[Başarılı Kurulum] MSI GE60 0ND - macOS Mojave

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
yRjFkvsnWlDBpx8RuyJXvFse9zwePk-Y.jpeg

Merhaba

yaklaşık 1 hafta kadar süren zorlu kurulum sürecinde tam olarak olmasada sistemi sorunsuz kurdum diyebilirim.

İlk olarak sanal makinada ve usbh hdd de yaptığım denemelere istinaden sonrasında dizüstü bilgisayarıma kurabildim.

Kurulumdan sonra karşılaştığım en büyük güçlük ise sistemi usb bellek olmadan boot ettirmek oldu, boot ettirebilmek için clover bootloader ile forumda ve youtube üzerindeki gözden geçirmediğim kaynak kalmadı ve kaynaklara göre denediğimde sonuç alamadım.

Bunun üzerine uefi sisteminin nasıl çalıştığını araştırıp windowsun kendini nasıl boot edebildiğini öğrenerek efi dosyasının ismini değiştirip uygun klasöre koyunca boot ettirebildim nihayetinde.(bios ekranında windows boot manager yazsada clover boot manager açılıyor)

Usb ile boot ettirdiğimde dahili gpu, ses, ethernet sürücülerini tanıdı, wifi kartını ise kext ini bularak yükleyebildim.

Kurulumdan sonra gerekli olan dosyaların içerisinde bulunan ekran kartıma göre config dosyalarından hepsini denedim fakat sonuç alamadım, o yüzden efiye usb deki config dosyasını koydum.

SSD biçimlendirirken güncellemeler uğraştırmasın diye APFS olarak formatladım ama HFS ye göre sanki hafiften bir yavaşlık var gibi geldi bana.

Blackmagic disk speed test ile test yaptığımda yazma hızı 150mb okuma hızı ise 450mb seviyesinde çıktı.

Şuan genel kullanım için herhangi bir sorun yok gibi fakat ufak tefek eksikler bulunmakta.

Bunlar;
1-Bazen yeniden başlattığımda hiçbir değişiklik yapmadığım halde kernel panic hatası verip yeniden başladığında sorunsuz açılıyor.
2-Ses kartını tam anlamıyla çalıştıramadım. Dahili mikrofon çalışmıyor, dahili hoparlör çalışmıyor, ses, ses çıkış kapısının birinden alınabiliyor. Sistem açılma esnasında apple logosu geldiği anda bazen bir defa bazen iki defa çat çat diye ses çıkarıyor.
3-Hdmi çıkış çalışmıyor.(çalışmadığı için hdmi ses çıkışı ne durumda bilmiyorum ve laptopu monitöre hdmi bağlı kullandığım için bana göre şaun büyük eksiklik.)(clover configurator ile hdmiinject ve intelhdmi ı aktif ve pasif yaptığım halde değişen birşey olmadı)
4-Vga çıkışı test etmedim.
5-Her ne kadar kullanmasamda dahili kamera çalışmıyor.
6-Bilgisayar uyku moduna geçer gibi oluyor uyku ledi yanıyor sonra harici gpu nun turbo ledi aktif oluyor ve uyanıyor.
4-Ekran parlaklığı ayarlanmıyor.
5-Pil seviyesini %0 gösteriyor.

Msi GE60-0ND

• Intel Core i7 3630QM
  • Intel HD Graphics 4000
  • Nvidia GTX 660M
  • Atheros AR5B95
  • Atheros Killer 2200 Ethernet
  • 2x8GB DDR3 1600Mhz Ram
  • Team Xtreem S3 120GB SSD
  • WDC 750GB HDD

Moderatörün son düzenlenenleri:

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,631
570
1,351
İstanbul
1-Bazen yeniden başlattığımda hiçbir değişiklik yapmadığım halde kernel panic hatası verip yeniden başladığında sorunsuz açılıyor.
Kullandığın DSDT dosyaları varsa bunları kullanmadan boot etmeyi dene.

2-Ses kartını tam anlamıyla çalıştıramadım. Dahili mikrofon çalışmıyor, dahili hoparlör çalışmıyor, ses, ses çıkış kapısının birinden alınabiliyor. Sistem açılma esnasında apple logosu geldiği anda bazen bir defa bazen iki defa çat çat diye ses çıkarıyor.

3-Hdmi çıkış çalışmıyor.(çalışmadığı için hdmi ses çıkışı ne durumda bilmiyorum ve laptopu monitöre hdmi bağlı kullandığım için bana göre şaun büyük eksiklik.)(clover configurator ile hdmiinject ve intelhdmi ı aktif ve pasif yaptığım halde değişen birşey olmadı)
Intel HD6000/HD5500/HD4600/HD4000/HD3000 Framebuffer Düzenlemeleri | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

4-Vga çıkışı test etmedim.
El Capitan ve sonrası VGA desteklenmiyor. VGA-> HDMI çevirici kullanmak gerekecektir...

5-Her ne kadar kullanmasamda dahili kamera çalışmıyor.
Donanıma göre değişir, muhtemelen çalışmayacaktır..

6-Bilgisayar uyku moduna geçer gibi oluyor uyku ledi yanıyor sonra harici gpu nun turbo ledi aktif oluyor ve uyanıyor.

4-Ekran parlaklığı ayarlanmıyor.
Sierra 10.12.4 Kurulum Sonrası Ekran Parlaklığı Çalıştırmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

5-Pil seviyesini %0 gösteriyor.
RehabMan / OS-X-ACPI-Battery-Driver / Downloads — Bitbucket bu kext'i dene, çözüm bulamazsan da, DSDT yamalaman gerekecek; DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
Merhaba, konuyu hortlatıyorum gibi olacak ama son güncellemeler ile tekrar kurdum sistemi. Hdmi çıkış aktif, güç ve pil sistemi aktif, wifi aktif, ekran kartı aktif, ses kartlarından realtek aktif. Fakat şöyle bir sorun var;

AppleALC ile realtek ses kartı sıkıntısız çalışıyor, fakat intel hd 4000 hdmi audio için voodooHDA kuruyorum bu sefer hiç ses alamıyorum hdmi dahil.(audio_cloverHDMI-140_v0.1.command ile kurulum yapıyorum yinede olmuyor).

Ses çıkmayınca tekrar applealc.kext i kurup sistemi başlatınca ses kartı aktif oluyor (hdmi hariç fakat audio_cloverHDMI-140_v0.1.command ı çalıştırdığımda bu sefer de aşağıdaki uyarıyı alıyorum)

No audio codec detected
No system files were changed
To save a Copy of this Terminal session: Terminal/Shell/Export Text As ...
logout

Ne yapmam gerekli @baris_karaer @S10soz_21 ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

gaming54

APPRENTICE
31 Ocak 2020
22
3
21
@Promet hocam size sorabilmek için üye oldum cevaplarsanız sevinirim, bu konudaki en son mesajınızda ekran kartı aktif demişsiniz, intel 4000 mi yoksa gtx660m mi ? gtx660m ise nasıl yapabildiniz optimusla olmuyor yazıyordu, özel bios mu kurdunuz ? cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
@Promet hocam size sorabilmek için üye oldum cevaplarsanız sevinirim, bu konudaki en son mesajınızda ekran kartı aktif demişsiniz, intel 4000 mi yoksa gtx660m mi ? gtx660m ise nasıl yapabildiniz optimusla olmuyor yazıyordu, özel bios mu kurdunuz ? cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler.
Merhaba, sadece intel hd 4000 aktif oluyor, gtx660m i devre dışı bırakmıştım buradan yardım alarak.

• Like
Tepkiler: gaming54

gaming54

APPRENTICE
31 Ocak 2020
22
3
21
Merhaba, sadece intel hd 4000 aktif oluyor, gtx660m i devre dışı bırakmıştım buradan yardım alarak.
Eyvallah hocam çok sağolun cevabınız için. catalinayı kurdunuz mu en son ? intel hd 4000 performansı nedir ? lag, takılma vs yaşıyor musunuz bir de bir iletişim maili verebilir misiniz bazı sorularım olabilir hazır aynı pcden kurmuş birisini yakalamışken yada bana yazabilirsiniz bu mailden gkhnkadioglu@gmail.com ben size ordan takıldığım yerleri sorabilirim size de uyarsa :) çok teşekkürler.

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
Imzamda yazan pc ozelliklerinde belirttigim ssd lerden birini degistirdim yakin zamanda. Mojave ve catalina arasinda performans farki gormedim acikcasi, hd4000 ile mojave de yasadigim sorunlarin benzerini catalinada da yasadim. Goruntu performansi cok guzel (world of tanks oynuyordum firsat buldukca) lakin ben mojavede hdmi cikisi alabilirken dahili ekrandan catalinada alamadim , muhtemelen config ayarlarini yapamadim. Ikinci yasadigim en buyuk sorun pc yi aciyorum ses var (hdmi uzerinde), sonraki gun tekrar aciyorum hic bir ayar degisiklik yada guncelleme yapmadan ses yok. Bu durum beni cildirtti acikcasi. Bilgisayari 26inc tv ile kullandigim icin sogudum biraz. Mojavede ekran parlakligini ayarlayamamistim o yuzden catalinada hic denemedim. Suan eski ve ekrani olmayan bir bilgisayarimda hafif linux dagitimlarini test ettigim icin macos ile pek ilgilenmiyorum, aslinda biraz merak vardi basta birde arkadasim ios a program yazdigi icin kurmustum pc ye, gundelik kullanimda bana fark yaratmadigi icin aramiyorum macos u :)

• Like

gaming54

APPRENTICE
31 Ocak 2020
22
3
21
@Promet Anladım hocam eyvallah :) Ben de çok heves ettim de bu driver sorunları falan varmış kext denen sanıyorum driver dosyalarında bi standart olmadığı için uğraştırabiliyormuş. Çok denemek istiyorum laptopum 1-2 haftaya gelince deniycem, intel4000'i kullanıyosa kasma falan olabilir diye düşünmüştüm başta ama sadece intel 4000li çıkan mackbooklar varmış bir de wot oynuyomuşsunuz bunlar içimi rahatlattı :) Denediniz mi bilmiyorum ama adobe photoshop performansı nasıl acaba ? Yada final cut falan denediniz mi ? Şu 10 liralık usb ses kartlarından kullanıcam sanırım bir arkdaşım sorunsuz kullanıyordu.

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
Photoshop denedim oyle kasma donma olmadi. Tabi ben bu konuda uzman degilim basit isler yaptim photoshopta. Ses karti almaniza gerek yok bence, ben sadece hdmi ses cikisi almakta zorlandim. Bazen duzgun calisti bazen calismadi ama dahili ses kartinda hic sikinti cikmadi, siz once bir kurun ben size benim kulandigim kextleri ve config dosyasini yollarim.

• Like

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
@Promet Eyvallah çok çok sağolun :)
Mojave için olan efi dizinini olduğu gibi paylaşıyorum. Config dosyası iki tane var config.plist sadece hdmi çıkışı veriyor, config2.plist ise sadece dahili ekrana çıkış veriyor yanlış hatırlamıyorsam, denersiniz siz. Bu arada clover config benim bilgisayarda boot etmediği için windows boot dosyası koydum efinin içerisine, muhtemelen sizin bilgisayarda da aynısı olacak. Uefi boot açık iken iki tane windows boot manager görebilirsiniz tek tek denediğinizde açılacaktır.

efi.rar

• Like

gaming54

APPRENTICE
31 Ocak 2020
22
3
21
@Promet Eyvallah dosyalar için çok sağolun : ) Laptopum beklediğimden erken geldi 1-2 gündür uğraşıyorum boot dosyası için önce sanal makinada sierra kurdum, ordan catalinayı etherla usbye boot edilebilir yaptım ama şimdi de sizin şuradaki yazdığınız sorunla karşılaşıyorum, Mojave' den Catalina' ya güncelleme sonrası restart problemi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu Elma yarıya kadar yükleniyor sonra restart attı bende, sanırım siz catalina da kurmuşsunuz ne yaptınız da düzeldi ? Verdiğiniz efi.rar ile denedim olmadı malesef. Çok uğraştırdım sizi de ama siz de yaşamışsınız bu problemleri anlarsınız halimden : )

Promet

APPRENTICE
1 Eki 2018
52
12
21
34
@Promet Eyvallah dosyalar için çok sağolun : ) Laptopum beklediğimden erken geldi 1-2 gündür uğraşıyorum boot dosyası için önce sanal makinada sierra kurdum, ordan catalinayı etherla usbye boot edilebilir yaptım ama şimdi de sizin şuradaki yazdığınız sorunla karşılaşıyorum, Mojave' den Catalina' ya güncelleme sonrası restart problemi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu Elma yarıya kadar yükleniyor sonra restart attı bende, sanırım siz catalina da kurmuşsunuz ne yaptınız da düzeldi ? Verdiğiniz efi.rar ile denedim olmadı malesef. Çok uğraştırdım sizi de ama siz de yaşamışsınız bu problemleri anlarsınız halimden : )
Catalina için hazırlanan imaj dosyası ile sıfırdan temiz kurulum yaparsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

• Like
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler