Big Sur Kurulumuna Geçememe Sorunu

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Değerli hocalarım,

1. Ben bilgisayarımdan direk f11 ile boot ettiğim (usb'siz) Mojave 14.6 kullanıyorum ancak bootloaderım Clover olduğu için Big Sur a geçemiyorum. Evet Clover ile de geçebilirim ancak sizlerinde opencore a geçilmesini önerdiğinizi bildiğim için cloverdan kurtulup tamamen temizleyip, opencore kurmak istiyorum..

2. Sorunda burada başlıyor başka bir yerde paylaşmıştım ancak bir yerden sonra cevap alamadım sorularıma o yüzden burada paylaşmak istedim.

3. Mojave'yi silmek istemiyorum çünkü gerçekten stabillemek için çok emek sarfettim.. Mojave HDD de 156 gb lık APFS formatlı ayırdığım yerde kurulu..

4. HDD'de 256 gb lık Apple HFS formatında alan oluşturdum (Paragon Partion Manager ile). Big Sur u buraya kurmak istiyorum.

5. Başka bir soruda sorduğum soruya bir hocamız sağolsun benim bilgisayarımın özelliklerine uygun EFI dosyasını benimle paylaştı.

6. Bu bağlamda 32 gb'lık boş bir USB ye Big Sur imajını yazdırdım ve içinde oluşan EFI'yi silip hocamızın gönderdiği EFI'yi buraya yapıştırdım.

7. Hocamız bilgisayarımda kurulu olan Mojave'deki efinin içindeki Clover klasörünü ve varsa dosyasını silmemi istedi. Bende bunu sildim ve bu yeni oluşturduğum flash ı taktım (kuruluma geçmek için). Ancak Clover seçeceği hala çıkıyordu ancak Clover ile mojaveye giremiyordum (Resim 1) (CLOVER'DAN NASIL KURTULURUM?, HERALDE OPENCORE A TAMAMEN GEÇEBİLMEM İÇİN BU ŞART?)

Resim 1 .jpg

Resim 1

8. Big Sur için oluşturduğum USB ile (Opencore dosyalı) başlattığımda ise sırasıyla şu şekilde ekranlar geliyor karşıma, (ilk olarak f11 e basıyorum ve opencore'u seçiyorum) (Resim 2)
Resim 2.jpg

Resim 2

9.
Devamında siyah ekranda Mac i seçiyorum (Kuruluma geçmek için). (Resim 3)
Resim 3.jpg

10. Kuruluma geçmiyor bilgisayarımdaki kurulu olan Mojave'ye bağlanıyor (Wifi, bluetooth ses çalışmıyor unstabil bi Mojave). Ve bu mojavede masaüstünde 3 adet dosya oluşuyor (Resim 4)

Resim 4.jpg

11. Bu dosyaların içinde bulunanlar ise (Resim 5);

Resim 5.jpg

Tüm bunlardan yola çıkarak yukarıda maddelerde açıkladığım sistemi kuramaz mıyım? önerilerinizi bekliyorum hocalarım :((

Değerli hocalarım,

1. Ben bilgisayarımdan direk f11 ile boot ettiğim (usb'siz) Mojave 14.6 kullanıyorum ancak bootloaderım Clover olduğu için Big Sur a geçemiyorum. Evet Clover ile de geçebilirim ancak sizlerinde opencore a geçilmesini önerdiğinizi bildiğim için cloverdan kurtulup tamamen temizleyip, opencore kurmak istiyorum..

2. Sorunda burada başlıyor başka bir yerde paylaşmıştım ancak bir yerden sonra cevap alamadım sorularıma o yüzden burada paylaşmak istedim.

3. Mojave'yi silmek istemiyorum çünkü gerçekten stabillemek için çok emek sarfettim.. Mojave HDD de 156 gb lık APFS formatlı ayırdığım yerde kurulu..

4. HDD'de 256 gb lık Apple HFS formatında alan oluşturdum (Paragon Partion Manager ile). Big Sur u buraya kurmak istiyorum.

5. Başka bir soruda sorduğum soruya bir hocamız sağolsun benim bilgisayarımın özelliklerine uygun EFI dosyasını benimle paylaştı.

6. Bu bağlamda 32 gb'lık boş bir USB ye Big Sur imajını yazdırdım ve içinde oluşan EFI'yi silip hocamızın gönderdiği EFI'yi buraya yapıştırdım.

7. Hocamız bilgisayarımda kurulu olan Mojave'deki efinin içindeki Clover klasörünü ve varsa dosyasını silmemi istedi. Bende bunu sildim ve bu yeni oluşturduğum flash ı taktım (kuruluma geçmek için). Ancak Clover seçeceği hala çıkıyordu ancak Clover ile mojaveye giremiyordum (Resim 1) (CLOVER'DAN NASIL KURTULURUM?, HERALDE OPENCORE A TAMAMEN GEÇEBİLMEM İÇİN BU ŞART?)

Resim 1 .jpg

Resim 1

8. Big Sur için oluşturduğum USB ile (Opencore dosyalı) başlattığımda ise sırasıyla şu şekilde ekranlar geliyor karşıma, (ilk olarak f11 e basıyorum ve opencore'u seçiyorum) (Resim 2)
Resim 2.jpg

Resim 2

9.
Resim 3.jpg

10. Kuruluma geçmiyor bilgisayarımdaki kurulu olan Mojave'ye bağlanıyor (Wifi, bluetooth ses çalışmıyor unstabil bi Mojave). Ve bu mojavede masaüstünde 3 adet dosya oluşuyor (Resim 4)

Resim 4.jpg

Resim 5.jpg

Tüm bunlardan yola çıkarak yukarıda maddelerde açıkladığım sistemi kuramaz mıyım? önerilerinizi bekliyorum hocalarım :((

Hocalarım arasında yok mu yardım edebilecek biri lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum :(

Son düzenleme:
Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
MSI, MS-17C5, REV:1.0
İşlemci Modeli
Intel core i7-8750H CPU @ 2.20 GHz
Grafik Kartı
Nvidia 1060 gtx ve Intel UHD Graphics 630
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Wifi: Intel(R) Wireless-AC 9560
Disk ve RAM
256 GB SSD, 1 TB HDD, 16 GB RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
Değerli hocalarım,

Ekli dosyayı görüntüle 40408
Resim 1

Ekli dosyayı görüntüle 40409
Resim 2

9.
Ekli dosyayı görüntüle 40410

Ekli dosyayı görüntüle 40411

Ekli dosyayı görüntüle 40412

Hocalarım arasında yok mu yardım edebilecek biri lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum :(
Big sur yükleme noktası olmadan nasıl kurucaksınız. Mac mojave adlı diskin adı o yüzden mojave yi boot ediyor app storedan big sur u indir sonra orada macintosh HD diye bir şey çıkıcaktır. (Ben olsam sıfırdan kurarım) Clover efimi yedek alarak.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Qualcomn atheros 8171 ethernet Intel dual band 3165
Disk ve RAM
16 GB ram 128 gb m2 ssd 1 tb hardisk

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Big sur yükleme noktası olmadan nasıl kurucaksınız. Mac mojave adlı diskin adı o yüzden mojave yi boot ediyor app storedan big sur u indir sonra orada macintosh HD diye bir şey çıkıcaktır. (Ben olsam sıfırdan kurarım) Clover efimi yedek alarak.
Nasıl yani hocam ? App store dediğiniz ayarlardan yazılım güncelleme mi? App store um çalışıyordu ancak 6-7 aydır hiç çalışmıyor. Hocam appstore a bağlanamıyordum daha önceki başka yerde sorduğum soruda Mac yazan yere tıklamam gerektiğini söylemişti strangerone hocamız. O yüzden ona bastım ancak gerçekten kafam artık iyice karıştı herkes başka birşey söylüyor.
Nasıl yani hocam ? App store dediğiniz ayarlardan yazılım güncelleme mi? App store um çalışıyordu ancak 6-7 aydır hiç çalışmıyor

Hocam appstore a bağlanamıyordum daha önceki başka yerde sorduğum soruda Mac yazan yere tıklamam gerektiğini söylemişti strangerone hocamız. O yüzden ona bastım ancak gerçekten kafam artık iyice karıştı herkes başka birşey söylüyor.
Düzeltme: Appstore a bağlanamıyorum (Bağlanamıyordum yazmışım)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
Nasıl yani hocam ? App store dediğiniz ayarlardan yazılım güncelleme mi? App store um çalışıyordu ancak 6-7 aydır hiç çalışmıyor

Hocam appstore a bağlanamıyordum daha önceki başka yerde sorduğum soruda Mac yazan yere tıklamam gerektiğini söylemişti strangerone hocamız. O yüzden ona bastım ancak gerçekten kafam artık iyice karıştı herkes başka birşey söylüyor.

Düzeltme: Appstore a bağlanamıyorum (Bağlanamıyordum yazmışım)
Ben opecore efi hazırlıyorum imajı indirin. usb ye yazdırın.
Bu sistemde kullanılan ssdt leri gönderin ve kextleri google drive ya da yandex diske yükleyin.
Configide gönderin. Clover.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Şu efi'yi paylaşmıştı bir hoca benim bilgisayarıma uygunluğuna bakmamı istemişti, Mojave yi açıp açmadığına baktım bununla açabilmiştim. Opencore'lu

Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
Şu efi'yi paylaşmıştı bir hoca benim bilgisayarıma uygunluğuna bakmamı istemişti, Mojave yi açıp açmadığına baktım bununla açabilmiştim. Opencore'lu

Direk internet den alınma hazır efi. Siz clover EFI nizi upload larmısınız yandex.diske lütfen. Ben clover efiyi oc ye çeviriceğim aynı perfomans vermesi için.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Direk internet den alınma hazır efi. Siz clover EFI nizi upload larmısınız yandex.diske lütfen. Ben clover efiyi oc ye çeviriceğim aynı perfomans vermesi için.
tamamdır hocam. Buarada SSDT lere nereden ulaşabilir Mojave de çok bilgi sahibi değilim kusuruma bakmayın lütfen. tabi hocam tamamdır
Benim Mojave içerisinde bulunan Clover Configurator içerisinden Mount Efi diyerek ulaştığım dosyaları tek bir klasör halinde aşağıda paylaşıyorum hocam

Şimdiden çok teşekkürler hocam ilgilendiğiniz için sağolun ben en baştan BigSur imajını usb ye yazdırıyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:
Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
tamamdır hocam. Buarada SSDT lere nereden ulaşabilir Mojave de çok bilgi sahibi değilim kusuruma bakmayın lütfen

tabi hocam tamamdır
Benim Mojave içerisinde bulunan Clover Configurator içerisinden Mount Efi diyerek ulaştığım dosyaları tek bir klasör halinde aşağıda paylaşıyorum hocam

Şimdiden çok teşekkürler hocam ilgilendiğiniz için sağolun ben en baştan BigSur imajını usb ye yazdırıyorum
Hazırlamaya başladım.
Çoğu kexti atmıyorum. İnternetim sınırlı mobil veri kullanıyorum yeni eve taşındım. Daha gelmedi internet yetkilileri.
Wifi ve ethernet kextleri var gerekli kextleri attım bi bluetooh kextlerini atmadım.

Son düzenleme:
BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Hazırlamaya başladım.
Çoğu kexti atmıyorum. İnternetim sınırlı mobil veri kullanıyorum yeni eve taşındım. Daha gelmedi internet yetkilileri.
Wifi ve ethernet kextleri var gerekli kextleri attım bi bluetooh kextlerini atmadım.
1. Teşekkür ederim hocam burda sizin attığınız kextleri bendekilerle değiştireceğim değil mi mount efiden girip sonra yeniden başlatacağım.

2. Buarada hocam benim mojave app store a girmiyor ancak bende
TP-Link Archer T2U Plus AC 600 Mbps Antenli Wireless USB var, bununla girebiliyorum.

3. Son olarak hocam dediğiniz gibi forumdan bigsur imajını yazdırdım 32 gb lık bir diske. Ancak iki ayrı sürücüde oluşturuyor normal değil mi? E ve F sürücüleri fotoğrafta gördüğünüz (Resim1).
WhatsApp Image 2021-09-21 at 13.47.40.jpeg

Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
1. Teşekkür ederim hocam burda sizin attığınız kextleri bendekilerle değiştireceğim değil mi mount efiden girip sonra yeniden başlatacağım.

2. Buarada hocam benim mojave app store a girmiyor ancak bende
TP-Link Archer T2U Plus AC 600 Mbps Antenli Wireless USB var, bununla girebiliyorum.

3. Son olarak hocam dediğiniz gibi forumdan bigsur imajını yazdırdım 32 gb lık bir diske. Ancak iki ayrı sürücüde oluşturuyor normal değil mi? E ve F sürücüleri fotoğrafta gördüğünüz (Resim1).Ekli dosyayı görüntüle 40440
Hayır kextleri değiştirmeyin sonra yaparız. E diskindeki efiyi silin. benim attığım efiyi atın usb den boot edin.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Hocam usb ye attım karşıma gelen iki ayrı Toshiba UEFI'si çıkıyor (Resim1)
1.png

Toshiba UEFI1'e basınca bu çıkıyor (Resim2)
2.png

Burada da EFI'ye basınca bu çıkıyor (Resim3)

3.png

Toshiba UEFI2'e basınca ise bu çıkıyor (Resim4)

4.png

1.png

2.png

3.png

4.png
Resim 4'ten mac a basınca Mojaveye bağlandım.

Buarada HDD'min görüntüsünü paylaşıyorum. New Volume Yazan Yere BigSur kurmak istiyorum hocam :)
5.png

Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
Ekli dosyayı görüntüle 40441

Ekli dosyayı görüntüle 40442

Ekli dosyayı görüntüle 40443

Ekli dosyayı görüntüle 40444

Resim 4'ten mac a basınca Mojaveye bağlandım.

Buarada HDD'min görüntüsünü paylaşıyorum. New Volume Yazan Yere BigSur kurmak istiyorum hocam :)
Ekli dosyayı görüntüle 40445
10 dakikaya geliyorum.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
tabi hocam bekliyorum

Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
1,231
422
901
Ankara
Şimdi gördüm mesajınızı. Özür özel bir durum nedeniyle biraz uzak kaldım. MSi GP73 8RE Intel Core i7 8750H ; iGPU : Intel UHD 630 için bir efi ekliyorum. Big Sur imaj Efi klasörünü bununla değiştirip kuruluma başlayın. İçerisinde bazı değişiklikler yaptım. Ses karınızın ne olduğunu bilemiyorum sonra çözülür önce şu kurulum ekranını bir görelim.
Not: Ancak Big Sur sağlıklı bir kurulum için tüm diskin Afps/Guid olarak biçimlendirilmesi gerekir. Temelde sorunumuz sanırım windows kurulumu yanında bir bölüm ayırarak Mac özellikle Big Sur kurmaya çalışmak. Olur mu? Denemedim. Her zaman önce Big Sur denedim.
Not2: İlk resimde görülen Kexts-Updates klasörünü Kext Updater adlı pro masaüstünde oluşturur. Bu program bir şekilde kullanılmış.

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Şimdi gördüm mesajınızı. Özür özel bir durum nedeniyle biraz uzak kaldım. MSi GP73 8RE Intel Core i7 8750H ; iGPU : Intel UHD 630 için bir efi ekliyorum. Big Sur imaj Efi klasörünü bununla değiştirip kuruluma başlayın. İçerisinde bazı değişiklikler yaptım. Ses karınızın ne olduğunu bilemiyorum sonra çözülür önce şu kurulum ekranını bir görelim.
Not: Ancak Big Sur sağlıklı bir kurulum için tüm diskin Afps/Guid olarak biçimlendirilmesi gerekir. Temelde sorunumuz sanırım windows kurulumu yanında bir bölüm ayırarak Mac özellikle Big Sur kurmaya çalışmak. Olur mu? Denemedim. Her zaman önce Big Sur denedim.
Not2: İlk resimde görülen Kexts-Updates klasörünü Kext Updater adlı pro masaüstünde oluşturur. Bu program bir şekilde kullanılmış.
Bunun içinde bir alt klasör olarak EFI klasörü daha var onunla mı değiştireyim hocam yoksa komple 16 mb lık attığınız tüm dosyayla mı
alttaki efi klasörünü ekledim hocam kuruluma geçmeye çalışcam şimdi.

111.PNG

Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kleyn

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
15 May 2021
798
240
251
BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Msi GL72 6QD
İşlemci Modeli
İ7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel Graphics 530
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
1,231
422
901
Ankara
Yüklediğim Efi (sıkıştırılmış) Zipten çıkarın Efi klasörünü ve değiştirin. İçirtisinde bir efi daha yok. Efi klasörünün içerisinde Apple-Boot-OC var.

txtt

APPRENTICE
21 Ocak 2020
97
18
21
Yüklediğim Efi (sıkıştırılmış) Zipten çıkarın Efi klasörünü ve değiştirin. İçirtisinde bir efi daha yok. Efi klasörünün içerisinde Apple-Boot-OC var.
hocam uyguladım dediğiniz gibi yalnız bigsurdan çıkardığım EFI klasörü 80-90 mb dı eklediğim 20 mb civarı normal değil mi? bu usb ile açmaya çalıştım mac i tıkladım ekranda akan yazılar bir yerde tıkandı fotoyu ekranda paylaşıyorum. yaklaşık 10 dk bekledim.
Ekran Resmi 2021-09-21 17.54.16.png

Evet hocalarım sayfa yukardaki siyah ekranda takılı kalıyor 1 saat bekledim ilerlemedi maalesef
hocam uyguladım dediğiniz gibi yalnız bigsurdan çıkardığım EFI klasörü 80-90 mb dı eklediğim 20 mb civarı normal değil mi? bu usb ile açmaya çalıştım mac i tıkladım ekranda akan yazılar bir yerde tıkandı fotoyu ekranda paylaşıyorum. yaklaşık 10 dk bekledim.
Ekran Resmi 2021-09-21 17.54.16.png

Evet hocalarım sayfa yukardaki siyah ekranda takılı kalıyor 1 saat bekledim ilerlemedi maalesef
Devamı için önerileriniz var mıdır?
Hocam?

Son düzenleme:
Laptop Modeli
MSI GP73 Leopard 8RE
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek, RTKVHD64.sys
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
1,231
422
901
Ankara
1.Aynı diskte windows kurulu ise yanına Big Sur kurmak sağlıklı bir yol değildir, disk ya da boot bozulabilir.
2.Big Sur kurulacaksa önce diskin tamamı apfs olarak formatlanmalıdır bir bölümü değil.
3.Eklediğim efi dosyası ile MSI GP73-8RE i7 8750H sisteme başarılı Big Sur kurulumu yapılmıştır.
Bu durumda bios ayarlarınızı yapıp bir daha deneyin. Kolay gelsin.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler