Clover (v5123+) ile Big Sur Kurulumu Yapmak

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
28,211
7,016
4,401
Başlıksız-1.png


Uzun zaman boyunca Hackintosh sistemleri Clover Bootloader ile çalıştırdık ve bizi bu zamana kadar getirdi Ancak Apple'ın güncel Big Sur sürümü ve bununla gelen güvenlik duvarları Big Sur üzerinde Clover bootloader kullanılmasını zorlaştırdı. Bu noktadan hareketle hepimiz OpenCore bootloader'a geçmeye başladık. Her ne kadar OpenCore'un Clover'a göre avantajları çok olsa da bir noktada tıkandığı konu Clover Bootloader'ın görece basitliği. Buradaki basitlik son kullanıcı için boot ekranında sorunsuzca boot ayarlarına müdahele etmemizi sağlayan Clover özelliştirmeli arayüzü bana kalırsa. Ve bu noktada Clover nihai olarak çıkardığı son sürümle OpenCore kaynak kodlarını kullanarak yine Clover kullacılarının aşina olduğu şekilde Clover Bootloder güncellemesini yaptılar. Ve nihai olarak CLover ile Big Sur kurulumu mümkün ki bunu geçenlerde desteklenmeyen eski sistemimde başarılı bir şeklide yaptım (kurulum yöntemi olarak sanal sistem olarak yapıldı):
Eğer sizde Clover kullanmak isterseniz bu rehberi takip edip Clover Bootloader için COnfig ve EFı'Nizi düzenleyip Clover Bootloder ile Big Sur kurulumu deneyebilirsiniz.

Not: Buradaki anlatılan metot deneyimsel olup deneyenlerin vereceği bilgilere göre şekillenecektir. Bu rehberi denemeden önce çalışan sisteminizin yedeğini alın. Aksi durumda hata alırsanız geri dönüş noktanızın olması lazım.

Bu rehber size Big Sur için eski sisteminizden güncelleme yaparken Clover içinde nelere dikkat edilmesini gösterecek.

Rehber uygulamadan önce

Bu bağlamda ilk olarak mevcut EFI'mizde bize sorun çıkartacak dosyaları kaldırmamız gerekli.

Bölüm 1: İstenmeyenler
Sistemin önyükleme esnasında hata almasını önlemek için ilk olarak aşağıdaki dosyaların silinmesi gerekli. Bu yüzden sistemi Big sura güncellemek için Clover güncellemesi yaptığımızda bu dosyaların olmaması önemli.
AptioMemoryFixes: AptioMemoryFix.efi, OsxAptioFix3Drv.efi, OsxAptioFixDrv.efi ve "memoryfix" içeren herşey. Zira memoryfix güncel Clover üzerinde artık OpenRuntime.efi. çözülmekte.

Gereksiz Dosyalar:
DataHubDxe.efi:
BIOS'ta yoksa DataHub Protokol desteğini etkinleştirir. Modern UEFI BIOS'ları genellikle bunu destekler. Ancak, sisteminizin bununla çalışıp çalışmadığını denemeniz gerekli.
FSInject.efi: Eski sistemler için gerekli olabilicek ama güncel sistemlerde artık kullanılmayan bir kext Inject yöntemi.
SMCHelper.efi : Eğer FakeSMC kullanırsanız gerekli. Ancak güncel bootloader ile gerekmiyor. Zira güncel olarak VirtualSMC kullanmaktayız. Eğer bunu VirtualSMC ile kullanırsanız nne olur? Sistem kernel Panic verir. Bu bağlamda güncel bir Clover Bootlader hazırlarken bundan uzak durun.
EmuVariableUefi.efi: Eski sistemlerde desteklenmene NVRAM taklit etmesi için gerekli olan sürücü
OcQuirks.efi ve OcQuirks.plist : GÜncel Clover sürümü ile bu da artık silinmesi gereken bir sürücü.

Bölüm 2: EFI Güncellemesi:
 1. İlk olarak boyutu en az 500 mb olan (zor değildir) bir USB disk alın Ve bnu FAT32 (MBR) olarak formatlayın. Bunu yapmamızın sebebi, hazırlayacağımız bu EFI'nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Bu yüzden bunu çalışan sistemin EFI'si üzerinden yapmaya kalkmalayalım, zira sistem sonra açılmayabilir. Önce güvenlik.
 2. Şimdi Clover Bootloader'ın zip uzantılı son sürümünü ilgili adresten indirelim.
  İndirdiğimiz bu dosya da bize neler gerekecek bunlara bir göz atalım.
 3. İlk olarak EFI > Clover > drivers > off > UEFI" klasörüne bakarsak biz aşağıda paylaştığım resimdeki dosyaları göreceğiz. Bunların neler olduğunu gruplandırdım.
  Ekran Resmi 2021-01-09 01.03.37.png
BÖLÜM 3: EFI Düzenlemesi

Buna göre indirdiğimiz EFI içine neleri koyacağımızı görelim.
 1. İlk olarak OFF Klasörü içinden aşağıdaki dosyaları EFI > Clover > drivers > UEFI içine koyalım:
  • ApfsDriverLoader.efi
  • VBoxHfs.efi
  • OpenRuntime.efi
 2. Şimdi elimizde aşağıdaki resimdeki minimum bir sürücü klasörümüz var. Gri olarak etiketli olanlar varsayılan sürücüler ve genel olarak UEFI tabanlı sistemlerde gerekmiyor. Yukarıda bahsettiğim üzere eğer VirtualSMC kullanıyorsanız SMCHelper kesinlikle silinmeli. Bu yüzden bu da resimde gri olarak işaretli. Burada gri olarak işaretlileri tutuyoruz ancak bunları sistem kurulduktan sonra her birini tek tek silip sisteme etki edip etmediklerini test ederek silebilirsiniz.
  Ekran Resmi 2021-01-09 01.27.37.png


 3. Bundan sonra kextlerimizi aktaracağız. Elbette bütün kextlerimizin güncel olması önemli. Bu bağlamda ilk olarak kext Updater veya Hackintool kullaranak kullandığınız kextlerin güncel versionlarını indirmek .
 4. Ve elbette kullandığımız ACPI / Patched içinde dosyalarımız varsa bunları da aktarmamız gerekli.

BÖLÜM 4: QUIRKS DÜZENLEMESİ

Bunları yaptıktan sonra asıl işimiz şimdi başlıyor. COnfig dosyamıza Quirks eklemek. Nihayetinde rehber başında ne dedik? OpenCore ile Clover.
Clover Configurator uygulamasının son sürümünü indirin ve config.plist dosyanızı bu uygulama ile açın. Şimdi Quirks sekmesine gelin. Peki buradaki ayarlar nasıl olacak?
Dedik ya; Clover, OpenCore kullanıyor; yapacağımız şey Opencore Quirks ayarlarını kendi config dosyamızda kullanmak. ELbette bu adım için Opencore rehberinden faydalanmamız gerekiyor.
İlk olarak Clover Configurator içinde Quirks alanını ve tanımlarını görelim. Zira bunlar bize Opencore rehberinde kullanacağımız ayarları anlamamıza yardımcı olacak.
Ekran Resmi 2021-01-09 01.45.58.png


 1. Ne dedik: OpenCore Dortania rehberinden Quirks ayarlarını alacağız. Şimdi rehbere dönelim ve bizim kullanmak istediğimiz İşlemci ailesi ve platformuna ait bilgileri bulalım.
 2. Rehberde "Booter" bölümüne gidelim. Burası yukarıdaki resimde yeşil olarak işaretlediğimiz yer. Burada rehberde gösterilen ayarları kendi config dosyanıza girin.
 3. Yine rehberde "Kernel" yazan bölüme gidin ve burada "Quirks" ve "Scheme" kısımlarını ( yukarıda resimde mor ve mavi) config dosyanıza ekleyin.
 4. NOT: "Kernel> Quirks" de bulunan bazı ayarlar farklı adlara sahiptir ve Clover Configurator'ın "Kernel and Kext Patches" bölümünde bulunur. Bunlar şunları içerir:
  Ekran Resmi 2021-01-09 02.08.47.png


 5. Bütün bunlardan sonra USB Clover EFI'miz hazır oluyor. Gerekli tüm quirksleri işaretlediğinizden emin olduktan sonra, ayarları kaydedin, yeni EFI Klasörünü USB Flash Sürücünüzün köküne kopyalayın ve buradan başlatmayı deneyin. Her şey doğru ayarlanmışsa, sistem normal bir şekilde başlatılmalıdır.
 6. Clover Boot menüsünde, önceki Aptio Memory Düzeltmelerinin olası kalıntılarını temizlemek için bir NVRAM Sıfırlaması (F11) gerçekleştirin ve ardından macOS'u başlatın.
 7. EĞer sistem bu USB ile sorunsuz açılırsa sisteminizin EFI'sinin yedeğini aldıktan sonra silip Clover EFI'nizi sistemin EFI'sine taşıyıp bunu sabit olarak kullanabilirsiniz.
Kaynak: 5t33z0
 
Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

ogulcanozdogan

APPRENTICE
1 Eki 2020
48
6
21
Çok teşekkür ederim <3 Bende bunu bekliyordum.
 
BootLoader
OpenCore
Anakart Modeli
PEGATRON IPMSB-LGT
İşlemci Modeli
i7-2600(SandyBridge)
Grafik Kartı
Asus GT740
Disk ve RAM
240GB SSD & 500GB HDD & 16GB DDR 1333MHz
 • Like
Tepkiler: montezuma

mehmetyuksel

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
22 Ocak 2020
7,431
2,677
4,401
Elinize emeğinize sağlık
 
BootLoader
OpenCore 0.6.7
Laptop Modeli
HP 6MQ75EAQ ProBook 450 G6
Anakart Modeli
Big Sur 11.2.2 (By KaoS from Osxinfo)
İşlemci Modeli
i7-8565U
Grafik Kartı
Intel UHD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Intel® Wireless-AC 9560 (Native with AirportItlwm)
Disk ve RAM
8GB 2400 Mhz Ram, ADATA 240GB SU650 Sata3 2.5" SSD (macOS Big Sur)+Samsung PM981A 256GB( Win10)
 • Like
Tepkiler: montezuma

TurkPro09

PADAVAN
8 Ocak 2020
139
51
151
Elinize sağlık mutlaka birilerine yardımcı olacaktır.
 
BootLoader
Open Core 0.6.7
Anakart Modeli
MSI TOMAHAWK MAX
İşlemci Modeli
AMD RYZEN 5 3600
Grafik Kartı
MSI RX 580 8GB
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC892
Ağ Aygıtları
RTL811/8168/8411 PCI Express Gİgabit Ethernet Controller
Disk ve RAM
Samsung 970 evo m2 SSD (Windows 10) - Kingston SSD (240 GB MacOS)- 1TB Hard Disk

barangokalp

PADAVAN
24 Ara 2017
116
19
101
Kahramanmaraş
Opencore candır. Bende geçişte zorlandım şimdi süper. Önceden update sonrası revizeler yapmak gerekiyordu. Bigsur sıkıntısız problemsiz Nazar deymesin.

@KaoS ellerine sağlık.
 
 • Like
Tepkiler: Dexcorp

Pars

APPRENTICE
14 Eki 2019
32
9
21
Hocam elinize sağlık güzel bir rehber olmuş. Tabi herkesin kendi seçimidir ama 10 yıldır Hackintosh kullanan birisi olarak söylüyorum Opencore gerçekten çok güzel bir bootloader, bugüne kadar sistemi kendi içerisinde bu kadar rahat ve stabil kullanıp güncelleyememiştim. Hep bir sorunla karşılaşmıştım ama Opencore'da kararlılık ve güncelleme kolaylığı Hackintosh deneyimimi bir adım ileriye taşıdı. Yeniden Clover'a dönmek isteyen arkadaşlar bir kez daha düşünsünler derim. Herkese iyi forumlar.
 

wtcNistaken

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
25 Tem 2020
1,008
217
301
Ankara
Uzun zaman boyunca Hackintosh sistemleri Clover Bootloader ile çalıştırdık ve bizi bu zamana kadar getirdi Ancak Apple'ın güncel Big Sur sürümü ve bununla gelen güvenlik duvarları Big Sur üzerinde Clover bootloader kullanılmasını zorlaştırdı. Bu noktadan hareketle hepimiz OpenCore bootloader'a geçmeye başladık. Her ne kadar OpenCore'un Clover'a göre avantajları çok olsa da bir noktada tıkandığı konu Clover Bootloader'ın görece basitliği. Buradaki basitlik son kullanıcı için boot ekranında sorunsuzca boot ayarlarına müdahele etmemizi sağlayan Clover özelliştirmeli arayüzü bana kalırsa. Ve bu noktada Clover nihai olarak çıkardığı son sürümle OpenCore kaynak kodlarını kullanarak yine Clover kullacılarının aşina olduğu şekilde Clover Bootloder güncellemesini yaptılar. Ve nihai olarak CLover ile Big Sur kurulumu mümkün ki bunu geçenlerde desteklenmeyen eski sistemimde başarılı bir şeklide yaptım (kurulum yöntemi olarak sanal sistem olarak yapıldı):
Eğer sizde Clover kullanmak isterseniz bu rehberi takip edip Clover Bootloader için COnfig ve EFı'Nizi düzenleyip Clover Bootloder ile Big Sur kurulumu deneyebilirsiniz.

Not: Buradaki anlatılan metot deneyimsel olup deneyenlerin vereceği bilgilere göre şekillenecektir. Bu rehberi denemeden önce çalışan sisteminizin yedeğini alın. Aksi durumda hata alırsanız geri dönüş noktanızın olması lazım.

Bu rehber size Big Sur için eski sisteminizden güncelleme yaparken Clover içinde nelere dikkat edilmesini gösterecek.

Rehber uygulamadan önce

Bu bağlamda ilk olarak mevcut EFI'mizde bize sorun çıkartacak dosyaları kaldırmamız gerekli.

Bölüm 1: İstenmeyenler
Sistemin önyükleme esnasında hata almasını önlemek için ilk olarak aşağıdaki dosyaların silinmesi gerekli. Bu yüzden sistemi Big sura güncellemek için Clover güncellemesi yaptığımızda bu dosyaların olmaması önemli.
AptioMemoryFixes: AptioMemoryFix.efi, OsxAptioFix3Drv.efi, OsxAptioFixDrv.efi ve "memoryfix" içeren herşey. Zira memoryfix güncel Clover üzerinde artık OpenRuntime.efi. çözülmekte.

Gereksiz Dosyalar:
DataHubDxe.efi:
BIOS'ta yoksa DataHub Protokol desteğini etkinleştirir. Modern UEFI BIOS'ları genellikle bunu destekler. Ancak, sisteminizin bununla çalışıp çalışmadığını denemeniz gerekli.
FSInject.efi: Eski sistemler için gerekli olabilicek ama güncel sistemlerde artık kullanılmayan bir kext Inject yöntemi.
SMCHelper.efi : Eğer FakeSMC kullanırsanız gerekli. Ancak güncel bootloader ile gerekmiyor. Zira güncel olarak VirtualSMC kullanmaktayız. Eğer bunu VirtualSMC ile kullanırsanız nne olur? Sistem kernel Panic verir. Bu bağlamda güncel bir Clover Bootlader hazırlarken bundan uzak durun.
EmuVariableUefi.efi: Eski sistemlerde desteklenmene NVRAM taklit etmesi için gerekli olan sürücü
OcQuirks.efi ve OcQuirks.plist : GÜncel Clover sürümü ile bu da artık silinmesi gereken bir sürücü.

Bölüm 2: EFI Güncellemesi:
 1. İlk olarak boyutu en az 500 mb olan (zor değildir) bir USB disk alın Ve bnu FAT32 (MBR) olarak formatlayın. Bunu yapmamızın sebebi, hazırlayacağımız bu EFI'nin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Bu yüzden bunu çalışan sistemin EFI'si üzerinden yapmaya kalkmalayalım, zira sistem sonra açılmayabilir. Önce güvenlik.
 2. Şimdi Clover Bootloader'ın zip uzantılı son sürümünü ilgili adresten indirelim.
  İndirdiğimiz bu dosya da bize neler gerekecek bunlara bir göz atalım.
 3. İlk olarak EFI > Clover > drivers > off > UEFI" klasörüne bakarsak biz aşağıda paylaştığım resimdeki dosyaları göreceğiz. Bunların neler olduğunu gruplandırdım.
  Ekli dosyayı görüntüle 31392
BÖLÜM 3: EFI Düzenlemesi

Buna göre indirdiğimiz EFI içine neleri koyacağımızı görelim.
 1. İlk olarak OFF Klasörü içinden aşağıdaki dosyaları EFI > Clover > drivers > UEFI içine koyalım:
  • ApfsDriverLoader.efi
  • VBoxHfs.efi
  • OpenRuntime.efi
 2. Şimdi elimizde aşağıdaki resimdeki minimum bir sürücü klasörümüz var. Gri olarak etiketli olanlar varsayılan sürücüler ve genel olarak UEFI tabanlı sistemlerde gerekmiyor. Yukarıda bahsettiğim üzere eğer VirtualSMC kullanıyorsanız SMCHelper kesinlikle silinmeli. Bu yüzden bu da resimde gri olarak işaretli. Burada gri olarak işaretlileri tutuyoruz ancak bunları sistem kurulduktan sonra her birini tek tek silip sisteme etki edip etmediklerini test ederek silebilirsiniz.
  Ekli dosyayı görüntüle 31393

 3. Bundan sonra kextlerimizi aktaracağız. Elbette bütün kextlerimizin güncel olması önemli. Bu bağlamda ilk olarak kext Updater veya Hackintool kullaranak kullandığınız kextlerin güncel versionlarını indirmek .
 4. Ve elbette kullandığımız ACPI / Patched içinde dosyalarımız varsa bunları da aktarmamız gerekli.

BÖLÜM 4: QUIRKS DÜZENLEMESİ

Bunları yaptıktan sonra asıl işimiz şimdi başlıyor. COnfig dosyamıza Quirks eklemek. Nihayetinde rehber başında ne dedik? OpenCore ile Clover.
Clover Configurator uygulamasının son sürümünü indirin ve config.plist dosyanızı bu uygulama ile açın. Şimdi Quirks sekmesine gelin. Peki buradaki ayarlar nasıl olacak?
Dedik ya; Clover, OpenCore kullanıyor; yapacağımız şey Opencore Quirks ayarlarını kendi config dosyamızda kullanmak. ELbette bu adım için Opencore rehberinden faydalanmamız gerekiyor.
İlk olarak Clover Configurator içinde Quirks alanını ve tanımlarını görelim. Zira bunlar bize Opencore rehberinde kullanacağımız ayarları anlamamıza yardımcı olacak.
Ekli dosyayı görüntüle 31394

 1. Ne dedik: OpenCore Dortania rehberinden Quirks ayarlarını alacağız. Şimdi rehbere dönelim ve bizim kullanmak istediğimiz İşlemci ailesi ve platformuna ait bilgileri bulalım.
 2. Rehberde "Booter" bölümüne gidelim. Burası yukarıdaki resimde yeşil olarak işaretlediğimiz yer. Burada rehberde gösterilen ayarları kendi config dosyanıza girin.
 3. Yine rehberde "Kernel" yazan bölüme gidin ve burada "Quirks" ve "Scheme" kısımlarını ( yukarıda resimde mor ve mavi) config dosyanıza ekleyin.
 4. NOT: "Kernel> Quirks" de bulunan bazı ayarlar farklı adlara sahiptir ve Clover Configurator'ın "Kernel and Kext Patches" bölümünde bulunur. Bunlar şunları içerir:
  Ekli dosyayı görüntüle 31396

 5. Bütün bunlardan sonra USB Clover EFI'miz hazır oluyor. Gerekli tüm quirksleri işaretlediğinizden emin olduktan sonra, ayarları kaydedin, yeni EFI Klasörünü USB Flash Sürücünüzün köküne kopyalayın ve buradan başlatmayı deneyin. Her şey doğru ayarlanmışsa, sistem normal bir şekilde başlatılmalıdır.
 6. Clover Boot menüsünde, önceki Aptio Memory Düzeltmelerinin olası kalıntılarını temizlemek için bir NVRAM Sıfırlaması (F11) gerçekleştirin ve ardından macOS'u başlatın.
 7. EĞer sistem bu USB ile sorunsuz açılırsa sisteminizin EFI'sinin yedeğini aldıktan sonra silip Clover EFI'nizi sistemin EFI'sine taşıyıp bunu sabit olarak kullanabilirsiniz.
Kaynak: 5t33z0
Güzel bir rehber ellerinize sağlık.
Deneme şansım olursa mutlaka deniceğim.
 
Laptop Modeli
1.MSI GL72 6QD
İşlemci Modeli
1.Intel I7 6700HQ
Grafik Kartı
1.Intel(R) HD Graphics 530
Ağ Aygıtları
1. Intel Dual Band 3165 Native AirportItlwm Qualcomm NativeAtheros 71xx
Disk ve RAM
1. 1TB HARDİSK 120 GB M.2 RAM 16 2400MHZ DDR4

BRUHtosh

APPRENTICE
9 Nis 2021
5
0
1
Merhabalar Mojave Kuracaktım ama flash belleği boot edince direk windows u açıyor nedense nasıl çözerim
 

wtcNistaken

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
25 Tem 2020
1,008
217
301
Ankara
Merhabalar Mojave Kuracaktım ama flash belleği boot edince direk windows u açıyor nedense nasıl çözerim
Konu açman gerekiyor burdan yardım edersek konu boşuna şişer. Beni etiketle ben yardımcı olmaya çalışırım.
 
Laptop Modeli
1.MSI GL72 6QD
İşlemci Modeli
1.Intel I7 6700HQ
Grafik Kartı
1.Intel(R) HD Graphics 530
Ağ Aygıtları
1. Intel Dual Band 3165 Native AirportItlwm Qualcomm NativeAtheros 71xx
Disk ve RAM
1. 1TB HARDİSK 120 GB M.2 RAM 16 2400MHZ DDR4

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler