Dell OptiPlex 7050 MFF (Micro Form Factor)

uisik34

JEDI
20 Nis 2018
262
50
301
43
81uXEwFDUNL._AC_SL1500_.jpg

Dell OptiPlex 7050 Micro Form Factor (Bios 1.12.1 - 24 May 2019)
Önceki Mojave kurulum paylaşımı linki

Intel Core i5 (7th Gen) 7500 / 3.4 GHz Quad-Core 65w
Max Turbo Speed 3.8 GHz Intel vPro Technology
Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip
Intel Q270 Chipset
16 GB DDR4
SDRAM 2400 MHz Max Size 32 GB
240 GB WESTERN DIGITAL SSD Serial ATA-600 (MACOS CATALINA)
256GB HYNIX NVME M.2 SSD (WINDOWS 10 + LINUX MANJARO)
Ethernet Controller(s) Intel I219-V
Wireless NIC Intel Dual Band Wireless-AC 8265
802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 LE
Graphics Processor Intel HD Graphics 630
Video Interfaces DisplayPort, HDMI
Audio Realtek ALC 3234 (ALC 255)
OS Provided Windows 10 Pro 64-bit Edition

Intel wifi kartım linkteki "DW1820A BCM94350ZAE 802.11ac Bluetooth 4.1 867Mbps" ile değiştirildi.
M.2 NGFF WiFi Wireless Card for Dell

Daha önce Intel wifi de sadece Bluetooth herhangi bir ayar kext kullanmadan Mojave altında çalışıyorken Intel wifi çalışan sistemden sökülüp Broadcom wifi kart yerine takıldığında herhangi bir kext ihtiyacı olmadan wifi 2,4ghz aktif ve sorunsuz olarak tanındı ancak 5ghz ve BT çalışmıyordu. Dünkü kurulum esnasında Broadcam wifi ve BT kextleri sistem kuruluşunda sıkıntı çıkardığından BIOS da wifi ve BT ayarlarını kapatıp kurulumu tamamladım. Bütün ayarlar sonrasında tekrar açtığımda ise çalışmadığını gördüm. Ufak bir bilgi paylaşım sonrasında gelelim kurulum aşamamıza;

Mevcut sitede paylaşılan imaj dosya ile flash diske yazdırdıktan sonra mevcut Mojave ile kullandığım BIOS ayarım + OsxAptiofixDrv EFI/Dirvers/UEFI altına eklendikten sonra Config.plist SMBIOS kimliği Imac 17.1 olarak ayarlandı ve başarılı şekilde kurulum ekranına ilerlendi. Config.plist de Inject kext YES olacak şekilde ayarlanmalı.

AppleALC layout 13 ile HDMI üzerinden görüntü ve ses (Display port üzerinden bağlı ikinci ekran ve sadece HDMI port üzerinden görüntü denenmedi) aktif olarak çalışıyor. Ekran kartı model ve boyut (metal desteği) düzgün olarak çalışıyor sadece açılışta ana ekran görüntü geldiğinde görüntü 2 sn gidip tekrar geliyor.

Çalışmayanlar :
Broadcom Wifi ve BT
Uykudan uyanma

Çalışanlar :
Bütün geri kalan donanım ve özellikler

Denenmeyenler :
HDMI port üzerinden ses ve görüntü
2. ekran üzerinden görüntü alma
Facetime, Imessage, Airdrop vs...
Garip bir şekilde şu anda aynı şekilde Broadcom wifi 2,4 aktif hala geldi. Acaba kext vs uğraşmadan bir usb BT adaptör ile şu handsoff airdrop konularını çözebilir miyim?
HDMI port ile görüntü alabildim ama renkler soluk görünüyordu acaba framebuffer config içinde deaktif etsem ve bütün tercihleri whatevergreen ve lilu ya mı bırakmak lazım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Eline sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler