CloverALC "No audio codec detected" Hatasının Çözümü

FireSwords

APPRENTICE
6 Haz 2017
39
16
21
20
Çoğu kullanıcı mümkünse Hackintosh'ında evrensel ses sürücüsü olan VoodooHDA yerine AppleHDA'yı kullanmak ister. Bunun pek çok sebebi olabilir. AppleHDA'in daha iyi sonuçlar vermesi, VoodooHDA'nın kulaklık ve hoparlör arasında otomatik geçiş yapmaması, açılıştaki patlama sesi gibi pek çok sebep olabilir. Ancak pek çok kullanıcı, CloverALC yamasını yaparken "No audio codec detected" hatası ile karşılaşabiliyor.

Bu hatanın anlamı macOS'in anakartımızdaki ses çipini görememesidir. Bunun pek çok sebebi olabilir, bu rehberde bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.


Sebep 1: Sistemdeki bir kext engelliyor olabilir

Eğer daha önce VoodooHDA kurulumu yapmışsanız, ondan kalan kext'ler uyumsuzluk çıkarıyor olabilir. VoodooHDA, AppleHDADisable gibi kext'leri kaldırın.

Sebep 2: Clover'daki ayarlar sıkıntı çıkarıyor olabilir

Daha önce CloverALC kurulumu yaptıysanız Clover Configurator'dan AppleHDA ile ilgili tüm kext yamalarını kaldırıp deneyin.

Sebep 3: BIOS ayarlarındaki bir sorun sebebiyle macOS ile ses çipi bağlantı kuramıyor olabilir

Aynı sorunu ben de yaşıyordum ve bu şekilde çözmeyi başardım. Bilgisayarınızın güç bağlantısını kesin. Anakartınızdaki CMOS reset jumper'ını bulun(resmi aşağıda)

10hz_enPvMbBDDIN3yq_WFULYGqjoEZV.jpeg


Reset jumper'ı 3 pinden oluşur. Plastik parça 1 ve 2 numaralı pinlere takılıyken sökün, 2 ve 3 numaralı pinlere takın. Kapasitörlerde biriken elektriği sıfırlamak için 10 saniye boyunca güç tuşuna basın. Ardından plastik parçayı eski konumuna getirin. Güç verin. BIOS'a girin ve sadece macOS'in açılması için şart olan ayarları yapın.

Hala çözülmediyse VoodooHDA ile şansınızı denemek dışında bir yol yok maalesef.
 
  • Like
Tepkiler: montezuma

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler