Araçlar Etcher - USB İmaj Yazdırma Programı (ISO, DMG, RAW...)

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
492
279
251
34
Yeni keşfettiğim açık kaynak kodlu son derece basit ve kullanışlı bir program.
Terminalde vakit harcamaya son iso dosyalarını direkt yazabiliyor.
CD yakabiliyor mu bilmiyorum maalesef deneme şansım yok. Fakat USB denemelerimde başarılı oldu, sıkıntı çıkmadı. Program SD cardlara da yazabildiğini iddia ediyor.

Şunu da eklemem gerek daha hızlı yazıyor gibi geldi bana.

Ekran görüntüsü bana ait.

YTmLfxe3671ZENg_2lySRi8AADqKpTYb.png

Programı buradan indirebilirsiniz:

balenaEtcher - Home

Windows ISO dosyası ile çalışıp çalışmadığını test ettim. Evet ISO'yu başarılı bir şekilde yazdırıyor fakat USB boot etmiyor. Rufus kadar yetenekli değil demek ki. Fakat denediğim tüm linux dağıtımlarında başarılı şekilde yazma ve önyükleme yapabilme imkanı verdi. Ayrıca OsxInfo'nun raw uzantılı imajını da başarılı şekilde yazıp önyükleme yapabildim. Özetle çok kullanışlı program.

Mac OS üzerinde Windows USB'si yazdırmak için:

- USB'yi Disk İzlencelerinde MS-DOS(FAT) ve Ana Önyükleme Kaydı (MBR) şeklinde formatlayın.
- Iso dosyasını açın tümünü seçin ve USB'nin içine kopyalayın. Windows USB'niz hazır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
492
279
251
34
Windows iso'larını yazma konusunda başarısız.
Denemedim fakat neden başarısız olsun ki ? ISO imajı ISO imajıdır sonuçta.

Gece bir Windows imajı indirip deneyeyim bakayım.

Ek bilgi olarak vereyim: Windows imajı için bu programı kurmaya da gerek yok. FAT32 ile formatlayıp ISO içeriğini USB'ye kopyalamak yeterli.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,594
4,204
4,351
Windows iso'larını yazma konusunda başarısız.
Başarısız demeyelim. Uygulama Windows ISO'da hata alma ihtimalinin olabileceğini belirten bir uyarı veriyor. Verdiği uyarıda Windows imaj hazırlama prosedüründe bazı spesifik ayarların olduğunu dolayıyla bunun için Windows üzerinde Rufus, eğer gerçek Mac kullanıyorsan BootCamp kullanmanı tavsiye ediyor.

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
492
279
251
34
Windows ISO dosyası ile çalışıp çalışmadığını test ettim. Evet ISO'yu başarılı bir şekilde yazdırıyor fakat USB boot etmiyor. Rufus kadar yetenekli değil demek ki. Fakat denediğim tüm linux dağıtımlarında başarılı şekilde yazma ve önyükleme yapabilme imkanı verdi. Ayrıca OsxInfo'nun raw uzantılı imajını da başarılı şekilde yazıp önyükleme yapabildim. Özetle çok kullanışlı program.

- USB'yi Disk İzlencelerinde MS-DOS(FAT) ve Ana Önyükleme Kaydı (MBR) şeklinde formatlayın.
- Iso dosyasını açın tümünü seçin ve USB'nin içine kopyalayın. Windows USB'niz hazır.

Mehmet52

APPRENTICE
23 Kas 2018
10
1
0
23
Kocaeli
Öncelikle program için teşekkür ederim.
Cd ve Dvd yazılamıyor lakin Usb için çok hızlı ve çok kullanışlı bir program
Karmaşalık çeken arkadaşlar için programı tavsiye ederim,Çünkü 3 tıklama ile usb yazdırabiliyorsunuz

• Like
Tepkiler: montezuma

çiçero

APPRENTICE
14 Haz 2018
77
40
21
39
Yeni keşfettiğim açık kaynak kodlu son derece basit ve kullanışlı bir program.
Terminalde vakit harcamaya son iso dosyalarını direkt yazabiliyor.
CD yakabiliyor mu bilmiyorum maalesef deneme şansım yok. Fakat USB denemelerimde başarılı oldu, sıkıntı çıkmadı. Program SD cardlara da yazabildiğini iddia ediyor.

Şunu da eklemem gerek daha hızlı yazıyor gibi geldi bana.

Ekran görüntüsü bana ait.

Ekli dosyayı görüntüle 5126

Programı buradan indirebilirsiniz:

Download for macOS
Çok daha önce paylaşmıştım. Etcher | İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırma Uygulaması | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

• Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,594
4,204
4,351
macOS üzerinde dosyaya bir kere mouse ile tıklayıp düzenleme kısmında dmg uzantısını raw olarak değiştirmen yeterli.

mrf

APPRENTICE
6 Haz 2019
5
0
0
20

USB'yi taktığımda disk izlencelerinde iki adet diskmiş gibi gözüküyor doğal olarak. Bunları sil dediğimde karşıma çıkan seçenekler ise aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi. Nasıl yapabilirim acaba?
20190607-015202 — imgbb.com

Sorunu çözdüm. Disk izlencesinde görüntü deyip tüm aygıtları göster dedikten sonra USB disk tek parça olarak gözüktü ve dediğiniz şekilde formatladım.