High Sierra Siyah Ekran Hatalarının Çözümü

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
492
280
251
34
High Sierra'yı siyah ekran hatası yüzünden kuramayanlar için çözüm rehberini sizinle paylaşıyorum.

Bize gerekenler:
  • Darwin Dumper
  • FixEDID
  • get_edid.sh scripti
  • Clover Configurator
  • config.plist dosyamız
Darwin Dumper, FixEDID ve script'i indirmek için: https://mega.nz/#!13Z2gQ5L!PrrESRHJC8S8CHlaIdkg0o_UPo_LX3EWlXkRePxbkU8

Evet, başlayalım.

Önce Darwin Dumper programını açıyoruz ve ekran görüntüsündeki gibi sadece EDID kalacak şekilde işaretliyoruz, ardından "Run" diyoruz.

nGc-J4WJXLiA5Z5HUqHCY5vPLIQWjR5C.png

Program "Belgeler" içerisine dosyalar oluşturacak.

Ardından FixEDID uygulamasını açıyoruz ve "bin" uzantılı dosyamızı seçiyoruz. Ardından altı çizili menüden display seçeneklerinden bize uygun olanı seçip "Make"ye basıyoruz.

RPUN8SmenhyYN52l8hMglo8eVBxM7rPN.png

Uygulama masaüstümüzde birkaç tane klasör ve dosya oluşturacak.

"DisplayVendorID*" adlı klasörün içinde "DisplayProductID*" adlı dosya ile işimiz var bizim.

* yazan yere herhangi bir şey gelebilir.

Devam edelim...

Ardından terminal uygulamasını açıyoruz ve "get_edid.sh" script'imizi nereye çıkardıysak terminal'dan o yola gidiyoruz.

Bende İndirilenler klasöründeydi ben "cd /Downloads" yazarak o yola gittim örneğin. Siz masaüstüne çıkarttıysanız "cd /Desktop" yoluna gitmelisiniz.

Sonrasında terminal'a şu komutu giriyoruz: chmod a+x get_edid.sh

Ardından terminale önce script'imizi sonra "DisplayProductID*" adlı dosyamızı sürükleyip enter'e basıyoruz.

Örnek: "./get_edid.sh ~/Desktop/DisplayProductID*"

Script çıkan sonucu HEX'e çeviriyor.

Sonucu kopyalayıp Clover Configurator ile config.plist'imizi açıp Graphics sekmesinde Custom EDID kısmına sonucu yapıştırıp "İnject EDID" işaretliyoruz.

Hepsi bu kadar.

Eğer her şeyi doğru yapmışsanız ve başka bir sorununuz yoksa bu yöntem siyah ekran hatanızı çözecektir.

Bol şanslar herkese.

Kaynak: How to fix black screen in High Sierra - FAQs & Tutorials - OSXLatitude Forum

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
543
284
251
47
Ankara
DarwinDumper programını açmaya çalıştığımda "Geliştiricinin kimliği doğrulanamadığı için DarwinDumper açılamıyor" şeklinde hata veriyor.

Sistem altında bulunan Güvenlik ve Gizlilik ayarlarımda Herhangi bir yerden indirilen uygulamalara izin ver seçili. Diğer uygulama açılıyor sadece bunda böyle bir hata veriyor.

Sistem/Güvenlik ve Gizlilik/ AppStore ve kimliği belirli geliştiriciler'i seçerek tekrar denedim bu şekilde açıldı uygulama. (DarwinDumper)

@taluyka harikasın! Aylardır yaşadığım en büyük problemdi sayende çözüldü. Emeğine sağlık.
Asus K555UQ için MacBook Pro ve AppleDisplay seçerek işlemi tamamladım. Oluşturduğum Hex değerini config dosyasında grafik bölümüne kopyaladım ve İnject Edid işaretledim. Sonuç mükemmel.
[Başarılı Kurulum] Asus K555UQ-DM028DC | High Sierra 10.13 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu başarılı kurulumumda nazar boncuğu olarak duran Siyah Ekran sorunu da tarihin derin sayfalarına gömülmüş oldu.

• Like
Tepkiler: taluyka

xxxcom

APPRENTICE
4 Ocak 2017
72
63
51
38
istanbul
Aynı sorun arkadaşta vardı. HD7850 ekran kartı ile High Sierra'da siyah ekran hatasını bir türlü geçemedik. Lilu ve Whatevergreen de çözüm olmadı senin burda anlattığını bir ara deneyeceğiz. Çok sağolasın rehber iyi olmuş.

• Like
Tepkiler: taluyka ve Ediko

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
492
280
251
34
Aynı sorun arkadaşta vardı. HD7850 ekran kartı ile High Sierra'da siyah ekran hatasını bir türlü geçemedik. Lilu ve Whatevergreen de çözüm olmadı senin burda anlattığını bir ara deneyeceğiz. Çok sağolasın rehber iyi olmuş.
Sonucu belirtmeyi unutma. Aynı ekran kartı bende de mevcut ve ben konudaki yönergeler ile siyah ekran hatasını aştım.

Arkadaşının durumu nedir ? Sorunu çözemediyse yardımcı olabilirim. Stabil şekilde kurmayı başardım.

• Like
Tepkiler: Ediko ve xxxcom

fatih1123

APPRENTICE
12 Şub 2017
12
0
1
23
Turkey
Kolay gelsin bütün adımları yaptım ama bu kısımda takıldım.
Kod:
Fatih-iMac:~ fatihakcakaya$ cd / desktop

Fatih-iMac:/ fatihakcakaya$ chmod a+x get_edid.sh

chmod: get_edid.sh: No such file or directory
9943

Moderatörün son düzenlenenleri: