ÇÖZÜLDÜ Batarya İkonu,Wifi Iconu Gösterme ve Clover Otomatik Boot

Rapp5

APPRENTICE
25 Nis 2017
55
2
0
23
Sistem Özelliklerim ;

İşlemci : Intel(R) Core(TM) i5-6200U CPU @ 2.30GHz 2.30GHz
RAM : 4GB
1. Ekran Kartı : Intel(R) HD Graphics 520 1GB
2. Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 940M 2GB
Ses Kartı : Realtek ALC269
Ethernet Kartı : Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter (PHY: Realtek RTL8111) PCI
Wifi Kartı : Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC
Harici Wifi Adaptörü : TP-LINK TL-WN821N v4.2

Merhaba, sistem özelliklerim yukarıda yazılıdır. Tüm herşey sorunsuz çalışmakta fakat birkaç eksik var.

1- Wifi Kext, Harici Wifi Adaptörü kullandığım için Wireless Network Utility Adında bir app kullanıyor ve bu dock'ta gözüküyor bunun yerine dockta gizleyip, üst barda gösterme şansım var mı?
2- Batarya'yı üst barda göstermek istiyorum.
3- Clover Bootloader otomatik olarak boot etsin istiyorum, örneğin açılır açılmaz geri sayım başlaması lazım şuanda olay yok. Açılır açılmaz geri sayım başlamadan yani direk otomatik olarak seçip başlatmak istiyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
26,389
6,495
4,401
Wifi Kext, Harici Wifi Adaptörü kullandığım için Wireless Network Utility Adında bir app kullanıyor ve bu dock'ta gözüküyor bunun yerine dockta gizleyip, üst barda gösterme şansım var mı?
Eğer uygulamanın ayarlarında menü barda göster özelliği yoksa gösterme şansın yok.
Batarya'yı üst barda göstermek istiyorum.
Sistem ayarları / Enerji Tasarrufu / Batarya için de sol alt köşede "Pil durumunu menü barda" göster seçebeği olması lazım.
- Clover Bootloader otomatik olarak boot etsin istiyorum, örneğin açılır açılmaz geri sayım başlaması lazım şuanda olay yok. Açılır açılmaz geri sayım başlamadan yani direk otomatik olarak seçip başlatmak istiyorum.
Bunun için Confg / Boot içinde Timeout değerini 0 yap. Ardından Default Boot Volume yazan yere OS X kurulu diskinin ismini gir. Kaydet ve çık.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Rapp5

APPRENTICE
25 Nis 2017
55
2
0
23
Eğer uygulamanın ayarlarında menü barda göster özelliği yoksa gösterme şansın yok.

Sistem ayarları / Enerji Tasarrufu / Batarya için de sol alt köşede "Pil durumunu menü barda" göster seçebeği olması lazım.

Bunun için Confg / Boot içinde Timeout değerini 0 yap. Ardından Default Boot Volume yazan yere OS X kurulu diskinin ismini gir. Kaydet ve çık.
Wifi için farklı bir kext bulmak mümkün mü? orjinale yakın yada dediğim gibi olan yoksa böyle yetinmek zorunda mıyım?
Pil durumunu göster dediğim zaman simge gözüküp geri kayboluyor.

ve sanırım uyku sorunu mevcut uykuya al dediğim zaman ekranı kapatıyor sadece bir müddet ekran kapalı kalırsa reset atıyor

Edit :

- Pil Simgesi Olayını : Hackintosh Vietnam Tool Download Mac

Şu konudakini uygulayarak çözdüm

- Clover Auto Boot olayını dediğiniz gibi yaparak çözdüm.

- Hoparlör sesinde kısıklık devam ediyor kısık geliyor.

- Wifi olayını çözemedim her yeniden başlatmamda şifre girmek zorunda kalıyorum en baştan.

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
26,389
6,495
4,401
Wifi için farklı bir kext bulmak mümkün mü? orjinale yakın yada dediğim gibi olan yoksa böyle yetinmek zorunda mıyım?
Maalesef yok. Bunu çalıştıran sürücüyü bulman bile başarıdır.
Hoparlör sesinde kısıklık devam ediyor kısık geliyor.
Şu rehberi incele;
VoodooHDA Kurulumu ve Çözümleri
Ve ek olarak şu programı dene;
Boom 2 - Mac Volume Booster, Advanced Audio Equalizers & Effects
- Wifi olayını çözemedim her yeniden başlatmamda şifre girmek zorunda kalıyorum en baştan.
Program içinde Profil ayarları olması lazım. Bunu kaydedip dene.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: Rapp5

Rapp5

APPRENTICE
25 Nis 2017
55
2
0
23
Maalesef yok. Bunu çalıştıran sürücüyü bulman bile başarıdır.

Şu rehberi incele;
VoodooHDA Kurulumu ve Çözümleri
Ve ek olarak şu programı dene;
Boom 2 - Mac Volume Booster, Advanced Audio Equalizers & Effects

Program içinde Profil ayarları olması lazım. Bunu kaydedip dene.
Neyse ses az falan idare edicem :).

Kalan sorunlara gelecek olursam ;

1 - Uyku modu problemi
2 - Harici ekran kartım arkaplanda çalışıyor mu çalışmıyor mu bilmiyorum nasıl devredışı bırakabilirim?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
26,389
6,495
4,401
1 - Uyku modu problemi
Bunun için;
Config / ACPI / Fixes içinde FixShutdown_0004,
Config / ACPI / Drop Tables altında "Halt Enabler"
Config / Boot / Darkwakes içinde "0" dan "10" kadar olan değerleri kullan.
2 - Harici ekran kartım arkaplanda çalışıyor mu çalışmıyor mu bilmiyorum nasıl devredışı bırakabilirim?
Eğer "Bu Mac Hakkında / Sistem Raporu / Grafik" içinde iki ekran kartı görünüyorsa çalışıyor demektir. İlk olarak şunu dene;
CLover Configrator içinde hazır yamalar var.
Config / ACPI / DSDT / Patches altında "List of Patches" göreceksin. Buradaki seçeneklerden "Change GFX0 to IGPU" yamasını uygula. Eğer olmaz ise DSDT dosyası üzerinden yapman gerekiyor.
Bunun içinde şu rehberi takip ederek;
DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
DSDT / SSDT dosyalarını oluşturup, yine rehberdeki hazır yamalar ile grafik kartında yama işlemini yapman gerekiyor. Ekran kartı kapatmak için benim daha önce technopat'ta yayınladığım rehberi inceleyebilirsin.
Laptop’larda Harici Ekran Kartını Devre Dışı Bırakmak | Technopat Sosyal

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Rapp5

APPRENTICE
25 Nis 2017
55
2
0
23
Bunun için;
Config / ACPI / Fixes içinde FixShutdown_0004,
Config / ACPI / Drop Tables altında "Halt Enabler"
Config / Boot / Darkwakes içinde "0" dan "10" kadar olan değerleri kullan.

Eğer "Bu Mac Hakkında / Sistem Raporu / Grafik" içinde iki ekran kartı görünüyorsa çalışıyor demektir. İlk olarak şunu dene;
CLover Configrator içinde hazır yamalar var.
Config / ACPI / DSDT / Patches altında "List of Patches" göreceksin. Buradaki seçeneklerden "Change GFX0 to IGPU" yamasını uygula. Eğer olmaz ise DSDT dosyası üzerinden yapman gerekiyor.
Bunun içinde şu rehberi takip ederek;
DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
DSDT / SSDT dosyalarını oluşturup, yine rehberdeki hazır yamalar ile grafik kartında yama işlemini yapman gerekiyor. Ekran kartı kapatmak için benim daha önce technopat'ta yayınladığım rehberi inceleyebilirsin.
Laptop’larda Harici Ekran Kartını Devre Dışı Bırakmak | Technopat Sosyal
Uyku için denedim fakat yine aynı. İlk başta sadece ekranı kapatıyordu fareyi oynatınca geliyordu. Bu batarya çözümündeki programı uygulayınca Komple bilgisayarı kapatmaya başladı ekran kapanıyor ve siyah bir şekilde açık halde kalıyor sanki hata verip donuyormuşçasına.

Bu çözümden sonra yine aynı.

Harici ekran kartı kapatma çözümüne gerek yok o zaman? Çünkü sadece Intel olan gözüküyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
26,389
6,495
4,401
Uyku için denedim fakat yine aynı. İlk başta sadece ekranı kapatıyordu fareyi oynatınca geliyordu. Bu batarya çözümündeki programı uygulayınca Komple bilgisayarı kapatmaya başladı ekran kapanıyor ve siyah bir şekilde açık halde kalıyor sanki hata verip donuyormuşçasına.
Baraya çözümünde kullandığın kextleri silip deneyebilirsin kontrol etmek adına.
Harici ekran kartı kapatma çözümüne gerek yok o zaman? Çünkü sadece Intel olan gözüküyor.
Aynen öyle.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM