Hackintosh Açılış Sesi Eklemek

039-speaker.png


Bu bölümde cihazımızın orijinal Macintosh sistemleri gibi açılış sesi ile açılmasını sağlayacağız. Forumda buna benzer birkaç uygulama var ama o uygulamalar login ekranında açılış sesinin gelmesini sağlamakta, oysaki bu yöntem cihazınızı açtıktan sonra Clover ekranında yani macOS boot olmadan önce gelmekte buda daha orijinal bir durum oluşturmakta.

Bu rehber için bize gerekli olanlar
Adım 1 Dosyaların Hazırlanması

İndirmiş olduğumuz "osxinfo.zip" dosyamızı arşivden çıkarıyoruz. Clover Configurator ile sistemimizin kurulu olduğu EFI bölüntüsünü mount ediyoruz. Arşivden çıkarmış olduğumuz "osxinfo" klasörünü kopyalayarak EFI/Clover/themes içerisine yapıştırıyoruz. İkinci indirmiş olduğumuz "AudioDxe.efi.zip" dosyamızı arşivden çıkarıyoruz ve "AudioDxe.efi" dosyamızı kopyalayarak bu dosyayı da EFI/Clover/Drivers64 ve EFI/Clover/Driver64UEFI içerisine yapıştırıyoruz.Dosyalarımızın hazırlanması bitti.

Adım 2 Config.plist ayarları

Mount etmiş olduğumuz EFI/Clover içerisindeki config.plist dosyamızı Clover Configurator ile açıyoruz ve aşağıdaki ayarları yapıyoruz. (Not resimde karışıklık olmasın diye sadece işretlemeniz gereken yer gösterilmiştir sizde farklı yerler işaretli olabilir bu bir sorun değildir)

Ekran Resmi 2019-08-29 14.57.40.png


Adım 3 Sistem ayarları

Adım 1 ve Adım 2 de bulunan işlemleri yaptıktan sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz ve Clover ekranında Options bölümüne geliyoruz. Burada "Startup Sound Output" kısmına gelerek burada önce "Volume : 0070" olarak ayarlıyoruz, ardından sistemizin kullandığı (birden çok aygıt gözükebilir) ses çıkış aygıtını seçiyor ve ardından F7 tuşuna basıyoruz eğer ki bir ses duyarsak doğru aygıtı seçmişiz demektir, eğer herhangi bir ses duymazsak seçtiğimiz aygıt yanlış demektir diğer aygıtlar ile deneme yaparak doğru aygıtı bulmalıyız. Doğru aygıtı buldulktan sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz ve tekrar aynı yere gelerek yaptığımız ayarların aynı şekilde olup olmadığını kontrol ediyoruz şayet ayarlarımız doğru değil ise sistemimizde native NVRAM yok demektir önce bu sorunu halletmelisiniz. Ayarlarımız doğru ise tebrikler artık orjnal mac gibi açılan bir sistemimiz var demektir.

screenshot1.png


screenshot2.png


screenshot3.png


Sorun yaşadığınız bir durum ile ilgili aşağıda belirtirseniz yarıdımcı olmaya çalışırım.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,733
604
2,351
Clover versiyonunuz nedir ve Clover boot options ekran görüntüsünü paylaşın.
 

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,733
604
2,351
Clover boot ekranında ekranın en sağ altında versiyon numarası yazar. Siz istediğim ekranın ekran görüntüsünü atın yeterlidir.
Native NVRAM sorununu nasıl halledeceğiz acaba?
Cihaz bilgileriniz nedir ona göre yardımcı olayım.
 

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
19,256
4,609
4,401
Native NVRAM sorununu nasıl halledeceğiz acaba?
İlk olarak şununla kontrol et. Terminal aç ve sudo nvram TestVar=HelloWorld; kodunu gir. Ardından sistemi yeniden başlat ve yine terminal açıp sudo nvram -p | grep 'TestVar'; kodunu gir. Eğer bir çıktı geliyorsa Native NVRAM vardır. Yoksa Clover / Drivers / DriversOFF içinde EmuVariableUefi-64.efi dosyasını Drivers64UEFI içine koyup NVRAM aktif etmeyi deneyebilirsin.
 

zimand

APPRENTICE
27 Ocak 2019
42
2
21
27
Evet uygulayabilirsin.
Tüm adımları izleyip osxinfo temasını uyguladım. Bu arada boot esnasında ses çıkış aygıtını da seçmiş oldum. Hem osxinfo temasında hem benim kullandığım ThinkPad temasında çalıştı.
Evet uygulayabilirsiniz fakat konudaki temeyı indirip içerisindeki sound dosyasını kendi tema klasörünüz içerisine eklemelisiniz
Benim temamın içinde zaten varmış. Çıkış aygıtını seçmem yeterli oldu. Teşekkürler
 
  • Like
Tepkiler: KaoS

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,733
604
2,351
Bildiğim kadarı ile var fakat fabrika çıkışında deaktif olarak bulunmakta aktif etmek için aşağıdaki kodu terminala girip sistemi yeniden başlatmamız yeterli olmakta.

sudo nvram -d SystemAudioVolume
 
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
187
25
271
28
Uyguladım gayet güzel fakat ben Clover ekranı gelmeden direkt boot olacak şekilde kullanıyorum. Bu sebeple açılış sesi yarıda kalıyor. Clover ekranı gelmeden bekleme süresini uzatmak mümkün mü ?
 

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,733
604
2,351
Maalesef değil, benimde araştırdığım bir husus bulursam konu üzerinde güncelleme olarak yayınlayacağım.
 
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler