ÇÖZÜLDÜ Lenovo B580 Kurulum Sorunları

• Konuyu başlatan Neptünmavisi
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N

Neptünmavisi

Guest
Merhaba,
Şu anda tek bir sorunum kaldı, Ekranı 15.5 inç olarak görüyor, önceden çözünürlük gayet güzeldi, şu anda iconlar nispeten biraz büyük görünüyor. orjinal çözünürlükte nasıl kullanabilirim? aslında önce gayet güzeldi, sonra böyle bozuldu.

G00tczODMISPlPwjBh9m9dc61TyQ1U49.jpeg

şundan satın almayı düşünüyorum, laptopda hdmi çıkışı var, monitor ise dvi, çalışma ihtimali nedir? Macosta Vga desteği yok dediniz, Hdmi desteği varmı?

Ayrıca Son olarak Laptop fanı fazla çalışıyor gibi, Cpu ve diğer bileşenlerin ısı değerlerini nasıl görebilirim?

Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Şu anda tek bir sorunum kaldı, Ekranı 15.5 inç olarak görüyor, önceden çözünürlük gayet güzeldi, şu anda iconlar nispeten biraz büyük görünüyor. orjinal çözünürlükte nasıl kullanabilirim? aslında önce gayet güzeldi, sonra böyle bozuldu.
Şu anda VGA kullanıyorsan sebep bu olabilir. Yine de şunları bir kontrol et;
Sistem Ayarları / Ekran seçenekleri içinde çözünürlük olarak ne görüyorsun? Ölçeklendir içinde farklı değerler varsa bunları dene. Eğer farklı çözünürlük seçenekleri görünmüyorsa, alt tuşuna basılı tutarak aynı anda ölçeklendirmeye basıp farklı ekran tercihlerini görebilirsin.
Macosta Vga desteği yok dediniz, Hdmi desteği varmı?
Evet var.
Ayrıca Son olarak Laptop fanı fazla çalışıyor gibi, Cpu ve diğer bileşenlerin ısı değerlerini nasıl görebilirim?
Güç yönetimi ayarlarını yapman lazım. Bunun için aşağıdaki rehberi takip et:
Hackintosh Cihazlarda Güç Yönetimi
Fan hızı vs raporlarını görmek için şu uygulamayı kullan;
HWSensors download | SourceForge.net

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
PSwEFqGUQD1Kx3N9nfEh_bRAbvc43nTn.jpeg

Fazla seçenek yok gibi. Dock şu anda kaba görünüyor. nasılmı böyle oldu, Clover options'ta display fix tikini kaldırdım, Graphics sekmesindede intel inject editti sanırım, o tikide kaldrdım böyle oldu. fakat tekrar baktığım aynı tikler yerindeydi, açılışta metin satırları atladıktan sonra, elma logosunda hafif bir yırtılma oluyor. Şunuda ekliyim, biosta bir çok Clover menusu var, fakat yinede boot edebiliyorum. boot sorunsuz.

Laptopun ekranı bazen çalışıyor, Laptopun ekranında kullanıyorum, Vga kabloyu Laptop ve Monitore taktığımda hiç bir değişiklik olmadı, dolayısıyla hdmi to dvi kablo satın alacağım.

Kullandığım işlemci Hasswell mimarili biliyorum, Önerdiğiniz uygulama Hasswell içinde geçerli olabilirmi?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Bahsettiğim alan bu; Burada farklı çözünürlükler yok mu?
Screen Shot 2017-02-25 at 01.42.33.png

Clover options'ta display fix tikini kaldırdım, Graphics sekmesindede intel inject editti sanırım, o tikide kaldrdım böyle oldu. fakat tekrar baktığım aynı tikler yerindeydi,
Bu ayarları Config.plist içinde kaydetmezsen her defasından girmek zorunda kalırsın. Config dosyanda gerekli düzenlemeleri Config düzenleme aracı ile yapıp kaydedersen ayarların kaydedilir.
Kullandığım işlemci Hasswell mimarili biliyorum, Önerdiğiniz uygulama Hasswell içinde geçerli olabilirmi?
Hem güç yönetimi rehberi hem de HWsensor uygulaması Sandy Bridge ve üzeri sistemler içindir. Dolayısıyla kullanabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Sözettiğiniz kısımda farklı çözünürlükler yok. sözkonusu yerin resmini upload edeyim, orayı yapmam lazım, nasıl yapabilirim? Clover configurator ilemi? Clover ile config'i nasıl açacağım, neyi işaretleyeyim ne yapabilirim yani?

doMwxGwYFq8GuKONjwftE19vGh0szsVj.jpeg

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Clover configurator ilemi? Clover ile config'i nasıl açacağım, neyi işaretleyeyim ne yapabilirim yani?
Benim cevabım senin #15 mesajında ki sorularına yönelikti bu arada. Çözünürlük için dediğim gibi sorun VGA kaynaklı büyük ihtimal. Config dosyanda düzenleme yapmak istiyorsan Clover Configrator ile yapacaksın. Senin düzenleme yapmak istediğin fix dispaly ayarı ACPI / Fixes içinde. Inject Intel ayarı Graphics içindedir.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Pardon, İnanın VGA kaynaklı derken neyi demek istediğinizi anlamış değilim, yukarıda yazdım, VGA port bağlantısını yapıp harici monitorde kullandığını varsayıyorsanız, onu yaptım harici monitor çalışmadı, şu anda laptopu ekranıyla kullanıyorum. 'Vga kaynaklı' dan kastınız nedir?

Config dosyasını Clover configurator ile nasıl açayım?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Ben senin ilk mesajlarında yazdığına göre yazıyorum. Normal ekran çözünürlüğün nedir?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Config dosyanı paylaş bir kontrol edeyim.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
EFI / CLOVER içindeki Config.plist dosyanı bir koyasını masaüstüne çıkart, zip yap dropbox vs paylaş.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Config dosyanda FixDisplay işaretledim, Inject Intel işaretli. Ayrıca Platform-ID senin ekran için düzenledim.

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Sen cansın :) Şimdi bunu bendeki config ile değiştirip yenidenmi başlatayım? nasıl yapıyordum? bu arada anlamadığım şey bende bilgisayarda iki tane aynı içerikte clover klasoru var, neden öyle? hangisine yapıştıracam?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Config dosyasını doğru yere attığına emin misin? Ek olarak Sistem ayarlarından çözünürlük ayarlarına tekrar baktın mı?
Ek olarak yukarıda yazdıklarıma ek olarak. Clover Boot Options / Graphics / içinde Inject EDID işaretleyip dene.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Noname isimli bir disk vardı, sanırım benim disk. oradaki efi klasorundeki config.plist ile değiştim en son, Clover bootloader olduğu gibi değişmişti, ve osx şu anda açılmıyor. iyiki windows kurmuşum, şu anda windowstan yazıyorum. osx'e tıklıyorum, direk reset atıp PC yeniden başlıyor. İnject edidi seçtiğimde reset attığımda eski yani boş kutu haline dönüyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Bak herşey karışıyor şu anda. Senin bana ilk gönderdiğin Config dosyasını NO NAME içinden alıp bana göndermedin mi? Benim sana gönderdiğim Config dosyasında yaptığım değişiklikler sorun çıkaracak türden düzenlemeler değil. Ek olarak tekrar yazayım. Boot ekranında yaptığın ayarlar kaydedilmez. Bunları senin Clover Düzenleme aracı ile düzeneleyip kaydetmen lazım.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler