El Capitan kurulu macbook proya Windows 10 bootcamp kurma

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
74
21
21
25
Isparta
Apple resmi olarak desteklememesine rağmen windows 8.1 kurduktan sonra yükseltme yöntemiyle sorunsuz Windows 10 kurmuştum. Daha sonra Windows 10 sıfır kurmak istedim. Ancak ses kartı ve ekran kartı sürücüleri EFI sistemde sorun çıkarttığından MBR formatında yüklemeye çalıştım.

Ancak diski GPT formatında biçimlendirmemi istiyor. USByi bir türlü MBR formatında biçimlendiremedim. Rufus ortamından MBR seçip veya Microsoftun Windows DVD/USB tool ile yaptığım diskleri macbook bootta görmüyor. Harddiski komple MBR mi yapmam gerekir? Mac OSda EFI olarak kuranlar Hybrid GPT/MBR formatından bahsediyor. Mac GPT diskin içinde MBR formatlı çalıştırabiliyormuş. Ancak onu fdisk komutlarıyla GPT olarak kurulabilir şekle dönüştürüyorlar ben ise MBR kurmak istiyorum.

Bootcamp Asistantın içindeki config.plist içinde USB ile kurulmasına izin verilenler kısmına kendi macbook modelimi ekledim. Bu uygulama içinden usb biçimlendirirsem bootta gözüküyor. Ayrıca MBR şeklinde Exfat olarak USByi formatlayıp Windows 10 dosyalarını USBye kopyaladım. Gene GPT şeklinde kurulum yapmak istemişti. Daha önce 8.1den 10a yükselttigimde High Sierra kuruluydu.Hybrid GPT/MBR miydi yoksa sadece MBR miydi hatırlamıyorum. Şuan cihazımda kurulu işletim sistemi yok.

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
74
21
21
25
Isparta
Windows kurulu başka bilgisayardan media creation tool ile indirdiğim Windows 10 iso dosyasını DVDye yazdırdım. Boot bölümünde hem EFI boot hem de Windows adında 2 tane disk simgesi gözüktü. Windowsu seçerek MBR yöntemiyle kurabildim. Pre-UEFI denilen sistem sayesinde Tek diskte El capitan GPT, Windows 10 MBR ile kurulmuş oldu.

Sorunum DVD yöntemiyle çözülmüş olup USB ile UEFIsiz kurmuş olanlar varsa da öğrenmek isterim.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler