[Başarılı Kurulum] Ryzen 3 2200g | ASUS Prime b450m-k | R9 270 macOS Catalina

Ryujin

APPRENTICE
10 Eki 2019
5
2
21
Rotterdam
Merhabalar,

Site üzerinde yayınlanan Catalina imajı üzerinden başarılı bir kurulum gerçekleştirdim. Sistem masaüstü olarak çalışıyor şuanda çift ssd olarak dual boot kullanıyorum. İmajın rehberinde yazan hiçbir bios ayarı benim bios'um üzerinde yoktu klasik olarak yaptığımız (AHCI Mode vb.) ayarları yaptım Ryzen için ayarlanmış config dosyasını kopyaladım ve direkt olarak kuruluma başladım. Tek seferde kurdum ve çıktım ilk defa AMD üzerinde kurulum gerçekleştirdim.

Sistem Özellikleri;
AMD Ryzen 3 2200g
ASUS Prime b450m-k
Radeon R9 270
8 GB DDR4 Ram
1TB Samsung NVME2 SSD
Samsung SSD Evo 512GB
5TB NTFS Formatlı HDD

İşlemci için sadece imaj içerisindeki config yeterli oldu. Clover'ın kext kısmından bir sürü kext çıkarttım kuruluma geçmeden önce (IntelMausiEthernet.Kext etc.) Ekran kartını sadece R9 270x fakeid ve injectAti seçeneğini seçerek aktif ettim. Ethernetim Realtek ile çalışıyor. 8100 idi yanlış hatırlamıyorsam. Ses kartı konusunda bilgim yok denemedim çünkü harici ses kartı kullanıyorum. (Focurite 2i2 1st Gen.)

Şuanda ofisteyim akşamda ilgili görselleri ve benchmark skorlarını ekleyeceğim.

• Like
Tepkiler: KaoS ve montezuma

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
3,429
778
2,351
Tebrikler.

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2340
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz
  • Like
Tepkiler: Ryujin

Ryujin

APPRENTICE
10 Eki 2019
5
2
21
Rotterdam
@montezuma @KaoS

Merhabalar tekrardan,
Birşeyi farkettim. Usb güçlerinde bir dengesizlik mevcut yanlış algılamadıysam. Ses kartım bağlı mesela cızırtı yapıyor veya usb mouse var mesela açılışta gelmiyor usb'yi söküp takınca geliyor. USB'lere bağlı olarak;
Keyboard, Mouse, Midi Interface, Ses Kartı + olarak ikinci gbit ethernet portum var. Mevcut portlarım;

4 tane USB 3.0
2 tane USB 3.1

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,716
4,913
4,401
@montezuma @KaoS

Merhabalar tekrardan,
Birşeyi farkettim. Usb güçlerinde bir dengesizlik mevcut yanlış algılamadıysam. Ses kartım bağlı mesela cızırtı yapıyor veya usb mouse var mesela açılışta gelmiyor usb'yi söküp takınca geliyor. USB'lere bağlı olarak;
Keyboard, Mouse, Midi Interface, Ses Kartı + olarak ikinci gbit ethernet portum var. Mevcut portlarım;

4 tane USB 3.0
2 tane USB 3.1
Native USB yaması yapıp dene. İlk olarak Dummykextleri kaldır. Ardından linkteki betiği dene:

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Ryujin

APPRENTICE
10 Eki 2019
5
2
21
Rotterdam
Native USB yaması yapıp dene. İlk olarak Dummykextleri kaldır. Ardından linkteki betiği dene:
@montezuma hocam selamlar. Ryzen'lerde bir kernel patch yapılması gerekiyormuş bu kasma probleminin giderilmesi için. Yani aslında sorunum şundan kaynaklıymış ses kartında noise yapıyordu biraz ve usb ethernetimde düzgün çalışmıyordu. USB ethernet sorunu Catalina'ya özel imiş ve sitesinden "BETA" aşamasındaki driver'ı yükleyince düzeldi. Kaldı Ses sorunum. PC üzerindeki ses applealc ile çalışıyormuş fakat uğraşmak istemedim test edebilmek adına usbden mi veya native'dede sorun yaratıyor muyu bulabilmek için voodooHDA olarak kurdum sesi. Bunu internetteki forumlarda araştırdığımda bu ses sorununun kernel patch ile çözülebildiği yazıyor ama en son patch high sierra için. Bu kullandığım (osxinfo) imajında kernel patch bi config dosyasıyla sanırım geliyor artık ? kurulum vs. yapmama gerek kalmıyor ama bunların içerisinde bir sürü patch var hangisi ihtiyacım olan gerçekten bilmiyorum. Belkide fazladan added bir patch yüzünden bu sorunu yaratıyor ? Bunu tespit etmemin bir yolu veya kesin çözümü mevcut mu ? Teşekkürler. Bu arada sistemi kullanırken bir kasma hissetmiyorum mesela youtube'dan video izliyorum videoda görüntü kasmıyor ama ses takıla takıla geliyor. Tam olarak internette karşılaştığım sorunlar ve Ryzen CPU Kernel fix yapıldıktan sonra düzeltilmiş.
1575317611983.png

Benchmark skorum bu şekilde. Sizce performansı nasıl ?
Edit / Ekleme;

Bu işlemci ile sesteki takılma sorunun çözemedim ve Ryzen 5 3600 aldım. AMD OSX'te patch'i yazan adamın kullandığı işlemci ve bütün sorunlarım halloldu. Photoshop 2020 için ufak bir fix attım hiç sıkıntısız bi şekilde devam ediyorum.

Aktif kullanımda : iTerm2 (Ortalama 3 sekme) - Firefox (Ortalama 6-7 sekme) - PhpStorm ( Ram yiğici ) - SublimeText - SequelPro - Nginx - PHPfpm - Photoshop - Spotify - Opsiyonel olarak bazı hareketler.

Bu kullanımda kesinlikle ne bir donma ne bir kasma mükemmel çalışıyor. Tek yaşadığım problem Web Development ortamında Docker / Vagrant gibi sanallaştırma teknolojilerini kullanamıyorsunuz + olarak amd ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum Nginx brew ile kurulduğu zaman otomatik olarak başlamıyor. Her sistemi açtığımda terminalden "sudo nginx" komutu girmem gerekiyor. Yardım ve destekleri için @montezuma

Son düzenleme:
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler