ÇÖZÜLDÜ Hp 450 G4 ses sorunu ve kernel panic

ykrcl

APPRENTICE
1 Nis 2018
6
2
21
24
Herkese iyi bayramlar dilerim. HP Probook 450 G4 laptobuma vanilla Catalina kurdum. Rehabman’ın HP hotpatch ile her sorun çözüldü. Yakın zamanda çıkan intel 7265ac kexti de sıkıntısız çalışıyor. Hotpatch applealc için Layout id 3 kullanıyor. Ancak kulaklıklar bu id ile algılanmıyor. Araştırdım biraz conexant cx2800 için HP cihazlarda layout 23 varmış. Hotpatch de asl dosyasını düzenleyerek id yi 23 yaptım ancak sistem boot etmedi kernel panic memory panic stackshot succeed hatası çıktı sistemi boot ettirmeyi başarınca gerekli dosyaları iletirim.(Patched DSDT'yi attachment olarak yükledim)

şimdiden teşekkürler
Çalışan clover yedeğimi geri yükledim efi'ye eski dsdt'ler ile layout = 3 olan. Ancak hala boot etmiyor, sorun son yaptığım ses yaması değil mi yani?

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Clover Boot Menü içinde F11 ile NVRAM resetlemesi yapıp dene.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

ykrcl

APPRENTICE
1 Nis 2018
6
2
21
24
Teşekkürler @montezuma. Size bu model için şuanlık en başarılı kurulum oldu diyebilirim.

Model: Hp Probook G4 450
KabyLake i5

Benzer model probook'lar için hikayemi yazayım:

Eski yine sitenizden yüklemiş olduğum Mojave laptop imajından Catalina'ya güncellemek istedim ancak diskim HFS+ olduğu için izin vermedi. Ben de vanilla kurulum yapmaya karar verdim.

1.AppStore'dan indirdiğim Catalina imajını usb've yazdım
2. Hali hazırda laptobun hdd'sinde clover olduğu için yüklemedim. Onun yerine laptoptaki clover'ı güncelleyip. Yine bu forumda türkçesi bulunan RehabMan Hp Hotpatch'i yeni clover'a uyguladım.
(Eski cloverdan SMBios bölümünü tekrar oluşturduğum Clover'ın configrasyonuna attım, layout id yi 23 yapıp kaydettim, ancak hotpatch'i build etmeden önce dizine gidip laptobun modeline uygun isimdeki dsl dosyasını açıp ses ile ilgili olan hangi asl dosyasını import ettiğine bakıp o ses asl'sinde layout idyl aynı şekilde değiştirdim. sonra build yapıp acpi patched'i yükledim)
3.!!!Ses için önemli yer burasıydı!!! güncel lilu.kext ve AppleALC.kext yükledim (ilk postumda bunu yapmamıştım) (Hotpatch'in yükledikleriyle layout 23 de çöküyor sistem)
4.Karşıma çıkan sorunlardan bir tanesi ise 100mb olan efi bölümüydü onu sitedeki tonysmac'de ki bir rehberden hallettim.
5.Eski partition'u silip APFS bölüm oluşturup kurulum yaptım dsdt yamaları olduğu için sıkıntısız boot etti.
6.Sistem açılınca EFI'yi mount edip Cloverın yediğini aldım ve hotpatchi tekrar uyguladım (sistem /extension için gerekli)
7.Yedeklediğim clover'ı geri yükledim(çünkü eski AppleALC.kext ve lilu.kext'i yüklüyor. ayrıca layoutu tekrar 3 yapıyor)
8. intel 7265ac için yeni kext de çalışıyor henüz sisteme direk boot esnasında eklenmese de veri kaybı bu modelde çok yok her açtığınızda bir executable çalıştırıyorsunuz (otomatik de yapıyorlar ama ssdi ve şifre sadece plist dosyasından oluyor ve benim ssdi ve şifreyi sık sık plist dosyasından değiştirmem gerektiği için ben yapmadım)

Her şey 10 numara çalışıyor
şuan gözlemlediğim tek sorun kulaklığın mikrofona switchlemiyor taktığım zaman. höperlorden kulalığa geçiyor ama internal mic den external mic'e geçmiyor.

Buna bir çözüm bulamadım

PS:intel wifi kext'ine de mutlaka güncelleme gelir düzgün bir şeyler çıkar. Şubatta yayınlanmış ve hızlı gelişiyor.

Herkese tekrardan hayırlı bayramlar.

• Like
Tepkiler: montezuma

kemalsans

JEDI
19 May 2019
490
226
301
Teşekkürler @montezuma. Size bu model için şuanlık en başarılı kurulum oldu diyebilirim.

Model: Hp Probook G4 450
KabyLake i5

Benzer model probook'lar için hikayemi yazayım:

Eski yine sitenizden yüklemiş olduğum Mojave laptop imajından Catalina'ya güncellemek istedim ancak diskim HFS+ olduğu için izin vermedi. Ben de vanilla kurulum yapmaya karar verdim.

1.AppStore'dan indirdiğim Catalina imajını usb've yazdım
2. Hali hazırda laptobun hdd'sinde clover olduğu için yüklemedim. Onun yerine laptoptaki clover'ı güncelleyip. Yine bu forumda türkçesi bulunan RehabMan Hp Hotpatch'i yeni clover'a uyguladım.
(Eski cloverdan SMBios bölümünü tekrar oluşturduğum Clover'ın configrasyonuna attım, layout id yi 23 yapıp kaydettim, ancak hotpatch'i build etmeden önce dizine gidip laptobun modeline uygun isimdeki dil dosyasını açıp ses ile ilgili olan hangi asl dosyasınıpatched import ettiğine bakıp o ses asl'sinde layout idyl aynı şekilde değiştirdim. sonra build yapıp acpi patched'i yükledim)
3.!!!Ses için önemli yer burasıydı!!! güncel lilu.kext ve AppleALC.kext yükledim (ilk postumda bunu yapmamıştım) (Hotpatch'in yükledikleriyle layout 23 de çöküyor sistem)
4.Karşıma çıkan sorunlardan bir tanesi ise 100mb olan efi bölümüydü onu sitedeki tonysmac'de ki bir rehberden hallettim.
5.Eski partition'u silip APFS bölüm oluşturup kurulum yaptım dsdt yamaları olduğu için sıkıntısız boot etti.
6.Sistem açılınca EFI'yi mount edip Cloverın yediğini aldım ve hotpatchi tekrar uyguladım (sistem /extension için gerekli)
7.Yedeklediğim clover'ı geri yükledim(çünkü eski AppleALC.kext ve lilu.kext'i yüklüyor. ayrıca layoutu tekrar 3 yapıyor)
8. intel 7265ac için yeni kext de çalışıyor henüz sisteme direk boot esnasında eklenmese de veri kaybı bu modelde çok yok her açtığınızda bir executable çalıştırıyorsunuz (otomatik de yapıyorlar ama ssdi ve şifre sadece plist dosyasından oluyor ve benim ssdi ve şifreyi sık sık plist dosyasından değiştirmem gerektiği için ben yapmadım)

Her şey 10 numara çalışıyor
şuan gözlemlediğim tek sorun kulaklığın mikrofona switchlemiyor taktığım zaman. höperlorden kulalığa geçiyor ama internal mic den external mic'e geçmiyor.

Buna bir çözüm bulamadım

PS:intel wifi kext'ine de mutlaka güncelleme gelir düzgün bir şeyler çıkar. Şubatta yayınlanmış ve hızlı gelişiyor.

Herkese tekrardan hayırlı bayramlar.
@KaoS hocam yaşadığınız bu durum için bir video çekmişti sabırla videoyu takip ederseniz çözeceğinizden eminim, videonun içinde de bu duruma değiniliyor zaten.

Laptop Modeli
Monster Abra A7 V6.1 / Clevo N170SD
Anakart Modeli
Intel HM87 (Lynx Point)
İşlemci Modeli
i7 4720HQ
Grafik Kartı
HD 4600, GTX 960M
Ses Kartı Modeli
ALC 269
Ağ Aygıtları
Intel AC-3160