HD4200/HD4400/HD4600 10.13.6 Bozuk Grafik Hatasının Çözümü

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
ekran karmasası.jpg

Öncelikle bu sorunu ben ilk 10.13.6 high sierrada yaşadım. El Capitandan 10.13.5 high sierraya kadar böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Bu sorunun çözümünü kendim deneme yanılma yoluyda buldum. Benim bilgisayarımın DELL Insprion 15 7537 I7 4510U işlemcili ve HD4400 ekran kartı var. Bu rehberi oluşturmamın sebebi bu sitede birçok kişi bu sorunla uğraşıyormuş. Sitede açılan kunulardan anladığım kadarıyla haswell işlemcili laptoplarda oluyor. Yani HD4200, HD4400, HD4600 ekran kartı olanlar bu sorunla yüzleşiyor. Ve şimdi başlayalım çözüme.

Eğer costum edid kullanıyorsanız config.plist dosyanızdan silin. İlk önce DarwinDumper uygulamasını açıp sedece edid işaretltli kalacak şekilde çalştırın.
Oluşan zip dosyasında edid.txt dosyasını açın. Sonra config.plist dosyanızı Clover Configurator uygulamasıyla açın ve Graphics bölümüne girin. Videoinputsignal e edid dosyasının basic paramsın ilk numarasını yazın ve HorizontalSync PulseWidth e ikinci numarayı yazın. Birde inject edid işaretli olsun.
Config.plist dostanızı kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın. Ve artık görüntü düzelmiş olacak. Birde çözüme ulaşmış arkadaşımızın konusunun linkini paylaşayım. macOS High Sierra Ekran Karmaşası | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

NOT:
Ben edid yi düzenlenmiş olarak kullanıyorum. Eğer costum edid kullanıyorsanız. Bu işlemleri yaptıktan sonra @montezuma hocamızın hazirladığı 10.13.6 imajının içinde RunMe uygulasını başlatıyoruz. RunMe çalışırken diğer uygulamalarını kapatın. Oluşan zip dosyasında bootlog.txt yi açıyoruz. Patched EDID Table yazan edid ile orjinal edid de oluşan farkları costum edid ye yazın. Birde 1. resimdeki bölümü nasıl geçeceğizini bilmiyorsanız ; ilk önce şifrenizi yazıp enter e basın ve sol üsteki apple simgesine basıp uyutup açın. Tabi o görüntüde apple simgesi görümmüyor :). Sol üste tıklayıp 6 tık inip basıp uyuta geçersiniz.

ugacomtr

PADAVAN
9 Şub 2017
171
50
251
36
Merhabalar.
basic params: 80 00 00 ff 2f
bu yazmakta ilk rakam ikinci rakamdan kastınızı tam anlamadım. Resimde de boşluk halde. Nereye tam olarak hangi rakamları yazacağımı tam anlatabilir misiniz? Bir başka sorun için lazım oldu. Teşekkürler.

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
Merhabalar.
basic params: 80 00 00 ff 2f
bu yazmakta ilk rakam ikinci rakamdan kastınızı tam anlamadım. Resimde de boşluk halde. Nereye tam olarak hangi rakamları yazacağımı tam anlatabilir misiniz? Bir başka sorun için lazım oldu. Teşekkürler.
Video input signal e 80 horizontalsync ye 00 yazacaksın.

ugacomtr

PADAVAN
9 Şub 2017
171
50
251
36
bende bir işlemci var 3317u bu işlemcideki onboard ekran kartını düzgünce calistiramadim bitürlü. normal calistigi kod 0x1660003. benim calistirabildigim kod 0x166000A sorunum şu parlaklık minimumda aciliyor. karincalanmalar oluyor. tanimasi düzgün olarak hd4000 diyor. hızı vs cok güzel hızlandırma hdmi yansıtma vs calisiyor fakat bu noktalanma ve parlaklık asla normale dönmüyor. belki bu yöntemle düzelir diye denedim ama olmadı.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
bende bir işlemci var 3317u bu işlemcideki onboard ekran kartını düzgünce calistiramadim bitürlü. normal calistigi kod 0x1660003. benim calistirabildigim kod 0x166000A sorunum şu parlaklık minimumda aciliyor. karincalanmalar oluyor. tanimasi düzgün olarak hd4000 diyor. hızı vs cok güzel hızlandırma hdmi yansıtma vs calisiyor fakat bu noktalanma ve parlaklık asla normale dönmüyor. belki bu yöntemle düzelir diye denedim ama olmadı.
Rehberi inceleyin.
Sierra 10.12.4 Kurulum Sonrası Ekran Parlaklığı Çalıştırmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
@ugacomtr kardeş Edid den ya sıkıntılıdır, yada düzgün çıkarkmamıışsın. Normalde Edid deki basic params 2. 3. rakamı 00 değildir. Çünkü 2. 3. rakamlar ekranın genişliği ve yüksekliğini gösterir. Darwindumder Edid alırken basic params yine 2. ve 3. rakamlar 00 çıkarsa. Windows üzerinden alırken yine 00 çıkarsa. Darwindumder üzerinden Edid zip dosyanı paylaş ve ekranının genişliği ve yüksekliği ölçüp kaç cm ise yaz. Örnek olarak 15.5 inç ölçüleri genellikle 34cm x 19cm dir
15.6 inç ise 35cm x 19cm dir.

want to

PADAVAN
DENEYİMLİ ÜYE
10 Nis 2017
108
97
0
21
Denizli/Isparta
Bu sorunu çözmek için bu kadar uğraşmanıza gerek yok. Aynı sıkıntıyı B50-80'de yaşadım. Sorun Bios'daki CSM modülünün kapalı olmasından dolayı meydana geliyor. Uefi Native Modunda CSM modülü kapalı olduğu için Uefi Hybird moduna geçmemiz gerekiyor. Boot ayarlarından Boot Modunu Uefi Hybird Veya Lecagy Only seçerek sorunu çözebilirsiniz. Örnek bir Resim Ekleyeyim;
6161c7bf2dee2048eb396f8e5c0255d2.jpeg

OgW8p8Lw-YLiPocOzCjl5olgF3UMjIxa.jpeg

Lenovo Ve Hp olmak üzere iki farklı bios'da ayarları gösterdim. Büyük bir olasılıkla sorununuz çözülecektir.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: S10soz_21

alimert801

APPRENTICE
16 Şub 2018
86
5
21
20
HD4600 ekran kartında aynı sorunları yaşıyordum açılışta ekran ilk resimdeki gibi oluyordu dediğinizi yaptım sorun çözüldü çok teşekkür ederim:)

ainal

APPRENTICE
27 Eki 2017
68
7
21
24
Bu sorunu çözmek için bu kadar uğraşmanıza gerek yok. Aynı sıkıntıyı B50-80'de yaşadım. Sorun Bios'daki CSM modülünün kapalı olmasından dolayı meydana geliyor. Uefi Native Modunda CSM modülü kapalı olduğu için Uefi Hybird moduna geçmemiz gerekiyor. Boot ayarlarından Boot Modunu Uefi Hybird Veya Lecagy Only seçerek sorunu çözebilirsiniz. Örnek bir Resim Ekleyeyim;
Ekli dosyayı görüntüle 7315
Ekli dosyayı görüntüle 7316

Lenovo Ve Hp olmak üzere iki farklı bios'da ayarları gösterdim. Büyük bir olasılıkla sorununuz çözülecektir.
Clover boot kısmını 1080 p de açamıyordum dediğiniz gibi uefi with Cms ayarını seçince sorun ortadan kalktı teşekkürler.

• Like
Tepkiler: montezuma

Soul Alchemist

APPRENTICE
13 Tem 2018
7
0
0
22
Allah razı olsun bende HD4600 var bu işlemleri yaptığımda glitch problemini aşıyorum bu seferde ekran kartı 7mb gözüküyor onuda ig-latform-id = 0x0a260006 ve inject intel ile hallediyorum şimdide ekran bir anda simsiyah oluyor genelde yarım saniye sürüyor bazen videolarda ekran yemyeşil oluyor garip glitchler çözümünü biliyor musunuz?

özenle

APPRENTICE
13 Tem 2017
7
0
0
19
darwindumper bende edid.txt oluşturmuyor boş klasör veriyor logda şunlar yazıyor :

000s : +Started process DumpFilesEdid: pid 1420
Checking Clover bootlog for EDID data
No EDID data found under EdidDiscovered in bootlog
001s : -Completed DumpFilesEdid

ardaanil61

APPRENTICE
7 Eki 2018
38
0
1
26
Merhabalar,
Ayrı bir sabit disk'e kurulum yapmaya çalışıyorum. Kurulumda sorun yok, kurulum sonrası yine hd4600 ( yukarıda verildiği gibi editlenen: horizontal sync ye 0x23 yaz ve videoinputsignal e 80. Bir de ürün kimliğini değiştirdim. tanımadığı için.) ile çalıştırdığımda apple logosu geliyor tam bitmek üzereyken ekran yine kayıyor. Sebebi ne olabilir?

Laptop: Toshiba P50 A 13K

kykbr

APPRENTICE
3 May 2019
26
0
1
35
Batman
4600 intel ekran kartına sahibim.
bios'ta sadece uefi ve ikinci olarak csm var. Csm seçtiğim vakit boot almiyor.

başta ekran kartı - uefi ilişkisini anlamadım.

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
4600 intel ekran kartına sahibim.
bios'ta sadece uefi ve ikinci olarak csm var. Csm seçtiğim vakit boot almiyor.

başta ekran kartı - uefi ilişkisini anlamadım.
Load bios ve pact bios işaretleyip dene.

10. mesajda açıklıyor.
Merhabalar,
Ayrı bir sabit disk'e kurulum yapmaya çalışıyorum. Kurulumda sorun yok, kurulum sonrası yine hd4600 ( yukarıda verildiği gibi editlenen: horizontal sync ye 0x23 yaz ve videoinputsignal e 80. Bir de ürün kimliğini değiştirdim. tanımadığı için.) ile çalıştırdığımda apple logosu geliyor tam bitmek üzereyken ekran yine kayıyor. Sebebi ne olabilir?

10. mesajdaki bios ayarların varsa yapıp dene. Ek olarak leagcy option rom ayarı var ise enable yada disable olarak ayarlayıp dene.

koeksal303

APPRENTICE
1 Tem 2019
1
0
1
Allah razı olsun bende HD4600 var bu işlemleri yaptığımda glitch problemini aşıyorum bu seferde ekran kartı 7mb gözüküyor onuda ig-latform-id = 0x0a260006 ve inject intel ile hallediyorum şimdide ekran bir anda simsiyah oluyor genelde yarım saniye sürüyor bazen videolarda ekran yemyeşil oluyor garip glitchler çözümünü biliyor musunuz?
Merhaba,

Forum da cok yeniyim, hackintosh konusuna merak saldim, dell T20 pc ye sahibim ancak Intel HD 4600 6 MB olarak gözüküyor , bu sorunu birtürlü cözemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. BIOS LEGACY denedim sistem acilmadi , UEFI moda cevirince acildi.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkürler

Son düzenleme:

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
Merhaba,

Forum da cok yeniyim, hackintosh konusuna merak saldim, dell T20 pc ye sahibim ancak Intel HD 4600 6 MB olarak gözüküyor , bu sorunu birtürlü cözemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. BIOS LEGACY denedim sistem acilmadi , UEFI moda cevirince acildi.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkürler
Eğer sistemine uygun config (hd4200-hd4400-hd4600) kullanıyorsan. Bu rehber konuyu incele. Hackintool ile FrameBuffer Grafik Yaması Yapmak
Ek olarak bios ayarlarında csm ayarı yada leagcy option rom gibi ayar varsa enable yada disable olarak denemelisin.
Merhabalar,

Bios ayarlarında csm ayarı yada leagcy option rom gibi ayar varsa enable yapıp dene.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler