Boot ederken AppleKeyStore: :start: _sep_enabled = 0 hatası

Dr.Aequitas

APPRENTICE
28 Eyl 2017
78
17
21
İzmir
Sıfır kurulum yapmak istiyorum. Hali hazırda 10.13.x kurulu macOs var ama son App store güncelleme girişimi sonrası boot edemiyorum. EFI bölüntümde Clover var.
Burada paylaşılan mojave laptop imajı ile boot ettiğimde (imajın EFI sini kullanarak) başlıkta yazdığım çıktı geldikten sonra takılı kalıyor.
Samsung NP550P5C model dizüstü bilgisayara kurulum yapmaya çalışıyorum. HM76 | i7 3630QM | Intel HD 4000 @1600x900 | GT 650M
Win 10, Ubuntu ve macOS (boot edilemeyen) var sistemde
ie21ggrRmb3LYF71Z0m-0zNvZVaTEklB.jpeg

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,047
4,088
4,351

Dr.Aequitas

APPRENTICE
28 Eyl 2017
78
17
21
İzmir
HD4000_1600x900 olan iki plist dosyasını da ekledim CLOVER dizinine. config olarak bunları seçtiğimde ekrana hiçbir şey gelmiyor, düz siyah ekran geliyor ve orada kalıyor. Hiçbir çıktı gelmiyor. Komut satırı işareti de yok. Hiçbir şey gelmiyor ekrana.
BIOS ayarlarım zaten çok primitif. Sadece secure boot ve SATA AHCI mod ayarları var. Onları da dediğiniz gibi BIOS'u resetleyip tekrar ayarladım.
Clover eski sistemden kalmaydı, eski EFI/CLOVER dizininin ismini değiştirdim, kurulum imajındaki CLOVER dizinini buraya attım, şu anda onu kullanıyorum. Eski sistemden kalma config dosyalarını da attım imajdan aldığım CLOVER içine, onları seçtiğimde bir sürü yazı geliyor, bir sürü hata mesajı dönüyor ama yine ne kurulum imajı boot ediyor ne de kurulu olan macOS sistem.
Şu anda kurulu olan macOS u kurtarmak gibi bir niyetim yok. Onu komple kaldırıp temiz kurulum yapmak niyetindeyim ancak dediğim gibi kurulum imajını boot edemiyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,047
4,088
4,351
Config / ACPI içinde Drop OEM işaretli deneyebilir misin.

Dr.Aequitas

APPRENTICE
28 Eyl 2017
78
17
21
İzmir
Notepad++ ile USB imaj içindeki EFI/CLOVER/config.plist dosyasını düzenledim. Hem DSDT altındaki, hem de SSDT altındaki DropOEM leri true yaptım ancak yine ilk mesajda eklediğim hata ekranında takılıyor. Değişiklik olmadı.

Hatta şöyle söyleyeyim, elimdeki config dosyalarını denerken biriyle USB imajı boot edebildim ancak kurulumu yapamadı, hata olarak belirttiğiniz diskte zaten bir macOS sürümü yüklü diye bir hata verdi.
Ben de hazır bu açılmışken disk izlencesinden macOS kurulu bölümü sileyim bari dedim, önce silmedi, mediakit yeterli alan yok gibi bir hata verdi, sonra sistemi kapatmadan -belki tekrar açılmaz diye- cep telefonundan bu hatayı araştırırken macos terminalden nasıl disk temizlenir diye aradım, diskutil eraseVolume vs vs şeklindeki komutları buldum, ilgili bölümü silmeyi denedim ama yine aynı hatayı verdi. Terminalden çıkıp tekrar disk izlencesini açtım, tekrar silmeyi denedim (macOS isimli bölümü) ve bu kez sildi. Hah dedim tamam, şimdi tekrar USB den boot edeyim kesin kurarım şimdi dedim.
Yeniden başlattığımda EFI bölümünün olmadığını fark ettim. Meğer macOS bölümünü silerken orayı değil EFI bölümünü silmiş, nasıl oldu hiç anlamadım. Tekrar EFI bölümünü kısmen düzelttim (Sadece Windows ve USB'deki CLOVER var artık içinde, Ubuntu yok, onu nasıl ekleyeceğimi şimdilik bilmiyorum, daha sonra ona da bakarım bir ara) ancak elimde bulunan eski config dosyalarım artık yok.
Kurulum imajındaki config dosyası bu verdiğim hata iletisinde takılıyor.
Sizin verdiğiniz bağlantıdaki config dosyalarını kullanmak istiyorum ancak o dosyaları sanırım okumuyor Clover. İlgili bağlantıdan plist dosyası olarak kaydederken mi hata yapıyorum bilmiyorum. Direkt indirme bağlantısı yok. Raw olarak açıp kopyalayıp kendi oluşturduğum (notepad++ ile) config.plist dosyası içine yapıştırıyorum. Bu dosyaları seçtiğimde ekrana hiçbir çıktı gelmiyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,047
4,088
4,351
Dosyaları RAW olarak indirmek yerine bütün içeriği indirip deneme yapabilirsin. Ek olarak tavsiyem; kurulu bir macOS, Clover vs olmasın. Sadece temiz kurulum yapmayı dene.

Dr.Aequitas

APPRENTICE
28 Eyl 2017
78
17
21
İzmir
Tüm listeyi indirip içinden HD4000_1600x900 olan iki config dosyasını aldım.
Şu anda kurulu macOS sistem yok, yukarıda anlattığım şekilde Clover da yok, EFI bölümü silindiği için hepsi gitti. Şu anda sadece kurulum imajındaki Clover var, onu kullanıyorum.
İndirdiğim config dosyaları çalışmıyor, boş düz siyah ekranda kalıyor bu ikisini seçtiğimde (verbose seçeneği aktif). Sizin imajdan çıkan dosyayı kullandığımda ise ilk mesajda resmini koyduğum hata mesajını almaya devam ediyorum.
Bu arada HD4000 config dosyalarını sitedeki config düzenleme aracını kullanarak incelediğimde SMBIOS macbook 9,2 görünüyor. Bunu normalde daha önceki kurulumlarımda da işaretlediğim macbook 10,1 olarak ayarladığımda bu kez verbose seçeneği işaretli olmazsa ekrana yasak işareti çıkıyor, verbose etkinleştirdiğimde "error loading kernel cache 0x9" hatası alıyorum. Bu hata mesajını da epey bi araştırdım ama net somut bir çözüm yok. Kimi yerlerde USB kextleri ile ilgili sorun olduğu, kimi yerlerde grafik ayarlarıyla ilgili, kimi yerlerde OsxAptioFix ile ilgili sorunlar olabileceğinden bahsedilmiş. Çoğunu denedim, sonuç alamadım.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,047
4,088
4,351
Ek olarak USB portlarını değiştirip BIOS Legacy yapıp deneme yaptın mı? SOn olarak imajı tekrar yazdırıp bir deneme yap.

Dr.Aequitas

APPRENTICE
28 Eyl 2017
78
17
21
İzmir
USB 3.0 portunu kullanarak deneme yapıyordum. USB 2.0 portuna taktığımda da değişiklik olmadı.
BIOS ayarını UEFI+CSM olarak seçtiğimde USB imajın hem UEFI hali hem de Legacy hali görünüyor boot seçenekleri arasında. UEFI olanı seçtiğimde değişiklik yok, Legacy olanı seçtiğimde ise Clover ekranı gelmiyor, değişik bir hata mesajı çıkıyor.
İmajda hata olabileceği aklıma gelmişti. Daha önce indirdiğim macOSmojaveLT imajını kullanarak tekrar yazdırdım USB'ye, değişiklik olmadı. İndirdiğim imajda mı sorun var acaba diye imajı tekrar indirdim, yeni indirdiğim imaj ile eskisi arasında hiç boyut farkı yoktu, yine de yenisini de yazdırdım USB'ye ama yine değişiklik olmadı.
Daha önce elimde bulunan config dosyalarından biri ile imajı boot edebilmiştim. Böyle düşününce imajda sorun olmadığını düşünüyorum ancak boot edebilmemi sağlayan config dosyası malesef artık yok. Ne farkı vardı da boot edebilmiştim onu da bilemiyorum. Tek fark config dosyası. Şimdi bu config dosyasını düzenleme aracını kullanarak farklı yerlerini değiştire değiştire denemem mi gerekiyor? Garip bir durum doğrusu. Sorun nerede bir türlü bulamadım.

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
535
272
251
47
Ankara
USB 3.0 portunu kullanarak deneme yapıyordum. USB 2.0 portuna taktığımda da değişiklik olmadı.
BIOS ayarını UEFI+CSM olarak seçtiğimde USB imajın hem UEFI hali hem de Legacy hali görünüyor boot seçenekleri arasında. UEFI olanı seçtiğimde değişiklik yok, Legacy olanı seçtiğimde ise Clover ekranı gelmiyor, değişik bir hata mesajı çıkıyor.
İmajda hata olabileceği aklıma gelmişti. Daha önce indirdiğim macOSmojaveLT imajını kullanarak tekrar yazdırdım USB'ye, değişiklik olmadı. İndirdiğim imajda mı sorun var acaba diye imajı tekrar indirdim, yeni indirdiğim imaj ile eskisi arasında hiç boyut farkı yoktu, yine de yenisini de yazdırdım USB'ye ama yine değişiklik olmadı.
Daha önce elimde bulunan config dosyalarından biri ile imajı boot edebilmiştim. Böyle düşününce imajda sorun olmadığını düşünüyorum ancak boot edebilmemi sağlayan config dosyası malesef artık yok. Ne farkı vardı da boot edebilmiştim onu da bilemiyorum. Tek fark config dosyası. Şimdi bu config dosyasını düzenleme aracını kullanarak farklı yerlerini değiştire değiştire denemem mi gerekiyor? Garip bir durum doğrusu. Sorun nerede bir türlü bulamadım.
Config dosyanı sanal (bulut) bir sürücüye yüklemedin mi bir düşün. Çünkü bu işte yedek almak önemli ve sizde bu işte tecrübelisiniz.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler