1. hizliresim.com üzerinden resim paylaşımlarınızda resim silinir ve uyarı alırsınız. Bu yüzden farklı kaynaklara resim yükleyin.
    Uyarıyı kapat
Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

High Sierra için IntelHD 3000 VRAM yükseltme

'OS X INFO KÜTÜPHANESİ' forumunda tosbaha tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. Bugün can sıkıntısından Sierra sistemi High Sierraya yükselttim. Bir kaç ufak tefek pürüz haricinde(clover,applealc güncellemesi vs) sorunsuz bir yükseltme oldu. Fakat IntelHD3000 de karşılaşılan ekran çizgileri dayanılmaz hale gelmiş bu sürümde. Ben de 384MB olan VRAM i 512 yapmaya karar verdim. Internette bulunan yamalar Yosemite ve El Capitan için olduğundan iş başa düştü. Biraz uğraştan sonra doğru yamaları buldum. Aşağıdaki yamalar ile siz de IntelHD3000 ün VRAMini artırabilirsiniz.

1. AppleIntelHD3000Graphics.kext ve AppleIntelSNBGraphicsFB.kext dosyalarının yedeklerini alın.
    2. About This Mac(Bu Mac Hakkında) menüsünde gördüğünüz grafik kartının VRAM değerini not edin. Artırmak isteyeceğiniz değere göre aşağıdaki yamalardan birini seçin.

256MB tan 384MB a
    Kod:
      cd /S*/L*/Ext*/AppleIntelSNBGraphicsFB.kext/C*/M*
      sudo cp AppleIntelSNBGraphicsFB AppleIntelSNBGraphicsFB.backup
      sudo perl -pi -e 's|\xC7\x45\xD0\x00\x00\x00\x12|\xc7\x45\xD0\x00\x00\x00\x18|g' AppleIntelSNBGraphicsFB
      sudo touch /S*/L*/Extensions

256MB tan 512MB a
    Kod:
      sudo perl -pi -e 's|\xC7\x45\xD0\x00\x00\x00\x12|\xc7\x45\xD0\x00\x00\x00\x20|g' AppleIntelSNBGraphicsFB

384MB tan 1GB a
    Kod:
      sudo perl -pi -e 's|\xC7\x45\xD0\x00\x00\x00\x18|\xc7\x45\xD0\x00\x00\x00\x40|g' AppleIntelSNBGraphicsFB

384MB tan 512MB a
    Kod:
      sudo perl -pi -e 's|\xC7\x45\xD0\x00\x00\x00\x18|\xc7\x45\xD0\x00\x00\x00\x20|g' AppleIntelSNBGraphicsFB

512MB ta 1GB a
    Kod:
      sudo perl -pi -e 's|\xC7\x45\xD0\x00\x00\x00\x20|\xc7\x45\xD0\x00\x00\x00\x40|g' AppleIntelSNBGraphicsFB

3. Bu yamaları yaptıktan sonra AppleIntelHD3000Graphics.kext ı masa üstüne kopyalayın.
    4. /Contents/Info.plist dosyasını bir editör ile açın
    Kod:
           <key>VRAMOverride</key>
           <integer>0</integer>

satırını
    Kod:
           <key>VRAMOverride</key>
           <integer>0</integer>
           <key>VRAMSize</key>
           <integer>512</integer>

şeklinde değiştirin. Sonra bu kexti kurun.

Ben 512MB yaması yaptığım için rakam olarak 512 yazdım.

xxxcom ve montezuma bunu beğendi.
  2. @tosbaha @montezuma @linepower hocam merhaba dediklerinizi yaptım. Terminal uygulamasından 384mb to 1024mb komutlarını her satırı tek tek yazarak uyguladım. dediğiniz klasörden dediğiniz iki kext i masaüstüne kopyaladım. Ve içeriği klasörde göster diyerek info.plist dosyasına ulaştım ve metin editöründe açtım. Dediğiniz kısımları değiştirip sizin 512 yazdığınız yere 1024 yazdım. ve kaydedip çıktım. Sonra bu düzenlediğim kext i EFI>Clover>kext klasörüne kopyala yapıştır dedim sonra PC'yi yeniden başlattım ve sonuç aynı 384mb. Acaba nerede hata yaptım?

Sitem Özelliklerim;
    İntel İ5 2410
    Ekran Kartı : İntel HD 3000
    Laptop Model : HP Pavilon g6 1195st
    Mac Os Hackintos Sürümüm : Sierra

Teşekkürler.

3. EFI>Clover>kext a değil. Komutları uygulamanız lazım. Komutlarda açıkça
    cd /S*/L*/Ext*/AppleIntelSNBGraphicsFB.kext/C*/M* yazıyor. Yani kextlerin olduğu yere kurulacak. Komutları adım adım takip etmeniz gerekli. Şu an macOS 10.13.2 e güncellendi ama hala aynı yamalar çalışır mı bilemiyorum.

ibragah ve montezuma bunu beğendi.
  4. Benim oldu valla eyvallah reis. Daha fazla yükseltemiyor muyuz ya :D 8tQb7bDPP3Rb3gxKN1EADmJsK8d5YERc.png

5. Hocam bu kextleri nereden bulabilirim verebilir misiniz?

buldum hocam özür dilerim systemda kuruluymuş

6. Bu dosyayı nereden bulabilirim?

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
  7. Kext i masaüstüne kopyaladıktan sonra sağ tıklayıp paket içeriğini göster dediğin zaman info.plis dosyası gözükecektir.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    OlyJacksoN bunu beğendi.
  8. Peki 384mb tan 1 gb ta yükselteceğim de
    bu alıntıya göre ben nasıl yazayım? 1 mi yazayım 384 mü??
    edit: Hocam 1024 yaptım.

#8 OlyJacksoN, 3 Kasım 2018
    Son düzenleme: 3 Kasım 2018
  9. 1024 yazman lazım. Yükseltme için en az 8gb ram in olması lazım bunuda belirteyim.

OlyJacksoN bunu beğendi.
  10. Hocam sizi de yorduk bugün bayağı ama :angel: benimki 4 gb ram 512 olur mu peki?

Yükleniyor...
Yükleniyor...