Legacy BIOS Sistemlerde Catalina Dual Boot Rehberi

660715-macos-tips-for-windows-users.jpg

Bilindiği üzere macOS Catalina ile HFS+ devri tamamen kapandı (kullanılması durumunda birçok Apple servisi kullanılamıyor) ve bu MBR desteğinin tamamen bittiği anlamına gelmekte. Legacy Bios'a sahip sistemlerde bilindiği üzere MBR windows yüklemesi yapılabilmekte. GPT disk düzeninde olan sistemlerde seçilen disk GPT düzeninde windows bu diske yüklenemez hatası alınmakta.

Sistemimizde hem macOS hemde windows kullanmak istiyorsak ne yapmamız lazım. ?

Bu sorunun cevabını ararken iki cevap çıkıyor karşımıza

1. İki ayrı diske iki farklı işletim sistemi kurulumu
  2. GPT/MBR hibrit disk şablonu ile tek diske iki farklı işletim sistemi kurulumu.

Birinci yöntem olan iki farklı diske iki farklı işetim sistemi kurmak standart yüklemelere tabidir ve kolaydır. Fakat hepimizin bir cihaz üzerinde (özellikle dizüstü) iki farklı HDD kullanma imkanı bulunmamaktadır.

Bu rehberin konusu olan ikinci yöntem ise bazı sıralama ve kurallara tabidir. Daha önce de birçok konuda bahsettiğim gibi dual boot kullanılmak istenen sistemlerde öncelikle macOS yüklemesi ardından diğer işletim sistemi (Windows, Linux, v.b.) yüklenmesi gerekmektedir. Bunun ana sebebini açıklamam gerekirse Apple sadece kendi cihazlarına özgü olarak ürettiği macOS'tur. Orijinal bir macintosh üzerinde macOS silip önce windows yada diğer işletim sistemlerinden birisini yükleyemezsiniz. Bizler sistemimizi hackintosha çevirdiğimizde de aynı kural geçerlidir. Bu yüzden gerekli dosya ve klasörlerinizi yedeklemeden bu rehbere başlamamanızı tavsiye ederim.

Bu rehberde bizlere gerekli olanlar.
  1. macOS yükleme medyası (Sisteminize uygun macOS sürümünü sitemizden indirebilirsiniz)
  2. Hard Disk Manager for Mac adlı yazılım (Deneme sürümü bizler için yeterli)
  3. Windows yükleme medyası
Öncelikle sistemimize macOS yüklememizi hangi sürüm olursa olsun diski tamamen silerek GPT APFS olarak yapıyor ve masaüstüne ulaşıyoruz. Clover kurulumu yapmadan gerekli programımız olan Hard Disk Manager for Mac isimli dosyamızı (indirip) kuruyoruz.

Termianlde "diskutil list" komutunu kullanıyoruz karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran gelmesi gerekmekte.
1.png

Resimde de gözüktüğü üzere sistemimizde tek bir disk takılı ve GPT bölüm düzeninde ve APFS olarak kurulum yapılmış vaziyette.

Disk İzlencelerini açıyoruz ve "Tüm Diskleri Göster" diyoruz.
2.png

Sol menüden ana diskimizi seçiyoruz.
3.png

Üst menüden Bölüntüleyi tıklıyoruz ve tekrar Bölüntüleyi seçiyoruz.
4.png

Gelen pencerede "+" ya basarak yeni bölüntü oluşmasını sağlıyoruz. Adını WINDOWS ve biçimi MS-DOS FAT olarak seçiyoruz.
5.png

Terminalde bir kez daha "diskutil list" komutunu çalıştırıyoruz yaptığımız işlemi kontrol ediyoruz. Aşağıdaki resme benzer bir sonuç almanız gerekmekte.
6.png

Hard Disk Manager for Mac adlı uygulamamızı açıyoruz.
7.png

Diskimizi seçtikten sonra sağ tarafta bulunan çark işaretine tıklıyoruz ve "Convert to Hybrit GPT-MBR" seçiyoruz.
8.png

Sağ üstten "Apply Operations" diyoruz.
9.png

Ve işlemimiz tamam aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere diskimiz artık GPT-MBR düzenine sahip bir disk.
10.png

Artık sistemimizi yeniden başlatıp "windows yükleme medyası" ile windows kurulumumuzu yapabiliriz. Windows yüklerken dikkat etmemiz gereken tek şey yükleme yapacağımız disk adının "WıINDOWS" olması. WINDOWS bölümü seçildikten sonra aşağıdaki seçeneklerden biçimlendir dedikten sonra normal Windows kurulum işlemlerini yapıp kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Windows kurulumu bittikten sonra tekrar macOS yükleme medyası ile sisteminizi macOS olarak açın ve Clover kurulumunuzu yapın.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Lancer7474

APPRENTICE
14 Kas 2019
10
0
51
İşte bende tam burada takılıyorum Windows tan vazgeçtim şimdilik yükleme ekranında Türkçeyi sectim kuruluma tıkladım ama hiç bir diske kurulum yapamıyorum disk bölümleri silinig çıkıyor Windowsu sildim kendi disk aracından yine olmuyor orda takıldım bir gecebilsem zaten sonra anlattığınız gibi yanına Windows kuruluyor ama yükleme diskini secemiyorum

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,673
588
2,351
İşte bende tam burada takılıyorum Windows tan vazgeçtim şimdilik yükleme ekranında Türkçeyi sectim kuruluma tıkladım ama hiç bir diske kurulum yapamıyorum disk bölümleri silinig çıkıyor Windowsu sildim kendi disk aracından yine olmuyor orda takıldım bir gecebilsem zaten sonra anlattığınız gibi yanına Windows kuruluyor ama yükleme diskini secemiyorum
Kurulumda bu resimdeki gibi tüm diskleri göster seçip ana diski seçtikten sonra sil tıklayıp gpt APFS olarak sil ondan sonra disklerin silinir gözükmez.

Lancer7474

APPRENTICE
14 Kas 2019
10
0
51
Kurulumda bu resimdeki gibi tüm diskleri göster seçip ana diski seçtikten sonra sil tıklayıp gpt APFS olarak sil ondan sonra disklerin silinir gözükmez.
Abi bende obölüm cıkmıyor Mac OS genişletilmiş günlük Mac OS genişletilmiş büyük küçük harfe duyarlı exfat ve ms dos fat cıkıyor

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lancer7474

APPRENTICE
14 Kas 2019
10
0
51
Abi bu seferde yukleme tam bitecekken disk hasarlı diyor tekrar bastan deniyorum colver ekranından confik 2 yi sectim bakalım ne olacak oda hata verirse neyapabilirim
Yüklemeye çalıştığım 10.15 catalina

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi