ÇÖZÜLDÜ Dell 7577 Mojave Kurulum Sorunları

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
Hazırladığınız kurulum dosyasıyla hiçbir ayar yapmadan Windows 10'un yanına açtığım partition'a sorunsuz şekilde kurulum yaptım, elinize kolunuza sağlık, farklı o kadar kurulum denedim hepsinde farklı hatalar aldım. Sistem stok yazılımdayken tam olarak çalışan kısımlar var, yarım çalışanlar var, hiç çalışmayanlar var. Bunları çözmek için burada paylaşılanlar da dahil olmak üzere yanılmıyorsam 4 farklı kaynaktan aldığım Clover dosyalarını denedim. İlk defa uyumlu olduğunu bildiğim bir makinede denediğimden midir yoksa Hackintosh evrenine yeni girdiğimden midir bilmiyorum, onlarda da farklı sorunlarla karşılaştım. Mikrofonu çalışmayanlar oldu, touchpadin yarım çalıştığı oldu, hiç boot etmeyenler de oldu. eGPU, HDMI, parmak okuyucusu ve WiFi hariç her şeyin çalıştığını belirten birçok insan olmuş, ben de aynısından yapmaya çalışıyorum. O yüzden bir sorum var, cevaplayabilirseniz çok minnettar olurum;
-Sisteme uygun olduğu belirtilen ve paylaşılan bir Clover klasörünü USB bellektekiyle değiştirip kurulum yapmak mıdır doğrusu, yoksa kurulum yapıp bilgisayarı USB olmadan kullanılabilir hale getirdikten sonra Clover dosyasını kökünden silip diğerini yerine koymak mı?
Mesela şu konuda paylaşılan şu linkteki Clover'ı bendekiyle değiştirince sistem Clover BL ekranını göstermeden direk Mac OS açmaya çalışıyor, açamıyor. Sadece kext klasörünü sistemdeykiyle değiştirdiğimde de ekran parlaklığı açma kısayolları (F11,F12) çalışmıyor, trackpad kısayollarında sadece sayfayı yukarı aşağı kaydırma çalışıyor, diğerleri yok, mikrofonun input düzeyi de çok düşük, neredeyse hiç dönmeyen fanın sesini bile algılıyor, bişeyleri kesin yanlış yaptım yani. Elimdeki her Clover klasöründe çalışmayan birşey var ama hepsini birleştirsem olacakmış gibi, nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum.

İdeal sisteme erişebilmek için o kadar farklı yöntem denedim ki sorularım saçmaysa kusuruma bakmayın, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
eGPU, HDMI, parmak okuyucusu ve WiFi hariç her şeyin çalıştığını belirten birçok insan olmuş,
BU yazdıklarından sadece HDMI çalıştırabilirsin. Diğerlerini çalıştıramazsın.
Sisteme uygun olduğu belirtilen ve paylaşılan bir Clover klasörünü USB bellektekiyle değiştirip kurulum yapmak mıdır doğrusu, yoksa kurulum yapıp bilgisayarı USB olmadan kullanılabilir hale getirdikten sonra Clover dosyasını kökünden silip diğerini yerine koymak mı?
Kullanmak istediğin Clover paketi içinde yamalı DSDT dosyası var ve bu o cihazın BIOS'una, ACPI tablosuna göre oluşturulmuş bir DSDT. Dolayısıyla her ne kadar cihaz aynı olsa da bununla denediğinde hata alman yüksek. Dolayısıyla Hackintosh kurulumundan sonra yapılması gereken kendi cihazındaki eksikleri tespit edip bu sorunlara dair rehberleri takip edip uygun kextleri bulmak, gerekirse DSDT dosyanı yamalamak gerekli. BU yüzden rehberler kategorisini incelersen yaşadığın bütün sorunların rehberleri mevcut. Ekran parlaklığı, Touchpad, ses, harici grafik kartını kapatmak, tam uyumlu IGPU ayarlar gibi.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
BU yazdıklarından sadece HDMI çalıştırabilirsin. Diğerlerini çalıştıramazsın.

Kullanmak istediğin Clover paketi içinde yamalı DSDT dosyası var ve bu o cihazın BIOS'una, ACPI tablosuna göre oluşturulmuş bir DSDT. Dolayısıyla her ne kadar cihaz aynı olsa da bununla denediğinde hata alman yüksek. Dolayısıyla Hackintosh kurulumundan sonra yapılması gereken kendi cihazındaki eksikleri tespit edip bu sorunlara dair rehberleri takip edip uygun kextleri bulmak, gerekirse DSDT dosyanı yamalamak gerekli. BU yüzden rehberler kategorisini incelersen yaşadığın bütün sorunların rehberleri mevcut. Ekran parlaklığı, Touchpad, ses, harici grafik kartını kapatmak, tam uyumlu IGPU ayarlar gibi.
Rusça rehber ile kurulumumu yaptım, farkettiğim tek sorun mikrofon, ayarlarda, girişte görünse de mikrofonu çalışmıyor. Hoparlör kexti ile bir mi mikrofonun kexti?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
Hangi rehberi kullandığını paylaş. Ses için AppleALC ile ses kodeksine farklı Layout-ID'ler ile deneme yap.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
Kullandığım rehber bu:
Uyumsuzluk yaratmaması için configde çoğu şey boş bırakılmış sanırım, smbios'u, serialleri falan boştu hep, kendim oluşturdum. Layout-id de boş olabilir, deneyeceğim dediğinizi. Hoparlör ve mikrofon aynı kext altında değil mi? İnternette kesin bir cevap bulamadım.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
Aynı kext demek doğru değil, aynı ses kodeksini kullanıyorlar daha doğru. Dolayısıyla AppleALC ile doğru layout-ID denemen gerekli.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: The Riddle

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
Aynı kext demek doğru değil, aynı ses kodeksini kullanıyorlar daha doğru. Dolayısıyla AppleALC ile doğru layout-ID denemen gerekli.
11.layout-id ile mikrofonu da dize getirdim. Kurulum yaptığımda iMessage çalışıyordu fakat FaceTime çalışmıyordu, pirince giderken eldeki bulgurdan da olup iMessage'ı da kaybettim internetteki rehberleri temizlerken. Hepsi belli başlı dosyaların silinmesini, yeni serialler oluşturulmasını ve EmuVariable yüklenmesini öneriyor. Hepsini denedim bi çözüm bulamadım. An idiot's guide'da FaceTime'ın çalışması için built in ağ adaptörü olması gerektiğini belirtmişler, ben harici bir adaptör kullanıyorum,sizce bu sorun olabilir mi?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
Dahili bir ağ adaptörü olması gerekiyor. Peki daha önce harici bir adaptör olmasına rağmen iMessage çalışıyor muydu? Nihayetinde sık sık aynı cihaz üzerinde farklı farklı serial, UUID kaydı oluşturmak cihazın Apple Servisleri tarafından bloke edilmesine yol açabilir.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
Dahili bir ağ adaptörü olması gerekiyor. Peki daha önce harici bir adaptör olmasına rağmen iMessage çalışıyor muydu? Nihayetinde sık sık aynı cihaz üzerinde farklı farklı serial, UUID kaydı oluşturmak cihazın Apple Servisleri tarafından bloke edilmesine yol açabilir.
Evet çalışıyordu, belirtilen dosyaları temizledim, yeni serial alıp kontrol ettim Apple'ın sitesi üzerinden kullanıma uygun mu diye, ardından iMessage'ın da çalışmadığını farkettim. Bi Apple'ı arayıp cihazı açtırma olayını bi de harici adaptörü dahili gösterme olayını çözemedim. Rehberi var mı bu ikisinin, ya da denemem gereken başka bir şey var mı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
Harici bir aygıtı dahili gösteremezsin. Apple arayıp cihazın bir Hackintosh oldugunu belirtmeden arayabilirsin.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
20,815
4,945
4,401
Aldığın hata nedir iMessage ile igili? Eğer Apple ile temasa geçin diyorsa arayacaksın. Durum bu değilse, kullanıdığın Wİ-Fİ, ya da ethernet tanıtmadıysan bunlar sorun olabilir. İmassage rehberini takip et.

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

The Riddle

APPRENTICE
24 Ocak 2018
15
0
1
120
Asus N10 kullanıyorum, kendi sürücüsüyle tanıttım, Apple Store, Safari, Spotify vs her şey çalışıyor. Dediğiniz rehberi deneyip dönüş yapacağım.
Şefim USB Wi-Fi adaptörü ile iMessage ve FaceTime çalışmıyor mu? Sizin rehberde mi gördüm, yabancı kaynakta mı gördüm hatırlamıyorum da sanki öyle bişey gördüm. O kadar cache temizliği yaptım, Serial Number, SMUUID oluşturdum hala <Etkinleştirme sırasında bir hata oluştu. Yeniden deneyin.> hatası alıyorum. Servis sırasında Ethernet en üstte de deneyemedim portu henüz. RehabMan'in Null Ethernet sürücüsü mü acaba denemem gereken şey? Denediğim hesapta kredi kartı kayıtlı, kullanılan tek hesapta kayıtlı tek cihaz dizüstü. Attığınız rehberi de denedim ama bi türlü çözemedim sorunumu.

Bir de program kurarken şifre girdiğimiz küçük pencere bazen çok yavaş geliyor, şifreyi girdiğimde kontrol etmesi uzun sürüyor. Arayüzde başka yavaşlık görmedim, SSD üzerine kurulu sistem. Normal bişey midir bu?

Son düzenleme: