High Sierra Kurulum sonrası USB Olmadan Boot Sorunu

kerberos

APPRENTICE
2 Ocak 2022
5
1
21
Merhaba benzer bir sorun yaşadım ilk defa bu imajı denedim(HS_10136_LT),diski silip temiz kurulum yaptım,bios da boot hhd,uefi legacy vs.denedim,kurulum sonrası sistem boot etmiyor, boot ekranı açıyor sistem nereden boot edeceğini soruyor, ayrıca makine biosu mac osx'i bir donanım gibi algılıyor listede en başta macosx yazıyor ve üzerine gelip enter yapmaya rağmen boot etmiyor, hdd'yi görüyor aynı seçenekte gene hdd yi de seçseniz de boot etmiyor.

sistem sadece kurulum için hazırlanan usb ile boot edip açılıyor ve wireless adaptörü de ayrıca algılamadı o soruna daha sonra sistem normale dönerse bakarım diyorum,teknik servisle uğraşıyorum çok acemisi değilim teknik olarak ama macosx stabil çalışan bir yükleme bu güne kadar başaramadım :)

emek verenlere teşekkürler.

BootLoader
clover
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad t440
İşlemci Modeli
i5 4300U
Grafik Kartı
Onboard intel
Ses Kartı Modeli
intel
Ağ Aygıtları
intel wifi + 100mb ethernet
Disk ve RAM
1tb hitachi mekanik 8gb ddr3

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
4,722
1,746
4,401
Nasıl bir sisteme kurulum yaptınız. Sistem bilgilerinizi build-signature kısmından profilinize ekleyin lütfen.
Legacy olarak mı kurulum yaptınız UEFI olarak mı?

BootLoader
OpenCore 0.7.7
Laptop Modeli
Monterey 12.1
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM
8 GB SDRAM - Crucil 240 GB SSD

kerberos

APPRENTICE
2 Ocak 2022
5
1
21
Nasıl bir sisteme kurulum yaptınız. Sistem bilgilerinizi build-signature kısmından profilinize ekleyin lütfen.
Legacy olarak mı kurulum yaptınız UEFI olarak mı?
hocam sistem thinkpad t440 uefi bios version: gjtea4ww (2.54) i5 4300U 4.nesil işlemci 8gb ddr3 ram 1tb mekanik hdd,
bios uefi/legacy boot (both)
uefi/legacy boot priority (legacy first) şeklinde.

kurulum sonrası sistem usb disk yardımı ile açlıyor,usb omadan bios nereden açayim diyor seçseniz bile hdd yi açmıyor.bu şekilde.

BootLoader
clover
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad t440
İşlemci Modeli
i5 4300U
Grafik Kartı
Onboard intel
Ses Kartı Modeli
intel
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
4,722
1,746
4,401
Verdiği uyarıda boot önceliğini legacy yapın diyor. Biostan uefı kapatıp legacy olarak deneyin. Config dosyanızı da paylaşın.

BootLoader
OpenCore 0.7.7
Laptop Modeli
Monterey 12.1
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
4,010
1,637
4,401
Ankara
Kurulum sonrası Usb içerisindeki efi klasörünü kurulum yaptığınız Hdd'nin Efi bölüntüsü içerisine attınız mı?

• Like
Tepkiler: kindo

kerberos

APPRENTICE
2 Ocak 2022
5
1
21
Verdiği uyarıda boot önceliğini legacy yapın diyor. Biostan uefı kapatıp legacy olarak deneyin. Config dosyanızı da paylaşın.
konfigrasyon altına yazdığım yazı bios da ki boot bölümündeki değiştirilebilen bölümde yazanları yazdım yani bir uyarı değil,kurulum öncesi bios boot bölümü bu şekilde ayarlı,uyarıyı sonuçta boot etmeye çalışırken bios kendi arayüzünden veriyor,boot edilebilir bir sektör görmediği için default hdd yi gösteriyor enter yapınca boot etmiyor o diskten,ben osx meselesine forumlardan okuduğum kadar ile bilgiliyim,çok fazla bilgim yok,nasıl driver yüklenir osx mantığı nedir ne değildir çok bilgim yok para kazandığım işe odaklı çalışıyorum,ama microsoft tarafında tecrübeliyim,usb yardımı ile osx geliyor bir error vermiyor.

BootLoader
clover
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad t440
İşlemci Modeli
i5 4300U
Grafik Kartı
Onboard intel
Ses Kartı Modeli
intel
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
4,722
1,746
4,401
Kurulumu Clover ile mi yaptınız?

BootLoader
OpenCore 0.7.7
Laptop Modeli
Monterey 12.1
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM

kerberos

APPRENTICE
2 Ocak 2022
5
1
21
Kurulum sonrası Usb içerisindeki efi klasörünü kurulum yaptığınız Hdd'nin Efi bölüntüsü içerisine attınız mı?
yok hocam atmadım,o şekilde denerim,şimdi diski silip bir windows kurup diski ikiye bölerek 2.bölüme osx kurmayı deneyecektim,bu aralar biraz belimden rahatsızım pc başında uzun süreler geçiremiyorum,kendi makinam için (thinkpad t440) için daha önce yüklenip stabil çalışan ve imajı alınmış bir osx bulabilirmiyim.teşekkürler.
Kurulumu Clover ile mi yaptınız?
clover kurulum için bir toolmudur sanırım onunla yaptım imajı usb ye yazdım ve sisteme kurdum,clover nedir tam bilmiyorum ama driver yüklemek için gerekli bir yazılımmı tam çözemedim.

BootLoader
clover
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad t440
İşlemci Modeli
i5 4300U
Grafik Kartı
Onboard intel
Ses Kartı Modeli
intel
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

kindo

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
4,722
1,746
4,401
İmzanızda Clover kullandığınızı belirtmişsiniz. Clover ve Opencore Hackintosh yapmak için kullandığımı iki bootloaderdir. Siz USB ile sistemi açtığınızda Clover ekranından mı sistemi boot ediyorsunuz? MacOS açmak için ne kullanıyorsunuz?
USB olmadan boot edememe sorununuz EFI USB içerisindeki EFI dosyalarını sabit dikin EFI kısmına atmadığınızdan kaynaklanıyor gibi.
Clover ile kurulum yaptıysanız bu vide rehberi izleyerek ilerleyin.
Bu imaj ile kurulum yaptığınızı varsayıyorum.

BootLoader
OpenCore 0.7.7
Laptop Modeli
Monterey 12.1
Anakart Modeli
Faxconn H55MXV
İşlemci Modeli
Intel Core i7-860
Grafik Kartı
Asus RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC662
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: kerberos

strangerone

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
4,010
1,637
4,401
Ankara
Hocam usb içerisindeki efi klasörünü Hdd'ye atmazsanız intel tabanlı bir pc, Mac açamaz. Efi klasörü ve içerisindekiler genel bir tarifle sistemi aslında Mac olduğuna inandıracak girdilerdir. @kindo tarafından paylaşılan video ile bu sorunu aşabilirsiniz.
Bu arada geçmiş olsun, kısa sürede atlatmanız dileğiyle.

• Like
Tepkiler: kerberos ve kindo

kerberos

APPRENTICE
2 Ocak 2022
5
1
21
İmzanızda Clover kullandığınızı belirtmişsiniz. Clover ve Opencore Hackintosh yapmak için kullandığımı iki bootloaderdir. Siz USB ile sistemi açtığınızda Clover ekranından mı sistemi boot ediyorsunuz? MacOS açmak için ne kullanıyorsunuz?
USB olmadan boot edememe sorununuz EFI USB içerisindeki EFI dosyalarını sabit dikin EFI kısmına atmadığınızdan kaynaklanıyor gibi.
kurduğum imaj "HighSierra Laptop Ve Desktop Sistemi Edition v10.13.5" başka bir k**** a*** isimli arkadaş hazırlamış bir torrent sitesinde buldum.
çeşitli ek bilgiler paylaşmış orada boot önyükleyici clover yazıyordu uefi legacy şeklinde buraya kopyalamak istemedim,sadece dizüstü için olan imajlar da var sanırım,dediklerinizi yapayım teşekkür ederim,olmadı buradaki imajla kurup denerim.
Hocam usb içerisindeki efi klasörünü Hdd'ye atmazsanız intel tabanlı bir pc, Mac açamaz. Efi klasörü ve içerisindekiler genel bir tarifle sistemi aslında Mac olduğuna inandıracak girdilerdir. @kindo tarafından paylaşılan video ile bu sorunu aşabilirsiniz.
Bu arada geçmiş olsun, kısa sürede atlatmanız dileğiyle.
anladım hocam tekrar dener dediklerinizi yaparım,iyi dilekleriniz için teşekkürler, yaş ilerledikçe hareketsiz kalmak sıkıntılı,mesleki hastalık sanırım bir oturuşta neredeyse kalkmadan 3-5 saat gerek iş gerek oyun için hep harcadık,belde bir yere kadar dayanıyor. :)
kurulum imajı için HS_10136_LT olanı kullandım sanırım karışıklık oldu,sadece laptop için olan imaj link buradan almıştım,şimdi fark ettim,teşekkürler.

Son düzenleme:
BootLoader
clover
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad t440
İşlemci Modeli
i5 4300U
Grafik Kartı
Onboard intel
Ses Kartı Modeli
intel
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Haha
Tepkiler: strangerone
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler