Hackintosh Kurulumda Uygun Config Oluşturmak

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
app.png

Başlıktanda belli olduğu gibi bu rehber sisteminize uygun config.plist dosyanızı hazılamayı anlatmaktadır. Bu rehber sadece kurulum sonrası sistemler için geçerli olup kurulum yapılmadan bu rehber bir anlam taşımaz.

Bu rehber sadece Intel tabanlı sistemler içindir AMD tabanlı sistemler bu rehberi kesinlikle uygulamamalıdırlar.

Neredeyse hepimiz kurulum için USB kurulum imajındaki sistemimize uygun config.plist dosyalarını kullanıyoruz. Peki bu ne kadar sağlıklı.

Ben dahil kurulum imajı hazırlayan herkes imajın tüm cihazlarda çalışması için bazı global patchler ve global düzeltmeler ile config.plist dosyası hazırlamaktayız. Bu her ne kadar sorunsuz gözüksede arka planda sistemi yorabilir, aşırı ısınmalara neden olabilir veya sisteminizde çalışması gereken bir aygıtın çalışmasını engelleyebilir. Bu durumun en sık karşılaşılan örneği ise AppleALC ile ses tanıtma yönteminin çalışmamasıdır. Oysaki her sistemde AppleALC yöntemi çalışmaktadır ama config.plist içerisindeki sisteminize lazım olmayan patch veya patchler yüzünden çalıştırılamamaktadır.

İşlemlere başlamadan önce size config.plist dosyası nedir ne işe yarar bunu kısaca açıklamaya çalışacağım. Bu dosya sisteminizin bios ayarları demek aslında en mantıklı cevap olacaktır. Mac sistemlerde bulunan biosu taklit eden dosyamızın adını hepiniz bir şekilde öğrenmiştir bu dosyanın adı FakeSMC.kext yada yeni yeni kullanılmaya başlayan VirtualSMC.kext (görüşümce hala stabil değil ve çok yavaş çalışıyor). Peki bu bios taklit dosyamızın ayarlarını nasıl yapacağız? işte tam burada (Clover Bootloader için) config.plist giriyor ve bu dosya ile bios ayarlarımızı sistemimize açıklıyoruz sistemimiz de bu ayarlara göre başlıyor.

Peki config.plist dosyası nasıl oluşturulur, nasıl değiştirilir, nelere dikkat edilmelidir ?
Dosyamızı 3 farklı yolla oluşturabilir ve değiştirebiliriz. Bunlar aşağıdaki gibidir.
  1. Herhangi bir textedit programı
  2. Xcode programı
  3. Clover Configurator programı
Biz bu rehberde 3. uygulamamız olan Clover Configurator ile config.plist oluşturmayı ve düzenlemeye anlatacağız.

Bu rehber uygulayabilmek için gereksinimlerimiz aşağıdaki gibidir.
Adım 1 USB oluşturmak

USB belleğimizi sistemimize takıp aşağıda resimde belirtildiği gibi MBR FAT olarak biçimlendirelim. Diski biçimlendirmek için İzlenceler/Disk İzlenceleri kullanacağız.

Ekran Resmi 2019-08-29 00.47.55.png

Ekran Resmi 2019-08-29 00.48.49.png


Adım 2 Clover Bootloader Kurulumu

Biçimlendirmiş olduğumuz USB belleğimizin boot edilebilir bir disk haline getirmek için aşağıdaki resimdeki ayarlar ile Clover Bootloader kurulumunu gerçekleştireceğiz. Burdaki en önemli konu Clover kurulumu yaparken BOOT adındaki diski seçmemiz ve aşağıdaki ayarları aynen yapmış olmamızdır.
Not : Bazı anakartlarda bios0af yöntemi yerine bios0ss yöntemi kullanılması gerekmektedir. Eğer sisteminiz USB bellek içerisindeki Clover ile boot ekranına ulaşmaz ise bu ayarı değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Ekran Resmi 2019-08-29 00.55.55.png

Ekran Resmi 2019-08-29 00.56.44.png


Adım 3 Clover Bootloader Kontrolü

USB belleğimize kurmuş olduğumuz Clover Bootloader sürümünü bir kenara not edelim. Benim şu anda kurduğum 5058 sürümü en güncel sürüm sizin kurduğunuz sürüm farklılık gösterebilir, bu işlemden sonra USB belleğimizi çıkart komutu ile çıkart dedikten sonra sistemimizi yeniden başlatalım ve Clover ekranında yön tuşlarından birine basarak (eğer zamanlı açılış yoksa buna gerek yok) Clover ekranının sabit kalmasını sağlayalım ve sistemimizde kurulu olan bootloader versiyonunu bir kenara not edelim(örnek 5045). Bu aşamada USB belleğimizi sisteme takarak sistemimizi yeniden başlatalım ve bios ayarlarından USB belleğimizi birincil önceliğe alalım. Eğer ki Clover boot ekranı karşımıza geldiğinde versiyon numarasını kontrol edelim. Versiyon numarası USB belleğimize kurduğumuz ile aynı ise (5058) bu aşamaya kadar olan işlemlerimiz başarılı demektir. Fakat versiyon numaramız sistemimizde kurulu olan (5045) ise adım 2 ye giderek Not kısmında yazan değişikliği uygulayıp tekrar kontrol edelim. Başarılı bir uygulama sonrası sistemi kapatıp USB belleğimizi sistemden çıkaralım ve sistemi macOS ile başlatalım.

Adım 4 Çalışan Sistem Bootloader Yedeğini Almak

Sistemimiz normal şekilde açıldıktan sonra USB belleğimizi takalım ve içerisindeki Clover klasörünün içindeki "CLOVERX64.efi" dosyasını kopyalayarak Masaüstüne yapıştıralım. Ardından Clover Klasörünü silip çöp sepetini boşaltalım.
Clover Configurator ile Sistem Kurulu diskimizin EFI bölümünü Mount edip Bu disk içerisindeki Clover klasörünü kopyalayarak BOOT adlı diskimizin içindeki EFI klasörünün içerisine yapıştıralım. Ardından Masaüstünde bulunan CLOVERX64.efi dosyamızı yine BOOT isimli diskimizin içindeki Clover klasörünün içerisine yapıştıralım.

Adım 5 USB Bellek Kontrolü

Yukarıda belirtilen tüm işlemleri yaptıktan sonra sistemimizi yeniden başlatalım ve tekrardan bios üzerinden USB belleğimizi birinci sıraya alalım. Clover boot ekranı geldiğinde tekrar versiyon kontrolü yapalım eğer yeni kurmuş olduğunuz versiyon ise (5058) sistemimizi boot macOS yüklü diskimizi seçerek açalım. Eğer versiyon numaramız eski olan sistemimizdeki ise USB belleğimizi çıkarıp sistemi yeniden başlatalım ve aşamaları tekrar ve tekrar kontrol ederek yapalım.
Sistemimizin USB bellek ile sorunsuz açıldığını teyit ettikten sonra USB belleğimizi çıkart komutu ile çıkartıp yeniden başlatalım.

Adım 6 Config.plist Oluşturma

Bu aşamaya kadar geldiyseniz yukarıdaki tüm maddeleri doğru uygulamış ve sona yaklaşmışsınız demektir.

Clover Configurator uygulamamızı açalım ve SMBİOS kısmına gelelim ve resimdeki göründüğü gibi sistemimize uygun bir SMBİOS kimliği seçelim.

Ekran Resmi 2019-08-29 01.20.48.png


Seçim işlemimiz tamamlandıktan sonra Serial Number ve SmUUID kısımlarının altında bulunan Generete New diyerek yeni seri numarası ve SmUUID oluşturmasını sağlayalım.

System Parameters kısmını aşağıdaki gibi ayarlayalım.
Ekran Resmi 2019-08-29 01.24.30.png


Rt Variables kısmını aşağıdaki gibi ayarlayalım.
Ekran Resmi 2019-08-29 01.25.58.png


Karnel and Kext Patches kısmını öncelikli olarak aşağıdaki gibi ayarlayın. Daha sonra bu bölümde değişiklik yapmamız gerekebilir bu konuya konunun devamında değineceğim.

Ekran Resmi 2019-08-29 01.30.41.png


Graphic kısmında kullandığınız ekran kartına göre değişiklik olacaktır ben burada İntel dahili ekran kartlarını örnek olarak göstereceğim ATI veya NVDIA ekran kartı kullanıyorsanız sisteminizde kullanmakta olduğunuz config içerisinde graphics bölümünü açarak aynı ayarları girmelisiniz. İntel ekran kartı kullanıyorsanız aşağıdaki ayarları girin.

Ekran Resmi 2019-08-29 01.35.11.png


Not: Bu ayarlar ile ekran kartınız grafik hızlandırma olmadan çalışacaktır bu konuda bir tereddüt etmeyin. Ekran kartını aktif etmeyi konunun devamında anlatacağım.

GUI kısmı sadece özelleştirme amaçlı olduğu için bu sekme şu anlık bizi ilgilendirmiyor.

Disable Driver sekmesinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

Devices Kısmında ATI veya NVDIA fakeid Kullananlar gerekli fakeid girecekler intel kullananlar bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmayacak.

Cpu kısmında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

Boot kısmında UEFI Bios kullananlar ile Legacy Bios kullanlar arasında ufak bir farklılık bulunmakta. UEFI kullananlar default bootloader kısmına "BOOTX64.efi" , Legacy kullananlar ise default bootloader kısmına "boot.efi" yazmaları gerekmektedir.

ACPI sekmesinde ise şimdilik bir değişiklik yapmıyoruz.

Yukarıdaki ayarlamalarımızı yaptıktan sonra Clover Configurator ile File/Save menüsünü kullanarak dosyamızı adını config olacak şekilde masaüstüne kaydediyoruz.

Masaüstüne kaydettiğimiz config.plist dosyasını kopyalıyoruz ve EFI bölüntüsünü Clover Configurator ile mount edip EFI/Clover içerisine yapıştırıyoruz ve değişimi onaylıyoruz. Bu işlemden sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Sistem yeniden başlama sonrası bizi 2 farklı durum bekliyor olabilir.

1-) Sistem Açılıyor
2-) Sistem Açılmıyor

Bölüm 1 Sistem Açılıyor

Sisteminiz açılıyor ise yapmanız gerekenler aşağıdaki rehberleri takip etmek olacaktır.

1-) Ekran kartı tanıtmak

a-) İntel Ekran kartlı sistemler​
b-) ATI ekran kartlı sistemler​
1. Yöntem​
2. Yöntem (Önerilir)​
2-) Ses Kartı tanıtmak

3-) Güç Yönetimi
4-) USB Port Yaması

5-) DSDT-SSDT yamalama


Bölüm 2 Sistem Açılmıyor

Eğer sisteminiz açılmıyorsa endişe etmeyin. Rehberin ilk 5 adımını boşuna yapmadık. USB belleğimizi sistemimize takıp biosta öncelikli sıraya alarak sistemimizi macOS ile boot edelim (sistemin sorunsuz açıldığını göreceksiniz). Eğer sisteminiz yine açılmıyorsa ilk 5 adımda hata yapmış ve/veya yukarıda yazılanları boş yazı olarak görmüş okumadan işlem yapmışsınız demektir Bu durumda benim yada osxinfo.net'in bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Sistemimiz açıldıktan sonra Clover Configurator ile EFI mount edelim ve config.plist dosyamızı açalım. Aşağıdaki değişiklikleri sistemimize uyguladıktan sonra USB belleğimizi çıkaralım ve sistemi yeniden başlatalım.

Ekran Resmi 2019-08-29 02.12.48.png


Sistemimizin normal koşullarda açılması gerekmektedir Eğer sistemimiz açılıyor ise Bölüm 1 deki adımları uygulayabilirsiniz. Fakat sisteminiz açılmıyor ise boot argümanlarına "-v debug=0x100" komutlarnıı ekleyerek sistemi açın ve hata ekranını aşağıda paylaşın sisteminize uygun değişikler konusunda size yardımcı olacağım.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Son düzenleme:
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
5. Adımda sistem üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyor ki böyle bir hata alasın. Sistem üzerinde herhangi bir değişiklik yaptın mı ?
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Benim config dosyam imajdaki dosya ve içinde bir çok boot argümanı var bu da sistemi yavaşlatıyor haliyle. Hiçbir şeye dokunmadım hatta İcloud üzerinde sorun yaşamamak için sitemin eski seri kodlarını ve özelliklerini girdim. Sistemimdeki ekran kartı rx460 ve tamamen sisteme uyumlu ekran kartı ile ilgili bir işlem yapmama gerek yoktu bile . Eski config dosyam ile aralarındaki tek fark boot argümanları.
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
eski config dosyan üzerinden serial bilgilerini kaldırıp bir paylaş.
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz
  • Like
Tepkiler: mehmetyuksel

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351

Ekli dosyalar

Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Bir kez açıp kapayınca hata düzeldi mesajı editliyorum.Siz başka bir cihazın özelliklerini girmişsiniz. Kendi özelliklerimle değiştirince düzeldi.
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
Hata neydi peki siyah ekran hatası mı ?
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Hata neydi peki siyah ekran hatası mı ?

Cihaz çok eski ancak yazılım sürümü yeni diye hataya girdi. Şuan düzeltince bütün sorunlar ortadan kalktı ve sorunsuz çalışıyor. Ancak yıllardır yaşadığım bir sorun var bunu da sormak istiyorum. Sistem açılırken yüklenmenin yarısında ekran anlık gidiyor fanlar hızlanıyor bir kaç saniye sonra çok hızlı bir şekilde yüklenme barı dolup açılıyor. Bunun için bildiğiniz çözüm var mı ?
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351

Cihaz çok eski ancak yazılım sürümü yeni diye hataya girdi. Şuan düzeltince bütün sorunlar ortadan kalktı ve sorunsuz çalışıyor. Ancak yıllardır yaşadığım bir sorun var bunu da sormak istiyorum. Sistem açılırken yüklenmenin yarısında ekran anlık gidiyor fanlar hızlanıyor bir kaç saniye sonra çok hızlı bir şekilde yüklenme barı dolup açılıyor. Bunun için bildiğiniz çözüm var mı ?
Bu bir sorun değil. Orijinal mac cihazlarda da aynı durum söz konusu.
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Bu bir sorun değil. Orijinal mac cihazlarda da aynı durum söz konusu.
Ekranın ortasında kocaman bir x işareti çıkmıştı ordan anladım sorunun normal olduğunu. Peki diğer sorunuma bir bakabilir misin ? Config ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Eski ekran kartım (r7 240) onda bile aynı sorun vardı.
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Diğer sorunun nedir benim anlamamda bir karışıklık oldu sanırım.
Kusura bakma mesajları gönderme saatlerimizde sıra karışıklığı olmuş.

Paylaştığım hatanın sebebinin configde eski bir cihazın tanımlanmış olması dediğin gibi bu bir sorun değil normal cihazlarda da oluyor.Kendi cihaz özelliklerimi ve seri kodunu girmemle düzeldi.


Sorun olarak söylediğim ise şu daha detaylı anlatayım ;

Bunun ilk önce grafik kartı ile alakalı olmadığını düşünüyorum çünkü intel hd ile ve 2 ekran kartıyla test ettim yine tekrar etti.

Olay şu ; İlk başta sistem açılırken Apple logosu çok güzel geliyor. Altında da yüklenme çubuğu. İlerlemeye başlıyor ve yarısına geldiği zaman ekranda anlık bir parlama gerçekleşiyor ve fanlarım anlık olarak hızlanıyor. Ve siyah ekran oluyor. 1-2 saniye sonra Logo ve yüklenme çubuğu geri geliyor ve en baştan başlıyor çok hızlı bir şekilde dolup sistemi açıyor. Sistemde bir sorun yaşattığını görmedim ancak normal bir şey olduğunu da sanmıyorum. High Sierra dan beri kurulum yapıyorum ve her sürümde bu olayla karşılaştım.
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
Olay şu ; İlk başta sistem açılırken Apple logosu çok güzel geliyor. Altında da yüklenme çubuğu. İlerlemeye başlıyor ve yarısına geldiği zaman ekranda anlık bir parlama gerçekleşiyor ve fanlarım anlık olarak hızlanıyor. Ve siyah ekran oluyor. 1-2 saniye sonra Logo ve yüklenme çubuğu geri geliyor ve en baştan başlıyor çok hızlı bir şekilde dolup sistemi açıyor. Sistemde bir sorun yaşattığını görmedim ancak normal bir şey olduğunu da sanmıyorum. High Sierra dan beri kurulum yapıyorum ve her sürümde bu olayla karşılaştım.
Bu tamamen macOS ile alakalı bir durum orijinal mac cihazlarda da aynı boot işlemi gerçekleşmekte. Eğer dahili kameran varsa onun ışığının yandığını bile görebilirsin. Bu bir sorun değil. Kısacacı boot sırasındaki self test gibi bişey.
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
Bu tamamen macOS ile alakalı bir durum orijinal mac cihazlarda da aynı boot işlemi gerçekleşmekte. Eğer dahili kameran varsa onun ışığının yandığını bile görebilirsin. Bu bir sorun değil. Kısacacı boot sırasındaki self test gibi bişey.
Apple kadar estetik takıntıları olan bir şirketin böyle bir şey yapması çok garibime gitti açıkçası. Sanki cihaz bozukmuş gibi hissettiriyor. Umarım bunu iptal ederler yada iptal etmemiz için bir yöntem koyarlar ortaya.

Yardımların için çok teşekkür ederim.Çok temiz bir config dosyam oldu.
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz
  • Like
Tepkiler: KaoS

LaZpanyoL

APPRENTICE
20 Kas 2019
5
0
51
trabzon
Apple kadar estetik takıntıları olan bir şirketin böyle bir şey yapması çok garibime gitti açıkçası. Sanki cihaz bozukmuş gibi hissettiriyor. Umarım bunu iptal ederler yada iptal etmemiz için bir yöntem koyarlar ortaya.

Yardımların için çok teşekkür ederim.Çok temiz bir config dosyam oldu.
hocam iyi günler rx 460 ile ilgili olan sorunsuz Clover dosyasınızı paylaşabilir misiniz rica etsem.
ben ne yaptımsa siyah ekrandan çıkamadım bi türlü
 

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
8,781
2,164
4,351
hocam iyi günler rx 460 ile ilgili olan sorunsuz Clover dosyasınızı paylaşabilir misiniz rica etsem.
ben ne yaptımsa siyah ekrandan çıkamadım bi türlü
Sistem bilgilerin hangi yöntemleri denediğin ne sorunu aldığınla ilgili yeni bir konu açman daha mantıklı olur.
 
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
Asus P8H61
İşlemci Modeli
i5-2400
Grafik Kartı
RX 570VR
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8169
Disk ve RAM
240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR3 1600 MHz

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
196
184
301
hocam iyi günler rx 460 ile ilgili olan sorunsuz Clover dosyasınızı paylaşabilir misiniz rica etsem.
ben ne yaptımsa siyah ekrandan çıkamadım bi türlü
Yeni bir konu açarak kurulumuna özel config dosyanı modifiye etmek en sağlıklısı . Yinede gpu ayarlarını buraya bırakıyorum denemen adına .
Ekran Resmi 2019-11-22 21.21.59.png
Yeni bir konu açıp sıfırdan @KaoS ile config dosyası yapman önemli . Yol göstermesi adına gpu ayarlarımı paylaştım . Sisteminde gereksiz çalışacak yada olmaması gereken kurulumlar olabilir . Tavsiyem olarak kext klasörünü olabildiğince boş tut kullanmadığın kextleri elden çıkar .
 
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler