Hackintosh Donanım / Kurulum Terimleri

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Bu makelade Hackintosh kurulumunda gerekli olabilicek donanım ve uygulama terimlerini sıraladım. Zira her zaman belirttiğimiz üzere kurulum esnasında donanımızı ne kadar anlayabilirsek, kurulumda daha sorunsuz olacaktır.
Bunun, ilk defa Hackintosh ile tanışanlara kurulum esnasında yardımcı olacağını ümit ediyorum.

ACPI
The Advanced Configuration and Power Interface (Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi,) anakart aygıtlarının özelliklerini yönetmek için işletim sistemi tarafından kullanılan donanım ve yazılım arabirimlerini tanımlar. ACPI, işletim sistemi ve sistem firmware arasında bağımsız arabirim sağlayan tabloları tanımlar. Bu tabloları açıklayan dosyalar ise ACPI Kaynak Dili (ASL) ile yazılır ve .dsl uzantılı bir biçimde saklanır ve AML (ACPI Machine Language ) biçiminde derlenir ve bir .aml uzantısıyla depolanır.

AHCI
AHCI (The Advanced Host Controller Interface) SATA kontrol sürücüsünün Native Command Queuing, Hot Plug, vb. Gibi gelişmiş özellikleri desteklemesine olanak tanıyan bir arabirimidir. Bir çok SATA denetleyicisi, AHCI'yi ayrı ayrı veya RAID desteği ile birlikte etkinleştirebilir; Ancak Mac OS X, Intel donanım RAID'i desteklemez. Dolayısıyla Mac OS X'in bir sabit diskten veya SSD'den önyüklemesi için SATA bağlantı noktalarını AHCI moduna ayarlamak gereklidir.

AMD Switchable
Bu teknoloji de tıpkı NVIDIA Optimus gibi, dizüstü bilgisayarlarımızın pil ömrünü artırmaya yarayan bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde cihaz yük altında değil iken harici ekran kartınız otomatik olarak devre dışıdır ve dahili GPU devrededir. Sistem yük altında iken ise dahili GPU devre dışı bırakılır ve harici Ekran kartı aktif edilir. Optimus'ta olduğu gibi bu teknojide Apple tarafından desteklenmediğinden, bu teknolojiyi kullanan Lpatop'larda harici ekran kartı çalıştırılamaz.

ATX / EATX / MicroATX / Mini-ITX

Anakart boyutları, bağlantı noktaları, arka giriş çıkış panelleri ve anakartın ve güç kaynağının ve konektör arayüzlerini içeren faktörler. En yaygın form faktörlerinin boyutları şunlardır:
Form Faktör İsmiBoyutlar
ATX305mm × 244mm
E-ATX (Extended ATX)305mm × 330mm
MicroATX244mm × 244mm
Mini-ITX170mm × 170mm
[TBODY] [/TBODY]
BIOS

(Basic Input Output System), giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederek sistemin açılmasını sağlar. Anakart’ın birçok özelliğini kullanmamıza olanak sağlayan yazılım, sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurar. BIOS'un birincil işlevi, bir işletim sistemini yüklemek ve başlatmaktır. PC'yi başlatırken, grafik kartı, klavye ve fare, depolama aygıtları ve diğer donanım gibi aygıtları başlatır. Ardından yazılımı 'önyükleme aygıtı' olarak belirtilen depolama aygıtında bulur ve yükler ve bilgisayarın denetimini işletim sistemine aktarır. BIOS yazılımı, anakart üzerinde sisteme yerleştirilen kalıcı bir ROM çipinde saklanır. Çoğu modern anakart üzerindeki BIOS, Unified Extensible Firmware Interface veya UEFI olarak adlandırılan daha yeni bir arayüz kullanmaktadır.

CLOVER Bootloader:
Hackintosh sistemlerde yaygın olarak kullanılan UEFI önyükleme yükleyicisi. Clover, UEFI tabanlı olmasına rağmen UEFI olmayan sistemler üzerinde de OS X yüklenmesine izin verir.

CODEC (Çözücü)
Ses codec bileşeni, ses akışını dijitalden analog sinyale kodlayan / deşifre eden yongadır. HDA denetleyicisi, codec yongasına register-level arayüzü sağlar. Böylece Intel HDA özelliklerine göre yazılmış yazılımlar, hangi üreticinin ürettiğine bakılmaksızın codec ile iletişim kurabilir. Hackintosh sistemindeki çoğu anakart Realtek tarafından sağlanan çeşitli codec'lerden birini kullanır.

Displayport / MiniDP
DisplayPort, Video Elektronik Standartları Birliği (VESA) tarafından geliştirilen dijital bir grafik arabirimidir. HDMI gibi DisplayPort' da hem dijital video hem de dijital ses sinyallerini aynı kablo üzerinde taşıyabilir. MiniDP, Thunderbolt tarafından da kullanılan Display Portun minyatürüze edilmiş halidir.

DSDT
İşletim sistemine bilgisayarın donanımı hakkında bilgi veren veritabanını içeren ACPI tablosudur. Kext ile çözemediğimiz durumlarda bu dosyayı yamalamak sureti ile ACPI ile alakalı, çalışmayan donanımlarmızı OS işletim sistemine tanıtabiliriz.

DVI -D
Dijital Görsel Arayüz, Dijital Görüntüleme Çalışma Grubu (DDWG) tarafından geliştirilen bir dijital / analog grafik arayüzdür. DVI'nin beş farklı varyasyonu vardır:
DVI-D (sadece dijital ) Tek veya Çift Bağlantı
DVI-A (yalnızca analog)
DVI-I (entegre - aynı konektörde dijital ve analog birleştirir) Tek veya Çift Bağlantı.
Bir DVI-D kaynağı, uygun kablo veya adaptörle HDMI çıkışı yapabilir, çünkü her ikisi de aynı elektrik özelliklerine sahiptir. Ancak DVI üzerinden direk olarak ses almak mümkün değidir.

ECC memory
Hata Düzeltme Kodu belleği (Error-Correcting Code), en yaygın kullanılan dahili veri bozulmalarını tespit edebilen ve düzeltebilen bir RAM türüdür. Genel olarak bilimsel veya finansal uygulamalar kullanan, veri bozulmalarının tolere edilemeyeceği sistemlerde kullanılır. Ancak Hackintosh'larda ECC RAM destekleyen bir sistem kimliği seçildiğinde (Mac Pro 5,1), ECC RAM yüklü olmadığı için "AppleTyMCEDriver.kext" kernel panic hatasına neden olur. Dolayısıyla ECC RAM destekleyen bir Sistem kimliği kullanılması durumunda (Mac Pro 5,1) bu hatayı almamak için "AppleTyMCEDriver.kext" silinmelidir.

EFI Sistem Bölüntüsü (ESP)
E
FI System Partition (EFI), genellikle, UEFI üzerinden önyükleme yapan bilgisayarlar tarafından kullanılan özel bir depolama bölümüdür. UEFI firmware, kurulu işletim sistemini başlatmak için ESP'de depolanan önyükleyicileri, aygıt sürücüleri, yapılandırma ve diğer dosyaları yükler. ESP, FAT / FAT32 formatındadır.

EHCI (The Enhanced Host Controller Interface)
Geliştirilmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi Arayüzü, USB 2.0 bağlantı noktalarının kontrolünü sağlar.

FakeSMC
FakeSMC netkas tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir emülatördür. FakeSMC, Apple Donanımı dışındaki cihazlarda MacOS X'i önyüklemek için kesinlikle gerekli olan bir kext dosyadır. FakeSMC, gerçek Mac bilgisayarlarda bulunan SMC yongasını taklit ederek işletim sisteminin Mac olmayan cihazlarda boot edilmesini sağlar.

FAT / FAT32 (The File Allocation Table)
Dosya Ayırma Tablosu (ilk olarak 16-bit, şu an 32-bit), MS-DOS ve (sonrasında) Windows tarafından kullanılan özgün dosya sistemi biçimidir. . FAT32 dosya sistemi 4 KB kadar küçük varsayılan küme boyutuna izin verir ve 2 gigabayttan (GB) büyük EIDE sabit disk boyutlarını destekler. Aynı zamanda USB belleklerde, SD ve MicroSD kartlarında ve diğer depolama aygıtlarında yaygın olarak bulunur.

Fusion drive
Mac üzerinde tek bir disk bölümü olarak sunulan Fusion Drive, sık kullanılan dosyaları daha hızlı erişilmeleri için otomatik ve dinamik bir şekilde Flash depolama alanına taşırken, sık kullanılmayan öğeleri sabit diske taşır. Sonuç olarak, başlatma sürelerinin kısaldığını ve sistemin sizin çalışma şeklinizi öğrendikçe uygulamaları daha çabuk başlatılır ve sık kullanılan dosyalara daha hızlı erişim sağlanır. Fusion Drive yönetimi işletim sistemi tarafından idare edilir.

GPT (The GUID Partition Table)
GUID Bölüm Tablosu, OS X tarafından desteklenen HDD / SSD bölüm tablosu biçimidir. GPT, MBR'den daha büyük bölüm boyutlarını ve sayılarını, özellikle her biri 8 ZiB'nin 128 bölümüne kadar (512 bayt sektörlü diskler için) desteklemektedir. GPT, Intel tabanlı bir Mac'i önyükleme için gereken biçimdir.

HDA (High Definition Audio)
High Definition Audio sürücüsü, Intel'in HDA özellikleriyle uyumlu bir ses sürücüsünü belirtir.

HDMI
Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü, dijital ses / video arabirimidir. HDMI, kaynak aygıtı tarafından istenirse sinyali şifrelemek için kullandığı HDCP (Yüksek Bant Genişliği Dijital İçerik Koruması) olarak adlandırılan DRM (Dijital Haklar Yönetimi) uygulaması içerir. HDMI tarafından taşınan sinyaller DVI-D sinyalleri ile elektriksel olarak uyumludur. Bu nedenle iki konektör temel olarak uygun bir adaptör / kablo ile değiştirilebilir (DVI-HDMI / HDMI DVI). HDMI, farklı uygulamalarda kullanılmak üzere birçok bağlantı türünü içerir.

HPET (The High Precision Event Timer)
HPET kişisel bilgisayarlarda kullanılan bir donanım zamanlayıcıdır. Intel ve Microsoft ortaklaşa geliştirilen HPET, 2005 yılından bu yana PC'lerde kuzey köprüsü yongasına entegre edilmiştir. Hackintosh kurulumda Mac OS'in 64 bitte boot etmesi HPET aktif olması gerekmektedir.

HWSensors

FakeSMC için, CPU ve sürücü sıcaklıkları, fan hızları gibi bilgileri ve donanım izleme programlarına SMART bilgisi sağlayan ek sürücülerdir.

Hybrid Partition Table
Hibrit Bölme Tablosu HDD / SSD'nin ilk olarak GPT olarak biçimlendirileceği, daha sonra kalan boş alanda (bir FAT32 bölümü olarak) MBR ile biçimlendirileceği bir bölümleme sistemidir. Düzgün çalışabilmesi için GPT ve MBR'nin her ikisi de "senkronize edilmelidir", yani aynı girişleri içermelidir. Bu bölümleme şeması, dual bot kullanılmak istenen, hem Microsoft Windows hem de Mac OS X'e önyükleme yapan PC'lerde kullanılır.

I2C
I²C (Inter-Integrated Circuit) Philips tarafından geliştirilmiş, düşük hızlı çevre birimlerini anakart, gömülü sistem ya da cep telefonu'na bağlamak için kullanılan toprağa referanslı, çok denetleyicili bir seri veriyoludur. SMBus ise I²C'nin daha katı elektriksel ve protokol sınırlamaları tanımlayan bir alt kümesidir. SMBus'ın bir amacı dayanıklılık ve karşılıklı çalışabilirliği artırmaktır. Bu sebepten modern I²C sistemleri SMBus kural ve prensiplerini içermektedirler ve pratikte bu iki standart arasındaki ayrım genellikle çok belirgin değildir.

Intel HD Graphics
Hepsi olmasa da, Intel Core i3 / i5 / i7 masaüstü işlemcileri OS X ile hemen hemen uyumlu** tümleşik grafik denetleyicilerine sahiptir; Xeon, Pentium ve Celeron işlemcilerinde genellikle dahili grafik işlemci yoktur. Aşağıda, Mac OS X'te desteklenen tümleşik Intel HD Grafik denetleyicilerinin bir listesi bulunmaktadır
*bu liste de bütün donanımlar olmayabilir
**Bu listedeki bazı grafik kartlarının hızlandırma desteği olmayabilir.


Grafik Kontrolİşlemci Dizisiİşlemci ModeliNotlar
HD 3000Sandy Bridge Core i3/i5/i7i3: 2105, 2125; i5: 2405S, 2500K; i7: 2600K, 2700K‘SNB’ framebuffer
HD 2500Ivy Bridge Core i3/i5Çoğu Model‘Capri’ framebuffer
HD 4000Ivy Bridge Core i3/i5/i7i3: 3225, 3245; i5: 3335S, 3475S, 3570K; i7: 3770T, 3770S, 3770, 3770K‘Capri’ framebuffer
HD 4400Haswell Core i3i3: bütün 41xxx modelleri‘Azul’ framebuffer
HD 4600Haswell Core i3/i5/i7i3: bütün 43xxx modelleri; i5: Çoğu modelleri ; i7: Çoğu modelleri‘Azul’ framebuffer
Iris Pro 5200Haswell Core i5/i7, Xeon E3i5: 4570R, 4670R; i7: 4770R; Xeon: 1284Lv3Same as HD 5000 (mobile) with added 128MB cache
Iris Pro 6200Broadwell Core i5/i7i5: 5675C; i7: 5775CSame as HD 6000 (mobile) with added 128MB cache
HD 530Skylake Core i3/i5/i7Çoğu modelleri‘SKL’ framebuffer
HD 630Kaby Lake Core i3/i5/i7
[TBODY] [/TBODY]
Intel İşlemci ve Yonga Setleri
Genel olarak 64 bit olan Intel işlemciler ile MacOs kurulumu mümkündür. Aşağıdaki listede El Capitan için uyumlu (Sierra içinde uyumlu olabilir) Intel işlemciler listelendi. ( Liste bütün işlemcileri içermeyebilir)
SoketMarka İsmiKod AdıYonga Seti Serisi
LGA 775Core 2 Duo, Pentium, Celeron, XeonConroe, Allendale, Wolfdale9xx, 3-series, 4-series
LGA 775Core 2 Quad, Core 2 ExtremeKentsfield, Yorkfield3-series, 4-series
LGA 1156Core i3/i5/i7, Pentium, CeleronClarkdale, Lynnfield5-series
LGA 1366Core i7, XeonBloomfield, Gulftown5-series
LGA 1155, LGA 2011Core i3/i5/i7, Pentium, CeleronSandy Bridge, Sandy Bridge-E6-series, 7-series
LGA 1155, LGA 2011Core i3/i5/i7, Pentium, CeleronIvy Bridge, Ivy Bridge-E6-series, 7-series
LGA 1150, LGA 2011-v3Core i3/i5/i7, Pentium, CeleronHaswell, Haswell-E8-series, 9-series
LGA 1150Core i5/i7Broadwell9-series
LGA 1151Core i3/i5/i7, PentiumSkylake100-series
LGA 1151Core i3/i5/i7, Pentium, CeleronKaby Lake100-series, 200-series
[TBODY] [/TBODY]
Bununla beraber yeni işlemciler eski MacOS sürümlerini çalıştıramazlar. Genel olarak bunu da listelemek gerekirse;
10.6.2 ve üzeri
 • 5 serisi
10.6.8 ve üzeri
 • Sandy Bridge (X58 / Soket 1366)
10.7.5 ve üzeri
 • Ivy Bridge (7 Serisi)
10.8.5 ve üzeri
 • Haswell ( 8 Serisi )
 • Haswell (9 Serisi)
10.11.4 ve üzeri
 • Skylake ( 100 Serisi)
Yeri gelmişken işlemcilerin model isimlerinin yanındaki kodlara da burada değinelim.
 • C = Yüksek performanslı grafiklere sahip LGA 1150 paketine dayanan masaüstü işlemci
 • K = Kilitsiz (overclockable)
 • M = Mobil
 • Q = Dört çekirdekli
 • S = Performansa göre optimize edilmiş "lifestyle" (yani düşük güç kullanımı, ancak daha düşük bir performans)
 • T = Enerjiyi optimize eden "lifestyle" (diğer bir deyişle daha düşük performans, ancak çok daha düşük güç kullanımı)
 • U = Ultra düşük güç
 • X = Extreme sürüm (yani, belirli nesillerde Intel tarafından sağlanan en üst düzey masaüstü CPU'su)
 • Y = Son derece düşük güç

Kernel
Kernel, basitçe, işletim sisteminin "çekirdeği" ya da daha doğru bir tabirle "kalbidir". Temel olarak tüm düşük seviyeli işletim işlevlerini kontrol eder. Kernel, Mac OS X de dahil olmak üzere tüm Linux ve UNIX tabanlı sistemlerde ve Windows işletim sistemlerinde bulunur. Mac OS X 10.9 (Mavericks) ve daha eski sürümlerde, kernel önyükleme sürücünüzün (/) kökünde bulunur ve varsayılan olarak "mach_kernel" olarak adlandırılır. Mac OS X 10.10 (Yosemite) ve daha yeni sürümlerde, kernel / System / Library / Kernels'de bulunur ve sadece "kernel" olarak adlandırılır.

Kext
Bir kext dosyası aslında bir kernel uzantısıdır. Kext dosyası genel olarak aygıt sürücüleri ve düşük düzeyde modifiye edilmesi gereken bazı yazılımlar için kullanılır. Kext dosyaları aslında konfigürasyon dosyaları, bazı binary ve diğer yapılandırma içeren klasör paketleridir. Kext dosyaları kısaca donanımlarımızı tanıtmak için kullandığımız sürücü paketidir.

MAS The Mac App Store,
Yabancı kaynaklarda karşınıza çıkabilecek bir terim. Apple Mağazası anlamına gelir.


m2
M.2 (eski adıyla NGFF veya Yeni Nesil Form Faktörü) spesifikasyonu, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan mSATA'nın yerini almış ve giderek masaüstü anakartlarda da kullanılan yeni nesil depolama birimi.

MBR (The Master Boot Record)
MBR, eski BIOS tabanlı sistemleri önyüklemek için kullanılan eski bir HDD / SSD bölüm tablosu biçimidir. MBR yalnızca dört bölüm girdisini destekler ve her bölüm maksimum 2 TB (512 bayt sektörlü diskler) ile sınırlıdır.

MOBO
Yine yabancı kaynaklarda sıklıkkla karşınıza çıkabilir. Anakart için kullanılan bir terimdir.

NVIDIA Optimus
NVIDIA Optimus, dizüstü bilgisayarlarımızın pil ömrünü artırmaya yarayan bir teknolojidir.
Bu teknoloji, o anda çalışan uygulamanın istediği görsel işlem gücüne göre işlemci içerisindeki dahili GPU ile NVIDIA GPU arasında geçiş yapılmasını sağlar. Masaüstünde dolaşırken, basit oyunlar oynarken, internetteyken vs. işlemci içerisindeki dahili GPU devrede iken , yüksek performans gerektiren bir oyun veya uygulama açıkken ise NVIDIA GPU devreye girer. Bu teknoloji Apple tarafından desteklenmediği için, bu teknolojiye sahip Laptop cihazlarda harici Grafik kartı çalıştırılamaz.

NVMe
NVME SSD ler PCI portunun bant genişliğinden faydalanmak ve okuma – yazma komut taleplerini daha efektif hale getirmek için yeni bir protokol olarak geliştirilmiştir. AHCI gibi diğer arabirimlerin aksine NVMe, düşük gecikmeli ve flaş depolama alanındaki yüksek paralellikten yararlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bir diğer avantajı da 2048’e kadar PCI işlemini hatasız işleyebilmesidir.

PCIe / MiniPCIe
PCIe, modern bilgisayarlarda kullanılan ana genişleme veriyoludur. PCIe, yüksek hızlı bir seri veri yolu olup, genellikle çapraz uyumlu olan birçok değişik revizyon ve varyasyona sahiptir. PCIe, ekran kartları, SATA adaptörleri, USB adaptörleri ve bir bilgisayara eklenebilecek hemen hemen tüm diğer aygıtlar için kullanılır. MiniPCIe, dizüstü bilgisayarlarda genişleme kartları olarak kullanılan PCIe'nin (elektrikle fiziksel olarak uyumlu olmayan) küçük bir versiyonudur.

.plist
Mac OS X'de .plist uzantılı dosyalar, sistem ve çeşitli uygulamalar için yapılandırma dosyalarını temsil eder.

QE/CI Graphics Acceleration
QE / CI, "Quartz Extreme" ve "Core Image" grafik hızlandırmayı tanımlayan terimlerin kısaltmasıdır.
Quartz Extreme, CPU'nun iş yükünü azaltmak için OpenGL destekleyen bir grafik kartı kullanır. Mac OS X'deki diğer grafik efektleri ve iyileştirmeler Core Image tarafından yönlendirilir.

SATA (Serial ATA)
SATA - Serial ATA, ana veri yolu adaptörlerini sabit sürücüler ve SSD'ler gibi yığın depolama aygıtlarına bağlamak için kullanılan bir arabirimdir. Hem dahili hem harici ("eSATA") türevleri içerir.

SIP (System Integrity Protection)
"Rootless mod" olarak da bilinen Sistem Bütünlüğü Koruması, OS X El Capitan ve sonrasında gelen bir sistem güvenliği özelliğidir. Görevi, tüm OS X sistem dosyalarını ve süreçlerini herhangi bir değişiklikten, hatta kök yetkilerine sahip bir kullanıcı tarafından korur. SIP özelliği OS X'i Hackintosh'a başarıyla yüklemek için devre dışı bırakılmalıdır. SIP'i tamamen devre dışı bırakmak için, Clover config.plist dosyasında iki sistem parametresi aşağıdaki gibi ayarlanmalıdır:
Kod:
<key>RtVariables</key>
<dict>
   <key>CsrActiveConfig</key>
   <string>0x3</string>
   <key>BooterConfig</key>
   <string>0x28</string>
</dict>
SMC (System Management Controller)
Intel tabanlı Macintosh bilgisayarlarda bulunan SMC, termal / güç yönetimi, pil şarjı, video modu değiştirme, uyku ve uyanma, hazırda bekletme ve LED göstergelerini denetler.

SMbus (The System Management Bus)
12C'nin bir alt kümesi olan SMbus, anakart üzerindeki düşük bant genişlikli cihazlar arasındaki basit iletişim için kullanılan iki kablolu bir veriyolu sağlar. En çok güçle ilgili işlevler için kullanılır; Sıcaklık, fan ve gerilim sensörleri, dizüstü bilgisayarlardaki kapak anahtarları gibi.

SSD (Solid State Drive)
SSD'ler HDD'lerden daha pahalı, ancak 4 kat daha hızlı olabilir. Standart dizüstü bilgisayar sürücü form faktörü, mSATA, M.2 ve PCIe kartları da dahil olmak üzere pek çok farklı form faktörüne sahiptirler.

SSDT (The Secondary System Description Table)
SSDT bir ACPı tablosu olup genel olarak güç yönetimi ayarlarının yapılandırmak için kullanılır. Ayrıca farklı durumlar için de yamalanabilir. Bazı sistemlerde SSDT.aml SSDT-1.aml, SSDT-2 ve dahası olacak şekilde bulunabilir.

UHD
Ultra High Definition, hem 4K (3480x2160) hem de 8K (7680x4320) grafikler için kullanılan bir tanımlayıcı.

VGA
VGA - Video Graphics Array, 15-pinli bir D-sub konnektör kullanan bir analog grafik arayüzdür. OS X Lion 10.7 itibariyle, VGA artık Apple tarafından desteklenmemektedir.

xHCI
XHCI, USB 3.0 kontrolcüsü. USB 3.0 portlarını kontrol eder. xHCI, USB 1.x, 2.x ve 3.x cihazlarını destekler.
 
Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

LuTeuS

JEDI
24 Şub 2017
217
147
251
Süper sunum olmuş. Emeğinize sağlık hocam.
 
BootLoader
Native
Laptop Modeli
MacBook Pro (15 inç, 2017)
Anakart Modeli
Native
İşlemci Modeli
Intel Core i9
Grafik Kartı
Radeon Pro 560
Ses Kartı Modeli
Native
Ağ Aygıtları
Native
Disk ve RAM
500 GB SSD M2 & 16 GB 2400 MHz LPDDR4
 • Like
Tepkiler: montezuma

emrebozkurt99

APPRENTICE
15 May 2017
77
9
71
Hocam gerçekten çok faydalı olmuş. Emeğinize Sağlık.
 
Laptop Modeli
MSI GL62 6QC & HP Omen 15 (2020)
Anakart Modeli
GIGABYTE Z390-UD
İşlemci Modeli
i3 8100
Grafik Kartı
GTX 660 OC & UHD 630
Ses Kartı Modeli
ALC887
Ağ Aygıtları
RTL 8111 & Atheros AR9287
Disk ve RAM
256 GB NVMe SSD & 8 GB DDR4 3200MHz

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler