Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

[Başarılı Kurulum] MSI G41M-P33 Combo | High Sierra 10.13.4

'Başarılı Kurulumlar' forumunda greensmoke44 tarafından 14 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. Merhabalar,​
    Yaklaşık bir yıldan beri ilgileniyorum Hackintosh sistemlerle.Geçen yıl kurmayı denemiştim fakat becerememiştim. Bu yıl High Sierra kurmak için uğraşıp kurdum fakat stabil olmadı, saçma hatalarla uğraştım. Ancak bu son sürümü denedim ve stabil olduğunu düşündüğüm için bu postu paylaşıyorum.

C_J-qytLg3ywDIklClaWiLUv32JacxqG.png

Kullanılan imaj : High Sierra 10.13.4 Masaüstü imajı
    Sistem Özellikleri:
    • Msi G41M-P33 Combo Anakart
    • Intel Xeon X5460 işlemci
    • 8 GB Ddr3 ram
    • GTX 750Ti 2GB Ekran Kartı
    • 500 GB Samsung 7200rpm HDD
    • Everest EWN-999 Usb Wireless Adaptor
    Not: Yapılan kurulum, UEFI olmayan kurulumdur.

Kurulum Adımları:
    1. Forumdaki High Sierra 10.13.4 Masaüstü imajını indirdim.
    2. Imaj dosyasını Linux Mint üzerinden "sudo dd if=/indirilen/dosya/yolu of=/dev/sdb" komutu ile usbye yazdırdım.
    3. Usb den bilgisayarı boot edip tüm diski silip kurulumu gerçekleştirdim.
    4. Cloverı kurmak için Kurulum dosyalarından Clover Bootloader paketini kullandım.
    5. Gerekli Kextleri /EFI/CLOVER/kext/others içine kopyaladım.
    6. driverUEFI64 içindeki dosyaları /EFI/CLOVER/driverUEFI64 içine kopyaladım
    7. config.plist dosyasıyla ilgili ufak ayarlamalar yapıp (-v komutu vs.) kopyaladım.
    8. Ekran kartı için Forumdaki posttan Nvidia Web Driverı kurdum ve config.plist ten bunu disable eden flag'ı çıkardım.
    9. Ses donanımını AppleALC.kext ile layout 12 kullanarak tanıttım ama ses yine de çıkmadı uğraşmak istemediğimden VoodooHDA ile sesi çalışır hale getirdim.
    10. Wifi cihazını kullanılabilir hale getirmek için linkten indirdiğim zipteki kexti KCPM Util Pro ile belirtilen yere kurdum. Paneli gerekli yere kopyaladım.
    Kullanılan Kextler:

C_J-qytLg3ywDIklClaWiLUv32JacxqG.png

2. Size önerim bu sisteme 128 yada 256'lık bir ssd eklemeniz olacaktır. Xeon işlemci her ne kadar Core 2 Duo yada Core 2 Quad seviyesinde olsa da normal harddisklerde bu hız çok yavaş çalışıyor olabilir. SSD devrimsel bir hız getirecektir.

Güzel bir paylaşım yapmışsınız lakin gerekli ayarlar dediğiniz KEXTleri ve config'de yaptığınız değişiklikleri daha detaylı açıklayabilir isen daha güzel olabilirdi.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
  3. Görüşleriniz için teşekkürler. Config ayarından kastım apple logosunun görünmesi ve hdd bölümünü default olarak ayarlayıp hızlı başlatmayı sağlamaktı.Bunun dışında driver için gerekli değişiklikler diğer adımlarda belirtildi. Fazla ayrıntıya girerek anlatmadığımın farkındayım fakat forumlardaki High Sierra kurulumunu okuyan birinin buradaki adımları anlayabileceğini düşünüyorum. SSD konusuna gelirsek, aklımda SSD alma fikri var uzun süredir , zaten hdd badsector hataları veriyor uzun süredir. Windowsta bootta disk tarama yapıyordu bu yüzden Linux'a geçip uzun süre onu kullandım ama Linuxda bile benzer şekilde boot'ta hata verdi. Sorunun hdd kaynaklı olduğuna karar verdim ben de. Şuana kadar ssd almak kısmet olmadı ama yapacağım ilk iş o olacak :)

Bu arada Wifi için bıraktığım linkteki dosyanın uçmuş olduğunu farkettim. Linkteki anlatım aynı şekilde geçerli fakat dosyayı şuraya
    upload ettim.

4. Demek istediğinizi anladım. Bootta akan yazılar yerine Apple logosunun görüntülenmesi gibi bir şey ise onu anlatmanız çok daha iyi olurdu zira forum içerisinde bu soruyu soran bir sürü kişi vardı. Yazılar yerine bu ekranı mı çıkartmıştınız? Ayrıca Aklımda eğer olabilirse Win+Ubuntu+Hackintosh yapma düşüncesi var.

8dWLWg3nE7eH2x_dN3GVFAo_qnT2pgh2.jpeg

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    greensmoke44 bunu beğendi.
  5. Evet yaptığım işlem tam olarak buydu Clover Configuratorle config dosyasını açıp boot ayarında Verbose'deki tiki kaldırmak ve Default Boot Volume' e disk ismini yazıp timeout'u 0 yapmak.3 sistemi aynı anda kurma konusunda ise Triple boot olayı bildiğim kadarıyla kolay değil ama yapanlar vardı yabancı gruplarda .Sıkıntı şurada çıkıyor hangi işletim sistemini son olarak yüklerseniz o sistemin bootloader'ı kendisini varsayılan yapıp ilk olarak açılıyor.O yüzden 2 farklı yol izliyorlar. Kolay olan yolun her sistemi farklı hddlere kurmak olduğunu okumuştum fakat hiç uğraşmadım.Diğer karmaşık yönteme bakmadım. Bu imajı da ilk kurduğumda Linux Mint'in yanına kurdum fakat Clover, Mint'i görmedi sonra tüm diski sildim. Anlatmak istediğim uğraşmanız gereken çok fazla sorun olacak. UEFI ya da Legacy e göre farklı durumlar da ortaya çıkıyor.

6. Clover'in görmemesinin sebebi UEFI destekli olması olabilir. Dediğin gibi farklı disklere kurmak bir çözüm. UEFI olarak kurulursa zaten her biri ayrı disk gibi çalışıyor boot kısmına o yüzden bi sıkıntı olacağını sanmıyorum sadece bios üzerinden seçmek yada clover'e girdi eklemek gibi şeyler olabilir.

Burası gibi Linux forumu da olsa keşke. Veya burada Linux'da konuşulsa aynı windows kategorisi gibi.

7. Güzel bir paylaşım olmuş, emeğine sağlık :)

Bende de benzer sistem var;
    • Msi G41M-P33 Combo
    • Intel Xeon X5450
    • 4 GB DDR3
    • GTX 650 2GB
    • 320 GB HDD
    Sierra kullanıyordum fakat ses ile ilgili donanımsal stabilite sorunları olduğundan bir türlü başarılı kurulumlara eklemeye fırsat bulamadım :)

DJ Rush ve greensmoke44 bunu beğendi.
  8. Teşekkürler ve umarım çözersiniz sorunu :) Ben şimdilik VoodooHda ile çözdüm ama bir ara AppleAlc ile uğraşıp halletmek istiyorum.

9. Tebrik ederim.
    Eskiden kullandığım anakart. Yeni sistemlerin de uyumlu olmasına sevindim. 10.6'dan 10.9'a kadar olan sistemlerin kurulumunu bu anakarta yapmıştım daha evvel. Hackintosh maceramın temeli bu anakart ile atıldı :).
    Ses için ALC662 kodek destekleyen AppleALC kext bulmakta ben de çok zorlanmıştım. Stabil çalışanı kext pek yok gibiydi o zamanlar. Kext editleme de işe yaramıyordu veya beceremedik.
    Neyse VoodooHDA da iş görüyor sonuçta.

MSI G41M-P33 Combo | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Yükleniyor...
Yükleniyor...