Hackintosh Kurulumu İle İlgili Sorularım

bekiro

APPRENTICE
10 Tem 2019
2
0
1
Merhaba. forumda yeniyim bu da ilk mesajım olacak. Daha önce başka bir forumdan indirdiğim bir imajla hekintosh olayına başladım. İlk girişimimde başarılı bir kurulum yaptım. Tabi bu başarılı kurulum uğruna yeni kurduğum, sürücülerini yükleyip programlarını kurduğum windowsu kurban ettim ama... Asıl işin kurulumdan sonra başladığını biliyordum. Ses olayını halettim, ekran kartı olayını yabancı bir forumdan çözdüm. Sonra osxinfo yu buldum. Wifi sorununu bu forum sayasinde çözdüm. Sağdan soldan bulduğum çözümlerle bir şeyler yaptım. Geldiğim aşamada işleri karıştırdım ve doğru yaptığım şeyleride bozdum Şimdi silbaştan kurulum yapacağım. Bu arada elimde mojave imajı var, tecnopath dan indirdim.
1- MacOs kurdukdan sonra windows kurabilirmiyim, yoksa önce windows mu kurmalıyım?
2- Windos un yanında iki gnu/linux dağıtımı kullanıyorum bunları kurabilirmiyim? (uefi modda)
3-Hackintosh dan önce ilk olarak windows kurup sonra linux kurarak windows u grub boot loader içinden başlatıyordum. Bunu gene yapabilir miyim?
4- Asus i7 4500u gt 840m bir sisteme kurulum yaptım (uzunca deneyimlemedim daha dün bu işlere bulaştım) fan sesi normalden fazla gibi geldi. Kurulum sonrası ayarları yapmadığım için mi böyledir? Tüm ayarlamalardan sonra daha az ısınan daha perfonmaslı bir sisteme sahip olabilirmiyim?
5-High Sierra veya daha eski bir sürüm kursam perfonmas artar mı, ne kazanır ne kaybederim, uyumluluk açısından hangisi daha iyidir?

Bunun için ayrı bir konu açmayayım şuraya iliştireyim. Modelini hatırlamıyorum 2009 üretimi olması gerek çift çekirdek pentium bir işlemcili masaüstü var elimde 2 gb ram e sahip windows 10 kurup ofis programları gibi işerde kullanıyorum. El Capitan kurabilir miyim, kurarsam kullanabilir miyim? :)

Son olarak işin en önemli kısmı burası. Dün bulaştım bu belaya daha yeniyim, daha önce bir şeyler okuyup izledim ama... Bu sebepten dolayı BİLALe ANLATIR GİBİ bir anlatım çok makbule geçer.
(imajları google drive dışında başka yere yüklemeniz mümkün mü indirilmiyor. google hesabım yok ve telefon numarası ile hesap oluşturma zorunluluğundan dolayı açmıyorum)
Konu açmam mı gerekiyordu, yanlış bir yeremi yazdım bilemedim. Eğer öyleyse özür dilerim. @S10soz_21, @KaoS

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,246
410
1,851
28
Diyarbakır/Amed
1) Windows yanınada macOS kurulumu yapabilirsin. MacOS kurdukran sonra da Windows kurulumu yapabilirsin. Ama ilk önce macOS kurduktan sonra diğer işletim sistemleri kurmanı öneririm. Bu rehber konuyu inceleyerek yapmanı öneririm. https://osxinfo.net/konu/tek-hddde-uefi-macos-sierra-win-10-ubuntu-kurulumu.94/#

2) Evet kurabilirsin.

3) Hatırladığım kadarıyla oluyordu. Ama hackintosh için Clover bootloader ile kullanmanı tavsiye ederim. Bazı durumlarda bir sorun olursa, clover ile bazı komutları girerek sistemi açabiliyorsun.
4) Büyük ihtimalle cpu güç yönetimi ve harici ekran kartını dsdt /ssdt üzerinden kapatmadığından dolayıdır. Harici ekran kartı tanıtılamadığı halde güç tüketir ve ısınmaya neden olur. Bazı durumlarda fan için, dsdt /ssdt üzerinden fan yaması yapmak gerekiyor.

5) Hd4400 için High Sierra ve özeri sürümleri öneririm. Bazen de sistemden sisteme göre değişir. Bazı durumlarda ise stabiliteyi bulana kadar bir çok işlem gerekebilir. Örnek olarak; İşlemci güç yönetimi, harici ekran kartını kapatma, hackintool ile usb portlarını ve hd4400 ekran kartını düzgün tanıtma, hackintosh sistemlerde hazırda beklet modunu düzgün çalışamadığından dolayı kapatmak gerekebilir.

Diğer sistemin tüm özellikleri belirtip, uyumlu donanımlar altında konu açsan daha iyi olacak.

Google limitine takilıyorsa, High Sierra ve mojave imajlarındaki konularda nasıl yapıldığını yazıyor. Yada bu videoyu izleyip yap.

• Like
Tepkiler: montezuma

bekiro

APPRENTICE
10 Tem 2019
2
0
1
Yukarıya yazmayı unutmuşum. Windowsun yanına ilk kurulum denememde mojave için bölüm oluşturmak için gparted live kullanarak hfs+ olrak bölüm oluşturdum. Fakat bölüm boyutunu ne kadar arttırdıysam bölüm boyutu yetersiz uyarısız aldım. Mojave ikinci sistem olarak kurulamıyord mu, diskin başına mı kurmak gerek. Yoksa burda ki gibi yaparsam sorun olmaz mı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,036
4,086
4,351
Rehberdeki adımları birebir takip ederek partisyon oluşturup kurulumu dene. Zira Mojave imajımız da MBR destekliyor.

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
108
31
71
28
gparted uygulamasını bilemiyorum fakat windows üzerinden yaparken ben paragon partition manager ile mac için alan ayırıyorum bir sorun omuyor. Belki kullandığın programdan dolayı hata almışsındır, videodaki işlemleri uygulayınca sorun olmaması lazım. Ya da Paragon indirip onunla yapabilirsin.

• Like
Tepkiler: montezuma