Dell İnspirion 5490 Garip Problemler

bolonezsoslumakarna

APPRENTICE
2 Ağu 2022
15
0
1
Arkadaşlar elimde iki adet efi var bir tanesi ile başlatınca ekran kartı wifi ve bt geliyor ses klavye fare yok ama bu efi 20 kere denedikten sonra açıluyor yani hiç bir değişilik yapmadan açmaya çalışyorum siyah ekranda kalıyor bir daha bir daha derken en sonunda masaüstü geliyor ama denerken hiç değişiklik yapmıyorum bazen açılması bazen açılmaması çok garip, diğer efi ise bilgisayarı her seferinde sorunsuz açıyor zaten onu sizin sitenizden indirdim içinden kendime uygun olan config dosyası ile açıyorum bu efi dosyasında da klavye var ama ekran kartı ses kartı wifi bt hiç bir şey yok kext eklemeye çalıştım ama gene olmadı, sizden ricam arada sırada açılan efinin içinden wifi bt ve ekran kartı ayarlarını diğer efiye atabilirmisiniz? onun dışında touchpad içinde uğraştım onu da yapamadım, eskiden sierra vs kurarken olmaz denilen bilgisayarlara kurardım ama bu opencore a ben çok yabancı kalmışım hackintools programından bile hiç bir şey anlamadım eskisi gibi değil herşey çok detaylanmış efi klasörlerini aşağıya bırakıyorum.

İşlemci Intel(R) Core(TM) i3-10110U CPU @ 2.10GHz 2.59 GHz

RAM 8,00 GB

Ekran Kartı UHD 620

Depolama NVM SSD
Arkadaşlar touchpad ve klavye sorununu da çözdüm geriye sadece ses kaldı hadi onu da hallenelim

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Dell Insprion 5490
İşlemci Modeli
Intel i3 10110U
Grafik Kartı
Intel UHD 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC3204
Ağ Aygıtları
Realtek 8111
Disk ve RAM
240GB NVMe SSD - 8GB 2666Mhz

bolonezsoslumakarna

APPRENTICE
2 Ağu 2022
15
0
1
OpenCore0.8.3 Wifi ve iGPU yaması eklendi deneyin.
Teşekkürler hocam ama ben halletmiştim konuya yazdım ama altta kalmış okunmamış şuan sadece ses sorunu ve pil yüzdesi göremiyorum, bu arada o siyah ekran sorunu da çok garip ben hep reset atıyordum bekleyince açılıyormus ama uzun bekliyorum 5dk falan bazende o çubuk komple doluyor açılıyor bazen çubuğun yarısında ekran kararıyor 5dk sonra masaüstü geliyor, alc236 kullanmam gerekiyormuş ama beceremedim muhtemelen pil yüzdesi kolay ben laptop kullanıyorum ama hakkımda bölümünde imac yazıyor ondan olabilir mi
Wifi+BT+Ekran Kartı+Klavye+Touchpad çalışan EFI klasörümü buraya bırakıyorum, pil yüzdesi eklerseniz sevinirim, ses olayını hala çözmüş değilim alc236 kullanmam gerekiyormuş ılleri tek tek giriyorum şuan yarısındayım ama sonuç alamadım belki bir yerde yanlış yapıyorum bilmiyorum aşağıya ılleri nasıl değiştirdiğimi gösteren foto ekleyeceğim

efi dosyam: DENEME.zip dosyasını indir - download

ekte ki ıd kısmını değiştirip nvram sıfırlayıp sistemi açıyorum ama henüz sonuç alamadım 3,11,36 denedim

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Dell Insprion 5490
İşlemci Modeli
Intel i3 10110U
Grafik Kartı
Intel UHD 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC3204
Ağ Aygıtları
Realtek 8111
Disk ve RAM
240GB NVMe SSD - 8GB 2666Mhz

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
3,549
1,432
2,401
Ankara
ekte ki ıd kısmını değiştirip nvram sıfırlayıp sistemi açıyorum ama henüz sonuç alamadım 3,11,36 denedim
Sadece Device Properties girişi ile olmaz. NVRAM /7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82/boot-args içerisindeki alcid=x değerini de girdiğiniz id'lere göre değiştirmelisiniz. alcid=36, alcid=11 gibi.
Batarya için konuya bakın

bolonezsoslumakarna

APPRENTICE
2 Ağu 2022
15
0
1
Sadece Device Properties girişi ile olmaz. NVRAM /7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82/boot-args içerisindeki alcid=x değerini de girdiğiniz id'lere göre değiştirmelisiniz. alcid=36, alcid=11 gibi.
çok teşekkür ederim hocam dediğiniz şekilde sesi deneyeceğim, pil göstergesi EFI-kesin_acilan_sadece_klavye_aktif.zip dosyasını indir - download bu efi ile açtığımda gözüküyor bunun içinden o ayarı alamazmıyız sizin yöntemi denemeden önce eğer olursa bu şekilde daha kolay olmaz mı
çok teşekkür ederim hocam dediğiniz şekilde sesi deneyeceğim, pil göstergesi EFI-kesin_acilan_sadece_klavye_aktif.zip dosyasını indir - download bu efi ile açtığımda gözüküyor bunun içinden o ayarı alamazmıyız sizin yöntemi denemeden önce eğer olursa bu şekilde daha kolay olmaz mı
hocam sizin yöntemi denedim ve başarılı sonuç aldım şuan tek eksik ses onu da bir yapsam valla pil için ne kadar teşekkür etsem az sağolun.
ses sorunu da halletim ses geliyor ama mic çalışmıyor şuan gördüğüm kadarıyla çalışmayanlar mikrofon,kamera, ve touchpad 2 parmakla sayfaları aşağı yukarı kaydırması

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore
Laptop Modeli
Dell Insprion 5490
İşlemci Modeli
Intel i3 10110U
Grafik Kartı
Intel UHD 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC3204