.[/WARNING]

Masaüstünü gördükten sonra HighSierraAMD diskine girerek içerisinde sağlanmış Clover'ı yükleyebilirsiniz. Ben RX550 grafik kartım ile ilgili bazı problemler yaşadığımdan hala Clover'ı düzgün biçimde kuramadım.

Aşağıdaki bağlantı size Clover kurulumunda yardımcı olacaktır.

Clover BootLoader Kurulumu | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum sonrasında hiçbir ekstra kext yüklemek zorunda kalmadım. Ses ve ethernet sürücülerini kendisi tanıdı. Sizde de aynı şekilde sorun çıkarmayacaktır.

Umarım işinize yarayacak bir rehber olur. Takıldığınız adımlarda yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım. Eksiklerini söylediğiniz takdirde konuyu güncelleyceğim.

Görsel kaynakça: AMD OS X
Graphical resources from: AMD OS X

Moderatörün son düzenlenenleri:

MotorTim06

APPRENTICE
27 Mar 2018
27
2
0
23
@erencan Selamlar öncelikle Eline Sağlık. Benim Sistemim
AMD FX6300
Amd hd7790
ga-970a-ud3

Ekran Kartıyla Alakalı Bir ProbleM Çıkarsa Bunu Nasıl Aşabiliriz?

Son düzenleme:

erencan

APPRENTICE
27 May 2018
16
10
0
Kayseri, TR
@erencan Selamlar öncelikle Eline Sağlık. Benim Sistemim
AMD FX6300
Amd hd7790
ga-970a-ud3

Ekran Kartıyla Alakalı Bir ProbleM Çıkarsa Bunu Nasıl Aşabiliriz?
Teşekkürler.

Anakartınız ve işlemciniz uyumlu görünüyor. Bu rehberi kullanarak kurulum yapabilirsiniz. Ekran kartının problem olacağını sanmıyorum. Eski sürümler için 7000 serisi kartlar ile yapılmış başarılı kurulumlar var. Gördüğüm kadarıyla olası sorunlar Fake ID vererek çözülebiliyor. HD serisinden birçok kart da halihazırda native desteğe sahip olduğundan sizi zorlayacağını düşünmüyorum.

Anlattığım imajla kurulumu deneyin. Eğer sorun çıkacak olursa ona göre bir konu açarak veya özel mesaj yoluyla bana ulaşarak destek alabilirsiniz.

• Like
Tepkiler: MotorTim06

MotorTim06

APPRENTICE
27 Mar 2018
27
2
0
23
Teşekkürler.

Anakartınız ve işlemciniz uyumlu görünüyor. Bu rehberi kullanarak kurulum yapabilirsiniz. Ekran kartının problem olacağını sanmıyorum. Eski sürümler için 7000 serisi kartlar ile yapılmış başarılı kurulumlar var. Gördüğüm kadarıyla olası sorunlar Fake ID vererek çözülebiliyor. HD serisinden birçok kart da halihazırda native desteğe sahip olduğundan sizi zorlayacağını düşünmüyorum.

Anlattığım imajla kurulumu deneyin. Eğer sorun çıkacak olursa ona göre bir konu açarak veya özel mesaj yoluyla bana ulaşarak destek alabilirsiniz.
Allah razı Olsun :)
Resimdeki Gibi Hata Alıyorum
Ekran Resmi 2019-01-23 22.39.15.jpg

Drop Tables Komutlarını şu Şekilde Girdim
Ekran Resmi 2019-01-23 22.39.22.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

EknCn

APPRENTICE
25 Ocak 2019
3
0
0
22
Selamlar,

Bu videodaki arkadaşımız 4:20 den sonra bir kaç ayar yapmaya başlıyor FakeID vs giriyor benim de bunları yapmama gerek var mı? Ayrıca çok yararlı olmuş, elinze sağlık.

Edit: Ayrıca bir sorum olacaktı; benim yükleyeceğim High Sierra sürümü bildiğimiz Mac gibi olacak değil mi yani rahatlıkla güvenebilirim bu cihaza ben? Sonuçta Apple Kimliğimde kredi kartı bilgim, filmler, müzikler vs. bir sürü ekstra şey duruyor onları geçtim binlerce fotoğraf ve video var bunları riske atmış olur muyum?

Son düzenleme:

peterpan.tr

APPRENTICE
9 Ocak 2018
8
2
21
Adana
Dostum merhaba bende Sapphire Pulse 4 gb RX550 DDR5 128 Bit ekran kartı var çalışıyor Mojave yüklü. Üstelik hiç bir problem yaşamadım.
QJXlOFMLjQuRGKfvPMzgr1rXx627ptrB.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
548
291
251
47
Ankara
Edit: Ayrıca bir sorum olacaktı; benim yükleyeceğim High Sierra sürümü bildiğimiz Mac gibi olacak değil mi yani rahatlıkla güvenebilirim bu cihaza ben? Sonuçta Apple Kimliğimde kredi kartı bilgim, filmler, müzikler vs. bir sürü ekstra şey duruyor onları geçtim binlerce fotoğraf ve video var bunları riske atmış olur muyum?
Evet bildiğin mac gibi olacak ancak orijinal mac kadar kolay kurulmayacaktır. Apple Id ile bağlantılı bilgilerinde hiçbir sıkıntı çıkmaz. iMessage, FaceTime vb. ileri mac uygulamalarını çalıştırman için SMBios ayarlarını tamamlaman gerekiyor. Onları da tamamladığın takdirde Mac'in keyfine varırsın.

erencan

APPRENTICE
27 May 2018
16
10
0
Kayseri, TR

kacaksevgilim

APPRENTICE
10 Şub 2019
11
0
1
31
Merhabalar kurulumda tum adimlari basariyla tamamladim amd kernel yamasi da yaptım
Ancak resimdeki ekrandan sonra yeniden başlıyor macos açılmıyor
GFsdDYm0Q9a7bRTq3siJD6jqretbsmps.jpeg

DrEmmet

APPRENTICE
26 Şub 2019
3
0
0
29

Ekli dosyalar

petekqt

APPRENTICE
28 Haz 2019
20
0
1
@erencan merhaba, teşekkürler paylaşım için. Ben kurulumu yaptım ancak partition kısmında fail veriyor ve bir sonraki aşamaya geçince haliyle biçimlenip install olmuyor. Ne önerirdiniz bu aşamada sorunu halletmem adına?
Teşekkürler..
@erencan aynı şekilde unmountta olmuyor. Daha sonra windows olarak açınca ayırdığım diski göstermiyor, yanı onu mac almış zaten ama işte partition sorunu oldu.
@erencan emeğinize sağlık kurulumu yapabildim, sorunu hallettim :)

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,576
4,437
4,401

petekqt

APPRENTICE
28 Haz 2019
20
0
1
Kurulumu başardıysan asıl konunda bunu paylaş ki konu çözüldü olarak işaretlensin.
Tabi paylaşırım, sadece grafik kart ile ilgili sorun var sanırım yani, ok imleci büyüyüp küçülüyor ekranda ve yeni sekme açınca anında gelmiyor yani sanki görüntü bozuk gibi oluyor. Ona bakıyordum internetten.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,576
4,437
4,401
Tabi paylaşırım, sadece grafik kart ile ilgili sorun var sanırım yani, ok imleci büyüyüp küçülüyor ekranda ve yeni sekme açınca anında gelmiyor yani sanki görüntü bozuk gibi oluyor. Ona bakıyordum internetten.
Sorunlarını kendi konunda yaz ya da yeni bir konu aç. Forum kurallarına sirayet etmelisin!

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler