High Sierra Yükseltme, Uyku Modu Sonrası Ekrana Görüntü Gelmeme Problemi

Ediko

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
543
284
251
47
Ankara
eLXo4pr3pcuwUcfSnE8Z92xHoEpzozyr.jpeg

Sistemime Sierra 10.12.6 yüklü iken;
* High Sierra Apple Store Üzerinden Güncelleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu rehber üzerinden yükleme yapmaya çalıştım,
* Ancak (Notice: Service only ran for 0 seconds. Pushing respawn out by 10 seconds.) (Warning: Service exited with abnormal code: 1) hatasını Bir türlü geçemedim.
* Anlıyacağınız ikinci Ekran kartı hatası yaşadım, bu hatayı da @ismozy üstadın üstün katkılarıyla, ilgili aml dosyalarını kendisine gönderdim ve kartımı kapatan yamayı yaptı, ayrıca bizi kırmayıp çok faydalı da bir video ekledi,

Laptop Cihazlarda Harici Ekran Kartını Kapatmak | Sayfa 6 | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
* Daha sonra High Sierra kurulumunu yapmak için bilgisayarı yeniden başlattım ve her zaman "service only ran for 0 seconds. pushing respawn out by 10 seconds" hatası veren yeri sorunsuzca geçtim. Bu hatanın ikinci ekran kartından kaynaklandığı bir kez daha ispatlanmış oldu.
* Burayı geçtim ancak sonrasında yine bir hata verdi! "......./osinstall.mpkg yolu eksik veya hatalı görünüyor" bu hatayı gidermek için;
a. Sierraya geri döndüm,
b. AppStore'dan indirdiğim High Sierra güncelleme uygulamasını tekrar çalıştırdım,
c. Sistemi otomatik olarak yeniden başlattı,
d. Clover ekranından high Sierra yükseltme menüsünden yüklemeyi yeniden başlattım,
e. Evet komik bir çözüm gibi duruyor ama bu şekilde yaptım ve oldu, bu şekilde çözüm bulan başka arkadaşlarda mevcut Osxİnfo'da,
* Başka bir hata ile karşılaşmadım ve kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamladım,
* Kurulumu APFS formatlı olacak şekilde SSD ye yaptım, önceki dosya sistemi ile yeni dosya sisteminin karşılaştırılabilmesi için ekran resmini ekledim.
2D6aIgAZgU-1AWMixYlpLCh90BEvUxOY.png
* Kurulum sonrasında Wifi ve Bluetooth sorunsuz çalıştı, WiFi / BT : Broadcom BCM94331CD 802.11a/b/g WiFi card + Bluetooth 4.0, doğal olarak,
* Voodoo ses sürücüsü kullanıyordum bilgisayarın sesi gitti, Releases · chris1111/VoodooHDA-macOS-High-Sierra · GitHub linkinden indirdiğim Voodoo High Sierra programında UEFI kurulumu yaparak tekrar aktif hale getirdim,
* Dikkatimi çeken bir şey SSD'nin sesi değişti, başka bunu yaşayan var mı? bilmiyorum,
* AppStore da güncelleme yapmak istediğimde "İşlem tamamlanamadı. (NSURLErrorDomain hatası -1012." hatası alıyorum, aynı hata devam ediyor, bunu da Sistem Tercihleri / AppStore / sekmesinde bulunan "Şimdi Denetle" ikonuna tıklayarak pas geçtim,
* Uykuya geçme ve uykudan uyanma sonrası ekrana görüntü gelmeme problemi vardı, bunu tam olarak çözemedim
Sistemime uyguladığım patch’ler
  1. battery_ASUS-N55SL Batarya Göstergesi İçin çalıştı.
  2. graphics_PNLF_haswell. Ekran parlaklığı için henüz çalışmıyor.
  3. usb_prw_0x6d_xhc_skl. Uykuya geçmeme problemini çözdü.
Bundan sonra uyguladığım patchler Uyanma sonrası ekrana görüntüyü geri getirebilir miyim diye uyguladığım kextler,
  1. misc_Skylake-LPC
  2. usb_USB_6-series
  3. usb_USB_7/8-series
  4. Fix Mutex with non-zero SyncLevel
  5. RTC Fix
  6. IRQ Fix
  7. SMBUS Fix
  8. HPET Fix
  9. Fix_WAK Arg0 v2
* Bu arada patch leri yaparken az daha sistemi kaybediyordum, anlatayım bu tecrübeyi yaşayacak olanlar en azından benim gibi 4-5 saat kaybetmesin.

* Patch lerin birisinde DSDT.aml dosyası haline getirdikten sonra dosyayı Clover/ACPI/Patched klasörüne attım ve sistemi yeniden başlatmaya karar verdim. Ancak sistem açılışında hata verdi ne yaptıysam hatayı geçemedim. Hem SSd deki hemde HDD deki Recover bölüntüsü, Sfe modu, Recover bölümü açılmadığı için Time Machine yedeklerime dahi ulaşamadım. Config dosyasının ayarlarıyla çok uğraştım dediğim gibi 4-5 saat sistemi geri getirmeye çalıştım.

* Aslında çözüm gayet basitmiş Config dosyasının içinde DSDT name isimli bölümde bulunan yere 1.aml yazdım (muhtemelen herhangi bir değer olur, ancak tamamen silerseniz çalışmıyor) ve sistem eski karalı hali ile açıldı. :)
Problem;
* Yukarıdaki tüm patch leri yapmama rağmen ekrana görüntüyü geri getiremedim, ekran açılacakmış gibi oluyor ekrana biraz ışık gelir gibi oluyor ancak yine siyah ekranda kalmaya devam ediyor, İşte problemim bu,

Config Dosyam Ek'tedir, Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bende tecrübelerimi yukarıda paylaştım belki birilerine yardımcı olabilirim diye. Bu arada hackintoshumda TrackPad1 kullanmaya başladım çok hoşuma gitti gerçekten arkadaşlara tavsiye ederim. Sahibinden 2. el aldım. Gayet güzel çalışıyor.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: linepower